poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Zasiłek rodzinny  (Przeczytany 108178 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #30 dnia: 19 Paź 2012, 13:30:55 »
nadusiu
czy wierzysz w uczciwość tatusia :-)
pewnie takich prawdziwych to na palcach można policzyć, w związku z tym matki z dziećmi w Polsce raczej nie wierzą w dobre serce tatusiów mojej koleżanki były mąż chciał się dogadać.....nadal wysylać jej alimenty w tej samej kwocie, ale sam mniej wysyłać z własnej kieszeni...no i chciał kupić komputer :-) ale coś mu nie wyszło...

Jak juz jestesmy przy alimentach, to nalezy dodac, ze rozwiedzone zony, ktore nie zawsze nawet wiedza ze ich byly maz pracuje w Danii, powinny siezainteresowac czy maz pracuje za granica. W takim wypadku po zworceniu sie do sadu w Polsce majaszanse uzyskania zmiany wysokosci poprednio ustalej kwoty alimentow. Trzeba rowniez zaznaczyc, ze wysokosc alimentow okreslona przez Sad i faktycznie przelana kwota do Polski upowaznia do ulgi podatkowej w tej kwocie i nie jest ograniczona do max. kwpoty alimentow okreslonych w Danii. 2 tygodnie temu wlasnie taka sprawe i z taka decyzja Skatu przeprowadzilem na podstawie wyroku sadu w Polsce przyznajacego matce 2 dzieci kwote 3.000 pln  miesiecznie ! Ulga podatkowa ojca wyniesie w 2012 okolo 60.000 kr. w zaleznosci od sredniego kursu pln/dk. Tak, ze jezeli taka informacje rozejdzie sie po kraju, to matki zdziecmi wyraznie poprawia swoja sytuacje, a tatusiowie mimo podwyzszonych alimentow ogranicza swoja "strate" dodatkowa ulga podatkowa. Co sie zas tyczy wplacania przez komune rodzinnego na Nemkonto ojca, to matka dzieci przebywajaca z dziecmi w Polsce, moze sie zwrocic do "urzedu" z wnioskiem o wyplate/przelewanie tych srodkow do Polski.

piotr1

  • Gość
Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #31 dnia: 02 Gru 2012, 15:55:50 »
podnosze ponownie bo mam nowe wiesci odnosnie rodzinnego...otoz przyslali papierki do wypelnienia z oswiecimia i bylem w tam ze sterta papabusew, aktami urodzen itp....pan sprawdzil, pocmokal, pokiwal glowa,kazal zrobic pare poprawek i powiedzial ze oni teraz odsylaja to do danii...wiec nastepny etap- wiadomosc z dunskiego sociecenter...acha- bylem w tam w okolicach pazdziernika, jak bylem w pl

Offline tpelczar

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #32 dnia: 18 Sty 2013, 19:12:35 »
witam ja zaczolem prace w danii w styczniu potem sie zameldowałem po 6 mie złożyłem dok o rodzinne żona z dzieckiem mieszkają w polsce w celu sprawdzenia danych z danni wysłali papiery do polski do GOPSU a potem do urzedu marszałkowskiego kiedy moge spodziewac sie wyplaty rodzinnego? teraz przebywam w kraju ale dalej jestem zameldowany w danii

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #33 dnia: 19 Sty 2013, 10:39:25 »
Jak wiadomo (pisano o tym tutaj juz kilkakrotnie), przepisy dot. wyplaty rodzinnego zmienily sie dosc powaznie od zeszlego roku. Za pierwsze ½ roku pracy w Danii otrzymuje sie 25% stawki rodzinnego i za kazde nastepne ½ roku kolejne 25%, az do przepracowania 1 roku. Po roku otrzymuje sie pelna stawke rodzinnego. Czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku o rodzinne jest nie tylko zalezny od UD, ale rowniez od tego jak szybko urzad w Polsce odesle z powrotem do Danii dokumenty otrzymane od UD. Mam aktualnie 8 wnioskow zlozonych w Danii 10-12 mieseicy temu, nadal bez rozstrzygniecie. W kilku przypadkach opoznienie spowodowane zostalo ogromnym balaganem w UD, poniewaz wnioski skladane przez podatnikow do komun przed pazdziernikiem 2012 nie zostaly przekazane do UD poniewaz UD jeszcze nie egzystowalo, ale komuny wiedzialy, ze UD obejmie to od polowy pazdziernika 2012 i nie mialy gdzie przekazac tych spraw i tak sobie dokumenty lezaly nadal w komunach. Urzedy w Polsce tez nie moga od razu odeslac dokumentow otrzymanych z Danii, poniewaz musza skontaktowac osobe w Polsce, poprosic o odpisy aktow, sprawdzic czy pobierano rodzinne w Polsce itp. Przyklad: wniosek zlozony teraz do UD zostaje wyslany do Polski w okresie do o. 1 miesiaca, ale w Polsce lezal ok. 3 miesiecy. Po otrzymaniu dokumentow z Polski, lezaly one w UD rowniez ok. 2 miesiecy (w kolejnosci zaleznej od daty otrzymania z PL) i w takiej kolejnosci sa rozparywane. Czyli nie ma jakiej ustalonej daty, ktora zobowiazuje UD do rozpatrzenia sprawy. Dobra metoda to albo zadzwonic to UD (Familieydelser), ale najlepiej napisac do nich, logujac  sie z NemID.

