poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Praca w Danii a podatek w Polsce?  (Przeczytany 9105 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

lukasdrugi

  • Gość
Praca w Danii a podatek w Polsce?
« dnia: 04 Sty 2014, 14:28:56 »
Hej,

nie jestem świadom temacie podatków dlatego muszę zapytać.

W miesiącach Styczeń - Wrzesień 2013 pracowałem w 1 firmie w Polsce. W Październiku byłem bezrobotny. Listopad i Grudzień 2013 przepracowałem w firmie w Danii - mieszkam już tutaj, mam ophold, cpr, karte podatkowa etc.

Za 2013 muszę się rozliczyć w Polsce, czy na polskim zeznaniu podatkowym muszę zawiadamiać, że listopad i grudzień przepracowałem w Danii? - Czy nie zapłacę wtedy podwójnego podatku? Czy musze w polsce informować o zmianie miejsca zamieszkania i pracy w innym kraju?

I kolejne pytanie, jeśli cały 2014 przepracuję w Danii czy muszę składać jakiś PIT w Polsce?

Pozdrawiam,
L

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Praca w Danii a podatek w Polsce?
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Sty 2014, 15:03:37 »
Oczywiscie, ze musisz.
POnadto kwote zarobiona w Danii musisz doliczyc do swojego dochodu.
Pozniej w rubryce "zaliczka na podatek" dopisac kwote zaplacona juz w Danii.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

lukasdrugi

  • Gość
Odp: Praca w Danii a podatek w Polsce?
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Sty 2014, 15:18:58 »
Czyli od pieniędzy zarobionych w Danii płacę jeszcze podatek w Polsce czy ta kwota jest wpisana do PITu ale nie opodatkowana?

Czyli wychodzi na to, że płacę 46% podatku w Danii i 22/19% (nie wiem ile w sumie) w Polsce? Czyli płace ok 67 % podatku?!!!?

A jak w przyszłym roku, czy muszę się rozliczać w Polsce zakładając, że nie przepracuję ani dnia w PL?

Offline martuchnam

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 25
  • -Otrzymane: 30
  • Wiadomości: 428
  • Reputacja: +16/-38
  • Płeć: Kobieta
Odp: Praca w Danii a podatek w Polsce?
« Odpowiedź #3 dnia: 04 Sty 2014, 15:23:10 »
jesli przepracujesz caly 2014 tylko w DK nie musisz w PL sie rozliczac ani skladac oswiadczenia.poza tym w PL za ostatni rok zaplacisz tylko nalezny podatek tylko od zarobkow w pl pomimo uwzglednionego podatku w DK.
ale uwzglednic musisz to w rozliczeniu rocznym
Jestem jaka jestem! Nie dbam o opinie ludzi mi obcych. Sama wyznaczam sobie cele, do których  dąże. Potrafie byc nieznosna. Chcialabym móc wszystko. Pragne walczyc o swoje do konca. Milcze, kiedy cierpie. Zamykam drzwi, kiedy chce byc sama. Zawsze sie smieje. Zaluje kilku niepotrzebnych slów.

lukasdrugi

  • Gość
Odp: Praca w Danii a podatek w Polsce?
« Odpowiedź #4 dnia: 04 Sty 2014, 15:36:53 »
Czyli informuję fiskus o pracy w DK, ale nie płącę od tego podatku w Polsce, tak?

A co z sytuacjami jeśli w 2014 będę pracował w Danii, ale będę grał na giełdzie i będę miał jakiś dochód? Czy wtedy zapłacę podatek tylko od dochodu otrzymanego z giełdy a od pracy w Danii będę płacił tylko podatek w Danii? Domyślam się, że jak będę miał stratę na giełdzie to też będę musiał zgłaszać to do fiskusa, tak? Zastanawiam się, czy robiąc sobie mały przychód w polsce nie będę musiał płacić podwójnego podatki i defacto nie wyjdę na tym jak Zabłocki na mydle.

Krakers

  • Gość
Odp: Praca w Danii a podatek w Polsce?
« Odpowiedź #5 dnia: 04 Sty 2014, 16:12:13 »
W 2014 to Ty będziesz miał centrum interesów życiowych (jak będziesz miał) i dochody z giełdy w PL ... uwzględniać powinieneś wówczas w duńskim rozliczeniu.

Do poczytania:
http://finanse.wp.pl/kat,93316,title,Podatek-od-dochodow-z-pracy-za-granica-trzeba-placic-Tylko-jaki,wid,15462481,wiadomosc.html
http://finanse.wp.pl/kat,66238,title,Pracujesz-za-granica-Unikaj-podwojnego-opodatkowania,wid,15381640,wiadomosc.html

lukasdrugi

  • Gość
Odp: Praca w Danii a podatek w Polsce?
« Odpowiedź #6 dnia: 04 Sty 2014, 16:24:09 »
W 2014 to Ty będziesz miał centrum interesów życiowych (jak będziesz miał) i dochody z giełdy w PL

Co konkretnie masz na myśli pisząc centrum interesów życiowych ? :) Praca, życie etc. będa w Danii.

