poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: cofnięte rodzinne ? nie wiem czemu, prosze o rady  (Przeczytany 7421 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline jedras3

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
cofnięte rodzinne ? nie wiem czemu, prosze o rady
« dnia: 10 Lut 2014, 18:05:11 »
jestem tutaj od niedawna, pracuję dorywczo. teraz ściągnełam dzieci do danii i zapisałeam je do szkoły. po kilku dniach nie zgłaszając nikomu przyszła mi odmowa o przyznaniu mi świadczeń rodzinnych na dzieci. w piśmie z tłumaczeniawynika że mam zmienić kod podatkowy, aby być w pełni opodatkowanym. nie rozumiem co to oznacza?obecnie mam 36% podatku, domyślam się ze muszę go zmienić na 38%. jak to zrobić, proszę o rady

Offline sopocianka

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 52
  • Wiadomości: 246
  • Reputacja: +0/-1
  • Płeć: Kobieta
Odp: cofnięte rodzinne ? nie wiem czemu, prosze o rady
« Odpowiedź #1 dnia: 10 Lut 2014, 20:05:24 »
Hej
Ja płace 36% i nigdy nic nie musiałam zmieniać...może lepiej wrzuć ten list tutaj? Poczytamy i poradzimy :)

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: cofnięte rodzinne ? nie wiem czemu, prosze o rady
« Odpowiedź #2 dnia: 10 Lut 2014, 21:31:56 »
Skoro jestes tu od niedawna, to pewnie jeszcze nie nabylas prawa do swiadczenia rodzinnego.
Ono nie zalezy od tego czy dzieci tu sa czy nie, a ile w Danii przepracowalas.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: cofnięte rodzinne ? nie wiem czemu, prosze o rady
« Odpowiedź #3 dnia: 10 Lut 2014, 21:53:46 »
jestem tutaj od niedawna, pracuję dorywczo. teraz ściągnełam dzieci do danii i zapisałeam je do szkoły. po kilku dniach nie zgłaszając nikomu przyszła mi odmowa o przyznaniu mi świadczeń rodzinnych na dzieci. w piśmie z tłumaczeniawynika że mam zmienić kod podatkowy, aby być w pełni opodatkowanym. nie rozumiem co to oznacza?obecnie mam 36% podatku, domyślam się ze muszę go zmienić na 38%. jak to zrobić, proszę o rady
Procent opodatkowania nie ma nic wspolnego z rodzinnym. Jomir juz ci podpowiedziala, ale czy w ogole dobrze przetlumaczylac co napisano. Watpie ze jest to odmowa, racz0ej wyjasnienie. Tylko zapoznajac sie z tekstem pisma mozna ci pomoc. 

Offline farvela

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 38
  • -Otrzymane: 98
  • Wiadomości: 422
  • Reputacja: +6/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: cofnięte rodzinne ? nie wiem czemu, prosze o rady
« Odpowiedź #4 dnia: 10 Lut 2014, 23:39:04 »
Dopabuse po przepracowaniu pół roku dostaniesz rodzinne. To pewnie o to chodzi.

Offline jedras3

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: cofnięte rodzinne ? nie wiem czemu, prosze o rady
« Odpowiedź #5 dnia: 11 Lut 2014, 19:28:31 »
oto treść znaczącej treśći tej korespondencji:

Afslag på børne - og ungeydelse

vi har fået oplyst, at SKAT har ændret din skattepligtskode. Det betyder, at du ikke er skattepligtig i Danmark.

for at have ret til børne -og ungeydelse skal du betale skat i Danmark.

En af betingelserne for at kunne få udbetalt børne- og ungeydelse er, at den person, der har forældremyndigheden over barnet er fuldt skattepligtig.

Du kan ringe til SKAT på tlf. 72221818, hvis du ønsker at få afklaret din skattepligt i Danmark.

Hvis SKAT ændrer din skattepligkode til fuld skattepligt, så kontakt os enten via digital post på borger.dk eller tlf 70128062.

reszta jest napisana ze mam prawo sie odwoac itd..

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: cofnięte rodzinne ? nie wiem czemu, prosze o rady
« Odpowiedź #6 dnia: 12 Lut 2014, 01:12:42 »
oto treść znaczącej treśći tej korespondencji:

Afslag på børne - og ungeydelse
vi har fået oplyst, at SKAT har ændret din skattepligtskode. Det betyder, at du ikke er skattepligtig i Danmark.
for at have ret til børne -og ungeydelse skal du betale skat i Danmark.
En af betingelserne for at kunne få udbetalt børne- og ungeydelse er, at den person, der har forældremyndigheden over barnet er fuldt skattepligtig.
Du kan ringe til SKAT på tlf. 72221818, hvis du ønsker at få afklaret din skattepligt i Danmark.
Hvis SKAT ændrer din skattepligkode til fuld skattepligt, så kontakt os enten via digital post på borger.dk eller tlf 70128062.
reszta jest napisana ze mam prawo sie odwoac itd..

