poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Kupno samochodu  (Przeczytany 27041 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kristoff

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 21
  • Reputacja: +0/-0
    • Status GG
Kupno samochodu
« dnia: 19 Mar 2006, 22:21:32 »
Chcę kupić samochód w Danii i tutaj nim jeździć.
Jakich formalności muszę dopełnić?
Czy wiąże się to z jakimiś opłatami?

grzegorz_odense

  • Gość
Odp:Kupno samochodu
« Odpowiedź #1 dnia: 20 Mar 2006, 02:21:47 »
Kupno samochodu w Danii jest - TEORETYCZNIE - mozliwe ale ceny tutejsze sa duzo wyzsze od polskich - dlatego duzo bardziej oplaca sie przywiesc samochód z Polski i tu nim jezdzic . Jezeli przepisy nie zmienily sie ostatnio to osoby które nie maja w Danii stalego pobytu moga jezdzic samochodem na obcych tablicach do roku - a po dopelnieniu pewnych warunków nawet do 2 lat .

Przyklad cen . Mój kolega kupil w lutym ubieglego roku 10,5 letniego Opla Astre bardzo tanio - za 22.500 kr( ok. 12.000 zl ) . Poniewaz wywiózl go do Polski Urzad celny po wycenie samochodu zwrócil mu 16.500 kr z tytulu resztowych oplat którymi kiedys zamochód zostal oblozony przy pierwszej sprzedazy w Danii . Czyli na wywóz kosztowal samochód ok. 6000 kr ale po dolozeniu akcyzy w Polsce oraz kosztów przegladu i rejestracji okazalo sie ze identyczny samochód mozna dostac w Polsce za podobna sume .

Przy kupnie samochodu w Danii oprócz ceny placonej sprzedajacemu placi sie oplate rejestracyjna 380 kr i oczywiscie dunskie ubezpieczenie które jest duzo drozsze niz polskie . Ponadto trzeba uwazac czy samochód ma aktualny przeglad - jezeli nie to nie zostanie zarejestrowany a zrobienie go do przegladu w Danii moze kosztowac krocie .

Offline kristoff

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 21
  • Reputacja: +0/-0
    • Status GG
Odp:Kupno samochodu
« Odpowiedź #2 dnia: 20 Mar 2006, 09:37:23 »
Dzięki za odpowiedź.
Mam w Polsce samochód i chyba faktycznie przez jakiś czas (może nawet 2 lata) będę nim jeździł w DK.
Potem pomyślę o jego przerejestrowani.
Z tego, co wiem koszty związane z tą operacją też nie są małe...sic!

Offline GoTTie

  • Przyjaciel Portalu
  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 797
  • Reputacja: +19/-6
Odp:Kupno samochodu
« Odpowiedź #3 dnia: 20 Mar 2006, 09:58:53 »
Powiem ci ze to najlepsze rozwiazanie. Znam wiele osob, ktore urzywaja tu polskiego auta przez dlugi okres czasu. Gdy zatrzyma cie policja, zawsze mozesz powiedziec ze przyjechales niedawno. Z doswiadczenia ci powiem ze dunczycy z zazdroscia patrza na polakow posiadajacych auta za 100tys DKK, ktore kupili w Polsce za roczne oszczednosci pracy w Danii. :blink:

grzegorz_odense

  • Gość
Odp:Kupno samochodu
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Mar 2006, 12:32:22 »
Kiedy przyjechalem do Danii w koncu grudnia 1984 mialem fiacika 126 z Polski i jezdzilem nim przez nikogo nie zaczepiany do grudnia 1986 . Natomiast we wrzesniu 1985 dojechala zona drugim fiacikiem - i ja policja kilka razy zatrzymywala - a nawet przyjezdzala za nia na parking pod naszym blokiem i pytala kiedy odesle samochód do Polski . Odpowiedz jaka zawsze dostawali byla taka ze my tu tylko czasowo , maz ( tzn. ja ) nie wie czy mu przedluza kontrakt i.t.d. Ale w listopadzie 86 dostalismy pozwolenie na staly pobyt i wtedy okazalo sie ze mieli nas dobrze na oku ....

Kilka dni pózniej zajechal mi droge cywilny samochód wysiadl z niego policjant i zapytal mnie jak dlugo jezdze po Danii tym samochodem . Poniewaz wiedzialem ze osoby ze stalym pobytem moga jezdzic na obcych tablicach tylko do 2 tygodni - odpowiedzialem bez zmruzenia oka ze 2 tygodnie ( co zreszta bylo o tyle prawda ze to byl samochód zony i wczesniej nim nie jezdzilem ) .

