poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Dunski partner wyrzucil mnie z domu z dzieckiem  (Przeczytany 149720 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline aisak

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2333
  • -Otrzymane: 626
  • Wiadomości: 3712
  • Reputacja: +10/-5
  • Płeć: Kobieta
Dunski partner wyrzucil mnie z domu z dzieckiem
« dnia: 01 Lut 2012, 00:34:11 »
Witam serdecznie
   
    Chcialabym prosic o pomoc w nastepujacej sprawie: Po 8 miesiacach wspolnego zycia tu w Danii, moj partner Dunczyk zakonczyl nasz zwiazek i dal kilka tygodni na opuszczenie jego domu oraz zazadal zaplacenia mu za ten czas wspolnego zycia, gdy on nas utrzymywal (do czego zobowiazal sie na pismie do kommune)  kwoty- 30.000k.
 W zwiazku z tym chcialabym sie dowiedziec:
1. Czy ma on prawo zadac tych pieniedzy? Ja nie pracowalam, ale dbalam o dom, zakupy, pranie, sprzatanie, itp oraz opiekowalam sie jego corka przyprowadzajac i odprowadzajac do szkoly, przygotowujac posilki i zajmujac sie nia podczas nieobecnosci jej ojca?
2. Od 3 tygodni mam stala prace- czy moge starac sie o mieszkanie z kommune, ile trzeba czekac (gmina Ishoj) i ile placic czynszu za mieszkanie 2 pokoje ok 40m?
3. Czy przysluguje mi jakas jednorazowa chociazby pomoc albo kontanthjælp, poniewaz jeszcze nie otrzymalam mojej pierwszej wyplaty a partner nie wyraza ochoty na dluzsze "goszczenie" mnie i syna?
4. Czy moj ex partner moze tak po prostu, bez prawnych konsekwencji  zrezygnowac   z zobowiazania, ktore zlozyl we wszelkich mozliwych instytucjach, ze finansowo zadba o mnie i mojego syna sprowadzajac nas tu z Polski?

Dziekuje serdecznie za wszelka pomoc. Przepraszam, jezeli pisalam chaotycznie, ale prosze zrozumiec jestem troche zalamana i roztrzesiona.
Pozdawiam serdecznie
"Bądź uroczy dla swoich wrogów – nic ich bardziej nie złości.... :)))"

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Dunski partner wyrzucil mnie z domu z dzieckiem
« Odpowiedź #1 dnia: 01 Lut 2012, 00:46:25 »
Jestem zmeczona, wiec przepraszam, ze krotko napisze.
1. Udaj sie do kommune i zapytaj o mieszkanie. Nie ma stalych terminow, w kazdej kommunie jest inaczej, ale maja zawsze kilka rezerwowych mieszkan na takie sytuacje. Jednak, nie bedzie to od jutra, pewnie bedziesz musiala poczekac z miesiac, dwa.
2. Co do zwrotu partnerowi owych 30 tysiecy, proponuje wystawic Panu rachunek za sprzatanie, pranie, opieke nad dzieckiem, ba! nawet uslugi seksualne! i zaraz sie okaze, ze to on Ci jest jeszcze winien pieniadze.
3. Mysle, ze w tej sytuacji mozesz dostac od kommune na przyklad pozyczke na depozyt, koszty przeprowadzki itp.
4. Partner musi tez zrozumiec, ze by sie wyprowadzic musisz miec gdzie. Odpowiada za Ciebie prawnie, wobec zobowiazania, ktore zlozyl, wiec niech sie nie unosi.´Grzecznie powiedz, ze oczywiscie wyprowadzisz sie, ale potrzebujesz do 3 miesiecy na ulozenie swoich spraw.
CO do Twojego punktu 4 to musze poczytac nieco w przepisach.
Trzymaj sie, bedzie dobrze.
 
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline Hildegarda

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 60
  • Reputacja: +2/-6
Odp: Dunski partner wyrzucil mnie z domu z dzieckiem
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Lut 2012, 05:17:09 »
Zbierz konkretnie wszystkie papiery - to co masz na pismie.
Wszystkie pisemne zobowiazania.
Do 3 miesiecy jestes na vizie turystycznej.
Dobrze, ze dostalas prace. Na caly etat? Za jaka stawke.?
Ile lat ma Twoj syn? To jest szok dla niego.
Idz do komuny? ale jakiej, skoro zylas w Ishøj jako turystka

Offline mawi

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 532
  • Reputacja: +7/-9
  • Płeć: Kobieta
    • Status GG
Odp: Dunski partner wyrzucil mnie z domu z dzieckiem
« Odpowiedź #3 dnia: 01 Lut 2012, 09:03:04 »
ja jeszcze dodam że ,jeżeli mąż  znęca się nad Tobą  czy to fizycznie czy psychicznie (denerwowanie i  częste  awantury też) to powiedz to też  w komunie  bo są specjalne ośrodki które pomagają znaleźć mieszkanie i się usamodzielnić dla matek z dziećmi . W takich ośrodkach dostajesz pokój i jedzenie i pomoc prawną.
"nie kłóć się z idiotą - sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem."