Napisalas, ze jestes tutaj od niedawna, pracujesz dorywczo. Czy twoj pobyt w Danii jest zarejestrowany w Statsforvaltningen na podstawie posiadanego kontraktu zatrudnienia? Czy jestes samotna matka z dziecmi?. Piszesz, ze "sciagnelas" dzieci. Czy oznacza to ze przyjechaly do ciebie w ramach laczeniach rodzin/z matka, czy poprostu tutaj tylko przyjechaly!. Udbetaling Danmark napisal do ciebie, ze otrzymal od Skat informacje, ze nie posiadasz w ogole obowiazku podatkowego dla Danii. To jest niemozliwe, jezeli masz zarejestrowany legalnu pobyt i prace, bez wzgledu na to czy jest to praca dorywcza czy nie, ale legalna z placeniem podatku! UD rowniez informuje, ze osoba (moja uwaga: mieszkajaca w Danii z dziecmi w Danii), posiadajaca prawa rodzicielskie, moze otrzymac rodzinne tylko jezeli ma pelen obowiazek podatkowy i tutaj UD ma racje! Natomiast stwierdzenie, ze rowniez warunkiem otrzymania rodzinnego jest placenie podatku, jest tylko w pewnym wzgledzie wlasciwe, to znaczy jezeli w ogole nie masz dochodow z pracy ani innego zrodla dochodu jak np. kontanhjælp. wowczas nie masz statusu osoby majacej prawo do pobytu w Danii i nie tylko nie otrzymujesz swiadczen ale musisz opuscic Danie, chyba ze masz srodki na samoutrzymanie.  Musisz uda sie do Skatu i wyjasnic o co chodzi - jezeli nie jest tak jak to ocenia Skat. Placac podatek i majac zarejestrowanie w Danii, a tak powinno byc, skat nie moze wydac opinii ze nie masz obowiazku podatkowego
A tak naprawde (wybacz ze nie jestem dyplomatycznym), jak utrzymujesz siebie i dwoje dzieci, majac jak sama piszesz tylko dorywcza prace, a wedlug Udbetaling Danmark, ktory powoluje sie na informacje ze Skatu, nie masz ani obowiazku podatkowego ani nie placisz podatku???. , a moze pomylkaa w ocenie Skatu  :-X


   

poloniainfo.dk

Odp: cofnięte rodzinne ? nie wiem czemu, prosze o rady
« Odpowiedź #6 dnia: 12 Lut 2014, 01:12:42 »

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: cofnięte rodzinne ? nie wiem czemu, prosze o rady
« Odpowiedź #7 dnia: 12 Lut 2014, 01:58:29 »
I moze jeszcze jedna, ale wazna opcja. Wtedy kiedy dzieci mieszkaly w Polsce, Twoje tzw. centrum spraw rodzinnych bylo w Polsce, a w Danii moglas miec ograniczony obowiazek podatkowy, zarejestrowany w Skat. Po przyjezdzie dzieci, zmienil sie twoj status. Twoje "centrum" jest w Danii i masz pelen obowiazek podatkowy i wlasnie takio obowiazek daje prawo do swiadczenia. Skat nie zmienia sam statusu podatkowego sam z siebie i na zapytanie UD odpowiedzial to co wiedzial. Skat nawet nie musi widziec ze dzieci sa tutaj w Danii. UD zapytal jaki jest status podatkowy ma  Pani X -  Skat im odpowiedzial - UD napisal do Ciebie co im Skat powiedzial!.Teraz powinnas miec pelen obowiazek podatkowy w Danii  i wszystko w porzadku. Zwroc siec do Skatu i poinformuj ich o tym, ze chcesz zmienic swoj obowiazek podakowy dlatego ze przyjechaly dzieci i mam nadzieje ze wszystko bedzie OK. Skat nie zmienia sam z siebie obowiazku podatkowego podatnikow. wiele osob mieszkajacych tutaj juz kilka lat, nadal na swoich rozliczeniach maja wpis Begrænset skattepligy, mimo ze juz dawno sa podatnikami z pelnym obowiazkiem podatkowym.   

