poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Zasiłek rodzinny  (Przeczytany 108167 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline farvela

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 38
  • -Otrzymane: 98
  • Wiadomości: 422
  • Reputacja: +6/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #60 dnia: 06 Sty 2014, 10:37:36 »
u nas jest podobna sytuacja. Moj maz pracuje od pazdziernika 2012. My dolaczylismy troche pozniej. 2 razy dostalismy zasilek - 25 proc. (lipiec/pazdziernik) Teraz w styczniu bedzie 50 proc.
Co do wyrownan...wciaz nie wiadomo co z tym postanowieniem UE z czerwca 2013 roku, mowiacym o tym, ze obcokrajowcy powinni dostawac od razu 100 proc... Jesli Dunczycy to klepną wreszcie, to zapewne wszyscy ci "procentowi" dostana wyrownanie za ostatni rok, ale poki co jest wszystko wedlug starych zasad - okaze sie 20 stycznia jak to wyglada. Ja mam informacje od Udbetaling, ze sprawa hest "w toku" i na biezaco beda informowac jak sprawa wyglada - dostalam na pismie od nich takie info... Poki co - nie spodziewam sie wiecej niz 50 proc. w styczniu i wszystko jest ok :)

Offline farvela

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 38
  • -Otrzymane: 98
  • Wiadomości: 422
  • Reputacja: +6/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #61 dnia: 06 Sty 2014, 10:41:31 »
nie bedzie sie liczyc  od daty zlozenia wniosku, ale od daty pierwszej rejestracji pobytu w Danii.
Liczymy  czas do do otrzymania pierwszej wyplaty zasilku na dzieci ktora następuje po pol roku  (25%).

od czasu podjęcia zatrudnienia, a nie od czasu rejestracji. u nas rejestracja pobytu męża była w marcu. w lipcu już zasiłek był, także te pół roku liczyli od czasu podjęcia zatrudnienia. Tak czy tak. Wszystko u ich w porządku, bo rok pracy właśnie mija, i powinni dostać 50 proc.

Offline madziaz2007

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 5
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 22
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #62 dnia: 06 Sty 2014, 11:19:29 »
Czyli jeśli mąż podpisał kontrakt w listopadzie 2012r  i od razu zostały złożone papiery,a pierwsze pieniądze dostaliśmy 19  lipca to za ten okres od stycznia do czerwca nie nalezy sie nic???bo zasiłki z tego co wiem  to wypłacają np w lipcu  to za lipiec,sierpień i wrzesień,więc w styczniu jest kwartał (wypłacają)w kwietniu,lipcu,październiku.
Kolega męża juz niekiedy dostawał za dwa kwartały na raz i był zdziwiony

Offline madziaz2007

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 5
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 22
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #63 dnia: 06 Sty 2014, 11:35:35 »
od czasu podjęcia zatrudnienia, a nie od czasu rejestracji. u nas rejestracja pobytu męża była w marcu. w lipcu już zasiłek był, także te pół roku liczyli od czasu podjęcia zatrudnienia. Tak czy tak. Wszystko u ich w porządku, bo rok pracy właśnie mija, i powinni dostać 50 proc.

No właśnie u nas wszystko było od razu załatwiane w listopadzie wraz z pozwoleniem na poruszanie się autem na Polskich blachach...
od momentu z łożenia papierów o zasiłek do dnia wypłacenia mijają przecież dwa kwartały  i to tak jakby nam powinni wyrównać ten czas oczekiwania na pierwszą wypłatę czyli dwa kwartały no bo w styczniu kwartał i w kwietniu a wypłacają za kolejne 3 miesiące a nie za miesiące wstecz...
Tak czy owak zobaczymy przy tej wypłacie jak będzie...
Przepisy się zmieniły od 1 stycznia 2013 r że tylko 25% dostajemy a tez każdy nam mówił,że jeszcze się łapiemy na stare zasady czyli od razu na 100% a dostaliśmy 25%

