poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: ...kiedy wygasa zolta kartka ???  (Przeczytany 5549 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline tete

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: +0/-0
...kiedy wygasa zolta kartka ???
« dnia: 22 Kwi 2017, 18:18:30 »
Mili foroomianie!
Byc moze zetkne sie z sytuacja, ze bede musial opuscic przemila Danie po kilku latach. Bede musial zlozyc wypowiedzenie z pracy, ale nie mam gwarancji, ze na czas otrzymam wize do zamorskiego kraju. Narazam sie wiec na okres bez pracy w Danii. Czy wiecie jak dlugo po rezygnacji z pracy dziala jeszcze ubezpiecznie zdrowotne???? pomozcie, jestem tu nowy :0)

Offline Adam Ka

  • Zarejestrowany
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: +1/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: ...kiedy wygasa zolta kartka ???
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Kwi 2017, 06:39:21 »
Dziala tylko w UE

Offline tete

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: +0/-0
Odp: ...kiedy wygasa zolta kartka ???
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Kwi 2017, 14:16:18 »
Dzieki za pierwsze re :0)
Pozwole sobie naswitlic problem lepiej: konczy mi sie zatrudnienie w Danii, nie moge jeszcze wyjechac i musze czekac w Danii na wyjazd - czy ktos wie jak dlugo jestem jeszcze objety opieka zdrowtna od momentu zaprzestania pracy ??? jestem lekarzem, wiec jak pojde do komuny i powiem, ze chce posiedziec na bezrobociu, to mnie wysmieja i zagonia z powrotem do roboty! w PL to chyba 30 dni... czy ktos wie jak w DK?
z gory dzieki
T.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: ...kiedy wygasa zolta kartka ???
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Kwi 2017, 19:33:11 »
Wszystko zalezy od tego jak dlugo zamierzasz tutaj "posiedziec". Normalnie ubezpiecznie jest tylko wazne tak dlugo jak msz legalny pobyt w Danii. Moze to byc zatrudnienie, moze tez byc przebywanie na A-kasse (jestes nadal przybaleznym do dunskiego rybku pracy), moze byc na kontanhjælp (pomoc socjalna). Wykluczymy chyba pomoc socjalna (kontanhjælp). Jezeli jestes czlonkiem A-kasse i sam sie zwolniles to bedziesz objety karantanna, to znaczy nie otrzymasz wyplaty dla bezrobotnych, ale nadal masz ubezpieczenie/zolta karte jezeli poszukujez pracy. Nie badz honorowym, idz do Jobcenter zrejestrowac sie jako bezrobotny. Nie musisz oswiadczac ze zwolniles sie w zwiazku z planowanym wyjazdem z Danii. Rejestrujac sie w Jobcenter, bez wzgledu na to masz A-kasse czy nie, mozesz zachowac swoje ubezpieczenie/zolta karte. Po zarejestroeani uw Jobcenter ,zostaniesz wezwany na rozmowe, ale moze dopiwro po miesiacu albo i sluzej a w tym czasie chyba juz bedziesz wiedzial cos o nowej pracy "tam gdzies".

Offline onomatopeja

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 6
  • Wiadomości: 33
  • Reputacja: +3/-4
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: ...kiedy wygasa zolta kartka ???
« Odpowiedź #4 dnia: 23 Kwi 2017, 19:46:49 »
Zawsze w jobcenter mozesz poprosic o jakis kurs (musisz miec gotowa propozycje) ktory polepszy Twoje umiejetnosci, rowniez jezykowe.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: ...kiedy wygasa zolta kartka ???
« Odpowiedź #5 dnia: 24 Kwi 2017, 00:05:22 »
O jakich kwalifikacjach mowisz ??? - ten Pan jest lekarzem, a poprawa jezyka dunskiego nie ma chyba zanczenia skoro tylko czeka na wize do wyjazdu do "zamorskiego kraju" - tam dunski na pewno nie bedzie mu potrzebny, chyba ze mowa o Grenlandii  :)

Offline onomatopeja

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 6
  • Wiadomości: 33
  • Reputacja: +3/-4
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: ...kiedy wygasa zolta kartka ???
« Odpowiedź #6 dnia: 24 Kwi 2017, 02:03:34 »
Przyjezdni lekarze tez sie doksztalcaja, wyobraz sobie Roga.

Czekajac na jakis kurs, nawet malo interesujacy dunskiego, moze sie doczekac wizy.
Znalem polskiego lekarza wedrownika, ktory byl vikarem w calej Skandynawii jezdzil gdzies tam na daleka prowincje, nawet tylko na pare tygodni, duze zarobki/diety, pewnie tez bardzo mozliwe w Danii.Wszystko jednak chyba zalezy od specjalizacji pytajacego.Parotygodniowa, znakomicie platna praca jest tez pewna na Grenlandii, tam jest totalny brak lekarzy w kazdej dziedzinie.

poloniainfo.dk

Odp: ...kiedy wygasa zolta kartka ???
« Odpowiedź #6 dnia: 24 Kwi 2017, 02:03:34 »