Nalezy dodac, ze UD w porownaniu z komunami zaostrzylo kontrole, czy rodzina pobierala rodzinne w Polsce. Przedtem wystarczalo zaswiadczenie z Polski, ze nie skladano wniosku o wyplate rodzinnego. Teraz UD zapytuje Urzad w Polsce, czy podatnik mial mozliwosc pobierania rodzinnego gdyby zlozyl w tej sprawie wniosek. Samo nie pobieranie juz nie wystarcza jezeli bylo sie uprawnionym ale rezygnowalo sie z jego pobierania. Moze to miec znaczenie przy ocenie UD wyplat rodzinnego za okresy poprzednie.

Wprowadzono rowniez czestsza kontrole czy rodzinne nadal przysluguje, to znaczy wymaganie przedstawiania co roku dokumentacji, ze nadal jest sie zatrudnionym w Danii. Zostanie to zautomatyzowane przy wspolpracy ze SKATem 
Samo zameldowanie w Danii nie jest wystarczajacym, poniewaz rodzinne dla osob przybywajacych tutaj do pracy uzaleznione jest wlasnie od zatrudnienia, tak samo jak rejestracja legalnego pobytu w Statsforvaltningen.

Offline darecki999

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 35
  • Reputacja: +1/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #34 dnia: 19 Sty 2013, 13:38:46 »
a orientujesz moze sie roga czy ud ma jakis termin na odpowiedz na maila bo ja na rodzinne czekam juz 8 miesiecy ,dzwonie do nich regularnie i ciagle slysze " be patient it won't be long " choc wiem ze odpowiedz z polski maja od 3 miesiecy . na moje maile nie mam zadnych odpowiedzi po prostu pelna zlewka .czy mozna zlozyc zazalenie na ich serwis a jesli tak to gdzie i jak?

hydrogen2

  • Gość
Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #35 dnia: 19 Sty 2013, 16:32:57 »
a orientujesz moze sie roga czy ud ma jakis termin na odpowiedz na maila bo ja na rodzinne czekam juz 8 miesiecy ,dzwonie do nich regularnie i ciagle slysze " be patient it won't be long " choc wiem ze odpowiedz z polski maja od 3 miesiecy . na moje maile nie mam zadnych odpowiedzi po prostu pelna zlewka .czy mozna zlozyc zazalenie na ich serwis a jesli tak to gdzie i jak?

No ja też się zastanawiam, jak do nich dotrzeć. Bo moje pytania do nich wciąż pozostają bez odpowiedzi.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #36 dnia: 19 Sty 2013, 19:47:21 »
a orientujesz moze sie roga czy ud ma jakis termin na odpowiedz na maila bo ja na rodzinne czekam juz 8 miesiecy ,dzwonie do nich regularnie i ciagle slysze " be patient it won't be long " choc wiem ze odpowiedz z polski maja od 3 miesiecy . na moje maile nie mam zadnych odpowiedzi po prostu pelna zlewka .czy mozna zlozyc zazalenie na ich serwis a jesli tak to gdzie i jak?
Jezeli jestes w stanie uzyskac poswiadczenie z urzedu w Polsce, ze dokumenty zostaly zwrocone do Danii, to twoja sprawa zostanie szybko zalatwiona. Urzad w Polsce wysylajac dokumenty do Danii dolacza pisemko przewodnie, cos w tym rodzaju ..."Niniejszym zwracamy otrzymane do potierdzenia blankiety....ito.". Jednemu z "moich" kolientow poradzilem, aby jego zona zwrocila sie do urzedu w Polsce, ktory zwracal te dokumenty do Danii i poprosila o ksero tego pisemka. Poskutkowalo wobec UD widzac, ze UD ma te dokumenty u siebie od dluzszego czasu. Inna opcja to, jezeli wiemy kiedy dokumenty zostaly wyslane z Polski do Danii (zapytac w Polsce), piszemy do Familieydels poprzez NemID, informujac ich, ze dokumenty zostaly wyslane (tutaj podajac miesiac) i oczekujemy szybkiego zalatwienia sprawy. Same zwracanie sie z zapytaniami dlaczego jeszcze nie ma odpowiedzi, kiedy mozna oczekiwac itp. nie skutkuje. Niestety nie wiem gdzie mozna skladac skarge. Natomiast wiem, ze przyjety termin 3 miesiecy obowiazuje UD do wyslania dokumentowdo Polski w ciagu najpozniej 3 miesiecy od ich otrzymania od podatnika, a potem maja nastepny termin do 3 miesiecy po otrzymaniu dokumentow z Polski. Okres "lezakowania" dokumentow w Polsce nie wlicza sie do okresu rozpatrywania sprawy w Danii. A tak naprawde, to kto z Was wie kiedy dokumenty wrocily do Danii?. Dlatego jezeli jest taka mozliwosc to najlepiej uzyskac informacje z Polski kiedy wyslano E401/E411 z powrotem.

