poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: zasiłek rodzinny a przyjazd rodzinny do Danii  (Przeczytany 55356 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline rakamil1

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: zasiłek rodzinny a przyjazd rodzinny do Danii
« Odpowiedź #15 dnia: 02 Sie 2012, 11:42:57 »
wcześniej piszesz że do czerwca mieliście wypłacany zasiłek normalnie sytuacja zmieniła się kiedy przeprowadziliście się do Dani jeśli dobrze rozumiem ? u nas sytuacja się nie zmieniła czyli przynajmniej ja tak to rozumiem że wszystko zależy od Pani w komunie dają zasiłek komu chcą nie ma określonych przepisów ?

Offline ancypałek

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: zasiłek rodzinny a przyjazd rodzinny do Danii
« Odpowiedź #16 dnia: 02 Sie 2012, 13:09:21 »
tak
pani w Komunie twierdzi ze dlatego ze przeprowadzilismy sie do Danii dlatego teraz bedziemy otrzymywac 25% rodzinnego
tylko że ja nigdzie nie widze przepisu takiego bo przyjechalismy tu w czerwcu tego roku

wrecz przeciwnie-tak jak pisałam wyczytałam ze swiadczenia jakie nabył mój mąż przechodza na mnie czyli ze skoro mial przyznaną kwote 6033 kr na kwartał to ta kwota przechodzi na mnie

mnie nic sie nie zgadza z tym co mówi pani w Komunie , bo nawet jakby sie miala ta kwota zmienic ze wzgledu na te ustawe ze stycznia 2012(ale  napisane ze dotyczy tych co nie otrzymywali rodzinnego przez 01.01.2012 a my otrzymywaliśmy) to według mnie powinno sie nam nalezec 50% a nie 25% bo mąż mój pracuje w Danii od 25.05.2011 wiec przeszlo rok czasu

ja z własnego doswiadczenia wiem ze tak jest-zelezy z kim w biurze czy urzedzie rozmiawiasz to rózne informacje uzyskujesz
i nie tyczy sie do tylko tu
w PL tez nie raz nas ktos w bład wprowadził -w banku,w TP
szkoda tylko ze nie ponosi nikt za to odpowiedzialnosć
tylko my potem jestesmy stratni finasnsowo.....

dlatego tym razem zanim przyznam racje panią w Komunie najpierw upewnię sie czy faktycznie  ją mają....




Offline ancypałek

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: zasiłek rodzinny a przyjazd rodzinny do Danii
« Odpowiedź #17 dnia: 02 Sie 2012, 13:17:20 »
u nas sytuacja się nie zmieniła czyli przynajmniej ja tak to rozumiem że wszystko zależy od Pani w komunie dają zasiłek komu chcą nie ma określonych przepisów ?
no wlasnie przepisy są
i mam nadzieje ze poprostu pani albo ich nie zna albo nie rozumie
obawiam sie jedynie ,ze moze byc tez tak ze jest jeszcze jakas ustawa dotycząca cudzoziemców ktorej ja w necie nei wyszukałam ,a która dotyczy naszej sytuacji
ale ale ok-jak tak jets to niech mi ją pani pokarze
 
przelew mial byc wczoraj na moim koncie
tak napisala mi pani w mailu-01.08.12 przeleją mi 1509kr

Offline rakamil1

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: zasiłek rodzinny a przyjazd rodzinny do Danii
« Odpowiedź #18 dnia: 02 Sie 2012, 14:08:22 »
to prawda jeśli są przepisy niech je stosują i to wedlug wszystkich jednakowo ja w przyszłym tygodniu spróbuję poruszyć tę sprawę jeszcze raz zobaczymy może trafię na inną panią

Offline happybeti

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1104
  • -Otrzymane: 715
  • Wiadomości: 1852
  • Reputacja: +48/-71
  • Płeć: Kobieta
Odp: zasiłek rodzinny a przyjazd rodzinny do Danii
« Odpowiedź #19 dnia: 23 Lis 2015, 18:44:11 »
Mam pytanie "szczegółowe", dotyczące tego zasiłku . Chodzi o sytuację, gdy para jest małżeństwem i wspólnie wychowuje dzieci  tu, w Danii.  Matka nie pracuje na razie, ale to jej dzieci, nie są przez męża (też Polaka, pracującego w Danii ) adoptowane ani przysposobione w żaden formalny sposób . Czy w takim wypadku zasiłek na te dzieci może byc przyznany pracującemu męzowi ? A jesli matka pracowała do tej pory, ale w Polsce (czyli kraju Unii) , może się o taki zasiłek na dzieci ubiegać "w swoim imiieniu" ? Jak wygląda ta sytuacja pod względem prawnym ?
I, nie , nie chodzi o  mnie ;) 8).
" Polak gorszego sortu"