Offline faja

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 19
  • -Otrzymane: 118
  • Wiadomości: 787
  • Reputacja: +5/-1
Odp: ...kiedy wygasa zolta kartka ???
« Odpowiedź #7 dnia: 24 Kwi 2017, 06:12:36 »
Opieka zdrowotna objety jestes do czasu az sie nie wymeldujesz z Danii. Ubezpieczenie nie jest zwiazane z praca, wiec jesli masz srodki na utrzymanie nie musisz nic kombinowac, zeby przeczekac. Nie musisz byc na kontanthjælp ani na a-kasie, wystarczy, ze masz pieniadze na koncie.
Pozdrowienia i powodzenia.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: ...kiedy wygasa zolta kartka ???
« Odpowiedź #8 dnia: 24 Kwi 2017, 13:08:51 »
Nigdzie nie doczytalem, ze ten Pan jest zameldowany w Danii, a zolta karte moze miec np. z polskim adresem. Przepisy to jedna sprawa, a zycie to druga sprawa. Zgodnie z przepisami, moze przebywac w Danii legalnie posiadajac zatrudnienie, moze przebywac rowniez jezeli utracil prace, albo sam ja wypowiedzial i szuka innej i albo nadal przynalezy do dunskiego rynku pracy (A-kasse) albo jest na pomocy socjalnej (jezeli przysluguje) i wowczas automatycznie jest zobowiazany poszukiwac prace. W tych wszystkich przypadkach jest nadal ubezpieczony w Danii. Inaczej wyglada to praktyce. Tak jak piszesz, jezeli osoba jest zameldowana w Danii, to nic sie nie bedzie dzialo jezeli bedzie bez pracy, ale nie wiem czy ktokolwiek zareaguje ze nie zglosil sie do Jobcenter i bedzie ocenial czy podstawa pobytu w Danii nadal jes zachowana, to zanczy warunki na jakich udzielono pobytu. Moglibysmy tak dyskutowac w nieskonczonosc, a kazda sprawa to indywidualna ocena "urzedu". Mylse, ze nformacje jakie tutaj podalismy i ty i ja i inne osoby beda wystarczajace dla pytajacego. A najlepiej sprawdzic na konkretnym przykladzie. zadzwonic do swojego lekarza i powiedziec, ze ma jakas droban dolegliwosc i chcialby ze by lekarz na to popatrzyl. Wowczas nie bedzie watpliwosci czy zolta karta nadal "dziala". Rozumie doksonale sytuacje pytajacego, szczegolnie jezeli mowa o wizie do kraju, gdzie oczekiwania na nia jest bardzo dlugie.

   

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: ...kiedy wygasa zolta kartka ???
« Odpowiedź #9 dnia: 24 Kwi 2017, 15:00:36 »
bede musial opuscic przemila Danie po kilku latach. Bede musial zlozyc wypowiedzenie z pracy, ale nie mam gwarancji, ze na czas otrzymam wize do zamorskiego kraju. Narazam sie wiec na okres bez pracy w Danii.


A dlaczego wypowiadac prace czekajac na wize do innego kraju?. Zapytac w ambasadzie tego kraju jak dlugo wazna jest wiza od daty jej udzielenia i czy jest mozliwosc przedluzenia jej waznosci i wtedy zaplanowac date zlozenia wypowiedzenia z pracy i problem z "zolta karta" byc moze bedzei rozwiazany.   

Offline tete

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: +0/-0
Odp: ...kiedy wygasa zolta kartka ???
« Odpowiedź #10 dnia: 28 Kwi 2017, 01:14:40 »
Zbiorowe dzieki dla wszystkich :0) Bardzo mi pomogliscie! Przede wszystkim wyglada na to, ze panikowac nie ma co! Zeby nie strugac tajemniczego Don Pedro, ten kraj to Australia. Coz, zmierzily mnie juz co nieco Jyskie wichry i sloty :0)
Dzieki!
tete

poloniainfo.dk

Odp: ...kiedy wygasa zolta kartka ???
« Odpowiedź #10 dnia: 28 Kwi 2017, 01:14:40 »

 

Pierwsze wezwanie do Jobcenter. Kiedy?

Zaczęty przez fisz_20Dział Podatki

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 4070
Ostatnia wiadomość 02 Wrz 2016, 20:28:04
wysłana przez farvela
do kiedy zwrocic podatek?

Zaczęty przez sopociankaDział Podatki

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 2660
Ostatnia wiadomość 28 Cze 2011, 01:27:59
wysłana przez roga
do kiedy obowiązuja stare banknoty duńskie?

Zaczęty przez wojo3271Dział Pomoc!

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 6079
Ostatnia wiadomość 03 Sty 2012, 13:12:55
wysłana przez wojo3271
Kiedy najwczewśniej do przedszkola???

Zaczęty przez Magda_lenaDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 6527
Ostatnia wiadomość 02 Paź 2012, 13:36:50
wysłana przez anha
kiedy Duńczyk "zwleka" z zapłaceniem faktury...

Zaczęty przez detmonDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 3542
Ostatnia wiadomość 03 Wrz 2013, 12:55:32
wysłana przez detmon