poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: jade z dziećmi do Danii i mam pare pytań  (Przeczytany 19438 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline natalii85

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: +0/-0
jade z dziećmi do Danii i mam pare pytań
« dnia: 07 Wrz 2015, 07:54:08 »
Witam wszystkich serdecznie.
Mój partner jest w Danii od ok 2 tyg. Bardzo chcialabym dolaczyc do niego z dziecmi. Dlatego mam pare pytan, jesli byl8byscie tak mili to poprosze o pomoc w postaci odpowiedzi na pytania:
1. Od kiedy bedzie przyslugiwal mi socjal na dzieci?
2. Czy jako partnerka a nie zona to moge wystapic o socjal na siebie skoro nie bede pracowac na poczatku? Czy musze byc zona?
3. Mamy mieszkac w okolicy Hjorring (sama gora) czy tam znajde jakies polsko jezyczne przedszkole?
4. Czy jak tam przyjedziemy to mamy od razu opieke medyczna?
5. Jak wyglada z lekarstwami dla dzieci? Darmowe jak w UK czy platne?
Pewnie w miedzyczasie nasunie mi sie jeszcze milion pytan, ale juz z gory dziekuje za odpowiedzi na powyzsze :)
Natalia

Offline dania_d

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 5
  • -Otrzymane: 38
  • Wiadomości: 288
  • Reputacja: +7/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: jade z dziećmi do Danii i mam pare pytań
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Wrz 2015, 08:05:41 »
1. Od razu ale tylko 25%
2. Nie, nawet raczej status zony ci nie pomoze :( komunny pozmienialy prawo, aby wlasnie nie dawac ludziom swiezo przyjezdzajacym, musisz przepracowac, ale socjal nie taki latwy teraz, masz auto w dobrym stanie ? Masz mieszkanie w pl ? To zapomnij na dlugi czas, warunki na socjal sa teraz mocnoooooo zawyzone , rozliczanie sie ze wszystkiego, zapomnij o wypadach do pl
3 zapomnij o takim przedszkolu, pomysl o dzieciach i wyslij do normalnego
4 jak dostaneicie ophold to tak, ale tu sa tez wymagania. Twoj maz musi zarabiac odpowiednia kwote na was wszystkich, i to musi byc taka kwota abyscie nie korzystali z socjalu. Kiedys wystarczylo ze partner pracowal, dzis to musi byc odpowiedni zarobek
5 leki platne, a jak tak dalej bedzie to i wizyta u lekarza bedzie platna

Offline happybeti

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1104
  • -Otrzymane: 715
  • Wiadomości: 1852
  • Reputacja: +48/-71
  • Płeć: Kobieta
Odp: jade z dziećmi do Danii i mam pare pytań
« Odpowiedź #2 dnia: 07 Wrz 2015, 13:01:41 »
Leki są refundowane, ale dopabuse po przekroczeniu określonego progu. do tej wysokości płatne 100%.
Polskojęzycznych przedszkoli , przede w wszystkim , NIE MA- NIGDZIE, nawet w Kopenhadze.
 Dlaczego Dania miałby organizować polskojęzyczne przedszkole ??? Hm...Co na tym, jako państwo, by zyskała ?
Zasiłek w wys . 25% - po 6 przepracowanych miesiącach. O 100% możesz się ubiegać , udowodniwszy przepracowanych 10 lat w krajach UE.
"Socjal", czyli "kontanthjaelp" , owszem, możesz otrzymać, ale....czy ci się opłaca "skórka za wyprawkę" ? bo owszem, dostaniesz zasiłek. Ale na okres 6 miesięcy. Jeśli w tym czasie nie znajdziesz sobie pracy, Państwo Duńskie grzecznie dziękuje ci za wizytę - NIE MA w Danii "siedzenia na socjalu" dla imigrantów . Skoro rejestrację pbytu pragniesz otrzymać , ponieważ będziesz na utrzymaniu swojego partnera, z chwilą, gdy wyciągasz rękę po zasiłek, ustaje ważność twojego dokumentu , bo traci moc oświadxzenie, że nie będziesz korzystać z pomocy socjalnej. Rozumiesz?
Co do ubezpieczenia - macie je od razu, po zarejestrowaniu pobytu. więc jeśli boisz się "okresu przejściowego" , załatw sobie w Polsce "Niebieską kartę" .Aczkolwiek, o ile mi wiadomo, wszystkie dzieci w UE są ubezpieczone.
No i, co najważniejsze- musicie się przygotowac na to, że pani w Statsforvaltning może zażądać od was udowodnienia, że w Polsce byliście parą i mieszkaliście razem. Meldunek pod wspólnym adresem lub coś w tym stylu. Dziecko nie jest "dowodem" ;).