Na to policjant : a ja juz w zeszlym roku mówilem twojej zonie ze trzeba samochód odeslac do Polski .
To ja na to : ta cholera nic mi nie powiedziala ....

Na to policjant : to ja ci daje od dzisiaj 2 tygodnie na to zeby go odeslac . Po czym wyciagnal notes i zaczal cos pisac . Troche mnie to wystraszylo ale okazalo sie ze to byly tylko obliczenia ile bede musial zaplacic cla , afgiftu i momsu jak mnie jeszcze raz spotka za 2 tygodnie .
Bylo tego okolo 30.000 kr ( nowy maluch bez tych oplat kosztowal w swoim czasie w Danii 13.000 kr ) .
No wiec oczywiscie odeslalem go w ciagu 2 tygodni .

Reasumujac - przy samochodzie z zagranicy który chce sie przerejestrowac na numery dunskie procedura jest taka . Biora cene rynkowa ( obliczana na podstawie cen handlarzy uzywanymi samochodami - a wiec mocno wygórowana w stosunku do tego za ile kupuje sie prywatnie ) i cene samochodu w podobnym stanie bez tych wszystkich oplat a nastepnie kaza doplacic róznice . Ich orientacyjne wyceny mozna zobaczyc na stronie internetowej www.toldskat.dk pod samochodami - ale one sa takie ze to sie nigdy nie moze oplacac nawet gdyby wujek w Niemczech podarowal komus samochód za darmo . Gdyby bylo inaczej to wszyscy tu jezdzilibysmy samochodami sciagnietymi z Niemiec lub ze Szwecji podarowanymi nam notarialnie przez róznych milych obywateli tamtych krajów i przerejestrowanymi na dunskie numery. He, he, he ....

Moja rada - jezdzic tu polskim samochodem tak dlugo jak tylko sie da . I nie martwic sie na zapas .
Jedyne co moga zrobic to kazac samochód odeslac - ale to pewnie nie wczesniej niz po 2 latach .
Teraz nie ma granic i w zwiazku z tym zadnych dowodów na to od kiedy samochód jezdzi po Danii wiec w razie spotkania z policja obowiazujaca wersja zawsze brzmi - ja tu jestem czasowo a samochód przyjechal tydzien temu ....

Ale oczywiscie nie nalezy wlazic im niepotrzebnie w oczy - np. parkowac przed komenda policji i.t.d. Stare rosyjskie powiedzenie mówi - tiszie jediesz , dalsze budiesz ( ciszej jedziesz, dalej zajedziesz ).

Offline kristoff

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 21
  • Reputacja: +0/-0
    • Status GG
Odp:Kupno samochodu
« Odpowiedź #5 dnia: 20 Mar 2006, 15:14:23 »
Fajna opowiastak, nie ma co. Dużo dowiedziałem się ciekawych rzeczy.Tak się składa, że ja w lecie byłem właśnie w DK po starego ale zacnego volviaka 244 (zachorowałem na takiego) a ponieważ wybieram się na dłużej do Danii autko wróci tak jakby do domciu, tyle ze na polskich blachach, ot ci przewrotność losu. Mam nadzieję, że sama "buda" zleje się z otoczeniem, że tak powiem, hihihi
:evil:

Offline kristoff

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 21
  • Reputacja: +0/-0
    • Status GG
Odp:Kupno samochodu
« Odpowiedź #6 dnia: 20 Mar 2006, 15:17:26 »
Oto i on, "rodowity duńczyk" ale wyprodukowany w Belgii
już pełnoletni ur. w 1984r.

poloniainfo.dk

Odp:Kupno samochodu
« Odpowiedź #6 dnia: 20 Mar 2006, 15:17:26 »

Offline kristoff

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 21
  • Reputacja: +0/-0
    • Status GG
Odp:Kupno samochodu
« Odpowiedź #7 dnia: 20 Mar 2006, 15:19:50 »


ufff...trzecie podejście po zmianie rozmiaru...

Offline Grzegorz_Odense

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 605
  • Reputacja: +21/-1
Odp:Kupno samochodu
« Odpowiedź #8 dnia: 20 Mar 2006, 15:20:43 »
Nie ty jeden tak zrobiles ze jezdzisz dunskim samochodem na polskich blachach . Mówi sie ze potrzeba jest matka wynalazku a eksperyment ojcem .
Ale cicho sza - tisze jediesz , dalsze budiesz ....

