poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Zasiłek rodzinny  (Przeczytany 108113 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #75 dnia: 20 Sty 2014, 15:46:04 »
Komisja Europejska jedynie zakwestionowala czy procedura strony dunskiej jest wlasciwa i poprosila strone dunska o wyjasnienie stosowanej zasady ograniczania wyplat tego swiadczenia. A to zdecydowanie duza roznica. Natomiast rzad dunski dokladnie zdaje sobie sprawe (zobacz link zamieszczony przez Jomir), ze nie bedzie mogl konytnuowac aktualnego przepisu ograniczajacego to swiadczenie w pierwszych 2 latach pobytu/pracy podatnika z innego kraju EU. Taka odpowiedz strony dunskiej zostala przekazana Komisji Europejskiej, to znaczy, ze Dania nie moze opierac sie na wymaganiach przepracowania pewnego okresu wylacznie w Danii, ale musi wziac pod uwage rowniez okresy zatrudnienia w innych krajach unijnych przy ocenie wymiaru wysokosci przyznawanego swiadczenia. Oznacza to, ze do wymaganego okresu 2 lat pracy lub pobytu w Danii, bedzie wliczany okres z innych krajow unijnych. Majac na uwadze, ze cala sprawa byla omawiana latem 2013, zmiana przepisow, a w zasadzie wniosek o zmiane mogl nastapic dopabuse po otwarciu sesji w Folketinget na jesieni 2013. Zmiana ta mialadotyczyc wyplat rodzinnego od 1.1.2012 (data wprowadzenia ograniczen). Osoby, ktore otrzmaly ograniczone wyplaty swiadczen, beda mogly uzyskac ponowne rozpatrzenie swoich wnioskow i otrzymac wlasciwa wyplate swiadczen  (vil kunne få genoptaget deres sag og få udbetalt korrekt ydelse) - tak oswiadczyl owczesny minister od spraw podatkowych. Czy wniosek o zmiane przepisu byl rozpatruwany na tej sesji czytez byc moze zostal przesuniety, nie wiem. Jak wynika z powyzszego polska prasa wie to samo co dunska, z tym ze dunska prasa sie tym nie interesuje, bo dotyczy to zaledwie 1.900 osob z innych krajow unijnych. Inaczej wygladalaby sytuacja gdyby takie ograniczenie wprowadzono wobec obywateli dunskich.

Offline farvela

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 38
  • -Otrzymane: 98
  • Wiadomości: 422
  • Reputacja: +6/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #76 dnia: 20 Sty 2014, 17:42:42 »
Roga, a skad masz takie dane ze to 1900 osób jedynie? Jakieś źródło mógłbyś podać? Jakoś mało mi się wydaje...

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #77 dnia: 20 Sty 2014, 18:33:35 »
Skatteministeriets Pressemeddelelser. Odnosnie ilosci osob z "obcietym" rodzinnym, nalezy pamietac, ze nie sa wliczone osoby, ktore zlozyly wniosek o rodzinne, a ktorych wniosek nie zostal jeszcze rozpatrzony oraz, ze ilosc osob obejmuje okres tylko od 01.01.2012 (wprowadzenie ograniczen). 

Offline farvela

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 38
  • -Otrzymane: 98
  • Wiadomości: 422
  • Reputacja: +6/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #78 dnia: 20 Sty 2014, 19:25:11 »
Dzięki.

a w temacie, ostatnie chyba info - z grudnia 2013... Premier się nie popisała z odpowiedzią ;)
Czyli nadal nic nie wiadomo...

http://www.ft.dk/samling/20131/spoergsmaal/S600/index.htm


Offline farvela

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 38
  • -Otrzymane: 98
  • Wiadomości: 422
  • Reputacja: +6/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #79 dnia: 20 Sty 2014, 19:30:41 »
http://www.dr.dk/Nyheder/Politik/2013/12/04/153847.htm

ale jak widać ciągle się coś w temacie dzieje.

Offline beenpl20

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 41
  • Reputacja: +1/-0
Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #80 dnia: 20 Sty 2014, 20:24:47 »
No właśnie, temat obecnie bliski mi sercu:) UD familieydelser maja juz komplet moich dokumentów od listopada 2013 (pracuje od sierpnia 2012). Wszelkie próby uzyskania informacji "co z moim rodzinnymi, ile dostane" drogą telefoniczną kończą się odpowiedzią "ja nie wiem, ktoś inny się tym zajmuje, skontaktujemy się z panem pocztą". Czy Udbetaling specjalnie przeciąga sprawy do czasu wyjaśnienia tego bałaganu w przepisach? Czy rozpatruje wnioski na bieżąco?  A może  powinienem jechać do Hillerod osobiście? A może lepiej kontakt mailowy?

