poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Zasiłek rodzinny  (Przeczytany 108183 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline beenpl20

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 41
  • Reputacja: +1/-0
Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #120 dnia: 02 Mar 2014, 16:33:53 »
Wytlumacze troszeczke z tym rodzinnym; rzad zatwierdzil polecenie urzednika Unii zeby rodzinne wyplacac od pierwszego dnia zatrudnienia; (...)
 Ciekawe tez czy ludzie dotknieci tym 2 letnim prawem dostana jakies zwroty.

Czy zgodnie z tą wypowiedzią ja jako osoba pracująca w Danii od sierpnia 2012 i pracująca wcześniej w Polsce mam prawo do otrzymania od razu pełnego rodzinnego? (wszystkie papiery, mam złożone w UD, czekam wciąż na decyzje w sprawie przyznania).

Offline zpatentem

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 165
  • -Otrzymane: 441
  • Wiadomości: 1296
  • Reputacja: +34/-9
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #121 dnia: 02 Mar 2014, 16:43:32 »
Jomir znam od dawna stanowisko wszystkich parti w tej sprawie :) , ale chcialbym poznac ich stanowisko w obliczu wyborow (o ile dojdzie do tego w co watpie) bo SF moze wyleciec to samo Partia Konserwatywna, DF przybedzie mocno na wadze :) Enhedslisten troche mniej, a Socjaldemokraci straca duzo. Ciekawe by byly rozgrywki taktyczne :)

Polityczne manewry rzadu Helle Thørning w ktorych wielokrotnie zawiodla swoich wyborcow, zubozyly popularnosc S i SF, wzbogacily w to Enhedslisten i DF i na pewno mialy bardzo pozytywny wplyw na ekonomie Danii (opinia roznorakich ekspertow).
 Pajac Løkke obserwowal pelen zadowolenia z boku, ze ktos kopiuje/realizuje jego plany; bedzie po wyborach mogl spelnic roznorakie obiecanki swoim wyborcom, bo beda na to srodki.

beenpl20 Nie wiem, wkrotce sie dowiesz..

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #122 dnia: 02 Mar 2014, 16:55:59 »
Czy zgodnie z tą wypowiedzią ja jako osoba pracująca w Danii od sierpnia 2012 i pracująca wcześniej w Polsce mam prawo do otrzymania od razu pełnego rodzinnego? (wszystkie papiery, mam złożone w UD, czekam wciąż na decyzje w sprawie przyznania).
Nikt tego nie wie poki co.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline happybeti

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1104
  • -Otrzymane: 715
  • Wiadomości: 1852
  • Reputacja: +48/-71
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #123 dnia: 03 Mar 2014, 04:12:14 »

Polityczne manewry rzadu Helle Thørning w ktorych wielokrotnie zawiodla swoich wyborcow, zubozyly popularnosc S i SF, wzbogacily w to Enhedslisten i DF i na pewno mialy bardzo pozytywny wplyw na ekonomie Danii (opinia roznorakich ekspertow).
 Pajac Løkke obserwowal pelen zadowolenia z boku, ze ktos kopiuje/realizuje jego plany; bedzie po wyborach mogl spelnic roznorakie obiecanki swoim wyborcom, bo beda na to srodki.



...jakbym o Polsce czytała ;)- tylko nazwiska i nazwy partii pozmieniać ;)
Jednak "ciemny lud", jak widac, jest wszędzie ;)...
" Polak gorszego sortu"

Offline farvela

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 38
  • -Otrzymane: 98
  • Wiadomości: 422
  • Reputacja: +6/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #124 dnia: 04 Mar 2014, 22:07:56 »
ja dostałam dziś pismo z Udbetaling (sami z siebie wysłali), że jeśli wypełnię wniosek załączony to ponownie przeliczą/wyliczą "rodzinny". Że najpierw mam to odesłać wypełnione (są tam informacje gdzie przebywałam i pracowałam przez ost 10 lat), oni to sprawdzą potem w tym kraju EU i jeśli będzie zasadne ponownie naliczą owy rodzinny. Nie jest tylko napisane czy to chodzi o to co wstecz, czy dotyczy następnych wypłat. No nic, wypełniam i wysyłam.

