poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Pracodawca odmawia wypłaty Nettoferiepenge  (Przeczytany 7478 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline zorro100

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: +1/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Pracodawca odmawia wypłaty Nettoferiepenge
« dnia: 16 Cze 2017, 20:37:38 »
Witam.

Pracuję dla duńskiej firmy. W tamtym roku 'zarobiłem' środki na Nettoferiepenge. Jednak pracodawca nie chce mi ich wypłacić na żądanie, ponieważ tłumaczy tym, iż muszę wybrać wolne a nie od tak sobie to wypłacić. W dodatku dzieli kwotę proporcjonalnie do liczby dni jakie mam wykorzystać na wakacje. A co jeśli chciałbym pojechać na 'ekskluzywne' wakacje i potrzebuję więcej pieniędzy ale na krótszy okres czasu? Jak to prawnie wygląda? Czy może mi pracodawca wypłacić te środki na żądanie czy faktycznie muszę brać wolne?

Rok temu wypłacił bez problemu jednorazowo wszystko (nie brałem wakacji). W tym roku coś nie bardzo chce zrobić tak samo. Chciałbym poznać jak to wygląda od strony prawnej. Ewentualnie co mogę w tej kwestii zrobić.

Dodam jeszcze, iż tych pieniędzy nie ma na privat.atp.dk/borger lecz są jedynie na payslipach. Jednak już za kolejny okres (01.05.18 - 30.04.19) mam te środku dostępne przez borger. Tak dawniej też je wypłacałem (deklarowałem kiedy jadę na wakacje i za 3 dni były na koncie).

Dziękuję za pomoc (liczę tutaj szczególnie na użytkownika @roga, bo to prawdziwa skarbnica wiedzy z duńskich przepisów). Oczywiście nie ubliżając innym równie dobrze obeznanym użytkownikom tego forum :-)
« Ostatnia zmiana: 16 Cze 2017, 20:49:03 wysłana przez zorro100 »

Offline faja

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 19
  • -Otrzymane: 118
  • Wiadomości: 787
  • Reputacja: +5/-1
Odp: Pracodawca odmawia wypłaty Nettoferiepenge
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Cze 2017, 21:38:52 »
Zwroc sie  do zwiazkow zawodowych, pomoga Ci. Dlaczego nie chcesz brac urlopu? Odpoczniesz, nabierzesz sil do pracy, a przy okazji masz kase, zdazysz sie napracowac do emerytury, powodzenia.


Offline zorro100

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: +1/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pracodawca odmawia wypłaty Nettoferiepenge
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Cze 2017, 21:44:46 »
Zwroc sie  do zwiazkow zawodowych, pomoga Ci. Dlaczego nie chcesz brac urlopu? Odpoczniesz, nabierzesz sil do pracy, a przy okazji masz kase, zdazysz sie napracowac do emerytury, powodzenia.

To nie chodzi o to, że nie chce odpocząć. Chciałbym. Ale póki jestem młody i pełen sił to chcę zarobić. Na odpoczynek przyjdzie jeszcze czas w życiu ;-) Chcę tylko się dowiedzieć czy pracodawca może mi odmówić wypłaty tych środków bez deklaracji wybrania tego urlopu :-) Do związków napiszę/zadzwonię jeśli tutaj nie uzyskam odpowiedzi. Ale chciałbym to zrobić w ostateczności.

Offline nadusiaa

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 18
  • Wiadomości: 214
  • Reputacja: +1/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Pracodawca odmawia wypłaty Nettoferiepenge
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Cze 2017, 08:03:33 »
Aby otrzymac feriepenge trzeba wybrac wolne.To chyba oczywiste.To ze szef wczesniej wyplacal inaczej i szedl Ci na reke to tylko dziekowac.Uwazam ze Twoje zazuty sa bezpodstawne.

Offline zorro100

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: +1/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pracodawca odmawia wypłaty Nettoferiepenge
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Cze 2017, 12:49:09 »
Aby otrzymac feriepenge trzeba wybrac wolne.To chyba oczywiste.To ze szef wczesniej wyplacal inaczej i szedl Ci na reke to tylko dziekowac.Uwazam ze Twoje zazuty sa bezpodstawne.

Gdzie ja stawiam niby zarzuty?! Po prostu pytam się czy zgodnie z prawem mogę wybrać te pieniądze bez wybierania urlopu. Skoro wypłacili wszystkim rok temu bez problemu to dlaczego nagle teraz jest z tym problem. Poza tym chyba niekoniecznie jest tak jak piszesz, bo skoro poprzez atp.dk można wybrać te pieniądze w każdej chwili deklarując jedynie urlop to wydawać by się mogło, że jednak niekoniecznie trzeba na taki urlop pojechać. Zawsze coś może wypaść i pozmieniać plany, czyż nie?

