poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: "zapłacę za pomoc"...  (Przeczytany 64482 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline frisms

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 59
  • -Otrzymane: 32
  • Wiadomości: 365
  • Reputacja: +2/-2
  • Płeć: Kobieta
Odp: "zapłacę za pomoc"...
« Odpowiedź #45 dnia: 04 Maj 2011, 18:23:25 »
...ale zajechalo stechlym utopijno-idealistyczno "bezpanstwowa" marksistowsko-socjalistyczna psychologia abramowskiego..fy,fy  :P

Edward Abramowski, podobnie jak inni anarchiści, był zagorzałym krytykiem własności prywatnej."Własność to kradzież."

 " Dlatego też wolnymi możemy być jedynie w anarchistycznej wspólnocie komunistycznej."

a moze tak z tej inspiracji "Zwiazkow Przyjazni" reanimowac ZSMP....juz wyjasniam Zwiazkek Socjalistycznej Mlodziezy Polskiej dodajac do nazwy Na Obczyznie Polscy Ucisnieni Imigranci Proletariusze - laczcie sie... ;D

Offline @ae@

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 242
  • Wiadomości: 1794
  • Reputacja: +16/-12
  • Płeć: Kobieta
Odp: "zapłacę za pomoc"...
« Odpowiedź #46 dnia: 04 Maj 2011, 18:55:01 »
...A może zostawić te przepychanki, nic nie wnoszą do niczego i porozmawiać o sposobach w jaki polscy emigranci mogliby ułatwić sobie życie w Danii? Myślę, że stworzenie większej sieci wymiany informacji i samopomocy mogłoby pomóc wielu osobom i dać początek jakiejś namiastce społeczności. Są nacje, którym się to udaje, dlaczego więc nie Polakom? Nie mamy chyba jekiejś skazy genetycznej...

Ale ja wlasnie o tym mysle, o to pytam. Polacy sa w Danii juz od wielu lat... 30...40... Siec wymiany informacji tez istniej, chociazby tu na poloniainfo, bezplatnie i dla wszystkich dostepne.

I co sie dzieje? Jakie sa najczestsze pytania? Czego nawet nie oczekuje sie od odpowiadajacego a wrecz wymaga?
Czemu wiekszosc dyskusji to obrzucanie sie blotem bez argumentacji, bez wymiany pogladów, zapatrywan?
 A jesli sie jescze okaze ze poglady polityczne przeciwnik w dyskusji ma inne...!!! Przeciez o to walczyla Solidarnosc, o demokracje, a demokracja to wolnosc pogladów, jeden jest liberalem - wolno mu, drugi komunista - wolno mu, trzeci glosuje na Dansk Folkeparti a czwarty na Helle - i tez im wolno. Polacy nie sa w stanie demokracji zrozumiec ani "uzywac". Dlaczego?


Kiedys zaproponowalam spotkanie Polaków w "mojej" czesci Danii, wiesz jaki byl nastepny post? Czy zakladam kolo gospodyn wiejskich?
W jaki sposób ty stworzylbys jakas siec dla Polaków w Danii? Masz jakis pomysl?

Pozdrawiam

P.S Pomysl ze skaza genetyczna chyba jest najbardziej realny  :)
...na nasze oddalenie, na naszą nieobecność i rozmów obojętność listek, iskierkę, cień jak kotwicę wbij w nasze serca.... Leszek Aleksander Moczulski

Offline marcinsen

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 61
  • Reputacja: +0/-0
  • http://strangerincopenhagen.blogspot.com/
Odp: "zapłacę za pomoc"...
« Odpowiedź #47 dnia: 04 Maj 2011, 19:32:29 »
Ha, ha, @ae@, moze pomysł z kółkiem gospodyń wiejskich wcale nie jest zły ;) Sam bym się zapisał, lepsze to niż siedzenie przed telewizorem:) Jaki mam pomysł? Miałbym różne, ale najpierw trzeba by było zobaczyć, czy są chętni. Tak jak pisałem - gdyby uzbierało się troche chętnych o podobnych zapatrywaniach możnaby się spotkać i podyskutować. Osoby, które mieszkają tutaj dłuższy czas pewnie już mają jaką taką sieć znajomych i to działa, gorzej jest jednak z osobami, które dopabuse zaczynają, albo w jakiś sposób nie "zestroiły" się  z tutejszymi Polakami. W takiej sieci osób można by:

- zrobić bank informacji na temat miejsc pracy - w miejscach, gdzie pracujemy czasami zwalniają się stanowiska, gdzieś coś usłyszeliśmy, może sami zwalniamy miejsce i można kogoś upchnąć.

- taka sama wymiana informacji, jeśli chodzi o mieszkania

- wymiana lub nawet oddawanie za darmo niepotrzebnych mebli, rowerów, elektroniki, sprzętów kuchennych, itd. Dziś pomożesz komuś z grupy, później ktoś pomoże tobie, a wiem z własnego doświadczenia, że nieraz ma się w domu rzeczy niepotrzebne, które komuś mogą ułatwić życie, szczególnie jeśli dopabuse zaczyna

- wymiana umiejętności - hydraulik pomoże komuś z przetkaniem kanalizacji, za to mechanik pomoże przy samochodzie, itd.

- wspólne wypady, wyjazdy, zwykłe towarzyskie spotkania, granie w kanastę, albo w chińczyka;)

Myślę, że do powyższych celów dobrze byłoby się znać osobiście, dlatego ważne są spotkania. Forum, chociaz bardzo przydatne, to jednak przyciąga najróżniejszej maści ludzi, z którymi niekoniecznie możemy chcieć mieć coś do czynienia. Oprócz tego można by też zrobić prywatne listy mailingowe. Na przykład masz do oddania mikser. Wrzucasz info na maila, rozchodzi się po grupie i zgłasza się ktoś, kto akurat potrzebuje miksera. Proste:)

***

Szczerze mówiąc nie przejmuję się taką krytyką, jak frismsa, post wcześniej. Istnieją różne podejścia do rzeczywistości, osobiście jestem tolerancyjny wobec całej gamy filozofii życiowych, nietoleruję tylko nietolerancji:) . Zresztą tacy mistrzowie ciętej riposty zwykle nie wychodzą poza słowa, zadawalając się fotelowymi filozofiami, mnie to nie interesuje, z chęcią bym zrobił coś konkretnego z jakimiś normalnymi, sympatycznymi ludźmi.
Myślę, że zawsze znajdzie się garstka osób o podobnych poglądach i wspólnie łatwiej jest coś zrobić (uuu, ale marksistowskim sloganem wyjechałem  8) ). Jakby co, jestem otwarty.

Offline @ae@

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 242
  • Wiadomości: 1794
  • Reputacja: +16/-12
  • Płeć: Kobieta
Odp: "zapłacę za pomoc"...
« Odpowiedź #48 dnia: 04 Maj 2011, 20:24:47 »
Pozostaje pytanie: jak?
W jaki sposób zebrac grupe Polaków, którzy beda cos chcieli dla siebie samych zrobic bez pytania: za ile? Bez klótni o krzyze, lewice/prawice, bez wiecznego narzekania na dunskie podatki, dunskie prawo o samochodach, dunskie jedzenie...........................................

Jak ?
...na nasze oddalenie, na naszą nieobecność i rozmów obojętność listek, iskierkę, cień jak kotwicę wbij w nasze serca.... Leszek Aleksander Moczulski

Offline marcinsen

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 61
  • Reputacja: +0/-0
  • http://strangerincopenhagen.blogspot.com/
Odp: "zapłacę za pomoc"...
« Odpowiedź #49 dnia: 04 Maj 2011, 20:35:04 »
Pierwszy krok? Przestać negatywnie afirmować...  8)

Offline @ae@

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 242
  • Wiadomości: 1794
  • Reputacja: +16/-12
  • Płeć: Kobieta
Odp: "zapłacę za pomoc"...
« Odpowiedź #50 dnia: 04 Maj 2011, 21:16:57 »
Ja po prostu zadalam pytanie.