Offline Tequila

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: cofnięte rodzinne ? nie wiem czemu, prosze o rady
« Odpowiedź #8 dnia: 12 Lut 2014, 09:24:51 »
Jeżeli wcześniej już dostawałaś rodzinne to wystarczy zadzwonić do skatu i poprosić o zmianę kodu...potem należy poinformować udbetaling dk że kod został zmieniony.
Dostałam na początku roku to samo pismo z możliwością odwołania od decyzji w terminie 4 tygodnie od otrzymania pisma.
Zadzwoniłam.. zmieniłam...w Skacie miła pani wiedziała o co chodzi więc trwało to chwilę.
Po tygodniu dostałam informacje, że zasiłek rodzinny został mi ponownie przyznany,
Powodzenia.

Offline jedras3

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: cofnięte rodzinne ? nie wiem czemu, prosze o rady
« Odpowiedź #9 dnia: 14 Lut 2014, 13:06:06 »
no to teraz chyba wszystko rozumiem, Nie brałam wcześniej rodzinnego, i też sie nie starałam, to pismo zostało mi wysłane z automatu po zarejestrowaniu dzieci.
mam poprostu zadzwonić albo wyałać maila do SKATU i poprościć o zmianę kodu. A czy ten kod ma jakąś nazwę, czy tylko powiedzieć że moje centrum życiowe jest w Danii.
i nastepnie wysłać maila, bo dodzwonić się graniczy z cudem, do udbetaling ... i poinformować ich ze kod został zmienionyy.
czy to będzie wszystko????
pozdrawiam

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: cofnięte rodzinne ? nie wiem czemu, prosze o rady
« Odpowiedź #10 dnia: 14 Lut 2014, 14:58:51 »
Rodzinne po raz pierwszy otrzymasz, po przepracowaniu 6 miesiecy i to tylko 25%.
No, chyba, ze sie przepisy zmienia.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline jedras3

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: cofnięte rodzinne ? nie wiem czemu, prosze o rady
« Odpowiedź #11 dnia: 04 Mar 2014, 20:02:11 »
Witam ponownie,
Zrobilam wszystko tak, jakie dawaliscie mi wskazowki, czyli kod zostal w skacie zmieniony.
Niestety nie jestem w stanie powiadomic  telefonicznie udbetaling danmark gdyz jest podany tylko jeden telefon do tej instytucji i brak maila.
Wyslalam maila ze strony borger .dk, ponad  dwa tygodnie temu i do tej pory nie mam zadnej odpowiedzi.
Zapomnialam nadmienic ze  mam obecnie  w tej chwili 5 udokumentowanych  legalnych wyplat.
Prosze o porade jaki nastepny krok mam zrobic???
Pozdrawiam

Offline farvela

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 38
  • -Otrzymane: 98
  • Wiadomości: 422
  • Reputacja: +6/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: cofnięte rodzinne ? nie wiem czemu, prosze o rady
« Odpowiedź #12 dnia: 04 Mar 2014, 20:26:12 »
Udbetaling odpowiada na maile teraz po ok. 3 tyg.. Ja do nich napisałam też jakiś czas temu, bo nie mogłam się dodzwonić i odpisali po 23 dniach jak sprawdziłam przed chwilą)także cierpliwości - na pewno odpowiedzą :)

Offline jedras3

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: cofnięte rodzinne ? nie wiem czemu, prosze o rady
« Odpowiedź #13 dnia: 04 Mar 2014, 20:32:44 »
Dziekuje Ci bardzo, widze ze musze sie uzbroic w cierpliwosc, pozdrawiam

poloniainfo.dk

Odp: cofnięte rodzinne ? nie wiem czemu, prosze o rady
« Odpowiedź #13 dnia: 04 Mar 2014, 20:32:44 »

 

bardzo proszę o przetlumaczenie

Zaczęty przez dar_czarDział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 8764
Ostatnia wiadomość 24 Lip 2007, 12:41:29
wysłana przez dar_czar
proszę o przetłumaczenie

Zaczęty przez robi2007Dział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 6266
Ostatnia wiadomość 23 Lut 2010, 20:20:24
wysłana przez Manior
C.V po angielsku prosze o pomoc

Zaczęty przez nutka1984Dział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 8997
Ostatnia wiadomość 07 Wrz 2012, 13:17:19
wysłana przez galernik
prosze o przetłumaczenie

Zaczęty przez jonasDział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 9407
Ostatnia wiadomość 05 Maj 2008, 21:16:51
wysłana przez willy
Prosze o przetlumaczenie

Zaczęty przez Tomek1Dział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 8086
Ostatnia wiadomość 02 Kwi 2009, 17:18:06
wysłana przez Tomek1