" Polak gorszego sortu"

Offline natalii85

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: +0/-0
Odp: jade z dziećmi do Danii i mam pare pytań
« Odpowiedź #3 dnia: 07 Wrz 2015, 13:19:23 »
A dlaczego 25%? A normalny po jakim czasie?
Dlaczego mam zapomniec o wypadach fo Pl?
No wlasnie mysle o dzieciach i wolalabym zeby pani przedszkolanka zrozumiala ze syn chce siusiu albo boli go brzuch niz patrzyla na niego z dziwna mina "o co mu chodzi"... dlatego szukam z jakas polka wychowawczynia :)
No to super same negatywy... :/
Chodzi o to ze ja ma 2 dzieci 1 - 3 latka a drugie roczek. Takze nie mam mozliwosci pracowac . Utrzymywsc nas bedzie nasz facet i myslalam ze jeszcze socjal jakis bedzie... a 6 miesiace pracy mojej czy moze byc ojca dzieci?


Offline nadusiaa

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 18
  • Wiadomości: 214
  • Reputacja: +1/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: jade z dziećmi do Danii i mam pare pytań
« Odpowiedź #4 dnia: 07 Wrz 2015, 13:44:58 »
Boze kobieto co ty mówisz dzieci do zlobka a ty do pracy a nie socjal jak ja mam isc do pracy.Masakra

Offline zpatentem

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 165
  • -Otrzymane: 441
  • Wiadomości: 1296
  • Reputacja: +34/-9
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: jade z dziećmi do Danii i mam pare pytań
« Odpowiedź #5 dnia: 07 Wrz 2015, 13:56:53 »
Masz nieodpowiednia atytiude- natychmiastowe wymagania od Danii. Przeciez, na milosc boska! To panstwo nie partycypowalo w "produkcji" :)

 Dzieci maja sie uczyc dunskiego od poczatku, zajmie im to pare godzin czy dni :) a wtedy wieczorami bedziesz miala mozliwosci draznienia ich jezykiem polskim :)

 Na wszystkie swiadczenia komunalne musicie jakos zasluzyc, spelnic wymagania, ktore ostatnio zostaly nawet zmienione.
 Dania kocha dzieci, bez wzgledu na kolor i pochodzenie i na pewno cos kiedys otrzymacie, ale musicie miec jakies lekko permanentne "polaczenie" z Dania.

Offline dania_d

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 5
  • -Otrzymane: 38
  • Wiadomości: 288
  • Reputacja: +7/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: jade z dziećmi do Danii i mam pare pytań
« Odpowiedź #6 dnia: 07 Wrz 2015, 15:02:56 »
Czytamy ze zrozumieniem. Bylo podane dlaczego 25% zasilku na dziecko
Zapomnij o wypadach do pl na socjalu. Traktuja to jako twoj urlop a skoro masz pieniadze na podroz do ci nie potrzebny socjal. ( tak ci powiedza w komunie )
Ty sie martw o siebie a nie o dzieci. On juz po tygodniu beda wiecej rozumiec wiecej niz ty po miesiacu. Wlacz im rammasjang i nauka leci ;)
To wszystko zalezy od komunny, te co sa biedniejsze to wieksze wymagania i wiecej czepiania sie. No i auto do 10 tys kr, chyba ze malzenstwo to chyba do 20 tys kr. Ale takim autem za 20 tys kr to raczej strach jechac tyle km do pl.
Dzieci do zlobka to chyba od 7 miesiecy juz.
Powodzenia zycze, ale zastanow sie czy chcesz tej pomocy socjalnej, bo jak przez pol roku sama nie znajdziesz pracy to cie wywioza stad. I po co ci to ?
6 miesiecy twojej pracy, bo jak inaczej ? Ale to tez juz chyba tez iles godzin przepracowac
Lepiej skromnie, wyslij dzieci normalnie do dunskiego przedszkola, zlobka, i szukaj pracy , jedyne racjonalne rozwiazanie, i ew szybko smigaj do szkoly uczyc sie dunskiego, bo potem ty bedziesz miala problem z komunikacja nie dzieci jak myslisz