Offline madziaz2007

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 5
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 22
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #81 dnia: 20 Sty 2014, 22:11:16 »
A ja już nie wiem o co w tym wszystkim chodzi,jednym wyrównują drugim nie, innym wypłacają nawet za kolejny kwartał razem z obecnym a jeszcze innym nie wypłacają wcale i nadal czekają.

poloniainfo.dk

Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #81 dnia: 20 Sty 2014, 22:11:16 »

Offline Idris

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 45
  • -Otrzymane: 188
  • Wiadomości: 447
  • Reputacja: +5/-0
Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #82 dnia: 21 Sty 2014, 22:49:11 »
Zasiłki w Danii są wypłacane co kwartał jeśli współmałżonek w Polsce nie pracuje,  bo jeśli pracuje to raz w roku jest wypłacane.
Wypłata pierwszego zasiłku najwcześniej może być wypłacona po przepracowaniu 6 miesięcy,ale jest naliczane od momentu zatrudnienia...tak nam tłumaczono i kazano od razu składać papiery by jak najszybciej naliczali.
Każdy nam w koło mówi,że dostaniemy wyrównanie za 6 miesięcy.
To wychodzi na to ,że człowiek w momencie rezygnacji w Polsce z zasiłku na rzecz zasiłku w Danii to przez pół roku jest w ogóle, pieniędzy na dzieci.
Ponoć jest też możliwość jakiejś konsolidacji zasiłku w Polsce z Duńskim...
Tez mówili nam,że jeśli odmówili 100%zasiłku to można złożyć o zasiłek w Polsce i tam oczywiście dostaje sie odmowę którą sie odsyła do Danii i wtedy oni przyznają 100% zasiłku bez czekania...
Ktoś coś wie na ten temat???
Mamy w decyzji wpisane,ze wypłaty będą co kwartał każdego 19 dnia miesiąca,chyba ze wypada święto lub wolne to będzie wypłacone w pierwszy kolejny dzień roboczy czyli nam wypada 20 styczeń a nie 24 (nie bardzo sie w tym jeszcze orientuje)
Madzia to nie jest żaden zasiłek rodzinny i praca wspolmazonka nie ma żadnego wpływu na wysokość i częstotliwość otrzymywania pieniędzy. Nie wiem skąd masz informacje umieszczone w tym poscie ale one w dużej mierze są nieprawdziwe

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #83 dnia: 21 Sty 2014, 23:21:15 »
No właśnie, temat obecnie bliski mi sercu:) UD familieydelser maja juz komplet moich dokumentów od listopada 2013 (pracuje od sierpnia 2012). Wszelkie próby uzyskania informacji "co z moim rodzinnymi, ile dostane" drogą telefoniczną kończą się odpowiedzią "ja nie wiem, ktoś inny się tym zajmuje, skontaktujemy się z panem pocztą". Czy Udbetaling specjalnie przeciąga sprawy do czasu wyjaśnienia tego bałaganu w przepisach? Czy rozpatruje wnioski na bieżąco?  A może  powinienem jechać do Hillerod osobiście? A może lepiej kontakt mailowy?
Dobrym sposobem (sprawdzonym) jest zasiegniecie informacji w Polsce czy otrzymano dokumenty z Danii. Malzonka na pewno o tym wie, poniewaz urzad w Polsce musial ja skontaktowac w celu roznych wyjasnien itp. Urzad w Polsce udzieli rowniez informacji kiedy odeslal dokumenty do UD (jezeli je otrzymal i wyslal - ma na to potwierdzenie przyjecia swojej "wysylki" przez UD).   

Offline madziaz2007

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 5
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 22
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #84 dnia: 22 Sty 2014, 09:50:40 »
Nie zawsze tak jest,ze mną nikt się nie kontaktował a zasiłek otrzymaliśmy.Jeśli małżonka jest zatrudniona to się czeka dłużej bo wypłacają raz w roku,jeśli nie to szybciej się dostaje i co kwartał. My złożyliśmy w listopadzie 2012,w lutym dostaliśmy pismo,że przyznano i była informacja ,że pieniądze będą wypłacone w lipcu.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #85 dnia: 22 Sty 2014, 10:05:58 »
Nie zawsze tak jest,ze mną nikt się nie kontaktował a zasiłek otrzymaliśmy.Jeśli małżonka jest zatrudniona to się czeka dłużej bo wypłacają raz w roku,jeśli nie to szybciej się dostaje i co kwartał. My złożyliśmy w listopadzie 2012,w lutym dostaliśmy pismo,że przyznano i była informacja ,że pieniądze będą wypłacone w lipcu.