Ty opisales co chcialbys osiagnac a ja spytalam w jaki sposób.
Nie takiej odpowiedzi oczekiwalam, nie napadu na moje poglady a konstruktywnej odpowiedzi. Ewent. odpowiedzi: nie wiem.

Wrócilismy do punktu wyjscia.
...na nasze oddalenie, na naszą nieobecność i rozmów obojętność listek, iskierkę, cień jak kotwicę wbij w nasze serca.... Leszek Aleksander Moczulski

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: "zapłacę za pomoc"...
« Odpowiedź #51 dnia: 05 Maj 2011, 00:21:08 »
Najmocniej przepraszam Pania Profesor Tylde, ze jeszcze raz wracam do watku, ktory Pani postanowial ze swojej strony zakonczyc.

Doskonale rozumie co to naczy kontekst i inne wskazane po mentorsku okreslenia i wskazowki. on.

Bardzo mnie zmartwila ocena mojej ”mentornosci” (mozna tak napisac?), a szczegolnie zaobserwowanie, ze jej ekskalacja w ostatnim okresie czasu wzrosla. 

,,,,,,,En mentor en erfaren person, som gennem rådgivning, sparring, coaching og feed back deler ud af sin erfaring og sine kompetencer,,,,,,,,

Mentor to doswiadczona osoba, ktora za posrednictem doradctwa, sparring, coaching i feed back dzieli swoje doswiadczenia i kompetencje.

Osobiscie sadze, ze zupelnie niezle, a wlasciwie pozytywnym jest byc mentorem, udzielajac wskazowek, dzielic sie swoimi doswiadczeniami i wiedza, nawet jezeli ton od czasu do czasu byc moze niektorym wydaje sie wlasnie mentorski, a wiedza mentora moze niektorym ”sluchaczom” wydawac sie niewystarczajaca. To tak jak z nauczycielami, wykladowcami itp. Jedni maja taki ton inni troche inny, byc moze troche pouczajacy.

Waznym jest, ze przekazuja informacje, swoje doswiadczenia a nie trzymaja je kurczowo dla siebie. Waznym jest chec i zaangazowanie, ”mieszanie sie” w dyskusje, oczywiscie zdajac sobie sprawe, ze zawsze znajdzie sie ktos kto tego nie lubi, ale to mniej wazne – tak musi byc.

Uwazam, ze ty tez jestes doskonalym mentorem w swojej ”dziedzinie”, a twoj ton – przyznaj -
tez bardzo czesto jest mentorski, ze tak powiem. Nie wiem czy twoj ton ekskaluje czy nie, nie obserwuje - ale nie to przeciez jest najwazniejsze, chyba……………..

Spiesze przeczytac ciekawy post o wzajemnej pomocy.

[Posted on: 04 Maj 2011, 23:40:54]

Marcinsen: Bardzo ciekawa inicjatywa. Teraz tylko czekac na odzew ze strony osob zainteresowanych. Osobiste spotkanie, to troche klopotliwe, jezeli zainteresowane osoby mieszkaja w roznych odleglych od siebie miejscowosciach, ale mozna tez zrobic cos lokalnie, np. Kopenhaga, Odense, Århus, Aalborg (i inne miasta) i wlasnie lokalnie wykorzystac doswiadczenia i mozliwosci osob mieszkajacych tutaj juz dluzej. W miastach tych tez dziala dunska polonia. Mozna wiec pomylsec o wspolnych inicjatywach.
   

