poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Zasiłek rodzinny  (Przeczytany 108185 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline slonesio87

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Zasiłek rodzinny
« dnia: 01 Maj 2012, 15:56:08 »
Witam! Maz pracuje w Danii od roku i ostatnio zalatwil rodzinne na naszego synka. Orientujecie sie moze czy wyplaca nam rodzinne za caly okres jego pracy (zalegle za rok) czy dostaniemy tylko to co na biezaco od momentu zlozenia dokumentow?

varszafiak

  • Gość
Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #1 dnia: 01 Maj 2012, 16:22:02 »
Za caly okres pracy w Dani, pod warunkiem ze w tym czasie nie pobierane bylo rodzinne w Polsce.
Chyba ze juz wydal a ja sie pomylilem  ;) :D ;D

piotr1

  • Gość
Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Maj 2012, 20:08:23 »
nooo..hhmmm...ja wlasnie wyslalem mailem papiery do sociecenter w aalborgu i gdy tam dzwonilem i pytalem czy powinienem zrezygnowac z rodzinnego pobieranego w polsce to pan powiedzial ze nie trzeba bo oni beda doplacac po prostu reszte do polskiego rodzinnego- wiec chyba nie trzeba rezygnowac z rodzinnego w pl- chyba ze co komuna to inny przepis- nie wiem...

Offline slonesio87

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #3 dnia: 01 Maj 2012, 23:24:02 »
Rodzinnego w Polsce nigdy nie pobieralismy wiec nie ma z tym problemu. Chcialam tylko wiedziec czy wyplaca nam wyrownanie za pierwszy rok pracy w Danii. Wsrod znajomych zdania sa podzielone. Trafila sie nawet sytuacja ze najpierw dali a pozniej kazali oddac. Niby maja jasne i klarowne przepisy, wszystko poukladane i bez watpienia lepiej zorganizowane niz w Polsce a mimo to czlowiek czasem glupieje:)

Offline Tokent

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 4
  • -Otrzymane: 7
  • Wiadomości: 30
  • Reputacja: +1/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #4 dnia: 02 Maj 2012, 00:41:55 »
 Rodzinne wyplacane jest wstecz takze . Naliczane jest od momentu podjecie pracy na terenie DK ( czyli od chwili kied yzaczynamy placic podatki ) nieprawda jest ze naliczaja jest od momentu zlozenia dokumentow.

Na 100% bo mi wkoncu po roku!!!! czekania przyznali i wyrownali . Oczywiscie nie obylo sie bez interwencji Dunczyka ktory "naprostowal" biurokratyczne zapedy urzednikow.

Pozatym z tego co mi mila Pani w komunie wyjasnila , rodzinne trzeba odnawiac co roku ( jesli dziecko/dzieci prrebywaja poza granicami DK ) Czyli co roku trzeba skladac od nowa i znowu droga przez meke. :(

Na chwile obecna wystarczy zlozyc wniosek o w odpowiedniej komunie i komuna sama wysyla dokumentacje do PL . PL odpowiada i sprawy tocza sie dalej ... radze sprawdzic w PL kiedy wslali dokumenty i ODRAZU dzwonic do komuny .....mam dziwne wrazenie ze odwlekaja sprawe ile sie da ( w moim przypadku pani powiedziala najpierw ze nie ma zadnej dokumentacji potwierdzajacej ze zlozylem wniosek  " wtedy pokazalem kopie z JEJ podpisem "... potem pani poinformowala mnie ze dokumenty z PL nie dotarly  " na co pokazalem milej pani pismo z PL  ze a i owszem"...... potem byla konsternacja ..klik klik klik ..poprosze o zolta karte itd ........ . Wymieklem wrocilem do domu pogadalem ze znajomym Dunczykiem ..zlapal sie za glowe i za telefon do owej baaardzo milej Pani. Nie bede przytaczas slow jakich uzywal... pomoglo ...wyrownali po 5 dniach i przyslali list z przeprosinami .

Dla milosnikow dunskiej mowy ...rozmowe z pania z komuny przeprowadzalem po dunsku ..i tez nie epomoglo :)


Ogolnie odwlekaja ile sie da ...a noz widelec dasz sobie spokoj i wrocisz do PL.


