poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: pytanie o jazdę na polskich blachach i żółta karta  (Przeczytany 8693 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline fisker

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
pytanie o jazdę na polskich blachach i żółta karta
« dnia: 07 Lis 2012, 19:39:08 »
Witam serdecznie.

Radziłem sobie czytając tę skarbnicę wiedzy, a teraz mam szczególną sytuację.
Proszę o pomoc:)

Na czym stoję:
- Jestem w Danii od VIII i pracowałem przez agencję pracy tymczasowej 21.08-12.10. Niestety obecnie pracy brak, choć aktywnie szukam, z agencji nic nie mają dla mnie.
- Mam CPR podatkowy. Na karcie podatkowej duński adres pod którym mieszkam.
- 11.10 złożyłem w Statsforvaltningen wniosek OD1 (rejestracja pobytu) + załącznik, że pracuję, wypełniony przez agencję .
- Wczoraj otrzymałem (z datą 02.11) z Statsforvaltningen zaświadczenie o rejestracji pobytu (Bevis for registrering)
- Mieszkam w pokoju za który płacę koledze, który wynajmuje to mieszkanie. Nie mam kontraktu. Właściciel mieszkania wie, że tu mieszkam.
- Dodam, że chciałbym w Danii żyć, pracować, uczyć się duńskiego, być w zgodzie z prawem i podatkami, z czasem ściągnąć tu moją żonę i dziecko.

Mam pytania: doradźcie proszę

1. Co powinienem zrobić w kwestii wniosku o poruszanie się autem na obcej rejestracji? poznałem różne opinie i nie mam pojęcia czy w mojej sytuacji mogę jeździć autem czy nie mogę? We wniosku (21.059EN) jest informacja, że trzeba dołączyć dokumentację związaną z zatrudnieniem (obecnie nie mam pracy).

2. Na zaświadczeniu o rejestracji pobytu jest napisane, że "prawo do pobytu wygasa, jeżeli ustaną okoliczności konieczne do jego uzyskania". Czy istnieją jakieś procedury weryfikacji przez urzędy duńskie, że ktoś nie ma pracy i mogą tą rejestrację pobytu cofnąć? Coś mi grozi? Niby mam kontrakty spisane z 2 agencjami, ale tak naprawdę nie są to kontrakty o pracę, bo nic nie gwarantują.

3. Czy jest sens jechać do komuny i składać wniosek o żółtą kartę? Skoro mam zaświadczenie o rejestracji pobytu to podobno mogę się rejestrować w komunie, ale nie jestem do tego przekonany skoro nie mam pracy. Czy w komunie potrzebują zaświadczenia o wspólnym zamieszkiwaniu w PL? (zapomniałem zabrać podczas ostatniego zjazdu)

4. Czy do zameldowania w komunie muszę mieć kontrakt na wynajem pokoju? O co w ogóle chodzi z tym zameldowaniem, co to pojęcie urzędowo oznacza i do czego jest potrzebne lub niezbędne? Czytałem posty na ten temat i nic nie rozumiem, tym bardziej jak ludzie piszą teksty typu kupię meldunek, albo sprzedam!?

BARDZO Was proszę o pomoc w odpowiedziach na pytania.

Z góry dzięki za pomoc :)

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: pytanie o jazdę na polskich blachach i żółta karta
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Lis 2012, 22:30:18 »
Problematyka/pytania wymagaja dosc szczegolowego komentarza. Dlatego postaram sie jutro wyslac na priv. odpowiedz na twoje pytania.

Offline fisker

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: pytanie o jazdę na polskich blachach i żółta karta
« Odpowiedź #2 dnia: 08 Lis 2012, 09:45:34 »
Dzięki Roga, że podjąłeś się pomóc mi.
Właśnie w tym rzecz, że sytuacja moja nieco skomplikowana i jedne kwestie implikują inne.

Planowałem dziś jechać do komuny wnioskować o żółtą kartę, ale się wstrzymam, dopóki nie będę wiedział więcej co robić w mojej sytuacji. Cóż, szkoła duńskiego nie ucieknie..
Wczoraj znajomi powiedzieli mi, że jak już otrzymam żółtą kartę to nie mogę jeździć na PL blachach. I z drugiej strony, że nie będę mógł złożyć wniosku o jazdę autem, bo nie mam aktualnie pracy. Ale oni nie są tego pewni.

