poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Zasiłek rodzinny  (Przeczytany 108133 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Gość 1

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #45 dnia: 20 Sty 2013, 13:03:42 »
Witam
Zrezygnowałem z zasiłku rodzinnego wcześniej przed złożeniem wniosku w Dani
A co do UD to prześwietlają dokładnie w Polsce,co do mojej osoby to dostałem wiadomość od
UD że po sprawdzeniu nadal mam prawo poboru rodzinnego,a z przykładu mojego znajomego
w tej samej miejscowości 2 Rodziny o tym samym nazwisku dzieci z przybliżonym wiekiem
pani w MOPS się pomyliła i wstrzymali rodzinne do momentu wyjaśnienia sprawy
Także wszystko skrupulatnie sprawdzone
Pozdrawiam

piotr1

  • Gość
Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #46 dnia: 20 Sty 2013, 18:31:37 »
no to podnosze ostatni raz chyba bo wlasnie dostalem pismo z ud ze dostalismy rodzinne na dwoje dzieci i ze przesla mi to na moje nemkonto....co by tu jeszcze....no podsumowujac- troche to trwalo ale nie narzekam....acha- jak bede w marcu w pl to moge ci wyslac roga to pismo skanem- tyle ze mi wlasnie to przyznali wiec nie wiem- chyba nic ci to nie da....daj znac jakby co....acha- nie wiem tez co robic bo zrezygnowalem z zasilku polskiego chyba w maju lub czerwcu - bo wtedy zlozylem o zasilek w danii....ale oni w tym pismie teraz policzyli mi tylko zasilek od pazdziernika 2012 do marca 2013- hmmm....nie wiem czy warto cokolwiek z tym robic czy se dac spokoj..?- moze ktos podpowie...no i ciekawostka- informacja o tym ze dostalismy kase przyszla mi razem z mandatem ze szwecji...ehhh...zycie....

Offline nikor

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #47 dnia: 20 Sty 2013, 18:39:36 »
Witam,

czy wie ktoś jak jest przyznawany zasiłek rodzinny w przypadku gdy: dziecko rodzi się w Danii, ja pracuję w Danii 5 lat a żona rok (jesteśmy miesiąc po ślubie, ale w Danii jeszcze nie zmieniliśmy dokumentów). Czyj staż pracy jest wtedy uwzględniany do zasiłku? Mój czy żony? Z góry dziękuję za odpowiedź  :)

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #48 dnia: 20 Sty 2013, 19:05:56 »
Witam,

czy wie ktoś jak jest przyznawany zasiłek rodzinny w przypadku gdy: dziecko rodzi się w Danii, ja pracuję w Danii 5 lat a żona rok (jesteśmy miesiąc po ślubie, ale w Danii jeszcze nie zmieniliśmy dokumentów). Czyj staż pracy jest wtedy uwzględniany do zasiłku? Mój czy żony? Z góry dziękuję za odpowiedź  :)
Jezeli dziecko rodzi sie w Danii, mieszka w Danii, ma cpr.nr. i jak piszesz mieszkacie/pracujecie w Danii - nie musisz starac sie o przyznaie rodzinnego, wszystko zostanie zalatwione automatycznie. Czy jestescie po slubie, tez nie ma znaczenia - matka mieska w Danii, dziecko urodzone i mieszka w Danii. Rodzinne nie jst uzaleznione od tego czy macie slub. Rodzinne jest dla dziecka a nie dla rodzicow. Nawet gdyby matka nie byla mezatka (samotnie wychowujaca) a  mieszkala i pracowala w Danii i urodzila dziecko, to automatycznie przysluguje jej to swiadczenie.

Offline nikor

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #49 dnia: 20 Sty 2013, 19:18:55 »
Dziękuję za odpowiedź  :) Interesowało mnie jeszcze to, czy jest to 100% zasiłku, czy ze względu na to, że matka ma przepracowany rok w Danii to będzie to mniej...? Bo różne są tu stopnie procentowe... (np. przepracowane pół roku to 25% a 2 lata to dopabuse 100%...) ??