Offline Magdalena1

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #125 dnia: 05 Mar 2014, 10:54:05 »
Hej farvela
Czy może  to jest: Ansognings - og oplysningsskema til udbetaling af borne -og ungeydlse?
Jak tak to wiesz może jakie dokumenty chcą żeby im dołączyć jeszcze?

Offline farvela

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 38
  • -Otrzymane: 98
  • Wiadomości: 422
  • Reputacja: +6/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #126 dnia: 05 Mar 2014, 14:19:04 »
nie. to jest: "Oplysningsskema for ny beregning af familieydelser". On jest zupełnie inny od tego o który pytasz. W tym moim już nie pytają o żadne duńskie dane, jest numer sprawy mojej od razu wraz z CPR, i pytania są o miejsca zamieszkania w EU i miejsca pracy w ciągu ostatnich 10 lat. I z tego co widzę w piśmie przewodnim ja to mam tylko wypełnić - gdzie mieszkałam i gdzie pracowałam i oni to sami w Polsce sprawdzą, także żadnych dokumentów dodatkowych nie wysyłam - poza tym wypełnionym drukiem.

poloniainfo.dk

Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #126 dnia: 05 Mar 2014, 14:19:04 »

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #127 dnia: 06 Mar 2014, 10:58:25 »
Jest wlasnie tak jak napisalem w moim poscie juz 24.2.2014


http://www.skat.dk/SKAT.aspx?oId=4917:


EU-borgere
For EU-borgere tæller perioder i andre EU-lande efter disse landes lovgivning med i beregningen af de to år. Er du EU-borger og  ankommer til Danmark efter at have arbejdet eller opholdt dig i et andet EU-land inden for de sidste ti år, så tæller denperiode med i det danske to-års krav. Er du EU-borger, men har du hverken arbejdet eller boet i et EU-land inden for de sidste ti år, så skal du opholde dig eller arbejde i Danmark i to år, før du kan modtage fuld familieydelse.


W listopadzie 2013 zwrocilem sie w tej sprawie na pismie, zwracajac uwage na ww przepisy, rowniez opublikowane przez Skat. Zabralo troche czasu, ale najwazniejsze, ze zareagowano.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #128 dnia: 06 Mar 2014, 11:16:34 »
Betingelser for at få familieydelse
Du skal have haft bopæl eller beskæftigelse i Danmark i mindst to år inden for de seneste ti år for at have ret til den fulde børne- og ungeydelse.

Du optjener retten til ydelsen gradvist, så du allerede efter seks måneders bopæl eller arbejde har ret til 25 pct. af ydelsen. Efter et år har du ret til 50 pct., efter halvandet år 75 pct. og efter to år, har du ret til 100 pct.

EU-borgere - obywatele Unii
For EU-borgere tæller perioder i andre EU-lande efter disse landes lovgivning med i beregningen af de to år. Er du EU-borger og ankommer til Danmark efter at have arbejdet eller opholdt dig i et andet EU-land inden for de sidste ti år, så tæller den periode med i det danske to-års krav. Er du EU-borger, men har du hverken arbejdet eller boet i et EU-land inden for de sidste ti år, så skal du opholde dig eller arbejde i Danmark i to år, før du kan modtage fuld familieydelse.

Offline heo

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 3
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 21
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #129 dnia: 06 Mar 2014, 13:12:11 »
Dostałem z żoną ten sam list i teraz nie wiem czy wpisać mnie (który pracuje w DK) czy żone (bez robatną w DK). Prawa do 100% już nabyliśmy wiec nie wiem czemu mamy wypisywać to ponownie.
Może mi to ktoś wytłumaczyć?