Offline farvela

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 38
  • -Otrzymane: 98
  • Wiadomości: 422
  • Reputacja: +6/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #64 dnia: 06 Sty 2014, 14:04:24 »
jezeli maz pracuje od listopada 2012 to w mysl obowiazujacych na ta chwile zasad nabywal prawo do zasilku na dzieci w maju 2013 dopabuse. Takze pierwsza wyplata byla w lipcu, potem pazdziernik. U nas bylo dokladnie tak samo. Teraz przepisy sa takie, ze zasilki - 25 proc przyznawane sa PO pół roku. Jeśli będzie jakiekolwiek wyrownanie (nie ma pewnosci przeciez jak to sie zakonczy) to wtedy zapewne wyrownaja za calosc...ale na dziś dzień jest wszystko w porządku. Powinniście dostać w styczniu 50 proc. zasilku za kazde dziecko.

Offline adamja

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #65 dnia: 08 Sty 2014, 22:22:37 »
Witam. a ja mam wielką prośbę. Szukałem trochę w necie i tu na forum ale coć mi nie idzie. Czy ktoś mi podpowie jakie dokładnie dokumenty z Polski muszę pokazać aby się starać o zasiłek ? Czy wystarczy np tylko wypełnienie wniosku a reszta jest już w interesie Danii i Polski ?

Offline Rafimafija

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #66 dnia: 08 Sty 2014, 22:44:11 »
Rózne rzeczy tu ludzie piszą i chyba każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie. Ja zrobiłem tłumacznia wszystkich dokumentów itd , a co się okazało ze sami wysłali do mnie pismo że przyznali pieniądze na dziecko a ja nawet nic nie pisałem do tego Udbetaling . Przysłali pismo że bedą wypłacane pieniadze co kwartał kazdego 20 miesiaca jakieś zasady i żeby konto otworzyć.

poloniainfo.dk

Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #66 dnia: 08 Sty 2014, 22:44:11 »

Offline adamja

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #67 dnia: 09 Sty 2014, 20:43:21 »
Dzieki za info. A czy można taki wniosek złożyć np przez internet ? byłoby wygodniej dla mnie.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #68 dnia: 10 Sty 2014, 01:57:11 »
Rózne rzeczy tu ludzie piszą i chyba każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie. Ja zrobiłem tłumacznia wszystkich dokumentów itd , a co się okazało ze sami wysłali do mnie pismo że przyznali pieniądze na dziecko a ja nawet nic nie pisałem do tego Udbetaling . Przysłali pismo że bedą wypłacane pieniadze co kwartał kazdego 20 miesiaca jakieś zasady i żeby konto otworzyć.

Kazdy przypadek jest rozpatrywany identycznie, to zanczy takasama procedura. Nie pisales do Udbetalings Danmark, poniewaz dziecko albo urodzilo sie w Danii albo mieszka w Danii - zapomniales o tym napisac. W takim przypadku wszystko odbywa sie automatycznie. Natomiast rodzinne na dzieci mieszkajace w Polsce nie moze byc przyznane bez zwrocenia sie do Udbetaling Danmark. Konieczne do przedlozenia dokumenty: akt urodzenia dziecka, kontrakt zatrudnienia osoby skladajacej wniosek oraz kwity wyplat dochodow. Wniosek mozna zlozyc internetowo. 

Offline Rafimafija

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #69 dnia: 12 Sty 2014, 14:37:49 »
No tak zgadza się moja córka jest w Dk . :)

Offline madziaz2007

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 5
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 22
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #70 dnia: 19 Sty 2014, 22:07:07 »
jezeli maz pracuje od listopada 2012 to w mysl obowiazujacych na ta chwile zasad nabywal prawo do zasilku na dzieci w maju 2013 dopabuse. Takze pierwsza wyplata byla w lipcu, potem pazdziernik. U nas bylo dokladnie tak samo. Teraz przepisy sa takie, ze zasilki - 25 proc przyznawane sa PO pół roku. Jeśli będzie jakiekolwiek wyrownanie (nie ma pewnosci przeciez jak to sie zakonczy) to wtedy zapewne wyrownaja za calosc...ale na dziś dzień jest wszystko w porządku. Powinniście dostać w styczniu 50 proc. zasilku za kazde dziecko.


