poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: decyzja o życiu w Dk/opieka medyczna/szkoła  (Przeczytany 5926 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline susz

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: +0/-0
decyzja o życiu w Dk/opieka medyczna/szkoła
« dnia: 13 Maj 2011, 14:22:52 »
Witam serdecznie,

mamy ogromny dylemat na temat tego czy przenieść się do Dk na stałe.

Ja pracuję tu od kilku lat, zastanawiamy się nad tym czy nie połączyć rodziny i zamieszkać razem w DK.
żona pracuje na pół etatu w PL i dzięki temu mamy oboje ubezpiecznei z PL (w razie czego), gdybyśmy się zdecydowali na przeprowadzkę żona musiałaby zrezygnować z pracy co za tym idzie z ubezpieczenia.

moje główne nurtujące pytania to:
1. jaka jest w DK służba zdrowia? czy wizyta u specjalisty jest możliwa (w ramach żółtej karty)? np endokrynolog

2.czy jest możliwość nauczenia się języka duńskiego przez te 3 lata (szkoły dziennej), aby potem dostać dobrą pracę lub nawet zostać tłumaczem, po zdanym oczywiscie egzaminie,

3. jeśli maż pracuje czy dostaje fradrag na żonę (kiedys słyszałem o kwocie 7600 DKK na miesiac przez rok) czy to jest aktualne i jakie warunki należy spełnić, oczywiscie żona nie pracuje, uczy się.

4.słyszałem też ze jeśli osoba uczy się w szkole dziennie również dostaje jakiś zasiłek z komuny, czy to prawda (6-7 tys)

wiem, dużo o pieniądzach, ale często takich informacji od urzędników trudno sie dowiedzieć.


Offline EVA77

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 139
  • Reputacja: +2/-3
  • Płeć: Kobieta
Odp: decyzja o życiu w Dk/opieka medyczna/szkoła
« Odpowiedź #1 dnia: 13 Maj 2011, 15:06:29 »
 W DK sluzba zdrowia troche inna niz w Polsce ale idzie sie przyzwyczaic. Skabusewanie do spacjalisty oczywiscie ze mozna dostac, tylko musi byc naturalnie konkretny powod. Nie wydaja na prawo i lewo, ale tak samo jest tez i w Polsce.
Jezyka przez 3 lata mozna sie nauczyc aby moc porozumiec sie na jakims poziomie, tylko trzeba sie uzbroic w cierpliwosc, bo jest ciezki.Fradrag na zone mozna tez dostac, ale nie wiem czy 7 tys, moj maz ma na mnie 3 tys. Bzdura jest jednak to ze uczac sie jezyka dostaje sie pieniadze z komuny. Ja sie ucze przeszlo rok czasu, moj maz tylko pracuje i nie dostaje z komuny ani korony.

Offline nadusiaa

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 18
  • Wiadomości: 214
  • Reputacja: +1/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: decyzja o życiu w Dk/opieka medyczna/szkoła
« Odpowiedź #2 dnia: 13 Maj 2011, 16:16:39 »
co do życia tutaj w dani to są różne opinie innym żyje sie dobrze innym żle.mi nie jest tutaj dobrze i zamierzam za 4 lata zjechać do polski z dzieckiem.jeśli chodzi o służbę zdrowia,to jest tak jak pisze wyzej muszą być poważne przeciwsklazania aby dostać skabusewanie,mi ten system służby zdrowia nie odpowiada tylko sie modle aby ja i moje dzieci nie chorowały.szkoda gadać i dużo by pisać.jeśli chodzi o fradrag to różnie bywa z wysokościa.a co do szkoły ,ciężki jezyk.można dostać kase z komuny ale musi to byc szkoła z kursem i z gwarancja ze dostanie sie prace po tej szkole ja uczeszczam i dostaje już 2 rok wiec jest takie cos ale to wszystko zalezy od osoby do ktorej sie nalezy i kieruje na takie cos.jest duzo zalet i wad ,zaleta taka kasa.jesli jest sie osoba ktora potrafi sie do stosowac do  zycia tutaj to da rade.mi sie to nie udało.nie przyzwyczaje sie do tej służby zdrowia i szkolnictwa dzieci i wiele innych rzeczy.

Offline kopytko

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 60
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: decyzja o życiu w Dk/opieka medyczna/szkoła
« Odpowiedź #3 dnia: 13 Maj 2011, 18:21:40 »
Za chodzenie do zwykłej szkoły językowej raczej nie dostaniesz pieniędzy. Chyba,że są inne przypadki, o których pisze moja przedmówczyni. Nigdy nie słyszałam. Jednak, jak wiele osób już pisało, każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie.

Nie wiem ile macie lat, bo jak wiadomo z wiekiem trudniej przychodzi nauka , jednak uważam,że języka w te 3 lata można się spokojnie nauczyć. Oczywiście odpowiednio się przykładając. Chodzenie raz w tygodniu, i jeszcze bez nauki w domu to tylko strata czasu i możliwości. Możesz uczyć się 3 lata za darmo, więc warto to dobrze wykorzystać zaczynając w odpowiednim momencie.