Offline happybeti

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1104
  • -Otrzymane: 715
  • Wiadomości: 1852
  • Reputacja: +48/-71
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #50 dnia: 20 Sty 2013, 21:08:19 »
Zainspirowana przez tpelczar , aczkolwiek bez wielkich nadziei, sprawdziłam konto  ;).No i pozytywne zaskoczenie, bo ja juz rodzinne dostałam.Bez żadnych ponagleń, dopytywań się itp. No, ale może dlatego, że wszyscy, z dzieckiem, jesteśmy tu, w Danii ???
" Polak gorszego sortu"

Offline Reksio

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 25
  • -Otrzymane: 169
  • Wiadomości: 654
  • Reputacja: +21/-15
  • Płeć: Kobieta
  • "Żyjmy chwilą, powtórek w życiu nie ma..."
Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #51 dnia: 20 Sty 2013, 22:27:16 »
Dziękuję za odpowiedź  :) Interesowało mnie jeszcze to, czy jest to 100% zasiłku, czy ze względu na to, że matka ma przepracowany rok w Danii to będzie to mniej...? Bo różne są tu stopnie procentowe... (np. przepracowane pół roku to 25% a 2 lata to dopabuse 100%...) ??

Dziecko jest urodzone tutaj w Danii, wszystko jak napisał Roga idzie automatycznie a co za tym idzie, 100 procent.
"Przejmuj się tylko tymi na których masz wpływ - na pozostałych szkoda twoich nerwów..."

poloniainfo.dk

Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #51 dnia: 20 Sty 2013, 22:27:16 »

Offline donata

  • Zarejestrowany
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #52 dnia: 21 Sty 2013, 12:30:38 »
witam wszystkich,poradzcie gdzie zlozyc skarge na borger dk. odkod komuna nie wyplaca zasilkow tylko robi to borger ,czyli od pazdziernika nie otrzymalam zasilku na dziecko.ja mieszkam w polsce maz w Danii .Pisze do nich listy ale najczesciej sa bez odpowiedzi nie wiem co robic zalegja mi juz spora sume.Z gory dziekuje

Offline darecki999

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 35
  • Reputacja: +1/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #53 dnia: 23 Sty 2013, 06:22:53 »
no to podnosze ostatni raz chyba bo wlasnie dostalem pismo z ud ze dostalismy rodzinne na dwoje dzieci i ze przesla mi to na moje nemkonto....co by tu jeszcze....no podsumowujac- troche to trwalo ale nie narzekam....acha- jak bede w marcu w pl to moge ci wyslac roga to pismo skanem- tyle ze mi wlasnie to przyznali wiec nie wiem- chyba nic ci to nie da....daj znac jakby co....acha- nie wiem tez co robic bo zrezygnowalem z zasilku polskiego chyba w maju lub czerwcu - bo wtedy zlozylem o zasilek w danii....ale oni w tym pismie teraz policzyli mi tylko zasilek od pazdziernika 2012 do marca 2013- hmmm....nie wiem czy warto cokolwiek z tym robic czy se dac spokoj..?- moze ktos podpowie...no i ciekawostka- informacja o tym ze dostalismy kase przyszla mi razem z mandatem ze szwecji...ehhh...zycie....


ciezko cos ci doradzic co robic bo zalezy to od wielu czynnikow np  jak dlugo masz prawo do zasilku rodzinnego ,jak dlugo pobierales zasilek w polsce itp