Pawel

  • Gość
Odp:Kupno samochodu
« Odpowiedź #9 dnia: 31 Mar 2006, 19:53:26 »
Panowie,mam takie pytania po przeczytaniu waszych postow:
1)co oznacza staly pobyt w Danii? Ja mam aktualnie opholdstilladelse wazne do lutego 2008. Czy to oznacza, ze moge jezdzic tu autem z Polski przez rok czy 3 m-ce?
2)czy rzeczywiscie w razie kontroli jedynym zagrozeniem jest koniecznosc odstawienia auta do kraju? Slyszalem,ze nalezy wtedy zaplacic zalegly podatek plus kare za jego dotychczasowe unikanie...
3)czy sa w stanie sprawdzic podczas kontroli na jakich zasadach dany delikwent przebywa w Danii? Innymi slowy czy da sie im wcisnac kit o pobycie turystycznym?
Dziekuje z gory i pozdrawiam.

Offline Grzegorz_Odense

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 605
  • Reputacja: +21/-1
Samochód w Danii na polskich blachach .
« Odpowiedź #10 dnia: 31 Mar 2006, 21:16:05 »
ad.1.

Wedlug praktyki dunskiej nawet ci którzy wystepowali tu o azyl na poczatku dostawali z reguly tylko pobyt na okreslony czas - a dopabuse nastepne zezwolenie bylo bezterminowe . Ale juz na tych pierwszych pisalo ze udziela ich sie \"med henblik pæ varig ophold\" - tzn . ze wzgledu na pobyt staly . Takie zezwolenia byly wiec traktowane jako pobyt staly i od tego momentu podlegalo sie w pelni przepisom tak jak Dunczycy . Wspomnialem wczesniej moja historie z 1986 kiedy przez 2 lata policja dunska miala nas na oku i kilkakrotnie nagabywala o odeslanie samochodów - ale nie mielismy wtedy stalego pobytu i nic nie mogli nam w praktyce zrobic - bo to jest nie do udowodnienia ile wlasciwie samochód na obcych blachach jezdzi po Danii . Nawet jezeli policja spotyka mnie 2 razy w miesiacu to nie ma dowodu na to ze w miedzyczasie samochód caly czss nie byl w Polsce . A tu koniecznosc przeprowadzenia dowodu spoczywa na policji a nie na obywatelu . Natomiast w momencie kiedy dostalismy zezwolenie na pobyt dobrali sie do nas od razu - tylko kilka dni trwalo zanim mi policjant w cywilnym samochodzie zajechal droge i postawil propozycje nie do odrzucenia ....

Nie sadze ze Twoje opholdstilladelse jest wydane
\"med henblik pæ varig ophold\" - ale tymczasowe . Wobec tego mozesz sie migac bardzo dlugo sposobami jak podalismy wczesniej . Ale tisze jediesz ...

ad. 2.
To co wspomniales o karach dotyczy osób mieszkajacych w Danii na stale a jezdzacych samochodami zarejestrowanymi za granica . Od tego roku wladze sie za to dosc ostro wziely - ale Ty do tej kategorii nie nalezysz .

ad.3.
NIE . Policja w Danii to nie palka tylko komputer . Kiedy kogos zatrzymuja przez malutkie reczne komputery sciagaja wszystkie dane o facecie . Kiedys mnie zatrzymali bo za szybko jechalem i zaczalem im tlumaczyc ze spiesze sie do szkoly bo za 5 minut mam lekcje . Padlo pytanie z czego ? Odpowiedzialem - facet nacisnal guzik i dostal na ekranie informacje ze to sie zgadza . Puscili mnie wtedy wolno ....

Inny przyklad - juz wiele lat temu nauczyciel tlumaczyl dzieciom w klasie do której uczeszczala moja córka ze kazdy moze pójsc na policje i poprosic o wydruk tego co policja o nim wie . Klasa poszla na wycieczke na policje i nauczyciel dla przykladu poprosil o wydruk o sobie . Wyszedl horrendalnie dlugi papier - a kiedy na niego spojrzal stalo tam w jednym miejscu ze przegral z kims 300 kr w karty .
Tez sie chyba zdziwil ....

Pawel

  • Gość
Odp:Samochód w Danii na polskich blachach .
« Odpowiedź #11 dnia: 01 Kwi 2006, 16:21:04 »
Mowiac szczerze nie wiem co robic. Troche to wszystko jednak niejasne i skomplikowane. W jaki sposob moge sprawdzic czy mam pozwolenie tymczasowe czy na pobyt staly i jak dlugo moge w zwiazku z tym poruszac sie tu autem z Polski? Jak najrozsadniej parkowac samochod w miescie zebym uniknac kontkatu z policja czy lokalnym kommune? Z tego co wiem w wielu miejscach wymagane jest specjalne pozwolenie ktore wykupuje sie w ratuszu i w formie naklejki umieszcza na przedniej szybie. Ale wowczas trzeba sie niejako ujawnic...