poloniainfo.dk

Odp: jade z dziećmi do Danii i mam pare pytań
« Odpowiedź #6 dnia: 07 Wrz 2015, 15:02:56 »

Offline JoPlDan

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: jade z dziećmi do Danii i mam pare pytań
« Odpowiedź #7 dnia: 07 Wrz 2015, 15:03:37 »
rece opadaja....... ....a co kobieto od siebie dalas, ze masz takie wymagania

Offline dania_d

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 5
  • -Otrzymane: 38
  • Wiadomości: 288
  • Reputacja: +7/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: jade z dziećmi do Danii i mam pare pytań
« Odpowiedź #8 dnia: 07 Wrz 2015, 15:45:35 »
A z reszta ja sie Natalii nie dziwie. Ostatnio gdzies przeczytalem, ze dunska rodzina pracuje 1,5 roku na srednie mieszkanie w stolicy   :o
Ja chyba sie przeniose do tej Danii, o ktorej sie duzo mowi  w PL mediach. Pisza ze tu super socjal itd. A potem ludzie sa w szoku ze tu nie jest tak rozowo.
Jeszcze teraz dochodzi ta polityka antyemigracyjna.
A i nastaw sie psychicznie ze min raz w miesiacu bedzie wisala kartka w przedszkolu o wszach  :-[
Jesli szukasz luksusu to nie ten kraj. Jest wyzszy standard zycia, ale sprobuj miec lepsze auto w garazu niz twoj sasiad za plotu :(

Offline kayutek

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 4
  • -Otrzymane: 18
  • Wiadomości: 46
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: jade z dziećmi do Danii i mam pare pytań
« Odpowiedź #9 dnia: 07 Wrz 2015, 17:06:59 »
Chodzi o to ze ja ma 2 dzieci 1 - 3 latka a drugie roczek. Takze nie mam mozliwosci pracowac .

I w zwiazku z tym raczki do tylka przyrosly? 3-latek do przedszkola, roczniak do zlobka.

Offline happybeti

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1104
  • -Otrzymane: 715
  • Wiadomości: 1852
  • Reputacja: +48/-71
  • Płeć: Kobieta
Odp: jade z dziećmi do Danii i mam pare pytań
« Odpowiedź #10 dnia: 07 Wrz 2015, 19:05:57 »
Uzupełnię tylko wypowiedzi swoje i poprzedników ;)
Opieka dla dzieci (żłobek, dagpleje /coś, ajkby państwowy mini-żłobek w prywatnym domu /, przedszkole - kazde dziecko mieszkające w Danii ma zapewnione. Być może trzeba troszkę poczekac na miejsce w wybranym przez siebie przedszkolu czy żłobku, który nam odpowiada, ale opieka jest zapewniona.
Tak, jak przedmówcy pisali- dzieci "ogarną" duński momentalnie, martw się o siebie  ;).
Ja dziecko zapisałam do dagpleje przaktycznie od razu po przyjeździe do Danii, nie mieliśmy nawet jeszcze CPR przyznanych, no, ale pani w Kommune była bardzo miła i stwierdziła, że CPR dojdzie sobie "w trakcie", a dziecko już będzie na liście oczekujących. Miejsce w dagpleje w mojej miejscowości znalazło się po 2 miesiącach.
PO TO zapisałam dziecko do dagpleje, by MOC SWOBODNIE SZUKAĆ PRACY i BYC DYSPOZYCYJNA.
No i dla dobra dziecka też- każdy miesiąc się liczy, każdy miesiąc w nauce języka to wielki bonus. U nas zaprocentowało.
PS