[Posted on: 05 Maj 2011, 00:16:11]

A tak pol serio pol zartem  :) Ztym chydraulikiem to nie przejdzie,,,,, to robota na czarno.

poloniainfo.dk

Odp: "zapłacę za pomoc"...
« Odpowiedź #51 dnia: 05 Maj 2011, 00:21:08 »

tylda

  • Gość
Odp: "zapłacę za pomoc"...
« Odpowiedź #52 dnia: 05 Maj 2011, 00:42:03 »
Wiesz co, Roga?
Nie wnikam, co Ty tutaj tak naprawdę robisz - udzielasz się społecznie czy naganiasz sobie klientelę.
Realizuj się tak, jak Ci się podoba.
Uważaj jednak, żeby nie popaść w śmieszność - uwierzyłeś w swoją wszechstronną wiedzę do tego stopnia, że wygłaszasz oceny ex cathedra właściwie na każdy temat.
Co do mnie, to już nie chce mi się bawić z Tobą w wymianę drobnych złośliwostek (nawiasem mówiąc, pochopne wnioski wyciągasz co do mojej płci), bo właściwie każda krytyczna uwaga pod Twoim adresem kwitowana jest przez Ciebie w ten sposób.

No i to byłoby na tyle.

Powodzenia.

Offline jamjurand

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 7
  • Wiadomości: 1445
  • Reputacja: +4/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: "zapłacę za pomoc"...
« Odpowiedź #53 dnia: 05 Maj 2011, 10:15:45 »
Bylem swiadkiem wzlotu i upadku polskiego klubu na Osterbro w Kopenhadze (pisze ze szcz. inna tastatura :) )
Byly odczyty, konkurencje, bankospil, zabawy, rabaty na wizy do Polski, nawet lekarka ktora w ciemnosciach patrzac w oczy okreslala szanse przezycia nastepnych paru lat :) .
Tego rodzaju kluby niestety przyciagaja roznorakich domokrazcow, paserow, pijakow, a nawet arabow szukajacych bezradnych polek; glowna przyczyna zamkniecia byli "nowi" ktorzy rozrabiali niesamowicie i policja przyjezdzala autobusami.

Nie widze perspektyw na istnienie takiego klubu bo potrzebne by byly legitymacje, kontygenty i bramkarze, ale zamkniete kolka brydzystow,szachistow, neurotykow, gawedziarzy (Roga? :) ), swingersow :), rowerzystow czy winiarzy (?) maja duze szanse egzystencji.

Nie wierze tez w lepsza wymiane info niz juz tu egzystujaca.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: "zapłacę za pomoc"...
« Odpowiedź #54 dnia: 05 Maj 2011, 12:55:17 »
,,,,,,,Nie wierze tez w lepsza wymiane info niz juz tu egzystujaca,,,,,,(Jamjurand)

Sadze, ze wiele mozna jeszcze usprawnic jezeli chodzi o wymiane info i nie tylko wymiane. Juz wczesniej byly propozycje aby uporzadkowac ta olbrzymia ”kopalnie wiedzy i doswiadczen” jak znajduje sie w wielu watkach/postach.

Na pewno sa wsrod nas osoby, ktore potrafilyby zebrac i ugrupowac najciekawsze i najczescie poruszane tematy. Jezeli nie, to moglibysmy zaczac od teraz i napotykajac na ”stare” tematy sukcesywnie przenosic je do nowego ”systemu”.

Proponuje zalozyc cos w rodzaju ”Kacika inforrmacji” (coz za okropne okreslenie), gdzie jedynie umieszczaloby sie konkretne przepisy, doswiadczenia, reguly i zasady. ”Kacik” moglby zawierac rozne Oddzialy: Pomoc socjalna, Podatki, Urzad Skarbowy w Polsce, Sprawy mieszkaniowe, Szkolnictwo, Laczenie rodzin itp. Oddzial prowadzony bylby przez 1 lub kilka osob, ktore staralyby sie wedlug swoich mozliwosci/doswiadczen/wiedzy/ zamieszczac ciekawe i pozyteczne informacje do swojego ”kacika”. W ”kaciku” nie byloby mowy o poradach ale jedynie wskazywanie mozliwosci. Nie byloby rowniez mozliwosci na wpisywanie postow z zewnatrz, czesto polegajacych na przekomarzaniu sie, odbieganiu od tematu itp. W tym celu przy kazdym ”kaciku” bylby pododdzial na komentarze, jak rowniez propozycje uzupelnienia ”kacika” przez swoje wlasne doswiadczenie i , tak ze nie byloby mowy o monopolu osob prowadzacych ”kacik” tylko o wzbogacaniu informacji przez wszystkich zainteresowanych forumowiczow, ktorzy chceliby wniesc cos nowego z korzyscia dla wszystkich.