Offline vaxa_rys

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 4
  • -Otrzymane: 26
  • Wiadomości: 475
  • Reputacja: +4/-6
Odp: Dunski partner wyrzucil mnie z domu z dzieckiem
« Odpowiedź #4 dnia: 01 Lut 2012, 09:19:22 »
tutaj masz 2 takie osrodki,najbardziej znane. Pomoc nic nie kosztuje.
http://www.dannerhuset.dk/
http://www.kvindehuset.ltk.dk/

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Dunski partner wyrzucil mnie z domu z dzieckiem
« Odpowiedź #5 dnia: 01 Lut 2012, 10:19:08 »
Wiecie, ja od razu pomyslalam o krisecenter, ale czy to nie zbyt traumatyczne dla dziecka? Nie wiem czy bylyscie w takim osrodku, cos jak hotel robotniczy, w ktorym jest po prostu masa samotnych matek z dzieckiem. Osobiscie uwazam, ze to ostatecznosc, gdy w domu jest przemoc, alkohol itp. Jezeli wszystko odbywa sie na spokojnie, to moze jednak udalo by sie jej przeniesc od razu na "staly grunt".
Dziewczyna ma prace, wiec powinno jej sie szybko ulozyc. Poza tym jej partner musi tez zachowac sie jak dorosly i dac dziewczynie czas. Wiedzial, ze wprowadza sie z dzieckiem, to on ja tu sprowadzil, wiec niech kurcze zachowa sie odpowiedzialnie.
 
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline RybkaWillego

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 56
  • -Otrzymane: 114
  • Wiadomości: 572
  • Reputacja: +28/-12
  • Płeć: Kobieta
    • Status GG
Odp: Dunski partner wyrzucil mnie z domu z dzieckiem
« Odpowiedź #6 dnia: 01 Lut 2012, 10:48:42 »
Moja znajoma mieszkała kiedyś w takim kvindehuset i była bardzo zadowolona. Miała swoje 2 pokoje z łazienką. Poznała wiele bardzo fajnych osób. Jednak faktem jest, że taki dom to ostateczna ostateczność.
Za dużo mówimy o zmianie świata, a za mało świat zmieniamy. Za dużo mówimy o miłości, a za mało kochamy.

poloniainfo.dk

Odp: Dunski partner wyrzucil mnie z domu z dzieckiem
« Odpowiedź #6 dnia: 01 Lut 2012, 10:48:42 »

Offline czerwiec99

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 43
  • Reputacja: +1/-4
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dunski partner wyrzucil mnie z domu z dzieckiem
« Odpowiedź #7 dnia: 01 Lut 2012, 12:32:05 »
aisak masz jakis telefon?

