poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Ciąża w Danii, osoba nie pracująca  (Przeczytany 8236 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline TheKazz

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: +1/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Ciąża w Danii, osoba nie pracująca
« dnia: 05 Sie 2017, 20:06:27 »
Witam,
od połowy maja pracuję w Danii. Jest ze mną moja dziewczyna. Od dłuższego czasu, już przed przyjazdem tutaj, marzymy o dziecku. Teraz zarabiam na tyle, że nie musielibyśmy się martwić o kwestię finansową. Problemem jest to, że ona nie ma tutaj pracy, cpr-u itp. jest ubezpieczona tylko w Polsce na kilka miesięcy, tzn wykupiła takie ubezpieczenie.
zastanawiamy się czy zachodząc w ciążę ona będzie musiała wrócić do polski i tam przejść ciążę i urodzić czy normalnie tutaj ją przyjmą do lekarza i poddadzą stosownej opiece na czas 9 miesięcy.
Czy jeśli weźmiemy ślub, z którym też się zamierzamy to coś zmieni? Czy nabyje wtedy prawa do takiej opieki?

2 sprawa  tak na marginesie żeby nie rozpoczynać kolejnego tematu.
W czerwcu były dwa dni świąt za, które ponoć powinienem dostać wynagrodzenie lecz nie dostałem. Później byłem 3 dni na urlopie w PL, za te dni również nic nie otrzymałem, nie wiem czy powinienem, jeśli nie to sprawa tylko dotyczy tych dwóch dni świąt. Chodzi mi o to czy zapisując się do związków zawodowych są oni w stanie coś z tym zrobić? Najlepiej tak żeby mój szef się o tym nie dowiedział... nie  mam pojęcia jak na to zareaguje, wydaje się w porządku człowiekiem no ale... firma jest ogromna, ma 4 oddziały w Danii i związki pewnie rozmawiałyby z kimś z głównej siedziby w biurze więc może...

no i może jeszcze pytanie o tablice rejestracyjen, jak długo mogę jeździć na Polskich? Bo słyszałem różne wersje, głównie, ez pół roku.

Offline Idris

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 45
  • -Otrzymane: 188
  • Wiadomości: 447
  • Reputacja: +5/-0
Odp: Ciąża w Danii, osoba nie pracująca
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Sie 2017, 22:38:52 »
Proponuje zaczac od zalegalizowania pobytu dziewczyny. Czyli Cpr. Bo tak to wiesz ona jest tu turystka i nikt jej na piekne turystyczne oczy ciazy tu prowadzil nie bedzie. A i jeszcze rozsadnie by bylo gdyby przed zajsciem w ciaze popracowala odpowiednia ilosc godzin. Ale to juz wasza decyzja

Offline TheKazz

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: +1/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Ciąża w Danii, osoba nie pracująca
« Odpowiedź #2 dnia: 06 Sie 2017, 10:02:17 »
Problem w tym, że nie tak łatwo znaleźć dla niej pracę, dopabuse uczy się angielskiego. CPR można wyrobić dla osoby nie pracującej?

Baumi

  • Gość
Odp: Ciąża w Danii, osoba nie pracująca
« Odpowiedź #3 dnia: 06 Sie 2017, 13:45:53 »
Tak. Musisz tylko wykazać, że jesteś w stanie utrzymać Was obojga.

Offline TheKazz

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: +1/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Ciąża w Danii, osoba nie pracująca
« Odpowiedź #4 dnia: 06 Sie 2017, 18:35:37 »
Tzn w jaki sposób wykazać?
No i właściwie co uzyskam wtedy jak dziewczyna będzie miała cpr? Prawo do opieki medycznej?

Baumi

  • Gość
Odp: Ciąża w Danii, osoba nie pracująca
« Odpowiedź #5 dnia: 07 Sie 2017, 14:36:37 »
Jeżeli Twój zarobek przekracza ustalona odgórnie granicę to znaczy, że będziesz w stanie ja utrzymać. A jak wykazać? Pewnie wypełnić wniosek dołączając wymagane dokumenty. Udaj się do komunne - tam uzyskasz wszystkie informacje z pierwszej ręki.

Co dziewczyna zyska? Ubezpieczenie zdrowotne i prawo do opieki medycznej.

Offline Idris

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 45
  • -Otrzymane: 188
  • Wiadomości: 447
  • Reputacja: +5/-0
Odp: Ciąża w Danii, osoba nie pracująca
« Odpowiedź #6 dnia: 07 Sie 2017, 15:04:11 »
Dobra masz http://www.statsforvaltningen.dk/site.aspx?p=8169
Idziecie z dziewczyna do statsgorvaltning ( tam gdzie Ty ubiegales sie o registracje pobytu) i wypelniacie odpowiednie druczki. Tam tez powiedza Ci jakie warunki musicie spelnic by dziewczyna mogla tu byc na zasadzie laczenia rodzin. Jak juz dziewczyna dostanie bevis for registrering to wtedy odwiedzacie borgerservis w kommune i skaldacie wniosek o Cpr, meldunek i takie tam.   Bedac tutaj legalnie i majac ubezpieczenie moze sobie spokojnie zachodzic w ciaze i ma prawo do takiej samej opieki podczas ciazy jak kazda inna kobieta w Danii. Uwaga opieka nad ciezarna w Danii bardzo rozni sie nad ta w Polsce. Bez przepracowania odpowiedniej ilosci godzin dziewczynie nie bedzie sie nalezal platny macierzynski. Ani w ogole nic z wyjatkiem kwartalnych pieniedzy na dziecko. Natomiast bedac tu legalnie moze isc do szkoly i uczyc sie dunskiego.

poloniainfo.dk

Odp: Ciąża w Danii, osoba nie pracująca
« Odpowiedź #6 dnia: 07 Sie 2017, 15:04:11 »

Offline TheKazz

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: +1/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Ciąża w Danii, osoba nie pracująca
« Odpowiedź #7 dnia: 07 Sie 2017, 20:42:39 »
Czy to, że nie mam tu meldunku coś utrudnia?
Mieszkamy w domu, który opłacamy z miesiąca na miesiąc, tak chciała właścicielka i tak tez pasuje nam bo nie wiemy do kiedy będziemy w tym miejscu mieszkać, to zależne od mojej pracy.