Dostaliśmy 50 % zasiłku,bez żadnego wyrównania...Mąż mówił,że  kolega z pracy dziś mu powiedział,że można się odwołać żeby dostawać 100%  bo ponoć nie przeszła ta zmiana...coś ktoś wie? 

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #71 dnia: 19 Sty 2014, 22:24:00 »
Zmiana o wyrowaniu nie weszla (przynajmniej jeszcze), a nie odwrotnie.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline madziaz2007

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 5
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 22
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #72 dnia: 19 Sty 2014, 22:45:13 »
Zasilek Rodzinny z Danii - Nowe Zmiany
Tagi: Dania, zasilek, rodzina, dzieci, UE, Polska.
Wprowadzone nowe zasady otrzymywania zasilku rodzinnego, i zasilku dla dzieci podobnie jak zasady przyznawania pomocy socjalnej dla studentøw zostaly podwazone przez Komisje Europejska.

 

Na wniosek Komisji Europejskiej zniesione zostaly, wprowadzone  ostatnim razem niekorzystne zmiany dot: przyznawania pelnego zasilku na dzieci , w ktørych to prawo do pelnego zasilku przyslugiwalo po 2 latach pracy w Danii.

 

To znaczy , ze prawo do pelnego zasilku rodzinnego , i zasilku na dzieci przysluguje od pierwszego dnia pracy.

Warunkiem jest, ze jeden z rodzicøw zamieszkuje i pracuje w Danii .

 to wyczytałam w necie

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #73 dnia: 20 Sty 2014, 00:54:35 »
A ja to znalazalam w tej chwili na oficjalnej stronie panstwowej:

https://www.borger.dk/Sider/Boerne-ungeydelse-regler-udlaendinge.aspx

https://www.borger.dk/Sider/Familieydelser-optjeningsprincip-aendring.aspx

od 18 czerwca 2013 nic sie jeszcze nie wydarzylo w Panstwie dunskim, ale jak widze polska prasa jest lepiej poinformowana.
NIe mowie, ze sie nie wydarzy, ale poki co nic jeszcze nie ogloszono.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

maddzia22

  • Gość
Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #74 dnia: 20 Sty 2014, 07:35:26 »
 A MNIE ZARAZ SZLAK TRAFI JUZ 4 RAZ DOSTAŁAM RODZINNE 25% .PISZE DZWONIE A ONI NIC.MAZ PRACUJE W DANI JUZ 17-TY MIESIAC.

poloniainfo.dk

Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #74 dnia: 20 Sty 2014, 07:35:26 »

 

Pobyt na kwarantannie - zasiłek, zwonienie lekarskie?

Zaczęty przez marek90Dział Podatki

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 4039
Ostatnia wiadomość 15 Lut 2021, 22:32:02
wysłana przez Jomir
Zasiłek transferowany

Zaczęty przez giętkiDział Podatki

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 5839
Ostatnia wiadomość 16 Gru 2010, 17:40:53
wysłana przez roga
Zasiłek dla bezrobotnych

Zaczęty przez dzinxDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 5131
Ostatnia wiadomość 05 Sie 2018, 11:16:52
wysłana przez Jomir
utrata pracy w Danii a zasiłek w Polsce

Zaczęty przez frontlinesDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 9854
Ostatnia wiadomość 24 Lut 2009, 20:08:51
wysłana przez yoursoul
strata pracy/zasiłek

Zaczęty przez denice123Dział Podatki

Odpowiedzi: 37
Wyświetleń: 22928
Ostatnia wiadomość 08 Kwi 2009, 07:29:41
wysłana przez Svaria