Offline farvela

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 38
  • -Otrzymane: 98
  • Wiadomości: 422
  • Reputacja: +6/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: zasiłek rodzinny a przyjazd rodzinny do Danii
« Odpowiedź #20 dnia: 24 Lis 2015, 02:11:51 »
Jeśli ona i dzieci są na opholdzie tegoż męża to rodzinne bedzie naliczane od pobytu matki. Tzn normalnie tak jak standardowo to przebiega - pół roku pobytu - 25 proc. Itd. My mieliśmy taką sytuację gdyż moj starszy syn nie jest biologicznym synem mojego męża. I dlatego rodzinne na młodszego syna było naliczane od pobytu/pracy męża a starszego (tylko mojego) od mojego pobytu-dojechaliśmy kilka miesięcy potem. A całą rodziną byliśmy zarejestrowani jako rodzina, moj maz oświadczył ze bedzie utrzymywał nas etc - standard.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: zasiłek rodzinny a przyjazd rodzinny do Danii
« Odpowiedź #21 dnia: 24 Lis 2015, 13:00:44 »
Jest tak jak napisala Farvela. Dzisiaj bylem w kontakcie z Udbetaling danmark w podobnej sprawie. Ojciec nie ma praw rodzicielskich i nie ma prawa do rodzinnego nie swoich dzieci mieszkajacych w Polsce, mimo ze jest w malzenstwie z matka dzieci. Jezeli jego zona (matka dzieci), przyjedzie do Danii w ramach laczeniach rodzin, tp moze wystapic do Udbetaling danmark z wnioskiem o rodzinne dla swoich dzieci na zasadzie "25%, 50%, 75% i 100% swiadczenia po 2 latach pobytu. Udbetlling Danmark zastrzega sobie prawo do wymagania zlozenia wniosku o rodzinne w Danii i rozpatrzenia go na takiej samej zasadzie jak wnioski skladane przez osoby tutaj pracujace/przebywajace, majace swoje biologiczne dzieci w Polsce, to znaczy sprawdzenia czy matka jest/byla uprawniona do pobierania swiadczenia w Polsce itp. O przepisaniu rodzinnego na meza matki dzieci nie moze byc mowy.

poloniainfo.dk

Odp: zasiłek rodzinny a przyjazd rodzinny do Danii
« Odpowiedź #21 dnia: 24 Lis 2015, 13:00:44 »

Offline farvela

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 38
  • -Otrzymane: 98
  • Wiadomości: 422
  • Reputacja: +6/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: zasiłek rodzinny a przyjazd rodzinny do Danii
« Odpowiedź #22 dnia: 24 Lis 2015, 21:33:30 »
Chciałam tylko dodać, że w naszym przypadku odbyło się to automatycznie. I w sprawie naszego wspólnego dziecka, i w sprawie mojego syna (te pare miesięcy pózniej) otrzymaliśmy list z Udbetaling potwierdzający otrzymanie tego świadczenia. Nie składaliśmy sami żadnego wniosku. Nie wiem czy tak to się teraz odbywa, mówię tylko, że u nas wszystko nastąpiło automatycznie.

Offline Marlena8

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 6
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: zasiłek rodzinny a przyjazd rodzinny do Danii
« Odpowiedź #23 dnia: 26 Lis 2015, 09:19:34 »
Witam,
 No i własnie czy trzeba składać samemu wniosek o rodzinne i w jaki sposób, czy działa to automatycznie, bo słyszałam różne wersje. Musze złożyć wniosek na dzieci które zostają w Polsce( ojciec pracuje w Dani) i na te które wyjeżdzają do Dani. Ja, matka wyjeżdzam do Dani ze swoimi dziećmi, ale na razie nie mam tam pracy. Pracowałam w Polsce i chyba z tąd muszę zabrać wniosek z ZUSu o latach przepracowanych tu? Czy one się nie liczą? Dziękuję za wcześniejsze informację bardzo się przydają:-) 

