poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Zwrpt z podatku za niepracujacą żonę w Polsce  (Przeczytany 14062 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline witooo

  • Zarejestrowany
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Zwrpt z podatku za niepracujacą żonę w Polsce
« dnia: 27 Mar 2011, 20:05:10 »
Witam.mam pytanko co potrzebuje z Polski jaki dokument i skąd by dostac zwrot za żone,która jest w Polsce i nie pracuje.

Offline nadusiaa

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 18
  • Wiadomości: 214
  • Reputacja: +1/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zwrpt z podatku za niepracujacą żonę w Polsce
« Odpowiedź #1 dnia: 28 Mar 2011, 10:10:07 »
przeczytaj sobie strone skatu i tam dowiesz się że z godnie z prawem nie Można odliczać  podatku za niepracująca zonę która przebywa w Polsce.tez tak chciałem zrobić i pytałem wszędzie w skacie dokładnie mi wytłumaczono ze żeby moc odliczyć sobie podatek za zonę żona musi przebywać w Danii,ktoś kto tak robi jest niezgodne z prawem,i jak skat się dopatrzy to będziesz musiał oddać kasę.wiem że dużo polaków to robi ale to na ich własne ryzyko.firmy które mnie rozliczały tez tak mówiły wiec.zrobisz jak zechcesz ale potem się niezdziw że będziesz musiał oddac kase.

Offline andyandy

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 17
  • Wiadomości: 278
  • Reputacja: +6/-1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tłumacz przysięgły j. duńskiego
    • Tłumacz przysięgły j. duńskiego
Odp: Zwrpt z podatku za niepracujacą żonę w Polsce
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Kwi 2011, 13:06:20 »
nadusiaa: zupełnie się z tym nie zgadzam, co piszesz. Przewertowałem dziesiątki dokumentów na ten temat. Nie będę też pisał, na ile miarodajne są opinie "pani w okienku SKATa", bo było o tym na forum setki razy.

Ulgę na współmałżonka za 2010 i wcześniej można odliczyć, jeżeli:
1. Ten sam adres
2. Zawarty związek małżeński
3. Małżonek nie uzyskiwał żadnych dochodów z Danii (w Szwecji, Albanii, Polsce, Niemczech mógł zarabiać!)
Dokumenty dostarczasz dopabuse na wezwanie SKAT. Odliczasz ulgę (prosisz o odliczenie) bez żadnych papierów.

Doczytałem się nawet, że w danym roku można naliczyć tylko 1 taką ulgę, mimo, że prawo podatnika dopuszcza posiadanie większej ilości żon (to nie prima aprilis).....

Mogą zażądać: aktu ślubu, poświadczenia o zameldowaniu w PL, a dochody sprawdzą po dacie urodzenia oraz imieniu i nazwisku małżonki  (ewent. nr CPR jeśli jest).

Mały problem (piszę zupełnie teoretycznie) może się pojawić w przypadku osób z nieograniczonym obowiązkiem podatkowym (z ograniczonym obowiązkiem podatkowym można brać tę ulgę w ciemno) ze względu na płynne pojmowanie "adresu". W takim wypadku SKAT może uznać, że "adresem" jest Dania i że nie jest spełniony warunek 1, ale jeśli nawet, pisze się odwołanie. SKAT albo uznaje je i koniec, a jeśli nie, musi przesłać sprawę do Komisji Podatkowej, czego boi się jak ognia, dlatego dużo z nich (miałem kilka zupełnie beznadziejnych) uznaje. Nie słyszałem NIGDY o podważeniu prawa do tej ulgi.

Od 2011 nie ma tej ulgi w dotychczasowej formie. Jest coś pokręconego w zamian, ale jest jeszcze czas,aby się rozeznać, bo mało o tym w sieci.
Andrzej Dwulat
Tłum. przysięgły j. duńskiego

Offline czysio

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 7
  • -Otrzymane: 22
  • Wiadomości: 237
  • Reputacja: +3/-0
Odp: Zwrpt z podatku za niepracujacą żonę w Polsce
« Odpowiedź #3 dnia: 01 Kwi 2011, 15:58:38 »
Ja zrobiłem tak , z urzędu pracy żona dostała zaświadczenie , że nie pracuje i jest bez prawa do zasiłku - tłumaczenie na duński ale skat poprosił o moje i żony rozliczenie roczne w PL. Gdyż urząd skarbowy w PL jest partnerem skatu tutaj. Oczywiście to pierwsze zaświadczenie mi uznali ale razem z rozliczeniem. Jak mówią im więcej papierków tym lepiej. Oprócz tego dołączyłem kopię rachunków z PL , czyli mieszkanie , gaz ,światło itd. Pozdrawiam