A może przepisy dla pracowników tymczasowych uwzględniają w jakimś stopniu, że praca raz jest a raz może jej nie być?
Może powinienem jechać do SKATU i wprost o to zapytać?

Czy oprócz Rogi, ktoś też ma widzę w tych tematach?

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: pytanie o jazdę na polskich blachach i żółta karta
« Odpowiedź #3 dnia: 08 Lis 2012, 12:35:17 »
Dzięki Roga, że podjąłeś się pomóc mi.
Właśnie w tym rzecz, że sytuacja moja nieco skomplikowana i jedne kwestie implikują inne.Planowałem dziś jechać do komuny wnioskować o żółtą kartę, ale się wstrzymam, dopóki nie będę wiedział więcej co robić w mojej sytuacji. Cóż, szkoła duńskiego nie ucieknie.Wczoraj znajomi powiedzieli mi, że jak już otrzymam żółtą kartę to nie mogę jeździć na PL blachach. I z drugiej strony, że nie będę mógł złożyć wniosku o jazdę autem, bo nie mam aktualnie pracy. Ale oni nie są tego pewni.A może przepisy dla pracowników tymczasowych uwzględniają w jakimś stopniu, że praca raz jest a raz może jej nie być?Może powinienem jechać do SKATU i wprost o to zapytać? Czy oprócz Rogi, ktoś też ma widzę w tych tematach?

...wiele osob slucha znajomych, ktorzy slyszeli od swoich znajomych, ktorzy...........reszta jest milczeniem ;) Piszesz, ze nie mozesz zlozyc wniosku poniewaz nie masz pracy. Masz kontrakt i to najbardziej interesuje Skat. Pracy nie masz na dzien dzisiejszy, ale np. jutro moze posrednik zadzwonic i powiedziec, ze jest praca. Jak napisalem do ciebie na priv.  nie widziualem twojego kontraktu i jnie wiem jak zostal sformulowany. Byc moze umowa o prace spelnia warunki tymczasowego miejsca pracy. Jak sam piszesz zawsze mozna zapytac w Skat. Mozesz zapytac nie podajac swoich danych, ale zorientowac sie jak wyglada taka sytuacja jak twoja. Pozdrawiam.

Offline fisker

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: pytanie o jazdę na polskich blachach i żółta karta
« Odpowiedź #4 dnia: 08 Lis 2012, 13:03:15 »
Roga, przeczytałem maila od Ciebie, dzięki wielkie! Po analizie, rozumiem, że tak naprawdę nie ma jasnej odpowiedzi co powinienem zrobić a czego nie?!
Tak masz rację, może pewnego pięknego dnia zadzwonić agencja, że mają dla mnie pracę, na dzien, na tydzień, może po tygodniu znowu, że na tydzień (tak jak pracowałem do tej pory pełne 7 tygodni z rzędu.)

Co do mojego kontraktu. Jest po angielsku i jest zatytułowany: "Contract for temporary employment".
Jest data podpisania. Nie ma żadnych innych dat, ani na ile czasu jest kontrakt. Nie ma żadnego czasu pracy, miejsca pracy, stawki wynagrodzenia itp.

Najważniejsze zapewne punkty w kontrakcie to:
"1.1 As of today, the temporary employee is attached to Adecco A/S for the purpose of temporary
employment with our clients according to the terms in this contract.
1.2 The temporary employee is only regarded as an employee for the duration of the temporary
employment.
1.4 An unpaid job is acceptable if the temporary employee can maintain sufficient independence,
and the job doesn’t fall under the same category as Adecco A/S’ business lines. If there is any
doubt to an unpaid job the temporary employee has an obligation to get a written approval from
Adecco A/S regarding the acceptance of the job.
2.1 The terms in this contract apply to each temporary employment that the temporary employee
undertakes.
2.2 The contract for temporary employment is supplemented with an order confirmation to the
temporary employee, which is issued for each temporary employment and which, along with the
contract for temporary employment, constitutes the temporary employee’s employment contract.
The order confirmation will specify the date, on which employment commences, the working hours,
location of the workplace, wages and the terms of the collective agreement that apply for the
temporary position in question.
2.3 The temporary employee is not covered by the Salaried Employees Act.
2.4 Adecco has signed collective agreements in a number of areas, which means that generally, the
temporary employment will be regulated by a collective agreement. For further information see the
order confirmation."