zgadzam sie calkowicie ze stwierdzenie ze zasilek rodzinny mozna pobierac tylko w 1 kraju ale i tu zaryzykuje stwierdzenie ze 100 % polakow pobierajacych taki zasilek w polsce i legalnie pracujacych w danii na "dunskich " zarobkach nie ma do takiego swiadczenia w polsce prawa ze wzgledu na warunki jego przyznawania ,gdyz na pewno przekraczaja max kwote dochodu na czlonka rodziny. w zwiazku z tym wczesniej czy pozniej trzeba taki zasilek zwrocic gdyz MOPS w polsce traktuje to jako wyludzenie.najczesciej takie sytuacje wychodza wlasnie kiedy decydujemy sie pobierac rodzinne w danii.po odeslaniu papabusew z polski z urzedow marszalkowskich jest informacja czy i ewentualnie ile pobralismy rodzinnego w polsce ktore sie nam nie nalezalo.komuny zalatwialy to tak ze albo wyplacaly calosc dunskiego rodzinnego od momentu nabrania praw do takiego swiadczenia pomniejszona o to co pobralismy w polsce plus odsetki plus czasem kara albo wyplacaly calosc rodzinnego bez potracen i wtedy mielismy na karku polski MOPS w swoim miejscu zamieszkania.drugi wariant nieprzyjemny.po przeniesieniu spraw do UD widze ze nie ogarniaja sytuacji.
  w zaleznosci od tego jak przedstawia sie twoja sytuacja mozesz odwolywac sie od decyzji .trzeba tylko przestrzegac terminow reklamacji.

Offline lukkua

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 17
  • Reputacja: +1/-0
Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #54 dnia: 06 Gru 2013, 10:53:15 »
Co znaczy te pytanie : Pensionist med pension fra Danmark? Czy to ze oplacam skladki emeytalne w Danii, czy, ze jestem na emeryturze dunskiej? Pytam bo nie znam dunskiego, a translator niejednoznacznie to tlumaczy

Offline farvela

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 38
  • -Otrzymane: 98
  • Wiadomości: 422
  • Reputacja: +6/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #55 dnia: 06 Gru 2013, 14:38:15 »
Emeryt z emeryturą z Danii ;) czyli to drugie

Offline madziaz2007

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 5
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 22
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #56 dnia: 06 Sty 2014, 00:33:21 »
Witam,
mój mąż jest w Danii na kontrakcie od listopoda 2012.Od razu jego szef załatwiał wszystkie świadczenia,po 3 miesiącach dostaliśmy pismo,że został przyznany  zasiłek na dzieci :
przetłumaczone przez szefa

"Dokument informuje że przyznano Wam rodzinne na dzieci. Na Patryka i Kacpra po
2.658kr a na Krystiana 4.266kr.

Aby uzyskać prawo do pełnej wypłaty zasiłku rodzinnego należy pracować w
Danii 2 lata. Po przepracowaniu pół roku należy się 25% z pełnego zasiłku, a
po roku pracy 50% zasiłku. Dlatego za grudzień 2012 nie będzie wypłacony
zasiłek.

Zasiłek rodzinny będzie automatycznie regulowany co kwartał i dlatego będzie
on zmienny."

 dostaliśmy w roku 2013 tylko dwa razy zasiłek,otóż  w lipcu i w październiku po około 2500kr (czyli te 25% głównej kwoty przyznanej) 
teraz w listopadzie 2013 minął rok jak mąż pracuje w Danii,a żadnego wyrównania nie dostaliśmy do tej pory...
dodam ,że wypłacane mamy co kwartał bo ja nie pracuję i oczywiście nie pobieram zasiłku w Polsce.
Teraz 19 stycznia mamy kolejna wypłatę zasiłku,w moim rozumieniu powinniśmy dostać 50% czyli około 5000kr a i do tego powinno być wyrównanie,które miało być niby stopniowo wypłacane...
Czy ktoś miał taką sytuacje i może coś mi przybliżyć od nośnie tego wyrównania?

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #57 dnia: 06 Sty 2014, 08:59:22 »
Nikt Wam nic nie bedzie wyrownywal, po prostu stopniowo zwieksza sie kwota do wyplaty.
Rodzinne w Danii wyplaca sie co kwartal, nie co miesiac jak w Polsce.
Pierwszy raz dostaliscie w lipcu (po przepracowaniu 6 miesiecy), pozniej w pazdzierniku. Teraz wyplata bedzie okolo 24 stycznia. MInal rok, wiec dostaniecie 50% kwoty.

Wszystko jest w porzadku.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline madziaz2007

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 5
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 22
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #58 dnia: 06 Sty 2014, 10:08:58 »
Nikt Wam nic nie bedzie wyrownywal, po prostu stopniowo zwieksza sie kwota do wyplaty.
Rodzinne w Danii wyplaca sie co kwartal, nie co miesiac jak w Polsce.
Pierwszy raz dostaliscie w lipcu (po przepracowaniu 6 miesiecy), pozniej w pazdzierniku. Teraz wyplata bedzie okolo 24 stycznia. MInal rok, wiec dostaniecie 50% kwoty.