Offline farvela

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 38
  • -Otrzymane: 98
  • Wiadomości: 422
  • Reputacja: +6/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #130 dnia: 06 Mar 2014, 13:44:55 »
heo, to zapewne dotyczy tego okresu przed 100 proc. Wyrównają wam za ten okres kiedy nie dostawaliście 100 proc. Był taki okres że mieliście mniej czy od razu 100? :)

Offline heo

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 3
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 21
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #131 dnia: 06 Mar 2014, 14:01:16 »
Startowaliśmy od samego zera, było by fajnie jak by wyrównali.
Wpisać w ten formularz siebie czy żone, "forældre" to Ja też jestem :]
« Ostatnia zmiana: 06 Mar 2014, 14:20:59 wysłana przez heo »

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #132 dnia: 06 Mar 2014, 14:43:08 »
Ty pracujesz w Danii nie zona.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline happybeti

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1104
  • -Otrzymane: 715
  • Wiadomości: 1852
  • Reputacja: +48/-71
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #133 dnia: 09 Mar 2014, 05:28:45 »
nie. to jest: "Oplysningsskema for ny beregning af familieydelser". On jest zupełnie inny od tego o który pytasz. W tym moim już nie pytają o żadne duńskie dane, jest numer sprawy mojej od razu wraz z CPR, i pytania są o miejsca zamieszkania w EU i miejsca pracy w ciągu ostatnich 10 lat. I z tego co widzę w piśmie przewodnim ja to mam tylko wypełnić - gdzie mieszkałam i gdzie pracowałam i oni to sami w Polsce sprawdzą, także żadnych dokumentów dodatkowych nie wysyłam - poza tym wypełnionym drukiem.
Też dostałam takie pismo. Wczoraj.
Ale jest w nim również zdanie " Når du sender skemæt tilbage til os, skal du sende den dokumentation, du har, med" .
Czy to oznacza, ze jednak trzeba wysłać np. kopie świadectw pracy, umów o pracę ?
Czy muszą byc przetłumaczone na duński?
Zastanawiam się, czy w ogóle "skórka warta wyprawki", jako, że w sumie i tak niedługo "łapię się " na pełne "bornepenge" z racji upływu 2 lat pracy w Danii...Czy warto zawracać sobie i urzednikom głowę w takim razie...

Czy zdanie (równiez z tego pisma) "Hvis du har haft ret til et højere beløb,sætter vi pengene ind på din NemKonto" , oznacza, że chcą wyrównać to świadczenie wstecz?

« Ostatnia zmiana: 09 Mar 2014, 05:42:59 wysłana przez happybeti »
" Polak gorszego sortu"

Offline zpatentem

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 165
  • -Otrzymane: 441
  • Wiadomości: 1296
  • Reputacja: +34/-9
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #134 dnia: 09 Mar 2014, 08:19:18 »
Tak, Happybeti :)

poloniainfo.dk

Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #134 dnia: 09 Mar 2014, 08:19:18 »

 

Pobyt na kwarantannie - zasiłek, zwonienie lekarskie?

Zaczęty przez marek90Dział Podatki

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 4039
Ostatnia wiadomość 15 Lut 2021, 22:32:02
wysłana przez Jomir
Zasiłek transferowany

Zaczęty przez giętkiDział Podatki

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 5839
Ostatnia wiadomość 16 Gru 2010, 17:40:53
wysłana przez roga
Zasiłek dla bezrobotnych

Zaczęty przez dzinxDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 5131
Ostatnia wiadomość 05 Sie 2018, 11:16:52
wysłana przez Jomir
utrata pracy w Danii a zasiłek w Polsce

Zaczęty przez frontlinesDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 9855
Ostatnia wiadomość 24 Lut 2009, 20:08:51
wysłana przez yoursoul
strata pracy/zasiłek

Zaczęty przez denice123Dział Podatki

Odpowiedzi: 37
Wyświetleń: 22929
Ostatnia wiadomość 08 Kwi 2009, 07:29:41
wysłana przez Svaria