poloniainfo.dk

Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #36 dnia: 19 Sty 2013, 19:47:21 »

Offline darecki999

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 35
  • Reputacja: +1/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #37 dnia: 19 Sty 2013, 20:49:17 »
na szczescie wiem poniewaz mam maila do  osoby odpowiedzialnej za sprawe ze strony polskiej  dlatego tez wiem ze ud ma ta odpowiedz od 10/2012 i teraz juz sie niecierpliwie bo maja mi zwrocic rodzinne za 3 lata i czasem mam wrazenie ze ludzie pracujacy ogolnie w urzedach w danii maja premie za przedluzanie spraw o czym ich poinformowalem wywolujac ogolne poruszenie i zdziwienie !! teraz moge sie tylko bawic ich kosztem bo wiem jak zreszta i oni ze wczesniej czy pozniej zaplaca   :)

piotr1

  • Gość
Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #38 dnia: 19 Sty 2013, 22:02:22 »
chyba nie trzeba sie upominac o dokument kiedy odeslali papiery do danii, bo np w moim wypadku bylo tak, ze po wyslaniu papabusew z polski do danii przyslali mi rownoczesnie na polski adres pismo ze w dniu tym i tym odeslali papiery do danii i teraz musze sie kontaktowac z urzedami w danii

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #39 dnia: 19 Sty 2013, 23:34:50 »
chyba nie trzeba sie upominac o dokument kiedy odeslali papiery do danii, bo np w moim wypadku bylo tak, ze po wyslaniu papabusew z polski do danii przyslali mi rownoczesnie na polski adres pismo ze w dniu tym i tym odeslali papiery do danii i teraz musze sie kontaktowac z urzedami w danii
Jezeli generalnie jest tak, ze w kazdym przypadku przysylaja potwierdzenie wyslania dokumentow do Danii, to w ogole nia problemu. Osoba o ktorej pisalem, sama zwracala sie o takie zaswiadczenie w Polsce - tak mnie poinformowala. Ale jak jest tak, ze zawsze otrzymuje sie zaswiadczenie wyslania papabusew do Danii, to trzeba UD o tym poinformowac, ze sie wie, ze te dokumenty sa juz w Danii. Mozemy zrobic "doswiadczenie". Jezeli ktos z forumowiczow ma taki pismo z Polski, ze dokumenty zostaly wyslane do Danii, to niech mi przesle na moj priv. email skan tego dokumentu i poda swoj cpr. nr. Zadzwonie do UD i zobaczymy jaka bedzie ich reakcja.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #40 dnia: 19 Sty 2013, 23:42:28 »
na szczescie wiem poniewaz mam maila do  osoby odpowiedzialnej za sprawe ze strony polskiej  dlatego tez wiem ze ud ma ta odpowiedz od 10/2012 i teraz juz sie niecierpliwie bo maja mi zwrocic rodzinne za 3 lata i czasem mam wrazenie ze ludzie pracujacy ogolnie w urzedach w danii maja premie za przedluzanie spraw o czym ich poinformowalem wywolujac ogolne poruszenie i zdziwienie !! teraz moge sie tylko bawic ich kosztem bo wiem jak zreszta i oni ze wczesniej czy pozniej zaplaca   :)
Piszesz, ze wiesz, ze UD ma ta odpowiedz. Czy w tym emailu od osoby odpowiedzialnej ze strony polskiej jest podane ze wyslano do UD, Kongens Vænge 8, 3400 Hillerød?, czy moze zostalo wyslane do tej jednostki w Danii, ktora wyslala dokumenty do Polski, to znaczy do komuny, bo chyba skladales wniosek o rodzinne do komuny. Przed ok. polowa pazdziernika 2012 UD jeszcze nie rozpoczelo swojej dzialalnosci.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #41 dnia: 20 Sty 2013, 00:09:54 »
Skargi nalezy slac do Ankestyrelsen jezeli jestescie nie zadowoloeni z rozstrzygniecia sprawyw formie elekrtonicznej lub listownej  Udbetaling Danmark, Kongens Vænge 8, 3400 Hillerød.
Jezeli nie masz mozliwosci zlozenia skargi pisemnie, mozesz zadzwonic.