Wszystko jest w porzadku.

Zasiłki w Danii są wypłacane co kwartał jeśli współmałżonek w Polsce nie pracuje,  bo jeśli pracuje to raz w roku jest wypłacane.
Wypłata pierwszego zasiłku najwcześniej może być wypłacona po przepracowaniu 6 miesięcy,ale jest naliczane od momentu zatrudnienia...tak nam tłumaczono i kazano od razu składać papiery by jak najszybciej naliczali.
Każdy nam w koło mówi,że dostaniemy wyrównanie za 6 miesięcy.
To wychodzi na to ,że człowiek w momencie rezygnacji w Polsce z zasiłku na rzecz zasiłku w Danii to przez pół roku jest w ogóle, pieniędzy na dzieci.
Ponoć jest też możliwość jakiejś konsolidacji zasiłku w Polsce z Duńskim...
Tez mówili nam,że jeśli odmówili 100%zasiłku to można złożyć o zasiłek w Polsce i tam oczywiście dostaje sie odmowę którą sie odsyła do Danii i wtedy oni przyznają 100% zasiłku bez czekania...
Ktoś coś wie na ten temat???
Mamy w decyzji wpisane,ze wypłaty będą co kwartał każdego 19 dnia miesiąca,chyba ze wypada święto lub wolne to będzie wypłacone w pierwszy kolejny dzień roboczy czyli nam wypada 20 styczeń a nie 24 (nie bardzo sie w tym jeszcze orientuje)

Offline Holger

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 34
  • -Otrzymane: 35
  • Wiadomości: 198
  • Reputacja: +7/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #59 dnia: 06 Sty 2014, 10:33:51 »
1. Zasiłki w Danii są wypłacane co kwartał
2, Wypłata pierwszego zasiłku najwcześniej może być wypłacona po przepracowaniu 6 miesięcy,ale jest naliczane od momentu zatrudnienia...


1. prawda
2. czas do otrzymania zasilku jest liczony od dnia zatrudnienia... chodzi o to, ze jak złożyłaś wniosek po pół, czy po roku, to nie bedzie sie liczyc  od daty zlozenia wniosku, ale od daty pierwszej rejestracji pobytu w Danii.
Liczymy  czas do do otrzymania pierwszej wyplaty zasilku na dzieci ktora następuje po pol roku  (25%).

sumy ktore Tobie podano to sa sumy wyplat kwartalnych.. nie miesiecznych

Nasz naród jak lawa, Z wie­rzchu zim­na i twar­da, sucha i plugawa; Lecz wewnętrzne­go og­nia sto lat nie wyziębi, Plwaj­my na tę sko­rupę i zstąpmy do głębi.
                                                Adam Mickiewicz

poloniainfo.dk

Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #59 dnia: 06 Sty 2014, 10:33:51 »

 

Pobyt na kwarantannie - zasiłek, zwonienie lekarskie?

Zaczęty przez marek90Dział Podatki

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 4037
Ostatnia wiadomość 15 Lut 2021, 22:32:02
wysłana przez Jomir
Zasiłek transferowany

Zaczęty przez giętkiDział Podatki

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 5837
Ostatnia wiadomość 16 Gru 2010, 17:40:53
wysłana przez roga
Zasiłek dla bezrobotnych

Zaczęty przez dzinxDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 5129
Ostatnia wiadomość 05 Sie 2018, 11:16:52
wysłana przez Jomir
utrata pracy w Danii a zasiłek w Polsce

Zaczęty przez frontlinesDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 9853
Ostatnia wiadomość 24 Lut 2009, 20:08:51
wysłana przez yoursoul
strata pracy/zasiłek

Zaczęty przez denice123Dział Podatki

Odpowiedzi: 37
Wyświetleń: 22928
Ostatnia wiadomość 08 Kwi 2009, 07:29:41
wysłana przez Svaria