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pracodawca odmawia wypłaty Nettoferiepenge
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Cze 2017, 17:04:44 »
Czekasz na moja odpowiedz, a wiec ja przekazuje. W Danii panuje powszechne zaufanie i nikt tutaj (mam na mysli dunczykow) nie pobiera sobie feriepenge, nie uzgadniajac tego z pracodawca, to zanczy wpisujac sobie elektronicznie ilosc dni feryjnych do wyplaty, wie ze ma to uzgodnione z pracodawca - ma tyle dni wolnego. Rynek pracy to dwie strony: z jednej pracownik a z drugiej pracodawca. Urlop to sprawa umowy miedzy stronami, tak zeby zadowolic obie strony. Zaklad pracy ma tez przeciez potrzebe regulowania wolnego okresu swoich pracownikow, tak zeby to nie mialo negatywnego wplywu na dzialalnosc firmy. Jezeli chcesz juz wiedziec, to pracodawca w Dani gdyby chcial wykorzystac pracownika odnosnie okresu wakacyjnego, to zawsze ma mozliwosc ustalenia jego ferii wtedy kiedu jemu (pracodawcy) jest to wygodne. Wystarczy tylko aby powiadomil pracownika 3 miesiace przed rozpoczeciem urlopu. Zapoznaj sie z prawem o Feriepenge i przekonasz sie, ze pracodawcy sa pod tym wzgledem wyrozumiali, ze tak powiem i generalnie wyrazaja zgode na okres urlopowy pracownika z tym uzupelnienime, ze masz prawo do okreslonej ilosci tygodni urlopu w sezonie letnim 01.05. - 30.09, a reszte mozesz wykorzystac w pozostalym okresie roku feryjnego. Jeszcze raz: Zasada jest taka, ze ferie to pieniadze na wykorzystanie wtedy kiedy nie masz dochodu z pracy i wlasnie masz urlop. Sa to dodatkowe pieniadze, placone wylcznie przez pracodawce. 

Offline zorro100

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: +1/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pracodawca odmawia wypłaty Nettoferiepenge
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Cze 2017, 19:18:57 »
@roga, bardzo dziękuję za konstruktywną odpowiedź. Wiele to wyjaśniło. Jednak teraz nasuwa się mi kolejne pytanie: jeśli w okresie, kiedy przysługuje mi feriepenge nie wykorzystam urlopu, to co się stanie z tymi pieniędzmi na ten cel po dniu 1.05.2018? One przepadną? Bo teraz nie wiem czy wybrać sobie miesiąc urlopu (25 dni) czy pracować sobie dalej i jest szansa, że te pieniądze mogą zostać wypłacone za rok?

poloniainfo.dk

Odp: Pracodawca odmawia wypłaty Nettoferiepenge
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Cze 2017, 19:18:57 »

Offline faja

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 19
  • -Otrzymane: 118
  • Wiadomości: 787
  • Reputacja: +5/-1
Odp: Pracodawca odmawia wypłaty Nettoferiepenge
« Odpowiedź #7 dnia: 17 Cze 2017, 19:40:31 »
Pieniadze z feriepenge mozesz wykorzystac bez brania urlopu tylko w niektorych przypadkach.
Np. w ostatnim tygodniu wrzesnia jestes zameldowany jako chory, przechodzisz na emeryture, lub barsel.
Nie wiem jak to jest gdy pracodawca nie wplaca pieniedzy na feriekonto, tylko sam zarzadza tym.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pracodawca odmawia wypłaty Nettoferiepenge
« Odpowiedź #8 dnia: 18 Cze 2017, 17:26:51 »
nie wykorzystam urlopu, to co się stanie z tymi pieniędzmi na ten cel po dniu 1.05.2018?
Feriepenge za 2016 nalezy wykorzystac najpozniej 30.4.2018, potem przepadaja. Niewykorzystane feriepenge za dni powyzej 20 dni, to zanczy ostatni tydzien ferii, mozna wyplacic bez koniecznosci urlopu. Jest rowniez mozliwosc przeniesienia 1 tygodnia urlopu na kolejny rok feryjny. 

Offline zpatentem

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 165
  • -Otrzymane: 441
  • Wiadomości: 1296
  • Reputacja: +34/-9
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pracodawca odmawia wypłaty Nettoferiepenge
« Odpowiedź #9 dnia: 18 Cze 2017, 18:17:41 »
Skoro Cie mlodziencza energia rozpiera, to wez urlop i popracuj, jako freelance, gdzieindziej przez miesiac.

Offline kornhet

  • Zarejestrowany
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
    • łagodzi stany zapalne i rumień
Odp: Pracodawca odmawia wypłaty Nettoferiepenge
« Odpowiedź #10 dnia: 06 Lip 2017, 11:10:42 »
Jeśli masz problem z pracodawcą to zgłoś się do urzędu i tyle :P Bo takie sprawy nie załatwia się z pracodawcą, skoro on nie chce Ci dać urlopu itp.
..

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pracodawca odmawia wypłaty Nettoferiepenge
« Odpowiedź #11 dnia: 06 Lip 2017, 17:39:21 »
Zastanow sie co piszesz, przeczytalas chyba tylko tytul watku, poczytaj sobie o co chodzi. Pracodawca postapil zgodnie z przepisami i na tym sprawa zamknieta.

poloniainfo.dk

Odp: Pracodawca odmawia wypłaty Nettoferiepenge
« Odpowiedź #11 dnia: 06 Lip 2017, 17:39:21 »

 

Nieuczciwy pracodawca?

Zaczęty przez mifuneDział Pomoc!

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 3739
Ostatnia wiadomość 13 Maj 2009, 18:37:44
wysłana przez roga
Feriepenge - pracodawca nie chce wypłacić.

Zaczęty przez AsfaltDział Podatki

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 11588
Ostatnia wiadomość 22 Cze 2011, 18:30:58
wysłana przez tomekskive
problem z wydaniem CPR (albo z pracodawcą)

Zaczęty przez Tomasz RakowskiDział Podatki

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 7647
Ostatnia wiadomość 29 Lis 2010, 10:47:23
wysłana przez CHOINA
Były pracodawca

Zaczęty przez ola01Dział Pomoc!

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 2848
Ostatnia wiadomość 07 Maj 2020, 11:09:56
wysłana przez ola01
Czy warto zaryzykować z tym pracodawcą? MAREMA (PL) - Hoved Rent (DK)

Zaczęty przez elbaDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 8643
Ostatnia wiadomość 23 Kwi 2008, 23:40:42
wysłana przez andrzej1