RamaSjang nadal "na topie" w domu  ;) 8)
" Polak gorszego sortu"

Offline dania_d

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 5
  • -Otrzymane: 38
  • Wiadomości: 288
  • Reputacja: +7/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: jade z dziećmi do Danii i mam pare pytań
« Odpowiedź #11 dnia: 08 Wrz 2015, 12:34:20 »
Happybety, polecam smart tv, tam aplikacje dr i co i kiedy chcesz to ogladasz, app dr, app ramasjang

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: jade z dziećmi do Danii i mam pare pytań
« Odpowiedź #12 dnia: 08 Wrz 2015, 13:01:49 »
Czy jako partnerka a nie zona to moge wystapic o socjal na siebie skoro nie bede pracowac na poczatku? Czy musze byc zona?

2.7. Fast samlivsforhold af længere varighed
Reglerne for ægtefæller finder tilsvarende anvendelse i tilfælde, hvor en person over 18 år samlever på fælles bopæl i fast samlivsforhold af længere varighed med en EU-borger over 18 år.
Opholdsret for en samlever er betinget af, at EU-borgeren påtager sig at forsørge ansøgeren.

Prawo pobytu uwarunkowane jest zobowiazaniem sie osoby do ktorej przyjechalas, ze bedziesz na jego utrzymaniu.

Offline happybeti

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1104
  • -Otrzymane: 715
  • Wiadomości: 1852
  • Reputacja: +48/-71
  • Płeć: Kobieta
Odp: jade z dziećmi do Danii i mam pare pytań
« Odpowiedź #13 dnia: 10 Wrz 2015, 16:40:49 »
Happybety, polecam smart tv, tam aplikacje dr i co i kiedy chcesz to ogladasz, app dr, app ramasjang

Dzięki za polecenie, ale z wyborem kanałów problemu nie mam - i u nas na zadupiu mamy "kablówkę" czy jak to tam zwać- tv i internet z kabla (no, światłowodu, by już być precyzyjnym ) ;).
RamaSjang po prostu lubimy  8)  ;D- dopabuse wieczorem przełączamy na inne kanały.
Choć, przyznam szczerze, że od dwóch dni DR2 rządzi- w związku z kryzysem imigracyjnym. A, że znajomi "ze świata" dopytują, "co tam u was, w tej Danii? " , to staram się byc na bieżąco, by móc coś sensownego i zgodnego z prawdą im powiedzieć... ;)
" Polak gorszego sortu"

Offline malpta1981

  • Zarejestrowany
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: jade z dziećmi do Danii i mam pare pytań
« Odpowiedź #14 dnia: 13 Wrz 2015, 10:01:59 »
A moze tak do pracy by sie Pani wziela a nie na socjal????
Przez takich jak wy , my uczciwi potem wiecznie pod gorke mamy

poloniainfo.dk

Odp: jade z dziećmi do Danii i mam pare pytań
« Odpowiedź #14 dnia: 13 Wrz 2015, 10:01:59 »

 

Urlop rodzicielski w Danii

Zaczęty przez RybkaWillegoDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 250523
Ostatnia wiadomość 10 Cze 2016, 20:01:31
wysłana przez aneczka.k
uczelnie w Danii?

Zaczęty przez Mateusz199Dział Edukacja

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 558
Ostatnia wiadomość 19 Kwi 2024, 09:15:48
wysłana przez Nancyfrank
Czy przeglady techniczne aut sa obowiazkowe w Danii ?

Zaczęty przez KierowcaDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 26746
Ostatnia wiadomość 27 Paź 2009, 22:39:26
wysłana przez Manior
Nastepny punkt do podniesienia naszej "popularnosci" w Danii...

Zaczęty przez MartynaMDział Hydepark

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 33063
Ostatnia wiadomość 16 Cze 2014, 17:07:43
wysłana przez natalaa
tanie rozmowy na stacjonarne i komórki do Danii z Polski

Zaczęty przez bazakbalDział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 30026
Ostatnia wiadomość 17 Cze 2010, 13:19:35
wysłana przez jamjurand