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zwrpt z podatku za niepracujacą żonę w Polsce
« Odpowiedź #4 dnia: 01 Kwi 2011, 21:50:59 »
Ja zrobiłem tak , z urzędu pracy żona dostała zaświadczenie , że nie pracuje i jest bez prawa do zasiłku - tłumaczenie na duński ale skat poprosił o moje i żony rozliczenie roczne w PL. Gdyż urząd skarbowy w PL jest partnerem skatu tutaj. Oczywiście to pierwsze zaświadczenie mi uznali ale razem z rozliczeniem. Jak mówią im więcej papierków tym lepiej. Oprócz tego dołączyłem kopię rachunków z PL , czyli mieszkanie , gaz ,światło itd. Pozdrawiam

Zupelnnie nie zrozumilae. Chyba skat poprosil o to w innym kontekscie. Jak andyandy napisal. zona moze zarabiac we Polsce ile chce, byleby nie miala dochodu w Danii. A rachunki za gaz, swiatlo  ??? a niby to do czego. Jezeli malzonkowie maja ten samadrs i spelniaja pozostale warunki to wiecej nic nie potrzeba.

[Posted on: 01 Kwi 2011, 21:39:07]


Od 2011 nie ma tej ulgi w dotychczasowej formie. Jest coś pokręconego w zamian, ale jest jeszcze czas,aby się rozeznać, bo mało o tym w sieci.

Nie ma nic w zamian tylko mozna wybrac inna opcje rozliczania sie jako tzw. "grænsegænger" spelniajac pewne warunki, ktore wiekszosc spelnia, np. ze 75% lacznego dochodu z oby krajow pochodzi zdochodu w Danii. Ten sposob rozliczenia akceptuje nadal ulge na malzonka tylko w innej formie, nie jako ulge w dochodzie (fradrag) ale jako redukcje bezposrednio w podatku, na takiej samej zasadzie jak np. personfradrag. Do tego dochodzi mozliwosc odliczania odsetek placonych od kredytow w Polsce. Jedynym minusem jest opodatkowanie nieruchomosci posiadanej w Polsce, poniewaz nalezy podac jej wartosc. Wartosc do 3.040.000 opodatkowuje sie 1% (ejendomsværdiskat). Nie jest to podatek od nieruchomosci ale specjalny podatek od wartosci nieruchomosci. Dlatego zawsze nalezy obliczyc czy ulgaza odsetki jest oplacalna w stosunku do podatku od wartosci nieruchomosci.

[Posted on: 01 Kwi 2011, 21:46:38]

Przejscie na zasade rozliczania wedlug "grænsegænger" nalezy zglosci do Skat do 1. maja 2010. Mozna to zrobic elektronicznie wypelniajac formularz 04.031

Offline czysio

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 7
  • -Otrzymane: 22
  • Wiadomości: 237
  • Reputacja: +3/-0
Odp: Zwrpt z podatku za niepracujacą żonę w Polsce
« Odpowiedź #5 dnia: 02 Kwi 2011, 04:19:17 »
Pytanie jest o niepracującą żonę w Pl a jeśli chodzi o mnie to napisałem wyraźnie , skat poprosił o te wszystkie dokumenty aby udokumentować , że jestem jedynym żywicielem rodziny. Że rodzina w Pl nie posiada innych dochodów niż moje osiągane w Dk i co za tym idzie , że prowadzę podwójne gospodarstwo domowe itd. Co do tego czym się kabusewał skat , należy ich zapytać. Roga masz rację , tyle że sprawa jest głębsza. Tak jak pisałem , moimi sprawami zajmuje się osoba mająca działalność  i doświadczenie w tej materii.  Nie podważam tego co piszecie a jest jak jest. Pozdrawiam.   

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zwrpt z podatku za niepracujacą żonę w Polsce
« Odpowiedź #6 dnia: 06 Kwi 2011, 10:20:35 »
Nie podwazam kompetencji innych osob. Odpowiadam tylko nan sytuacje jaka opisales, ze Skat wymaga takich dodatkowych informacji. Oczywiscie moga byc (sa) sprawy, o ktorych nie piszesz i dlatego Skat domagal sie innych uzupelniajacych informacji, ale to jest Twoja sprawa prywatna, Tylko, ze opisujac sposob postepowania Skatu nic nie pisales z jakiego wzgledu Skat tak postapil. Nie jest to normalna procedura, wobec "normalnych" podatnikow i nie ma najmniejszego porblemu, jezeli warunki sa spelnione.

[Posted on: 02 Kwi 2011, 12:13:39]

nadusiaa: zupełnie się z tym nie zgadzam, co piszesz. Przewertowałem dziesiątki dokumentów na ten temat. Nie będę też pisał, na ile miarodajne są opinie "pani w okienku SKATa", bo było o tym na forum setki razy.

