poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: bezpodstawne zwolnienie z pracy, a-kassa, okres wypowiedzenia.  (Przeczytany 12200 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ducker

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Witam.
W zeszłym tygodniu mój kabusewnik znalazł puszki po piwie w śmietniku przy moim miejscu pracy, zrobił z tego wielką aferę
oraz otrzymałem ostrzeżenie na piśmie w którym miedzy innymi było napisane:
"Przyznałeś się że wypiłeś dużą ilość piwa (niektóre z nich z zawartością alkoholu 12,5%) na swoim stanowisku pracy...
Jeżeli nie zmienisz swojego postępowania  oraz jeżeli stwierdzimy ponownie że spożywałeś alkohol podczas pracy konsekwencją będzie zwolnienie."

Nie przyjąłem tego ostrzeżenia ponieważ się z nim nie zgadzam, na moim stanowisku pracuje w sumie 10 osób, a kontener ten nie był opróżniany od kilku miesięcy i te puszki po prostu były stare.

Nikt nie widział mnie że piłem alkohol, nikt nie poczuł ode mnie zapachu alkoholu ani nie widział mnie w stanie wskazującym na spożycie.

Powyższe ostrzeżenia dostałem tylko ja i kolega. Trzecia osoba też miała je dostać, ale że pracuje w taki sposób że ciągle mija się z kabusewnikiem w końcu go nie dostała.

Ostrzeżenia datowane są na czwartek 31/05-12 natomiast we wtorek rano 5/06-12 zostaliśmy wezwani do kadrowej, która ponownie usiłowała wręczyć nam wspomniane wcześniej ostrzeżenia. Nie przyjęliśmy ich bo nie są one prawdą więc mąż zaufania podpisał je zamiast nas.
Po czym wręczono nam Opsigelse/Wymówienie z pracy ja do 13/06-12 a kolega do końca czerwca.

Jestem członkiem det faglige hus i opłacam a kasę, pracuje w firmie ponad 4 lata, jaki okres wypowiedzenia mi się należy?
Czy po takim zwolnieniu dostanę a-kassę?

oto treść wymówienia:

"Da du dels har overtrådt virksomhedens  alkoholpolitik og dels udvist uhensigtsmæssigt kollegial opførsel hermed opsiges
 du fra dit arbejde med sidste fredag den 13.juli 2012"

Czy mogę to traktować jako dyscyplinarne zwolnienie i jak to się ma do a-kassy?

Wszystkim z góry dziękuje za pomoc i pozdrawiam.

Offline misjoginr1

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 25
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: bezpodstawne zwolnienie z pracy, a-kassa, okres wypowiedzenia.
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Cze 2012, 19:34:55 »
 jezeli oplacasz  a-kasse plus zwiazki to ci pomoga wyjasnic ta sytuacje,jezeli nie oplacasz zwiazkow (w tym kraju to dozy blad!)to masz problem,zapytaj swoja "a-kaase" moze mimo to moga ci pomoc np.pod warunkiem ze zaczniesz placic skladki etc. A-kasse dostaniesz,w najgorszym wypadku 3tyg.karencjii.to zalezy jak cie potraktuja w twojej A-kaaasie.Ja jestem w 3F. Dagpenge od 3mc.zwolnilem sie sam ale mam takiego "mentora"w zwiazkach ze zrobil tak ze mialem racje ze sie zwolnilem i wyplacaja mi dagpenge bez zadnej karencji itp.Tak wiec da sie .Jestes w jednych z najtanszych zwiazkow nie wiem jak to sie przeklada na jakosc ich uslug,osobisci uwazam ze lepiej placic troche wiecej i miec profesjonalna pomoc w tym kraju zwazywszy ze jezyk Dunski nie jest latwym jezykiem i klpopty mniejsze lub wieksze zawsze beda.