Jakby jednak nie było, czy płaci się podwójny podatek od zysków?

poloniainfo.dk

Odp: Praca w Danii a podatek w Polsce?
« Odpowiedź #6 dnia: 04 Sty 2014, 16:24:09 »

Krakers

  • Gość
Odp: Praca w Danii a podatek w Polsce?
« Odpowiedź #7 dnia: 04 Sty 2014, 16:33:17 »
Centrum interesów życiowych, rezydencja podatkowa:
http://www.podwojneopodatkowanie.pl/jak-ustalic-polska-rezydencje-podatkowa/

Za 2013 musisz podać duńskie dochody w PL (rozliczyć), bo byłeś polskim rezydentem podatkowym.

Nigdy nie płacisz podwójnego podatku (w sensie, że 2 razy za to samo), za 2013 nie zapłacisz podwójnego, bo są umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania i one obowiązują od lat bardzo wielu.

lukasdrugi

  • Gość
Odp: Praca w Danii a podatek w Polsce?
« Odpowiedź #8 dnia: 05 Sty 2014, 13:19:05 »
Super, to mnie trochę uspokoiliście.

Czyli w 2014 mogę sobie spokojnie grać na polskiej giełdzie i pracować w Danii, jedyne co to będę musiał się ponownie rozliczyć z fiskusem i w Polsce zapłacę tylko podatek od giełdy a w Danii tylko od pracy ? Czy w Danii muszę informować skat o zarobionych pieniądzach w Polsce?

Offline amager30

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 8
  • Wiadomości: 50
  • Reputacja: +1/-0
Odp: Praca w Danii a podatek w Polsce?
« Odpowiedź #9 dnia: 05 Sty 2014, 15:32:49 »
tak pieknie to nie jest
za 2013 masz obowiazek uwzglednic dochod zagraniczny, tutaj masz przyklad rozliczenia
http://ksiegowosc.infor.pl/podatki/pit/pit/dochody-zagraniczne/298886,2,Metoda-wylaczenia-z-progresja-jako-metoda-unikania-miedzynarodowego-podwojnego-opodatkowania.html

jezeli jestes rezydentem podatkowym w Danii to masz obowiazek podac wszystkie zagraniczne konta, posiadane papiery wartosciowe itp
https://www.skat.dk/SKAT.aspx?oId=5358
nie wywiazanie z tego obowiazku grozi mandatem

ps tak sobie to czytam i czy pkt 5 nie mowi czasem o OFE

Krakers

  • Gość
Odp: Praca w Danii a podatek w Polsce?
« Odpowiedź #10 dnia: 05 Sty 2014, 18:11:42 »
Super, to mnie trochę uspokoiliście.

Czyli w 2014 mogę sobie spokojnie grać na polskiej giełdzie i pracować w Danii, jedyne co to będę musiał się ponownie rozliczyć z fiskusem i w Polsce zapłacę tylko podatek od giełdy a w Danii tylko od pracy ? Czy w Danii muszę informować skat o zarobionych pieniądzach w Polsce?

Jak będziesz uznany za duńskiego rezydenta podatkowego to z dochodów z giełdy powinieneś rozliczyć się w DK, tak samo jak z oszczędności bankowych. A w jaki sposób ... "na chłopski rozum" - będziesz mógł odpisać sobie zapłacony podatek w PL, a co, i jak, dalej to ... to ktoś inny niech napisze ;)

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Praca w Danii a podatek w Polsce?
« Odpowiedź #11 dnia: 05 Sty 2014, 20:32:48 »
Super, to mnie trochę uspokoiliście.

Czyli w 2014 mogę sobie spokojnie grać na polskiej giełdzie i pracować w Danii, jedyne co to będę musiał się ponownie rozliczyć z fiskusem i w Polsce zapłacę tylko podatek od giełdy a w Danii tylko od pracy ? Czy w Danii muszę informować skat o zarobionych pieniądzach w Polsce?
Nie wiadomo.
Centrum interesow zyciowych to nie tylko czas przebywania poza granicami kraju, to jeszcze inne powiazania, wiec to, ze bedziesz poza Polska ponad 185 dni, nie oznacza, jeszcze ze automatycznie staniesz sie dunskim rezydentem podatkowym.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

poloniainfo.dk

Odp: Praca w Danii a podatek w Polsce?
« Odpowiedź #11 dnia: 05 Sty 2014, 20:32:48 »

 

Urlop rodzicielski w Danii

Zaczęty przez RybkaWillegoDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 248292
Ostatnia wiadomość 10 Cze 2016, 20:01:31
wysłana przez aneczka.k
Czy przeglady techniczne aut sa obowiazkowe w Danii ?

Zaczęty przez KierowcaDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 26112
Ostatnia wiadomość 27 Paź 2009, 22:39:26
wysłana przez Manior
Nastepny punkt do podniesienia naszej "popularnosci" w Danii...

Zaczęty przez MartynaMDział Hydepark

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 32427
Ostatnia wiadomość 16 Cze 2014, 17:07:43
wysłana przez natalaa
tanie rozmowy na stacjonarne i komórki do Danii z Polski

Zaczęty przez bazakbalDział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 29297
Ostatnia wiadomość 17 Cze 2010, 13:19:35
wysłana przez jamjurand
Spadek w Danii po bliskiej osobie

Zaczęty przez pkanwaDział Pomoc!

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 9630
Ostatnia wiadomość 11 Lut 2021, 23:50:13
wysłana przez pkanwa