Osobiscie zglaszam sie na ochotnika i proponuje wszczac wmiane zdan na taka mozliwosc poprawy wymiany info. Jest mnostwo osob, ktore maja specjalna wiedze i doswiadczenia na rozne tematy, np. Tylda jezeli chodzi o sprawy US w Polsce.

Osobiscie od dluzszego czasu praktykuje cos podobnego, ale odbywa sie to przewaznie na zasadzie bardzo prywatnych pytan forumowiczow w sprawach bardzo osobistych, ktore nie nadaja sie na dyskusje w szerszym gronie. Sa to sprawy poczawszy od pomocy socjalnej, do spraw rodzinnych jak rozwod, speracja, czy sprawy mieszkaniowe lub pobytu. Zakres zaczyna przekraczac zarowno moje kompetencje fachowe jak i mozliwosci odpowiedzi na tak wiele pytan. Swiadczy to natomiast o duzej potrzebie pomocy wyjasnienia wielu spraw, o ktora nie zawsze latwo sie zwrocic (gdzie i do kogo?) czesto nie znajac dostatecznie jezyka.

Offline rocznik 1971

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 86
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: "zapłacę za pomoc"...
« Odpowiedź #55 dnia: 05 Maj 2011, 16:11:50 »
" A tak pol serio pol zartem   Ztym chydraulikiem to nie przejdzie,,,,, to robota na czarno.  ""

No  to bedzie  naprawde  po  dunsku  ..uden moms ..widze  ze  " Marcinsen " jest  juz  zintegrowany  w  dunskim  spoleczenstwie  ...brawo   ;)

Offline vordingborg

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 77
  • -Otrzymane: 550
  • Wiadomości: 1899
  • Reputacja: +58/-30
Odp: "zapłacę za pomoc"...
« Odpowiedź #56 dnia: 05 Maj 2011, 21:30:37 »
Inicjatywa godna pochwały mam jednak pewne wątpliwości, a mianowicie na jakim fundamencie chcecie to wybudować? Wybaczcie sarkazm ale tej rybie już dawno odpada głowa.

poloniainfo.dk

Odp: "zapłacę za pomoc"...
« Odpowiedź #56 dnia: 05 Maj 2011, 21:30:37 »

 

'vikary" raz jeszcze..

Zaczęty przez liliaDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 13329
Ostatnia wiadomość 16 Maj 2008, 19:49:09
wysłana przez Klingon
Koncert ,,Romantyczna podróż z Chopinem, Lisztem i Szymanowskim"

Zaczęty przez maciej12345Dział Esbjerg, Haderslev, Kolding ...

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 9493
Ostatnia wiadomość 15 Mar 2011, 13:54:57
wysłana przez maciej12345
Koncert ,,Romantyczna podróż z Chopinem, Lisztem i Szymanowskim"

Zaczęty przez maciej12345Dział Kopenhaga

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 9521
Ostatnia wiadomość 15 Mar 2011, 13:58:46
wysłana przez maciej12345
Koncert ,,Romantyczna podróż z Chopinem, Lisztem i Szymanowskim"

Zaczęty przez maciej12345Dział Odense

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 10027
Ostatnia wiadomość 15 Mar 2011, 14:01:19
wysłana przez maciej12345
C.V po angielsku prosze o pomoc

Zaczęty przez nutka1984Dział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 9188
Ostatnia wiadomość 07 Wrz 2012, 13:17:19
wysłana przez galernik