poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Żółta karta dla pracownika przygranicznego.  (Przeczytany 7304 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Berciquez

  • Zarejestrowany
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: +0/-0
Żółta karta dla pracownika przygranicznego.
« dnia: 10 Paź 2016, 17:10:54 »
Witam, pracuję w Danii od czerwca i od razu postanowiłem załatwić wszystkie formalności. Otrzymałem papier potwierdzający nr CPR i miałem czekać na żółtą kartę. Jednak okazało się, że muszę jechać do Polski i złożyć kwit E-106 i teraz moje pytanie gdzie go złożyć jak mieszkam w okolicach Gdyni? W Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku, czy w jakimś z oddziałów NFZ? Czy od razu będę mógł tam ubezpieczyć żonę i dziecko?
Sporo przeglądałem forum, ale nie mogłem znaleźć odpowiedzi na te pytania, dziękuję  bardzo za pomoc.

Offline cirol

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 6
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Żółta karta dla pracownika przygranicznego.
« Odpowiedź #1 dnia: 13 Paź 2016, 21:46:17 »
Przesyłasz formularz do NFZ w Gdańsku, po około 2 tygodniach dostajesz dokumenty zwrotne, które przekazujesz do Udbetaling Denmark. Tak było około 1 miesiąca temu w moim przypadku. Co do ubezpieczenia małżonki i dziecka nie wiem, żona i dzieci są ubezpieczone w Polsce. Może ktoś inny posiada wiedzę w tym temacie. Pozdrawiam

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Żółta karta dla pracownika przygranicznego.
« Odpowiedź #2 dnia: 13 Paź 2016, 22:30:38 »
NFZ nie powinien wydawac zwrotnych dokumentow podatnikowi. Przestrzegajac ustalonej procedury, Udbetaling Danmark, w obu jednakowych egzemplarzach, w tym przypadku E106, wypelnia dane jakie posiada o podatniku pracujacym w Danii. Te 2 jednakowo brzmiace egzemplarze podatnik dorecza do urzedu w Polsce, gdzie na zyczenie podatnika NFZ moze wprowadzic dodatkowe osoby, np. nie posiadajaca ubezpieczenia malzonke. Rejestracja bezrobotnej zony w Urzedzie Pracy = ubezpieczona. Niepelnoletnie dzieci automatycznie sa ubezpieczone w Polsce. NFZ nie powinine wydawac tych dokumentow podatnikowi tylko jeden z nich zatrzymac u siebie a drugi wyslac na podany w E106 adres Udbetaling Danmark, International Sygesikring.

Offline Dżolek

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 8
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 16
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Żółta karta dla pracownika przygranicznego.
« Odpowiedź #3 dnia: 28 Cze 2017, 07:18:47 »
Uaktualniam.

Kolego roga, gdybyś mógł mi wytłumaczyć co daje dokładnie ten formularz e-106 bo wyczytałem sprzeczne informacje. Pytam też głównie dlatego, że wiem że niebieska karta jest od nagłych wypadków. Co w przypadku, kiedy będąc w Polsce chce pójść do lekarza w celu normalnej wizyty? Czy to daje ten druk?

Ps. Rozumiem, że właśnie tak. To moje pytanie brzmi inaczej. Czy po taki druk udaje się do pracodawcy, komuny czy może jest możliwość ściągnięcia na stronie borger?
« Ostatnia zmiana: 28 Cze 2017, 07:37:22 wysłana przez Dżolek »

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Żółta karta dla pracownika przygranicznego.
« Odpowiedź #4 dnia: 28 Cze 2017, 12:18:01 »
Niebieska karta jest na nagle zachorowania: grypa, goraczka, itp. cos co sie nagle pojawia, oczywiscie rowniez nagle wypadki.
Na niebieska karte nie mozesz pojsc do lekarza na przyklad z zylakami, ktore masz od lat pieciu, celem wizyty kontrolnej.
Nie mozesz sie rowniez diagnozowac z powodu objawow, ktore miales przed wyjazdem z Danii.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline Dżolek

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 8
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 16
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Żółta karta dla pracownika przygranicznego.
« Odpowiedź #5 dnia: 28 Cze 2017, 12:52:49 »
Tak i to rozumiem. Dlatego powinienem w polskim nfz-cie  przedstawić zapewne dwa druki e106. Dlatego pytam, gdzie mogę coś takiego otrzymać tutaj ew czy mogę to załatwić poprzez borger'a? Polska wersje tego druku znalazłem, ale domyślam się że potrzebuje również wersje duńską.