Roga, dalej nie wiem o co chodzi z tym zameldowaniem.
Jak składałem wniosek o CPR podatkowy w SKAT to wpisałem adres pod którym mieszkam w Danii. Nie miałem pojęcia, że mogę podać Polski i przez to będę miał jakieś korzyści z tym związane.
A w komunie zameldowanie i złożenie wniosku o żółtą kartę to dwie różne rzeczy? któraś z tych kwestii zależy od innej?
co jest potrzebne do zameldowania? co daje zameldowanie?

Offline fisker

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: pytanie o jazdę na polskich blachach i żółta karta
« Odpowiedź #5 dnia: 10 Lis 2012, 08:43:29 »
Nie wierzę, że nikt z forumowiczów nie zna odpowiedzi na moje pytania ;)

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: pytanie o jazdę na polskich blachach i żółta karta
« Odpowiedź #6 dnia: 10 Lis 2012, 15:21:27 »
Znam doskonale ten typ kontraktow. Wiem jak zaptrauje sie Skat na problemtayke tymczasowosci miejsca pracy przy zawieraniu takich konttaktow jezeli chodzi o sprawy rozliczen podatkowych (czytej: ulgi). Niestety nie moge odpowiedziec ci, czy na podstawie takiego kontraktu i w dodatku kiedy aktualnie nie masz skabusewan do pracy Skat (oddzial zajmujacy sie wydawaniem zezwolen tymczasowych na jazde niezrejestrowanym w Danii pojazdem), moze ofmowic wydania takiego zezwolenia.

Odnosnie meldunkow jest tak jak napisalem ci na priv. Brak zameldowania w Danii oznacza ze tuaj nie mieszkasz i nie mozesz korzystac z wielu oczywistych swiadczen. A moze moja ocene uzupelni ktos "kompetentny" w sprawie kupna/sprzedazy meldunku. Ja wyrazilem jedynie moja opinie i na twoim miejscu bylbym ostrozny co do kontaktu z "urzedami" co nie wyklucza zsiegniecia informacji u zrodla (np. w Skat), bez koniecznosci podawania swoich szczegolowych danych. Jestem bardzo czesto w kontakcie z Skat CRM, sprobuje zapytac, ale bedzie to tylko odpowiedz ustna, a z doswiadczenia wiem, nie zawsze jest wlasciwa ani wiazaca.

poloniainfo.dk

Odp: pytanie o jazdę na polskich blachach i żółta karta
« Odpowiedź #6 dnia: 10 Lis 2012, 15:21:27 »

Offline fisker

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: pytanie o jazdę na polskich blachach i żółta karta
« Odpowiedź #7 dnia: 11 Lis 2012, 20:16:58 »
"Znam doskonale ten typ kontraktow. Wiem jak zaptrauje sie Skat na problemtayke tymczasowosci miejsca pracy przy zawieraniu takich konttaktow jezeli chodzi o sprawy rozliczen podatkowych (czytej: ulgi)."

jak się zapatruje SKAT?

"Ja wyrazilem jedynie moja opinie i na twoim miejscu bylbym ostrozny co do kontaktu z "urzedami" co nie wyklucza zsiegniecia informacji u zrodla (np. w Skat), bez koniecznosci podawania swoich szczegolowych danych"

Z mojego telefonicznego doświadczenia ze skatem kiedy chciałem się dowiedzieć nt karty podatkowej, pierwsze ich pytanie było o mój nr cpr, więc nie wiem czy da się anonimowo zapytać o kwestie skatowe. Znajomi mówili mi, że również jak się osobiście pojawia i pyta, to najpierw chce urzędnik nr cpr. Tak się dzieje w SKAT Aarhus (W Hojbjerg).

Po kilku dniach szukania odpowiedzi na pytanie co powinienem zrobić w mojej sprawie, mam wrażenie, że nikt mi nie doradzi co zrobić. Cóż widocznie tak musi być. Więc planuję pojechać do SKAT, przedstawić moją sytuację i zapytać się czy mogę poruszać się autem, czy muszę/mogę złożyć wniosek o jazdę na obcych blachach. Planuję też pojechać do komuny z moim Bevis for registrering i złożyć wniosek o zółtą kartę. Pewnie mi też objaśnią o co chodzi z zameldowaniem? To i się zamelduję. Zobaczy się.
Na ten moment jestem tak skołowany, że chyba nie pozostało mi inne wyjście jak zamiast kombinować po polsku, jechać do urzędów i przedstawić stan faktyczny.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: pytanie o jazdę na polskich blachach i żółta karta
« Odpowiedź #8 dnia: 11 Lis 2012, 23:18:43 »
Fisker:

Napisalem, ze wiem jak Skat zapatruje sie na taki kontrakt od strony podatkowej (ulgi). W razie kontroli podatkowej twoj kontrakt wytrzymalby probe jedynie za te okresy na ktore masz skabusewanie od pracodwcy (Adecco) do miejsca pracy. Sytuacja bylaby troche lepsza dla ciebie, gdyby w kontrakcie byla chociaz przyblizona data zakonczenia umowy, np. do konca 2012 lub np. 9 miesiecy itp. Ale przeciez nie o to ci chodzi. Odnosnie sprawy zezwolenia na jazde samochodem odpowiedzialem, ze nie jestem pewny i bylbym ostroznym przy takim kontrakcie - jezeli masz go zalaczyc jako dokumentacje zatrudnienia.

Jezeli rozmawiasz po dunsku, to mozesz zadzwonic do Skat Nordsjælland, Helgeshøj Alle 9 w Tåstrup (Motor CRM). Maja tam specialkonsulentow, ktorzy na pewno odpowiedza na twoje pytanie. Niestety nie moge podawac ich bezposrednich numerow telefonicznch. Zapytaj o zasade/przepis - podajac przyklad twojego kontraktu "temporary workers" bz okreslenia okresu trwania kontraktu.

Nie wiedzialm, ze chodzilo co i kombinowanie ;) - tak teraz napisales, ze chyba bedziesz musial z tego zrezygnowac i zapytac w Skat. Dobry pomysl.

Offline happybeti

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1104
  • -Otrzymane: 715
  • Wiadomości: 1852
  • Reputacja: +48/-71
  • Płeć: Kobieta
Odp: pytanie o jazdę na polskich blachach i żółta karta
« Odpowiedź #9 dnia: 12 Lis 2012, 03:54:47 »
A ja tak sobie myślę- może się mylę, ale tak "na logikę".Po przyjeździe do Danii masz 2 tygodnie na załatwienie spraw związanych z samochodem.Czyli przerejestrowanie go, wystąpienie o pozwolenie na jazdę na polskich tablicach lub....wywiezienie go do Polski i kupno tu samochodu.Skoro nie byłes tu "turystycznie", tylko pracowałeś, to z autem trzeb było załatwić już dawno.Dlatego ciężko ci pomóc i doradzic w tej sprawie, bo już sobie "namieszałes", odwlekając to aż do teraz.
Co prawda jeden mój znajomy dostał pozwolenie na jazdę na polskich tablicach, choć "spóźnił się " z tym wnioskiem dobrych kilka miesięcy.Ale on miał normalny kontrakt- to raz.Po drugie faktycznie był tu tylko jako pracownik "sezonowy", tzn. mimo "bezterminowego " kontraktu wiedział, że jesienią wraca do Polski.No, ale to,ze on , mimo "obsuwy w czasie" dostał to pozwolenie bez żadnych problemów, nie znaczy, ze wszyscy tak będą dostawać- co urzędnik, to decyzja.
Meldujesz sie sam, w "komunie".Potrzebujesz do tego kontraktu na mieszkanie- w sensie, że wynajmujesz itp.
" Polak gorszego sortu"

Offline fisker

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: pytanie o jazdę na polskich blachach i żółta karta
« Odpowiedź #10 dnia: 12 Lis 2012, 17:07:25 »
Dzięki za odpowiedzi Roga i Happybeti :)

Byłem dziś w mojej kommune w BorgerService, złożyłem wniosek o żółtą kartę, poszło bardzo sprawnie. Mam tylko jedną wątpliwość (tym bardziej co napisała Happybeti o meldunku) - Gdy zapytałem się tej samej pani urzędniczki, czy muszę się jeszcze meldować (powiedziałem coś w stylu "should I register my adress that i live in this kommune?"), odpowiedziała, że nie. Dopytałem, czy ten wniosek o zółtą kartę to wystarczy do zarejestrowania mojego adresu i potwierdziła, że tak. Nie wiem, może się z nią nie dogadałem o co mi chodzi..
Drodzy, jak to jest z tym meldunkiem? Jestem zameldowany pod adresem gdzie mieszkam, czy nie? (o zasadach na jakich mieszkam pod tym adresem napisałem w pierwszym poście).