Offline vordingborg

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 77
  • -Otrzymane: 550
  • Wiadomości: 1899
  • Reputacja: +58/-30
Odp: bezpodstawne zwolnienie z pracy, a-kassa, okres wypowiedzenia.
« Odpowiedź #2 dnia: 05 Cze 2012, 19:37:57 »
Nawet się nie zastanawiaj i od razu udaj do związków z tym wypowiedzeniem........Co do a-kasse to z tym wypowiedzeniem uwalą ci kilka tygodni zasiłku. Jeżeli mają tylko puszki to sprawę wygrasz i jeszcze odszkodowanie dostaniesz      powodzenia 

Offline @ae@

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 242
  • Wiadomości: 1794
  • Reputacja: +16/-12
  • Płeć: Kobieta
Odp: bezpodstawne zwolnienie z pracy, a-kassa, okres wypowiedzenia.
« Odpowiedź #3 dnia: 05 Cze 2012, 19:38:35 »
Szkoda ze nie przyjales ostrzezenia - nie byloby zwolnienia i klopotów.

Jaki masz okres wypowiedzenia wiesz tylko ty bo to jest napisane w twojej umowie o prace, jesli masz watpliwosci zapytaj tillidsman - meza zaufania albo poszukaj w ukladzie zbiorowym "pod którym" pracujesz. Nikt na forum nie wie jakie ustalenia obowiazuja w twoim zakladzie, na twoim stanowisku pracy.

Zwolnienie takie moze byc przez zwiazki zawodowe uznane jak - zawinione przez pracownika - wtedy 3 tygodnie kwarantanny. Ale o tym musisz porozmawiac ze zwiazkami bo tam oceniaja co jest "normalnym" zwolnieniem a co "zawinionym" przez pracownika.

Przedstaw sprawe zwiazkom jak najszybciej moze cos poradza.
...na nasze oddalenie, na naszą nieobecność i rozmów obojętność listek, iskierkę, cień jak kotwicę wbij w nasze serca.... Leszek Aleksander Moczulski

Offline ducker

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: bezpodstawne zwolnienie z pracy, a-kassa, okres wypowiedzenia.
« Odpowiedź #4 dnia: 05 Cze 2012, 19:59:43 »
Dziękuje za szybkie odpowiedzi.

Szkoda ze nie przyjales ostrzezenia - nie byloby zwolnienia i klopotów.

Gdybym wtedy wiedział...
Po za tym jak mogę podpisać coś co jest nieprawdą, no ale jest już po fakcie także to już bez znaczenia.


W mojej firmie większość pracowników, w tym tillidsmand są w 3f, umowa zbiorowa jest również zawarta z tymi związkami, wiec teraz nasuwa się pytanie, czy ta umowa mnie dotyczy czy nie?

Co do porad tillidsmand to on jest marionetką dyrekcji więc ani porady ani pomocy, tylko wymijające odpowiedzi.
Na kontrakcie nie mam nic o wypowiedzeniu, to zaledwie 1 strona z adresem moim, firmy oraz wynagrodzeniem.
Umowa zbiorowa dotyczy przemysłu drzewnego i budowlanego, wcześniej była zawarta z TIB teraz z 3F. Może ktoś z was też jest nią objęty i się orientuje.
W pracy mamy tą umowę w formie książki, także spróbuje doczytać jak to wygląda.

Pozdrawiam.


Offline vordingborg

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 77
  • -Otrzymane: 550
  • Wiadomości: 1899
  • Reputacja: +58/-30
Odp: bezpodstawne zwolnienie z pracy, a-kassa, okres wypowiedzenia.
« Odpowiedź #5 dnia: 05 Cze 2012, 20:08:06 »
Szkoda ze nie przyjales ostrzezenia - nie byloby zwolnienia i klopotów.


Tak sobie myślę że jeśli by przyjął, a za tydzień znowu ktoś by puszkę znalazł w śmietniku  :o to wyleciał by na zbity ryj  i nic by mu już nie pomogło.
No chyba że chleje w robocie :)

Offline @ae@

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 242
  • Wiadomości: 1794
  • Reputacja: +16/-12
  • Płeć: Kobieta
Odp: bezpodstawne zwolnienie z pracy, a-kassa, okres wypowiedzenia.
« Odpowiedź #6 dnia: 05 Cze 2012, 20:11:19 »
Umowa zawarta z 3F obowiazuje wszystkich, takze ciebie mimo ze jestes w innych zwiazkach.