Offline Grzegorz_Odense

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 605
  • Reputacja: +21/-1
Odp:Samochód w Danii na polskich blachach .
« Odpowiedź #12 dnia: 01 Kwi 2006, 20:48:17 »
Na 95% nie masz pozwolenia na stale - bo nie masz podstaw aby takie dostac . Jezeli jestes na studiach to masz na okres studiów . Rozstrzygajace jest to co pisze na tej karcie - jezeli sa tam slowa :
\"med henblik pæ varig ophold\" to jest to traktowane jako zezwolenie na pobyt staly . Jezeli nie - to nie .

Samochód najrozsadniej jest parkowac wzdluz ulicy bo wtedy nie widac tablic . Ale naprawde sie tym nie przejmuj - mieszkam tu juz ponad 20 lat i nigdy jeszcze nie slyszalem zeby ktos mial klopoty z tego powodu . W Danii zeby spotkac policje to naprawde trzeba by miec wielkiego pecha . Ich tu prawie nie ma .

Naklejki uzywa sie tylko tam gdzie chce sie miec stale miejsce parkingowe . Jezeli nie masz takiego wymogu to zadna nalepka nie jest Ci potrzebna - oczywiscie oprócz takiej naklejki z zegarem która otrzymuje sie bezplatnie w bankach i firmach ubezpieczeniowych .

Dunka

  • Gość
Odp:Samochód w Danii na polskich blachach .
« Odpowiedź #13 dnia: 10 Lip 2006, 02:20:36 »
ale jak Wy we mnie przywalicie, to bedzie mi polski ubezpieczyciel wyplacac odszkodowanie rownowazne dunskiemu, czy pozostane sama sobie ze zniszczonym zyciem i bez szans na rehabilitacje?????
To jest ten elemenet, ktory mnie w tym calym kombinowaniu z ubezpieczeniem i polskimi tablicami niepokoi. Bo to, ze Wam sie nic nie stanie to wiadomo.

Offline Grzegorz_Odense

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 605
  • Reputacja: +21/-1
Odp:Samochód w Danii na polskich blachach .
« Odpowiedź #14 dnia: 10 Lip 2006, 03:01:58 »
.
Przepisy ubezpieczeniowe sa w miare precyzyjne i potencjalne ofiary sa teoretycznie chronione poprzez ubezpieczenie obowiazkowe które musi miec kazdy samochód . Natomiast jest problem egzekwowania naleznosci . Mój szwagier mial ciezki wypadek w Polsce z winy innego Polaka zamieszkalego na stale w Niemczech i tam ubezpieczonego . Bylo bardzo trudno cos od nich wydebic i w koncu wzial do tego adwokata . Po rocznym oczekiwaniu dostal 24.000 kr ale adwokat policzyl sobie za swoja pomoc 25.000 kr .

Konkluzja ? Wystrzegac sie samochodów z obca rejestracja . Ale jeszcze bardziej dunskich adwokatów zlodziei ....

poloniainfo.dk

Odp:Samochód w Danii na polskich blachach .
« Odpowiedź #14 dnia: 10 Lip 2006, 03:01:58 »

 

Ubezpieczenia Samochodu - Niewlasciwa firma podana przy rejestracji auta

Zaczęty przez beenpl20Dział Dania i o Danii

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 9910
Ostatnia wiadomość 12 Lip 2016, 23:59:25
wysłana przez maryo1977
uzytkowanie samochodu zarejestrowanego w polsce

Zaczęty przez andykac65Dział Pomoc!

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 8837
Ostatnia wiadomość 03 Lip 2008, 13:35:33
wysłana przez vera
ubezpieczenie samochodu wazne

Zaczęty przez magdalena25Dział Hydepark

Odpowiedzi: 31
Wyświetleń: 19242
Ostatnia wiadomość 17 Mar 2010, 18:55:30
wysłana przez willy
ubezpieczenie samochodu

Zaczęty przez tetaDział Hydepark

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 5280
Ostatnia wiadomość 25 Lip 2009, 20:15:50
wysłana przez teta
rejestracja samochodu-pomocy

Zaczęty przez asiorekkDział Pomoc!

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 9759
Ostatnia wiadomość 19 Sty 2013, 17:20:02
wysłana przez vordingborg