(ROGA napisałeś) "Napisalem, ze wiem jak Skat zapatruje sie na taki kontrakt od strony podatkowej (ulgi). W razie kontroli podatkowej twoj kontrakt wytrzymalby probe jedynie za te okresy na ktore masz skabusewanie od pracodwcy (Adecco) do miejsca pracy. Sytuacja bylaby troche lepsza dla ciebie, gdyby w kontrakcie byla chociaz przyblizona data zakonczenia umowy, np. do konca 2012 lub np. 9 miesiecy itp."

Roga trochę się zagubiłem, masz na myśli, że miałbym problemy w razie kontroli, gdybym był na ograniczonym obowiązku podatkowym 8% ?? Jestem na pełnym podatku, ale kilka osób mi sugerowało, żebym sobie zmienił w karcie podatkowej na 8%. Nie zrobiłem tego bo mam wątpliwości. Jeśli dobrze Cię rozumiem Roga, nie należy mi się i muszę płacić płacić pełny podatek?? a ulgi na wyżywienie i zamieszkanie?

Po duńsku nie rozmawiam, taki orzeł jeszcze nie jestem ;)

"Nie wiedzialm, ze chodzilo co i kombinowanie ;)" Miałem na myśli kombinowanie=znalezienie sensownego rozwiązania, a nie jakieś oszukiwanie.

Dziś zdecydowałem, że złożę wniosek o pozwolenie na poruszanie się obcym autem. Dołączę mój pseudo kontrakt, nie mam innego wyjścia. Opiszę jak sprawa stoi, że potrzebuję auto w Danii, żeby dojeżdżać do pracy i żeby jeździć do PL do rodziny raz na miesiąc. Macie jakieś sugestie?

Dzięki:)

Offline happybeti

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1104
  • -Otrzymane: 715
  • Wiadomości: 1852
  • Reputacja: +48/-71
  • Płeć: Kobieta
Odp: pytanie o jazdę na polskich blachach i żółta karta
« Odpowiedź #11 dnia: 13 Lis 2012, 04:39:50 »
Nie zapytałeś pani w kommunie, jaki adres będzie widniał na żółtej karcie?Twój polski czy duński?
Bo możesz mieć żółta kartę, a nie mieszkac na stałe w Danii,tylko pracować, to jest w zasadzie karta ubezpieczenia zdrowotnego.Może nieprecyzyjnie się wyraziłam, ale mam nadzieję, że rozumiesz, o co mi chodzi ;).
Więc możesz dostać albo żółta kartę z polskim adresem, albo z duńskim, jeśli pani uznała, że twój obecny adres, który podałeś, jest twoim adresem zamieszkania.Chyba....
Generalnie- co do podatków, jazdy na polskich tablicach itp., trzeba samemu sobie odpowiedzieć na pytanie- w jakim charakterze tu jestem?Jakie mam plany?Czy mysle o dłuższym pobycie, czy jestem "sezonowo". Inne obowiązki i prawa mają jedni i drudzy.Lepiej się zdecydowac na jedną opcję, by się potem nie zaplątać.
" Polak gorszego sortu"

poloniainfo.dk

Odp: pytanie o jazdę na polskich blachach i żółta karta
« Odpowiedź #11 dnia: 13 Lis 2012, 04:39:50 »

 

pytanie

Zaczęty przez didooDział Pomoc!

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 5219
Ostatnia wiadomość 08 Sie 2011, 18:38:33
wysłana przez didoo
Krotkie pytanie dot. ulg za dojazdy i wyzywienie

Zaczęty przez soul1985Dział Podatki

Odpowiedzi: 15
Wyświetleń: 13537
Ostatnia wiadomość 18 Lut 2010, 10:48:28
wysłana przez soul1985
Pytanie ( odrobinę ) prawne.

Zaczęty przez AK211Dział Pomoc!

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 5985
Ostatnia wiadomość 11 Wrz 2013, 10:14:56
wysłana przez aisak
pytanie

Zaczęty przez didooDział Hydepark

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 9342
Ostatnia wiadomość 06 Gru 2010, 23:15:41
wysłana przez roga
pytanie o podatek

Zaczęty przez Michal79Dział Podatki

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 5788
Ostatnia wiadomość 28 Cze 2008, 17:57:35
wysłana przez Klingon