Offline aisak

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2333
  • -Otrzymane: 626
  • Wiadomości: 3712
  • Reputacja: +10/-5
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dunski partner wyrzucil mnie z domu z dzieckiem
« Odpowiedź #8 dnia: 01 Lut 2012, 21:14:20 »
Witam ponownie i dziekuje serdecznie za wszystkie odpowiedzi i pomoc:). Naprawde przydalo mi sie takie podtrzymanie na duchu i konkretne odpowiedzi:)
      Mysle, ze niedokladnie przedstawilam moja sytaacje wczoraj, ale  naprawde nie bylam w stanie pozbierac mysli.
 Wiec, jestem w Dani od czerwca zeszlego roku. Przyjechalam tutaj poniewaz zakochalam sie w Dunczyku, ktory usilnie namawial mnie do wspolnego zycia w Danii, wahalam sie prawie rok, przyjezdzajac tutaj na kilka dnie kazdego miesiaca . Zdecydowalam sie na ostateczna przeprowadzke do Ishoj w czerwcu, jednoczesnie przetransportowalam wszytkie moje i mojego syna rzeczy do domu mojego partenre oraz zrezygnowalam z dobrej i na dobrym stanowisku pracy w Polsce. Ale chyba kazdemu zdarzalo sie w zyciu robic glupoty z milosci:). Obawialam sie o prace tutaj, ale moj partner zareczyl i obecal mi, ze ma srodki finansowe na utzymanie naszej rodziny przez caly nastepny rok, nawet jesli ja nie bede miala pracy. Po przyjezdzie bardzo szybko wypelnilismy odpowiednie dokumenty na pobyt staly dla mnie i mojego 12 letniego syna. totez ja tu nie jestem na wizie turystycznej lecz od poczatku z nastawinim na staly pobyt. W trakcie zalatwiania dokumentow w Statsforvaltningerne , poniewaz ja mialam tylko kontrakt jako vikar w jednej z agencji pracy tymczasowej, moj partner zareczyl w dokumentacji za mnie i za mojego syna oraz podjal zobowiazanie do finansowego utrzymania mnie i mojego syna w Danii. Na tej podstawie dostalam zezwolenie na pobyt i prace w Danii, numer cpr oraz mozliwosc pojscia do szkoly jezykowej. Podobnie moj syn. Ze szkoly skorzystalam jak to tylko bylo mozliwe i od wrzesnia uczeszczam regularnie na zajecia do jednej ze szkol jezykowych. Ale na razie moj dunski jest bliski poziomu zerowego:). Natomiast moj syn od sierpnia chodzi do jednej ze szkol w Ishoj, bardzo lubi swoja szkole, uwielbia Danie i calkiem sprawnie posluguje sie juz jezykiem dunskim. To, co sie teraz stalo to oczywiscie wielki szok dla niego, poniewaz moj ex pozwolil na mowienie do niego "far" a nawet wydawal sie  byc zadowolony z tego faktu. Teraz " far" mow: wracaj do Polski glupia Polko , ty i twoj syn...".
         Chcialabym nadmienic, ze mimo tego przykrego dla nas doswiadczenia nie stracilismy wiary w ludzi i caly czas chcemy tutaj zostac. Ja kocham ten kraj, uwielbiam jego nature , styl zycia ludzi, podoba mi sie trudny dunski jezyk. Podobnie czuje moj syn. Lubie rowniez moja prace stala z kontraktem , ktora niespodziewanie otrzymalam  3 tygodnie temu po wysylaniu kazdego dnia kilkunastu mailow z prosba o przyjecie do pracy:). Na razie jest to praca tylko na 15 godzin tygodniowo ale z mozliwoscia zwiekszenia sie w czasie. Problemem jest tylko to, ze pierwsza wyplate otrzymam dopabuse pod koniec lutego.
         Moj  ex  partner byl agresywny i jest ale zawsze udawalo mi sie przeprosic i zalagodzic sytacje. Chodzi bardziej o przemoc psychiczna- od samego prawie poczatku wymawial mi, ze nie mam pracy, mimo ze ja ciagle jesj szukalam i zawozilam wszedzie, gdzie to tylko mozliwe moje cv. Staralam sie wiec prawie w 100% odciazyc mojego partnera w obowiazkach domowych, lacznie z opieka , przyprowadzaniem i odprowadzaniam do szkoly jego corki. Moj partner uwazal, ze jesli nie pracuje to nie mam prawa glosu w zadnej kwestii dotyczacej np zakupow jedzenia-jedlismy to, na co on mial ochote, ja nie mialam prawa wybrac gatunku chleba, czy tez jogurtu  lub wedliny. Przejal rowniez calkowicie kontrole nad moim synem, mimo ze prosilam go, zeby np nie dawal mojemu synowi zgody na jedzenie slodyczy, on lamal moja decyzje i pozwalal na to. Wiedzial np, ze nie pozwalam synowi na picie kawy-on zgadzal sie i jego decyzja byla ostateczna. Inne przyklady. Chodzil ze mna do urzedow, banku, lekarza, wszedzie, mimo ze prosilam ,zeby tego nie robil, rozmawial z urzednikami w moim imieniu i po dunsku, momo ze biegle posluguje sie on jezykiem angielskim, ktorym rowniez ja wladam. Na moja prosbe o tlumaczenie na angielski, nie reagowal. Do lekarza poszedl ze mnie by mnie wspeirac, jak powiedzial, myslalam, ze zaczka w poczekalni, ale nie - wszedl do srodka, ja oniemialam... o polnocy potrafil mnie zbudzic i srednio raz w miesiacu kazal zbierac "brudny polski tylek" do Polski, bo przypomnialo mu sie, ze np dzisiaj "zupa byla za slona"... Musialam dlugo przepraszac za to, ze oddycham, by sie uspokoil.... W trakcie uroczystosci rodzinnych czy tez spotkan z przyjaciolmi, ulubione i stale zarty (mimo ze rowniez prosilam zeby juz ich nie powtarzal, bo mnie to naprawde boli...) to te o mnie, ze nie lubie piwa, bo preeferuje "polska wode" i potem tydzien pod stolem jak i treszta Polakow, leze z przepicia oraz ten o tym, jak to w Polsce stale heilujemy Niemcom... Ulubione zarty, Dunczycy dobrze sie bawili.
      Przepraszam, ze tak wywlekam , co mi na watrobie lezy. jeszcze raz wszystkim srdecznie dziekuje za pomoc. Jutro sprobuje z niej skorzystac:)
 Milego wieczoru:)
"Bądź uroczy dla swoich wrogów – nic ich bardziej nie złości.... :)))"