Jeśli małżonka jest zatrudniona to się czeka dłużej bo wypłacają raz w roku, jeśli nie to szybciej się dostaje i co kwartał.  ???

Offline madziaz2007

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 5
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 22
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #86 dnia: 22 Sty 2014, 14:35:53 »
Chodziło mi o to ,że jeśli pozostająca w Polsce małżonka jest gdzieś zatrudniona (pracuję,przebywa na wychowawczym płatnym) to wtedy zasiłek rodziny w Danii jest wypłacany raz do roku (za wszystkie kwartały).Jeśli natomiast nie jest zatrudniona w Polsce to zasiłek jest wypłacany co kwartał.A na pierwszą wypłatę zasiłku się niestety długo czeka.
Ze mną nikt się nie kontaktował ani z Polski ani z Danii i nie musiałam żadnych papierów przesyłać z urzędu.
W naszym przypadku to tylko szef męża zapytał się jego czy ja jestem zatrudniona w Polsce i prosił aby na e-maila mu wysłać akty urodzenia dzieci i akt ślubu i tylko tyle było z naszej strony.Obecnie weszliśmy już na 50%zasiłku.

Offline madziaz2007

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 5
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 22
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #87 dnia: 22 Sty 2014, 14:41:04 »
Madzia to nie jest żaden zasiłek rodzinny i praca wspolmazonka nie ma żadnego wpływu na wysokość i częstotliwość otrzymywania pieniędzy. Nie wiem skąd masz informacje umieszczone w tym poscie ale one w dużej mierze są nieprawdziwe

A co to w takim razie jest jak nie zasiłek rodzinny?
Info mamy od znajomych co maja tak właśnie wypłacany raz do roku zasiłek, z tego względu,że małżonki są zatrudnione w Polsce,a ja nie jestem zatrudniona i dostajemy co kwartał.

Odnośnie konsolidacji zasiłków to kiedyś jeden klient powiedział tak mojemu mężowi,i dla tego napisałam zapytanie czy ktoś coś wie o tym...

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #88 dnia: 22 Sty 2014, 14:47:17 »
Tlumaczy sie to "zasilek rodzinny", bowiem takie sa zasady tlumczenia, mianowicie szuka sie istniejacych w danym jezyku odpowiednikow.
W doslownym tlumaczeniu, sa to "czek dzieciecy", tudziez "swiadczenie dzieciece".
Nie maja formy zasilku, poniewaz dotychczas przyslugiwaly wszystkim, bez wzgledu na stan dochodow. Sa forma powiedzmy swiadczenia z tytulu posiadania dziecka; dodatek ?

Nikt sie z Toba nie kontaktowal, bowiem nie z rodzinami sie panstwo kontaktuje, a z odpowiednimi urzedami w Polsce.

Co do wyplaty raz w roku, pierwszy raz slysze.
Ty dostalas w lipcu, bo maz zaczal pracowac w listopadzie, a pierwszy zasilek przyslugiwal wam po 6 miesiacach, czli w kwietniu, wiec w pierwszm okresie wyplat, czyli w lipcu zostalo Wam to wyplacone.

Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline sopocianka

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 52
  • Wiadomości: 246
  • Reputacja: +0/-1
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #89 dnia: 22 Sty 2014, 16:03:44 »
Moi znajomi, malzenstwo dunskie, przemieszkali 10 lat w Angli.
Kiedy moja znajoma zaszla w ciazy, postanowili wrocic do kraju.
Tutaj urodzila synka...i jak sie okazalo, dostali 25% tak jak inni.

poloniainfo.dk

Odp: Zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #89 dnia: 22 Sty 2014, 16:03:44 »

 

Pobyt na kwarantannie - zasiłek, zwonienie lekarskie?

Zaczęty przez marek90Dział Podatki

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 4037
Ostatnia wiadomość 15 Lut 2021, 22:32:02
wysłana przez Jomir
Zasiłek transferowany

Zaczęty przez giętkiDział Podatki

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 5837
Ostatnia wiadomość 16 Gru 2010, 17:40:53
wysłana przez roga
Zasiłek dla bezrobotnych

Zaczęty przez dzinxDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 5129
Ostatnia wiadomość 05 Sie 2018, 11:16:52
wysłana przez Jomir
utrata pracy w Danii a zasiłek w Polsce

Zaczęty przez frontlinesDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 9853
Ostatnia wiadomość 24 Lut 2009, 20:08:51
wysłana przez yoursoul
strata pracy/zasiłek

Zaczęty przez denice123Dział Podatki

Odpowiedzi: 37
Wyświetleń: 22928
Ostatnia wiadomość 08 Kwi 2009, 07:29:41
wysłana przez Svaria