Służba zdrowia jak dla mnie zdecydowanie lepsza niż w Polsce. Nie wiem jak to wygląda w większych miejscowościach, ja mieszkam w małej. Żadnych problemów, żadnych kolejek. Wszystko sprawnie i na czas. Może mam małe doświadczenie, bo nigdy nie szłam z żadnym poważnym problemem. Wizyta u specjalisty z pewnością jest możliwa. Najpierw jednak musisz udać się do rodzinnego, on Cię zbada i to on zdecyduje do kogo powinieneś się udać. Jeśli problem rzeczywiście wymaga konsultacji ze specjalistą to dlaczego lekarz rodzinny miałby Cię do niego nie wysłać?

Offline EVA77

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 139
  • Reputacja: +2/-3
  • Płeć: Kobieta
Odp: decyzja o życiu w Dk/opieka medyczna/szkoła
« Odpowiedź #4 dnia: 13 Maj 2011, 18:36:03 »
chetnie bym sie dowiedziala o tej szkole co pisze nadusia za ktora zwracaja pieniadze.czy to jest tylko wtedy gdy ma sie kontanthjælp, czy to cos innego. Nigdy o czyms takim nie slyszalam.

Offline nadusiaa

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 18
  • Wiadomości: 214
  • Reputacja: +1/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: decyzja o życiu w Dk/opieka medyczna/szkoła
« Odpowiedź #5 dnia: 13 Maj 2011, 19:11:16 »
mi płaca kontanthjælp.ja chodze do szkoły codziennie i w tym kurs na kabusewcę autobusu, po tem gwarantują pracę.

Offline leo1

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 23
  • Wiadomości: 600
  • Reputacja: +7/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: decyzja o życiu w Dk/opieka medyczna/szkoła
« Odpowiedź #6 dnia: 13 Maj 2011, 19:52:19 »
Chodzac do szkoly komuna placi za twoja nauke za modul ok.20 tys.koron i ty oczekujesz ze jeszcze bedzie placic tobie ekstra za to tylko zebys laskawie mogla/mogl sie uczyc? takie rzeczy to tylko w erze,jesli jestes na kontanthjælp to zeby dostawac kase bedac a nim to komuna wymaga zeby uczeszczac do szkoly na nauke dunskiego jesli sie opusci pare zajec bez waznej przyczyny jest kop ze szkoly a tym samym zakrecony kran z darmowa kasa z komuny.

poloniainfo.dk

Odp: decyzja o życiu w Dk/opieka medyczna/szkoła
« Odpowiedź #6 dnia: 13 Maj 2011, 19:52:19 »

Offline mmaw

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 5
  • Wiadomości: 102
  • Reputacja: +1/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: decyzja o życiu w Dk/opieka medyczna/szkoła
« Odpowiedź #7 dnia: 13 Maj 2011, 20:35:06 »
Opieka medyczna inaczejdziałająca o wiele lepsza i sprawniejsza wg mnie....wiadomo wyjątki wszędzie moga sie znaleźć . Ale ogólnie podejscie do pacjenta ...bez znajomości ....każdy ma takie same szanse.
dorosły pacjent onkologiczny napewno bez porównania do tego co jest w PL

Offline nadusiaa

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 18
  • Wiadomości: 214
  • Reputacja: +1/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: decyzja o życiu w Dk/opieka medyczna/szkoła
« Odpowiedź #8 dnia: 13 Maj 2011, 21:48:32 »
a ja po przezyciaz z lekarzami twierdze ze w polsce jest lepiej.gdyby nie prywatne wizyty to moje dzieci cierpiały by z bólu i bog wie co jeszcze złego by sie wydarzyło.

[Posted on: 13 Maj 2011, 21:45:43]

a czekanie na pogotowiu 6 godzin to parodia,duzo bym musiała wam pisac o tym wszystkim.polski lekarz mowi tak pieniadze to oni maja ale leczyc nie.powolni jak we wszystkim,ale to moja opinia na swoich własnych  przezyciach.

poloniainfo.dk

Odp: decyzja o życiu w Dk/opieka medyczna/szkoła
« Odpowiedź #8 dnia: 13 Maj 2011, 21:48:32 »

 

Szkoła, A-kasse, wykształcenie, problemy

Zaczęty przez michal234Dział Edukacja

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 11242
Ostatnia wiadomość 15 Mar 2011, 21:14:51
wysłana przez andyandy
szkoła

Zaczęty przez martuchnamDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 3518
Ostatnia wiadomość 09 Lis 2009, 10:21:08
wysłana przez kingusia79
Szkoła dla dziecka

Zaczęty przez kingusia79Dział Rodzina ...

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 3314
Ostatnia wiadomość 01 Lis 2009, 14:41:36
wysłana przez lilia
Szkoła w Danii

Zaczęty przez karolinaDział Pomoc!

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 12746
Ostatnia wiadomość 07 Wrz 2007, 17:37:48
wysłana przez karolina
szkoła

Zaczęty przez ikronsDział Esbjerg, Haderslev, Kolding ...

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 3438
Ostatnia wiadomość 07 Kwi 2009, 12:32:15
wysłana przez marta_malgorzata