Offline aisak

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2333
  • -Otrzymane: 626
  • Wiadomości: 3712
  • Reputacja: +10/-5
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dunski partner wyrzucil mnie z domu z dzieckiem
« Odpowiedź #9 dnia: 01 Lut 2012, 21:15:39 »
aisak masz jakis telefon?

zablokowany:)
"Bądź uroczy dla swoich wrogów – nic ich bardziej nie złości.... :)))"

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Dunski partner wyrzucil mnie z domu z dzieckiem
« Odpowiedź #10 dnia: 01 Lut 2012, 21:30:33 »
Aisak, dziewczyno... Alez mialas pecha! Zwiewaj gdzie pieprz rosnie!
CO za bydle Ci sie trafilo!
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline lukashero

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 19
  • -Otrzymane: 43
  • Wiadomości: 431
  • Reputacja: +25/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Dunski partner wyrzucil mnie z domu z dzieckiem
« Odpowiedź #11 dnia: 01 Lut 2012, 21:35:41 »
dlaczego pozwalas soba tak pomiatac?nie masz tutaj zadnych polskich znajomych, przyjaciol?
ja bym skurwiela szybko ustawil.ale mi sie cisnienie podnioslo jak to czytalem.ech...
Nie dyskutuj z idiota, najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a następnie pokona doświadczeniem.

JULIA1964

  • Gość
Odp: Dunski partner wyrzucil mnie z domu z dzieckiem
« Odpowiedź #12 dnia: 01 Lut 2012, 22:26:31 »
ja jeszcze dodam że ,jeżeli mąż  znęca się nad Tobą  czy to fizycznie czy psychicznie (denerwowanie i  częste  awantury też) to powiedz to też  w komunie  bo są specjalne ośrodki które pomagają znaleźć mieszkanie i się usamodzielnić dla matek z dziećmi . W takich ośrodkach dostajesz pokój i jedzenie i pomoc prawną.
To nie był maz tylko partner

Offline Solvej

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 5
  • -Otrzymane: 9
  • Wiadomości: 911
  • Reputacja: +34/-32
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dunski partner wyrzucil mnie z domu z dzieckiem
« Odpowiedź #13 dnia: 01 Lut 2012, 22:28:47 »
Straszna historia, dziwie się, ze tak długo wytrzymalas.  :( Dania nie jest warta takiego traktowania....
Wyganiając Was robi dla Was wielka przysluge, wiec nie przejmuj się.

Zycze Ci i Twojemu synowi jak najlepiej i szybkiego rozwiazania Waszych  problemow. Trzymajcie się!   :-*


JULIO; maz czy partner, na to samo wychodzi....
 

JULIA1964

  • Gość
Odp: Dunski partner wyrzucil mnie z domu z dzieckiem
« Odpowiedź #14 dnia: 01 Lut 2012, 22:43:30 »
no chyba nie to samo.wiecej rozwagi  powinna zachowac ,jak idzie zaobserwowac to juz jednego partnera miała w Polsce ,bo ma 12 syna .tu szybko zakochujac sie na odległosc ,zbładzila znow ,i cierpi na tym tez syn .znajac mentalnosc dunczykow ,nawet bym sie z nimi nie przespała.to juz nie pierwszy przypadek ze tak zrobił dunczyk z polka

poloniainfo.dk

Odp: Dunski partner wyrzucil mnie z domu z dzieckiem
« Odpowiedź #14 dnia: 01 Lut 2012, 22:43:30 »

 

Czy moglby ktos przetlumaczyc zalaczony dunski tekst?

Zaczęty przez core82Dział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 8138
Ostatnia wiadomość 10 Mar 2016, 19:51:30
wysłana przez Emill
gdzie wymienic polski certyfikat na dunski ( wozki widlowe )

Zaczęty przez kumcokDział Hydepark

Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 18587
Ostatnia wiadomość 03 Sty 2022, 20:01:03
wysłana przez wafl
jezyk dunski

Zaczęty przez FuzzeDział Edukacja

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 8244
Ostatnia wiadomość 21 Wrz 2017, 13:32:12
wysłana przez Jomir
Ktos pomoze mi przetlumaczyc na jezyk dunski

Zaczęty przez slawomir111Dział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 8984
Ostatnia wiadomość 28 Gru 2016, 14:26:19
wysłana przez slawomir111
Duński odpowiednik polskiego BIK

Zaczęty przez GośćDział Pomoc!

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 9779
Ostatnia wiadomość 22 Cze 2008, 17:10:55
wysłana przez lolo