Poszukaj w tej ksiazce pod "opsigelse" ale ale ale - w twoim przypadku moze nie obowiazywac normalny okres wypowiedzenia jesli uzna sie to zwolnienie za "dyscyplinarne".

Najlepiej - zwróc sie do swoich zwiazków, przestaw sprawe i o wszystko wypytaj.

Podpisanie ostrzezenia oznacza tylko ze pracodawca cie z nim zapoznal, nie chodzi o to czy ty sie zgadzasz czy nie - tylko i wylacznie o to ze poswiadczasz ze zostales o czyms tam poinformowany. Jesli sie nie zgadzasz idziesz do zwiazków, przedstawiasz sprawe, mozesz zabrac przedstawiciela zwiazków ze soba na rozmowe z szefostwem itp itd.
Wiem ze juz po sprawie ale moze komus sie to kiedys przyda.

...na nasze oddalenie, na naszą nieobecność i rozmów obojętność listek, iskierkę, cień jak kotwicę wbij w nasze serca.... Leszek Aleksander Moczulski

poloniainfo.dk

Odp: bezpodstawne zwolnienie z pracy, a-kassa, okres wypowiedzenia.
« Odpowiedź #6 dnia: 05 Cze 2012, 20:11:19 »

Offline greg1969

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 3
  • -Otrzymane: 25
  • Wiadomości: 797
  • Reputacja: +5/-4
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: bezpodstawne zwolnienie z pracy, a-kassa, okres wypowiedzenia.
« Odpowiedź #7 dnia: 05 Cze 2012, 20:16:57 »
....W mojej firmie większość pracowników, w tym tillidsmand są w 3f, umowa zbiorowa jest również zawarta z tymi związkami, wiec teraz nasuwa się pytanie, czy ta umowa mnie dotyczy czy nie?.....

Jeżeli umowa zbiorowa jest z 3F to ona także obowiązuje Ciebie, umowa zbiorowa obowiązuje wszystkich pracowników bez względu na przynależność do związków, gorzej już jeśli chodzi o pomoc związkową w jego egzekwowaniu jeśli się nie jest członkiem  ;D.

Offline ducker

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: bezpodstawne zwolnienie z pracy, a-kassa, okres wypowiedzenia.
« Odpowiedź #8 dnia: 28 Cze 2012, 14:38:26 »
Witam ponownie.
Związki zajęły się sprawą, przedłużono mi okres wypowiedzenia do końca lipca.
Teraz zajmują się sprawą alkoholu i zwolnienia, firma się wykręca jak może, droga pisemną nic nie udało się wskórać więc adwokat z "det faglige hus" wybiera się z wizytą i odbędzie się spotkanie ze mną, dyrekcją i przedstawicielem związków.

Podobne spotkanie odbędzie się niedługo w sprawie kolegi który jest w identycznej sytuacji tylko że on jest członkiem 3f.

Nie chce chwalić na wyrost ale jak dotąd jestem zadowolony z pomocy najtańszych związków w Danii.

Pozdrawiam.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: bezpodstawne zwolnienie z pracy, a-kassa, okres wypowiedzenia.
« Odpowiedź #9 dnia: 28 Cze 2012, 15:18:02 »
Krifa oswiadczyla dzisiaj oficjalnie, ze nie bedzie zajmowac sie sprawami czlonkow bezpodstawnie zwolnionych z pracy, jezeli zapisuja sie do ich zwiazkow po fakcie, to znaczy po otrzymaniu zwolnienia. To pierwszy zwiazek, ktory podja taka decyzje. Inne zwiazki pojda ich sladem. Krifa porownalo to do podpisania ubezpieczenia domu od pozaru dzien po jego spaleniu i przekonanie wlasciciela domu ze mu sie nalezy odszkodowanie.
Z innej beczki. Ustalona reform podatkowa oznacza, ze ulga na wyzywienie i zakwaterowanie zostanie jeszcze raz obnizona o polwe do max. 25.000 kr. rocznie.  Ulga na wyzywienie i zakwaterowanie tylko w niewielkim stopniu dotyczy pracownikow dunskich, poniewazalbo nie maja tylu dni "delegacyjnych" alo poprostu jako wydelegowani do pracy z brakiem mozliwosci noclwegu wdomu otrzymuja od pracodawcy diety odpowiadajace stawce ulgi podatkowej. diety nie sa opodatkowane i nie sa ograniczone kwotowo. Dita 650 kr. dzieniie bez podatku. Lepsze rowiazanie niz ulga w dochodzie, ktorej wartos podatkowa to okolo 240 kr. (37% z 650 kr.). Uwaga: pracownicy zograniczonym obowiazkiem podatkowym, wysylani do konkretnej pracy poza granice Danii (np. do Niemiec, Norwegii, Szewcji) nie placa w Danii podatku od dochodu uzyskanego w tych krajach. Rozliczenie w Polsce.