Smutne



Offline sopocianka

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 52
  • Wiadomości: 246
  • Reputacja: +0/-1
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #5 dnia: 02 Maj 2012, 10:26:05 »
Tokent :)
Jesteś moim idolem :)
dokładnie... Odwlekaja i wykanczaja "administracyjnie"
Jak ja to nazywam... tj. wysyłają setki pisemek o tym
samym, żeby człowiek zglupial... Mi wyrownali tylko cześć
a resztę podobno pobieralam w Polsce, jak mnie tam nie było
tylko już wtedy w Danii mieszkałam ;) może, moja siostra
bliźniaczka wzięła? Albo ktoś ma w kieszeni :)

varszafiak

  • Gość
Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #6 dnia: 02 Maj 2012, 10:40:36 »
nooo..hhmmm...ja wlasnie wyslalem mailem papiery do sociecenter w aalborgu i gdy tam dzwonilem i pytalem czy powinienem zrezygnowac z rodzinnego pobieranego w polsce to pan powiedzial ze nie trzeba bo oni beda doplacac po prostu reszte do polskiego rodzinnego- wiec chyba nie trzeba rezygnowac z rodzinnego w pl- chyba ze co komuna to inny przepis- nie wiem...

Piotr1, nie daj sie tak zrobic na "szaro". Wysla zapytanie do Polski czy sa pobierane pieniadze i jak otrzymaja odpowiedz  "...tak owszem wyplacamy w Polsce rodzinne..."   to nic w Danii nie otrzymasz

poloniainfo.dk

Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #6 dnia: 02 Maj 2012, 10:40:36 »

piotr1

  • Gość
Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #7 dnia: 02 Maj 2012, 12:34:04 »
no nie wiem...w kazdym badz razie gosc powiedzial mi przez telefon jakie papiery i wtedy zapytalem czy mam zrezygnowac z pobieranego w polsce rodzinnego- on mi dpowiedzial-nie nie- my skontaktujemy sie z pomoca socjalna w polsce i jesli bierzesz- jego slowa doslowne- 100 zl w polsce - to my doplacamy ci tutaj roznice....coz..i tak narazie pozostalo mi czekac kolo miesiaca- bo mowil ze tyle potrwa zalatwienie tego...ale dzieki za rade  :)

Offline Tokent

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 4
  • -Otrzymane: 7
  • Wiadomości: 30
  • Reputacja: +1/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #8 dnia: 02 Maj 2012, 13:17:16 »
Tip.


Zrezygnowac z rodzinnego w PL. NIe mozna pobierac swiadczen z 2 niezaleznych zrodel jednoczesnie.

Jezeli sie myle to popros tego kogos z komune o potwierdzenie na pismie...... wez aparat i zrob mu fotke kiedy bedzie sie gubic w zeznaniach :)

Powaznie , zrezygnowac w PL i pobierac w DK. Placisz za ich pesnje swoimi podatkami wkoncu i masz takie same prawa.


Powodzenia

Offline Ratatata

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 39
  • -Otrzymane: 21
  • Wiadomości: 49
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #9 dnia: 02 Maj 2012, 15:39:49 »
Ale ,ale ... skoro pracuje tutaj (powiedzmy) od roku i zarabia tysiące koron,to zasiłek w Polsce się nie należy bo jego zarobki przekraczają zapewne 504 zł na osobe w rodzinie ;) Co jest jednym z warunków aby takie świadczenie otrzymywać :)
Więc będzie musiał oddać to co wziął w Polsce bo nie przysługiwało a tu dostanie bez problemu wyrównanie (powiedzmy) za zeszły rok ;) dokładnie tak jak napisał Dania i Polska załatwią to pomiędzy sobą :)

varszafiak

  • Gość
Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #10 dnia: 28 Maj 2012, 06:29:40 »
no nie wiem...w kazdym badz razie gosc powiedzial mi przez telefon jakie papiery i wtedy zapytalem czy mam zrezygnowac z pobieranego w polsce rodzinnego- on mi dpowiedzial-nie nie- my skontaktujemy sie z pomoca socjalna w polsce i jesli bierzesz- jego slowa doslowne- 100 zl w polsce - to my doplacamy ci tutaj roznice....coz..i tak narazie pozostalo mi czekac kolo miesiaca- bo mowil ze tyle potrwa zalatwienie tego...ale dzieki za rade  :)

Tak z ciekawości, jak to sie rozwinęło dalej? Wszystko ok?