Ulgę na współmałżonka za 2010 i wcześniej można odliczyć, jeżeli:
1. Ten sam adres
2. Zawarty związek małżeński
3. Małżonek nie uzyskiwał żadnych dochodów z Danii (w Szwecji, Albanii, Polsce, Niemczech mógł zarabiać!)
Dokumenty dostarczasz dopabuse na wezwanie SKAT. Odliczasz ulgę (prosisz o odliczenie) bez żadnych papierów.

Doczytałem się nawet, że w danym roku można naliczyć tylko 1 taką ulgę, mimo, że prawo podatnika dopuszcza posiadanie większej ilości żon (to nie prima aprilis).....

Mogą zażądać: aktu ślubu, poświadczenia o zameldowaniu w PL, a dochody sprawdzą po dacie urodzenia oraz imieniu i nazwisku małżonki  (ewent. nr CPR jeśli jest).

Mały problem (piszę zupełnie teoretycznie) może się pojawić w przypadku osób z nieograniczonym obowiązkiem podatkowym (z ograniczonym obowiązkiem podatkowym można brać tę ulgę w ciemno) ze względu na płynne pojmowanie "adresu". W takim wypadku SKAT może uznać, że "adresem" jest Dania i że nie jest spełniony warunek 1, ale jeśli nawet, pisze się odwołanie. SKAT albo uznaje je i koniec, a jeśli nie, musi przesłać sprawę do Komisji Podatkowej, czego boi się jak ognia, dlatego dużo z nich (miałem kilka zupełnie beznadziejnych) uznaje. Nie słyszałem NIGDY o podważeniu prawa do tej ulgi.

Od 2011 nie ma tej ulgi w dotychczasowej formie. Jest coś pokręconego w zamian, ale jest jeszcze czas,aby się rozeznać, bo mało o tym w sieci.
Odonosnie pkt. 3. Doswiadczam, ku mojemu wielkiemu zdziwieniu, ze przy osobistym zgloszeniu sie podatnika do Skat w celu zmiany obowiazku podatkowego na ograniczony i w ten sposob wykorzystac ulge na malzonka w Polsce - urzednik wymagal oficjalnego zaswiadczenia od wladz polskich, ze malzonka nie pracuje i nie ma dochodu w Polsce. Czy to znowu bledna interpretacja przepisu?. Z drugiej strony byc moze logiczne, poniewaz ulga ta odpowiadalaby w jakims stopniu podwojnemu personfradrag dla niepracujacej zony w Danii. W wersji elektronicznej wnoszenia ulgi w rubryke 59A nie ma takiego warunku, przeciwnie jest tylko zapytanie czy malzonka ma dochody w Danii?

poloniainfo.dk

Odp: Zwrpt z podatku za niepracujacą żonę w Polsce
« Odpowiedź #6 dnia: 06 Kwi 2011, 10:20:35 »

Offline marcin0260

  • Zarejestrowany
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zwrpt z podatku za niepracujacą żonę w Polsce
« Odpowiedź #7 dnia: 06 Kwi 2011, 12:44:25 »
Witam.
Mam pytanie jeżeli ktoś nie mam rubryki 59A to gdzie można wpisać 42900 ddk.
Ponieważ chciałem się rozliczyć i nie widzę nigdzie właśnie tej rubryki. Mógłby ktoś pomóc z góry dziękuje

poloniainfo.dk

Odp: Zwrpt z podatku za niepracujacą żonę w Polsce
« Odpowiedź #7 dnia: 06 Kwi 2011, 12:44:25 »

 

skat a rozliczenie w Polsce!!!!!!!!!!!!!!

Zaczęty przez julkaDział Podatki

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 14920
Ostatnia wiadomość 27 Mar 2008, 11:00:00
wysłana przez julka
uzytkowanie samochodu zarejestrowanego w polsce

Zaczęty przez andykac65Dział Pomoc!

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 8769
Ostatnia wiadomość 03 Lip 2008, 13:35:33
wysłana przez vera
Darowizna w Polsce a Skat

Zaczęty przez cirolDział Podatki

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 6887
Ostatnia wiadomość 27 Lut 2019, 17:27:30
wysłana przez cirol
wybory w polsce koresponencyjnie

Zaczęty przez robert73Dział Hydepark

Odpowiedzi: 53
Wyświetleń: 34499
Ostatnia wiadomość 12 Paź 2011, 16:26:23
wysłana przez Bluszcz
Praca w Danii choroba w Polsce !!!!!

Zaczęty przez innaDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 11309
Ostatnia wiadomość 13 Sty 2011, 12:39:24
wysłana przez @ae@