Offline maryo1977

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 4
  • -Otrzymane: 8
  • Wiadomości: 55
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: bezpodstawne zwolnienie z pracy, a-kassa, okres wypowiedzenia.
« Odpowiedź #10 dnia: 29 Cze 2012, 00:14:10 »
Wg mnie a-kasse i zwiazki powinny byc obowiazkowe i przynajmniej dzieki temu nie byloby problemu co dalej po zwolnienu z pracy. Wielu osobom wydaje sie ze skoro pacuja 2,3.. lata w jednej firmie to nic im nie grozi a wydawanie miesiecznie 570 kr ( ja tyle place, DFH) trakuja jako  zbedny wydatek. Wydatek ktory i tak odlicz sie od podatku.
Co do Krify to na glownej stronie 2 lata temu bylo napisane ze od pierwszego dnia nalezenia do ich zwiazku jest sie objetym ochrona. Nie wierzcie temu gdyz to jest klamstwo na ktore do dziisaj nie ozrymalem odpowiedzi jak rowniez dlaczego nei zajeli sie moja sprawa. Bylo minelo. 3F to duze zwiazki i nie najtansze ale rowniez nie dadza za bardzo skrzywdzic dunskiej firmy - co zreszta od nich uslyszalem osobiscie.
Nie chce robic reklamy lub anty-reklamy ale naprawde duzo spokojniej sie spi majac zabezpieczenie w formie a-kasse i zwiazkow.
Pozdrawiam i powodzenia w rozpoczetej sprawie.
"Czasem człowiek sądzi, że ujrzał już dno ludzkiej głupoty, ale spotyka kogoś, dzięki komu dowiaduje się, że ta studnia jednak nie ma dna."

parabola2

  • Gość
Odp: bezpodstawne zwolnienie z pracy, a-kassa, okres wypowiedzenia.
« Odpowiedź #11 dnia: 01 Lip 2012, 15:35:57 »
miesiecznie 570 kr ( ja tyle place, DFH) trakuja jako  zbedny wydatek. Wydatek ktory i tak odlicz sie od podatku.




Tylko czesc sobie odliczysz

poloniainfo.dk

Odp: bezpodstawne zwolnienie z pracy, a-kassa, okres wypowiedzenia.
« Odpowiedź #11 dnia: 01 Lip 2012, 15:35:57 »

 

PRZENIESIONY: sukamy pracy

Zaczęty przez JomirDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 8828
Ostatnia wiadomość 12 Sie 2014, 11:46:59
wysłana przez Jomir
polskie agencje pracy

Zaczęty przez 6palcyDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 12581
Ostatnia wiadomość 16 Lut 2012, 21:37:25
wysłana przez 6palcy
Agencje pracy

Zaczęty przez benek19892Dział Esbjerg, Haderslev, Kolding ...

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 27106
Ostatnia wiadomość 20 Kwi 2011, 07:33:41
wysłana przez dania_d
DOJAZDY DO PRACY

Zaczęty przez AmboDział Podatki

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 12773
Ostatnia wiadomość 23 Mar 2015, 08:47:06
wysłana przez Jomir
dojazdy do pracy a SKAT

Zaczęty przez M z HorsensDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 9
Wyświetleń: 14799
Ostatnia wiadomość 21 Paź 2010, 18:05:22
wysłana przez faja