Offline Dżolek

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 8
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 16
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Żółta karta dla pracownika przygranicznego.
« Odpowiedź #6 dnia: 29 Cze 2017, 07:05:58 »
Nikt nie podejmował się tego tematu wcześniej?
Nie wiem czy to ma znaczenie, ale meldunek w Danii mam, żółta kartka z duńskim meldunkiem. A jedyne co znalazłem na borger to specjalnie karta zdrowia, ale nie rozumiem za bardzo tej idei, z duńskim jeszcze na bakier...

poloniainfo.dk

Odp: Żółta karta dla pracownika przygranicznego.
« Odpowiedź #6 dnia: 29 Cze 2017, 07:05:58 »

Offline happybeti

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1104
  • -Otrzymane: 715
  • Wiadomości: 1852
  • Reputacja: +48/-71
  • Płeć: Kobieta
Odp: Żółta karta dla pracownika przygranicznego.
« Odpowiedź #7 dnia: 29 Cze 2017, 07:49:23 »
Jesli z dunskim na bakier,  to troche ciezko,  ale zamawiajac niebieska karte , masz do wyboru kilka opcji, m.in . pracownika transgranicznego. Wspolzamieszkujacego malzonka i niepelnoletnie dziecko tez mozna dopisac. Patrzyles tam ?
" Polak gorszego sortu"

Offline Dżolek

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 8
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 16
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Żółta karta dla pracownika przygranicznego.
« Odpowiedź #8 dnia: 29 Cze 2017, 08:33:08 »
Niebieska kartę mam już zamówiona dwa miesięcy temu, dopabuse jednak po moim ostatnim telefonie do unbetaling obudzili sie, że mają mi ją wysłać. Ale "zamówienie" składała moja koleżanka, więc trudno.mi się określić co takiego ona tam zaznaczyła. Widzę, że w przypadku polskiego adresu na żółtej karcie inaczej to wygląda, ale ja czego takiego nie potrzebowałem... Do Polski zjezdzam na kilka dni raz na miesiąc. Nie wiedziałem po prostu że tak to wygląda...

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Żółta karta dla pracownika przygranicznego.
« Odpowiedź #9 dnia: 29 Cze 2017, 16:53:05 »
Podsumowujac: masz na zoltej karcie dunski adres (= zameldowanie w danii) blankiet do ubezpieczenia = E109. Masz na zoltej karcie polski adres, otrzymasz blankiet E106. Wszystko zalatwia sie elektronicznie www.borger.dk., rowniez "niebieska karte" = EU-sygesikringskort, ktora mozesz wyrobic dla siebie i swojej rodziny (zona/dzieci). E106 i E109 upowaznia  rowniez do ubezpieczenia zony, jezeli nie przysluguje jej ubezpieczenie w Polsce.   

Offline Dżolek

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 8
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 16
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Żółta karta dla pracownika przygranicznego.
« Odpowiedź #10 dnia: 29 Cze 2017, 17:07:09 »
Czekałem na Ciebie roga ;)
Dobrze w takim razie byłbyś mnie wstanie pokabusewać mniej więcej do jakiej zakładki na borgerze się przenieść? Tak niebieską kartę mam zamówioną, choć nie obyło się bez problemów. Druki na borgerze sa, że tak powiem do ściągnięcia czy w jakiś inny sposób się to odbywa?