Offline PaulaG

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: zasiłek rodzinny a przyjazd rodzinny do Danii
« Odpowiedź #24 dnia: 26 Gru 2015, 18:28:13 »
Witam witam wszystkich jestem nowa w tej grupie :-)
Nie chcę zakładać nowego tematu więc podepnę się tu :-) mam nadzieję że tak można :-)

Chciałam się zapytać jak wygląda sytuacja z zasiłkiem na dziecko w moim przypadku czy jakieś innej formy pomocy.
Mąż pracuje w Danii ale dopabuse tam wyjechał jest tam kilka miesięcy posiada normalną umowę i wszystkie papiery.
Planuje wyjechać do Danii w czerwcu załatwić sobie wszystkie  papiery itp. Czy mogę liczyć na jakąś pomoc w sytuacji gdybym zaszła w ciążę gdyż chcemy już baaardzooo dziecka :-) !!

Paula :-)

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: zasiłek rodzinny a przyjazd rodzinny do Danii
« Odpowiedź #25 dnia: 26 Gru 2015, 20:33:51 »
Nie ma zadnej pomocy. Twoje pozwolenie na pobyt bedzie sie opieralo na oswiadczeniu meza, ze potrafi Ciebie utrzymac.
Jedyne na co mozecie liczyc, to EWENTUALNA doplata do mieszkania.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline farvela

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 38
  • -Otrzymane: 98
  • Wiadomości: 422
  • Reputacja: +6/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: zasiłek rodzinny a przyjazd rodzinny do Danii
« Odpowiedź #26 dnia: 26 Gru 2015, 22:53:50 »
...a po urodzeniu dziecka rodzinne na dziecko i ewentualne dopłaty pózniej do żłobka/dagpleje/przedszkola.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: zasiłek rodzinny a przyjazd rodzinny do Danii
« Odpowiedź #27 dnia: 27 Gru 2015, 15:22:30 »
ewentualne dopłaty

...swiadczenia typu doplaty do czynszu czy tez oplat za zlobek/przedszkole, uzaleznione sa od dochodow brutto rodziny. Pomoc systemu dunskiego opiera sie na pomocy dla rodzin o niskich dochodach, emerytow, rencistow, a nie dla wszystkich rodzin. Generalna zasada: rodziny maja obowiazek utrzymywac sie same bez koniecznosci pomocy ze strony panstwa ( i maja na to warunki). Granice dochodow dla poszczegolnych swiadczen i warunki ich otrzymywania znajdziesz na stronie www.borger.dk...

Swiadczenia typu

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: zasiłek rodzinny a przyjazd rodzinny do Danii
« Odpowiedź #28 dnia: 28 Gru 2015, 12:06:52 »
A powoli sie powtarza za Anglia, og ograniczeniu dostepu do velfærd dla przyjezdnych...
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline PaulaG

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: zasiłek rodzinny a przyjazd rodzinny do Danii
« Odpowiedź #29 dnia: 28 Gru 2015, 15:09:27 »
Dzięki za informacje :-) a jak wygląda te rodzinne :>?? Jest uzależnione od wielkości rodziny , czasu pobytu w Danii czy coś takiego ?? no i jaka to kwota  ??

poloniainfo.dk

Odp: zasiłek rodzinny a przyjazd rodzinny do Danii
« Odpowiedź #29 dnia: 28 Gru 2015, 15:09:27 »

 

Urlop rodzicielski w Danii

Zaczęty przez RybkaWillegoDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 248238
Ostatnia wiadomość 10 Cze 2016, 20:01:31
wysłana przez aneczka.k
Czy przeglady techniczne aut sa obowiazkowe w Danii ?

Zaczęty przez KierowcaDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 26085
Ostatnia wiadomość 27 Paź 2009, 22:39:26
wysłana przez Manior
Nastepny punkt do podniesienia naszej "popularnosci" w Danii...

Zaczęty przez MartynaMDział Hydepark

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 32404
Ostatnia wiadomość 16 Cze 2014, 17:07:43
wysłana przez natalaa
tanie rozmowy na stacjonarne i komórki do Danii z Polski

Zaczęty przez bazakbalDział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 29272
Ostatnia wiadomość 17 Cze 2010, 13:19:35
wysłana przez jamjurand
Spadek w Danii po bliskiej osobie

Zaczęty przez pkanwaDział Pomoc!

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 9621
Ostatnia wiadomość 11 Lut 2021, 23:50:13
wysłana przez pkanwa