Offline alex3p

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 16
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Ciąża w Danii, osoba nie pracująca
« Odpowiedź #8 dnia: 08 Sie 2017, 21:38:24 »
Witam, ja mam pytanie odnośnie Akase. Żona jest w ciąży, pracuje od 2 miesięcy, w grudniu rodzi, czy jest sens zapisywać się do Akase skoro niedługo przejdzie na macieżyńskie i nie będzie pracować. Co w takim przypadku z przepracowanymi godzinami?

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Ciąża w Danii, osoba nie pracująca
« Odpowiedź #9 dnia: 08 Sie 2017, 22:21:11 »
Czy to, że nie mam tu meldunku coś utrudnia?
Mieszkamy w domu, który opłacamy z miesiąca na miesiąc, tak chciała właścicielka i tak tez pasuje nam bo nie wiemy do kiedy będziemy w tym miejscu mieszkać, to zależne od mojej pracy.

A czy masz umowe o najem mieszkania? Jezeli nie, to mieszkasz i placisz na czarno.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Ciąża w Danii, osoba nie pracująca
« Odpowiedź #10 dnia: 08 Sie 2017, 22:26:06 »
Uwaga opieka nad ciezarna w Danii bardzo rozni sie nad ta w Polsce

A czy w Polsce kobiety ciezarne, ktore sa obcokrajowcami otrzymuja taka sama opieke jak polki? chyba nie - a wiec dla tych kobiet opieka bardzo sie rozni od opieki dla polek.

Offline Idris

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 45
  • -Otrzymane: 188
  • Wiadomości: 447
  • Reputacja: +5/-0
Odp: Ciąża w Danii, osoba nie pracująca
« Odpowiedź #11 dnia: 09 Sie 2017, 10:17:23 »
A czy w Polsce kobiety ciezarne, ktore sa obcokrajowcami otrzymuja taka sama opieke jak polki? chyba nie - a wiec dla tych kobiet opieka bardzo sie rozni od opieki dla polek.

Mysle, mysle, mysle i musze przyznac ze zglupialam. I nie rozumie o co chodzi. Masz na mysli fakt ze np Niemka przebywajaca w Polsce i majaca polskie ubezpieczenie zdrowotne ma inna opieke w ciazy od Polki? Oczywiscie ze maja prawo do tej samej/ takiej samej opieki.
Piszac co napisalam mialam na mysli li i jedynie, ze opieka dunska rozni sie od polskiej. Ilosc wizyt jest inna, ilosc badan, kontroli i caly system inaczej funkcjonuje. Zauwaz nie napisalam lepiej czy gorzej tylko inaczej. I np Polka, bo tej narodowosci piszemy teraz, moze przezyc szok. Jeszcze raz ja pisze tylko o tym ze jest roznica.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Ciąża w Danii, osoba nie pracująca
« Odpowiedź #12 dnia: 09 Sie 2017, 10:25:38 »
Roga chyba mial na mysli, obcokrajowcow przebywajacych w kraju nielegalnie.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline aneczka.k

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 12
  • Wiadomości: 171
  • Reputacja: +6/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Ciąża w Danii, osoba nie pracująca
« Odpowiedź #13 dnia: 09 Sie 2017, 12:25:22 »
Jeżeli masz odpowiednie zarobki to możesz ja wziąć na swoje utrzymanie, wejdź na stronę statsforvaltning ( to jest to samo miejsce gdzie ty rejestrowałeś swój pobyt). Jeżeli wszystko pójdzie dobrze to po otrzymaniu papierka idziecie do kommune, ona otrzymuje żółta kartę i bedzi miała darmowa opiekę medyczna.

poloniainfo.dk

Odp: Ciąża w Danii, osoba nie pracująca
« Odpowiedź #13 dnia: 09 Sie 2017, 12:25:22 »

 

Urlop rodzicielski w Danii

Zaczęty przez RybkaWillegoDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 248380
Ostatnia wiadomość 10 Cze 2016, 20:01:31
wysłana przez aneczka.k
Czy przeglady techniczne aut sa obowiazkowe w Danii ?

Zaczęty przez KierowcaDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 26159
Ostatnia wiadomość 27 Paź 2009, 22:39:26
wysłana przez Manior
Nastepny punkt do podniesienia naszej "popularnosci" w Danii...

Zaczęty przez MartynaMDział Hydepark

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 32471
Ostatnia wiadomość 16 Cze 2014, 17:07:43
wysłana przez natalaa
tanie rozmowy na stacjonarne i komórki do Danii z Polski

Zaczęty przez bazakbalDział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 29330
Ostatnia wiadomość 17 Cze 2010, 13:19:35
wysłana przez jamjurand
Spadek w Danii po bliskiej osobie

Zaczęty przez pkanwaDział Pomoc!

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 9640
Ostatnia wiadomość 11 Lut 2021, 23:50:13
wysłana przez pkanwa