Dziękuję oczywiście za Waszą pomoc i czekam na następną odpowiedź. Byłem już skłonny dzwonić do unbetaling, ale jednak co czyjaś praktyka to czyjaś. :)

Ps. Moja partnerka jak i dziecko są w tej chwili ubezpieczone w Polsce także, akurat póki co sprawa tyczy się jedynie mojej osoby.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Żółta karta dla pracownika przygranicznego.
« Odpowiedź #11 dnia: 30 Cze 2017, 00:47:41 »
Drukow na www.borger. dk sie nie sciaga. Nie pamietam tak "z glowy" zakladki dotyczcej ubezpieczenia, ale o ile pamietam to mowa o særligt sundhedskort. Wybierajac ta zakladke, odpowiadasz na pytania i po zakonczeniu odpowiedzi wysylasz wniosek. Pamietaj schowac sobie pokwitowanie wyslania wniosku. Odowiedz wraz z blankietami w 2 egzemplarzach przydzie na twoj e-boks. 

Offline Dżolek

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 8
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 16
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Żółta karta dla pracownika przygranicznego.
« Odpowiedź #12 dnia: 30 Cze 2017, 06:45:40 »
Tą zakładkę mam przejrzaną, ale tutaj jedyne co można zrobić to zamówić kartę zdrowia. Jak dobrze rozumiem, bo jest tu i o kwitach "e". To dla tych co mają ubezpieczenie polskie i na zasadzie konwencji chcą korzystać z duńskiej opieki zdrowotnej. Czyli sprawa zupełnie odwrotna. Bo tu składam wniosek, dołączam zapewnie druk e106 z polski, skan umowy pracy dunskiej i czekam na ich odpowiedz.
Opcji odwrotnej tutaj nie ma. A właśnie o to mi się rozchodzi. Chcę w Polsce przedstawić, że mam duńskie ubezpieczenie i korzystać w razie czego z opieki w Polsce, nie tylko w nagłych wypadkach z niebieską kartą. :) a do tego muszę w polskim nfz-ecie przedstawić im właśnie druki S1 czy tam e106 z Danii.
Napisałem jeszcze raz bo nie wiem czy się zrozumieliśmy. ;)
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 30 Cze 2017, 07:02:21 wysłana przez Dżolek »

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Żółta karta dla pracownika przygranicznego.
« Odpowiedź #13 dnia: 30 Cze 2017, 11:53:07 »
'Widocznie sie nie rozumiemu. Na borger dk. (særligt sundhedskort - specjalna zolta karta!!!) wypelniasz swoje dane i wysylasz. Udbetaling Danmark przysle na twoj e-boks 2 jednobrzmiace e-106 juz wypelnione twoimi danymi i z podanym adresem zwrotnym na ktory NFZ ma odeslac podpisany przez ciebie w Polsce blankiet. Wejdz na borger.dk i po prawej stronie na gorze tam gdzie sie wyszukuje tematy, wpisz: særligt sundhedskort i juz jestes bezposrednio w systemie.

Offline Dżolek

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 8
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 16
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Żółta karta dla pracownika przygranicznego.
« Odpowiedź #14 dnia: 01 Lip 2017, 00:52:47 »
W takim razie wybacz. Jednak to ja się myliłem. Tylko dwa pytania. Czy w tym przypadku specjalna żółta karta zastępuje moja dotychczasową? I czy w takim razie w momencie wizyty w Polsce pokazuje takową kartę?

poloniainfo.dk

Odp: Żółta karta dla pracownika przygranicznego.
« Odpowiedź #14 dnia: 01 Lip 2017, 00:52:47 »

 

Formularz na a prawo pobytu dla dziecka

Zaczęty przez kahmaDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 14692
Ostatnia wiadomość 14 Lut 2008, 22:47:55
wysłana przez kahma
FORUM DLA NASTOLATKOW

Zaczęty przez JomirDział Hydepark

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 18910
Ostatnia wiadomość 07 Wrz 2009, 18:21:36
wysłana przez Jomir
Pokłosie nie dla duńczyków

Zaczęty przez dania_dDział Hydepark

Odpowiedzi: 52
Wyświetleń: 49252
Ostatnia wiadomość 07 Lip 2013, 01:30:31
wysłana przez aisak
UWAGA! Nie dla każdego A-kasse

Zaczęty przez animattDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 15348
Ostatnia wiadomość 08 Mar 2018, 03:50:19
wysłana przez animatt
PRACA DLA TATY

Zaczęty przez macu123Dział Praca w Danii

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 19328
Ostatnia wiadomość 04 Paź 2007, 21:27:09
wysłana przez Manior