Tu sa instrukcje: https://www.borger.dk/Sider/Boerne-ungeydelse-klager.aspx

Jezeli chodzi o czas obslugi, to moim zdaniem podlega to pod serwis nalezy sie skontaktowac z kundeambassadør rowniez w Udbetaling Danmark; albo mailowo: kundeambassador@atp.dk
E-mail ma zawierac:
1. krotki opis powodu niezadowolenia
2. jakiego swiadczenia to dotyczy np. familieydelser
3. o co chodzi w Twojej sprawie
4. Twoje imie i nazwisko
5. E-mail, ewentulanie numer telefonu


Tu instrukcja: https://www.borger.dk/Sider/Hvis-du-er-utilfreds.aspx
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline Gość 1

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #42 dnia: 20 Sty 2013, 09:32:25 »
Jeżeli chodzi o zasiłek "rodzinny" to nie przysługuje,jeżeli pobierasz w Polsce
inne zasiłki nie kolidują ,w moim przypadku żona pobiera w Polsce zasiłek "pielęgnacyjny",na syna
i ja jednocześnie pobieram rodzinny w Dani
Problemu z załatwieniem tej sprawy z  Duńskiej strony nie było trudne trzeba tylko uzbroić się w cierpliwość ale po Polskiej to już była cięższa sprawa
Pozdrawiam

Offline tpelczar

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #43 dnia: 20 Sty 2013, 10:11:02 »
Rodzinne jest wypłacane kwartalnie 20 stycznia powinno byc wypłacane trzeba sprawdzać konto moze bedzie jutro ;)

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #44 dnia: 20 Sty 2013, 12:11:47 »
Jeżeli chodzi o zasiłek "rodzinny" to nie przysługuje,jeżeli pobierasz w Polsce
inne zasiłki nie kolidują ,w moim przypadku żona pobiera w Polsce zasiłek "pielęgnacyjny",na syna
i ja jednocześnie pobieram rodzinny w Dani
Problemu z załatwieniem tej sprawy z  Duńskiej strony nie było trudne trzeba tylko uzbroić się w cierpliwość ale po Polskiej to już była cięższa sprawa
Pozdrawiam
Jezeli zrezygnowales z polskiego zasilku dopabuse teraz i aktualnie ne pobierasz, a przedtem pobierales rodzinne w Polsce, to ryzykujesz, ze rodzinne dunskie nie zostanie wyplacone wstecznie za okres od kiedy pracowales w Danii. Tak jak juz napisalem wczesniej, pytania UD do urzedu w Polsce sa conajmnije podejrzane. W wyslanym blankiecie do Polski ID prosi o potwierdzenie:
1. Czy pobiera i czy pobieral rodzinne
2.  instytucja miejsca zamieszkania powinna podac kwote swiadczen rodzinnych, ktore bylyby przyznane, gdyby zostal zlozony wniosek. Jezeli instytucja nie posiada wystarczajacych informacji, aby to zrobic, powinna wpisac stawki wedlug obowiazujacego ustawodawstwa.

poloniainfo.dk

Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #44 dnia: 20 Sty 2013, 12:11:47 »

 

Pobyt na kwarantannie - zasiłek, zwonienie lekarskie?

Zaczęty przez marek90Dział Podatki

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 4039
Ostatnia wiadomość 15 Lut 2021, 22:32:02
wysłana przez Jomir
Zasiłek transferowany

Zaczęty przez giętkiDział Podatki

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 5839
Ostatnia wiadomość 16 Gru 2010, 17:40:53
wysłana przez roga
Zasiłek dla bezrobotnych

Zaczęty przez dzinxDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 5131
Ostatnia wiadomość 05 Sie 2018, 11:16:52
wysłana przez Jomir
utrata pracy w Danii a zasiłek w Polsce

Zaczęty przez frontlinesDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 9855
Ostatnia wiadomość 24 Lut 2009, 20:08:51
wysłana przez yoursoul
strata pracy/zasiłek

Zaczęty przez denice123Dział Podatki

Odpowiedzi: 37
Wyświetleń: 22929
Ostatnia wiadomość 08 Kwi 2009, 07:29:41
wysłana przez Svaria