P.S
Chciałbym zweryfikować informacje które posiadam.

piotr1

  • Gość
Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #11 dnia: 28 Maj 2012, 10:07:56 »
rozwinelo sie to tak- w pl chcieli oryginalny kontrakt przetlumaczony rzez tlumacza przysieglego zeby przestac wyplacac zasilek-dzwonilem tam-powiedzialem im ze mam umowe dwujezyczna-sam napisalem ta po polsku- skad ja im wezme tlumacza przysieglego z jezyka dunskiego-nie mam czasu szukac....szef mi podpisal ta polska i musze wyslac poczta....powiedzieli w pl ze oni nie moga ot tak przerwac wyplacanie zasilku,nawet jak chce zeby przerwali-musza miec ten kontrakt...na pocatku myslalem sobie-w dupie to mam,niech placa a potem oddam-bo tak powiedzieli w pl-ze czasem to trwa pare miesiecy i bede musial oddac to nadplacone....ale potem przyszla mi do glowy ta umowa o prace dwujezyczna- i narazie tyle....czekam na jakas wiadomosc z pl ze doszly im papiery z dk lub na wiadomosc z sociecenter w aalborgu ze cos jest nie tak....ale mowili ze jak cos bedzie nie tak to beda dzwonic w ciagu 2 tygodni--a 2 tygodnie minelo juz dawno..wiec w pl trzeba zrezygnowac lub potem oddawac,a dk bedzie placic cala sume zasilku ...hmm...chyba tyle   :)

piotr1

  • Gość
Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #12 dnia: 28 Maj 2012, 10:19:10 »
p.s. w razie pytan prosze pisac tu lub na p.w. - z checia pomoge i podziele sie wiedza nie oczekujac nic w zamian(oczywiscie w miare swojej wiedzy i mozliwosci czasowych bo mam prace taka ze czesto mnie nie ma)---- kiedys tu tak bylo na tym forum..no ale wtedy nie bylo tylu polakow tutaj, tyle zawisci i tego ze za kazda rade lub podpowiedz ktos oczekiwal cos w zamian- przepraszam tych ktorych urazilem

piotr1

  • Gość
Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #13 dnia: 25 Cze 2012, 20:48:52 »
podnosze watek bo cos sie wydarzylo--dzis zadzwonili z komuny(sociecenter )i powiedzieli ze w piatek papiey wyslali do polski i ze powinno to potrwac jeszcze okolo 1 lub 2 miesiace ----a odpowiadajac na powyzsze----nie da sie zrezygnowac w pl bo trzeba pokazac umowe w polskim jezyku lub przetlumaczona przez przysiaglego- dunska umowe o prace----jesl nie dam tych dokumentow to oni w polsce beda wyplacac swiadczenia ---potem musze to oddac i tyle

piotr1

  • Gość
Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #14 dnia: 20 Sie 2012, 19:50:46 »
ponownie podnosze bo bylem w pl i pytalem co z papierami z danii i co z moim rodzinnym dunskim?powiedzieli ze papabusew nie ma- a w danii mowili mi ze wyslali-- hmm....teraz, jak przyjechalem do dk ponownie zadzwonilem do sociecenter aalborg i spytalem gdzie wyslali- to powiedzieli mi ze oni zawsze wysylaja do ministerstwa w warszawie,warszawa wysyla tam gdzie mieszkam,a stamtad wysylaja do osiecimia- bo w osiecimiu jest sekcja ktora sie tym zajmuje...sociecenter powiedzialo ze do konca roku powinno byc juz wszystko zalatwione....hmmm.....wiec se siedze i cierpliwie czekam.... :)

poloniainfo.dk

Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #14 dnia: 20 Sie 2012, 19:50:46 »

 

Pobyt na kwarantannie - zasiłek, zwonienie lekarskie?

Zaczęty przez marek90Dział Podatki

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 4039
Ostatnia wiadomość 15 Lut 2021, 22:32:02
wysłana przez Jomir
Zasiłek transferowany

Zaczęty przez giętkiDział Podatki

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 5839
Ostatnia wiadomość 16 Gru 2010, 17:40:53
wysłana przez roga
Zasiłek dla bezrobotnych

Zaczęty przez dzinxDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 5131
Ostatnia wiadomość 05 Sie 2018, 11:16:52
wysłana przez Jomir
utrata pracy w Danii a zasiłek w Polsce

Zaczęty przez frontlinesDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 9855
Ostatnia wiadomość 24 Lut 2009, 20:08:51
wysłana przez yoursoul
strata pracy/zasiłek

Zaczęty przez denice123Dział Podatki

Odpowiedzi: 37
Wyświetleń: 22929
Ostatnia wiadomość 08 Kwi 2009, 07:29:41
wysłana przez Svaria