poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Środki emerytalne w Danii  (Przeczytany 17755 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Środki emerytalne w Danii
« Odpowiedź #15 dnia: 17 Lut 2018, 23:21:51 »
Dunska panstwowa emerytura jest jednakowa dla wszystkich. Aktualna stawke mozesz zobaczyc na portalu obywatelskim www.borger. dk (folkepension).

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Środki emerytalne w Danii
« Odpowiedź #16 dnia: 17 Lut 2018, 23:28:02 »

ATP to cos jakos spokrewnionego z IP, obydwie te panstwowe instytucje pielegnuja pieniadze czlonkow, osiagajac dobre rezultaty. Zapomnij wiec o ATP.


ATP nie jest spokrewnione z Industriens Pension ani z innym funduszem emerytalnym. ATP to instytucja panstwwa a IP czysto prywatna.
ATP (dodatek do emerytury panstwowej) wyplacany jest razem z ta emerytura.

Offline zpatentem

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 165
  • -Otrzymane: 441
  • Wiadomości: 1296
  • Reputacja: +34/-9
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Środki emerytalne w Danii
« Odpowiedź #17 dnia: 18 Lut 2018, 01:02:00 »
nie tak bardzo prywatna :)

Ejerforhold
Industriens Pension er stiftet og ejet af DI og en række forbund under CO-industri. Formålet er at sikre en god pensionsordning for de ansatte under blandt andet industriens overenskomst. Derfor får ejerne ikke del i overskuddet – alle pengene går til medlemmerne.

Forbundene i CO-industri ejer 65 % til sammen og DI ejer 35 %.

Lønmodtager- og arbejdsgiversiden har lige mange pladser og stemmer i bestyrelsen.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Środki emerytalne w Danii
« Odpowiedź #18 dnia: 18 Lut 2018, 13:28:10 »
ATP to cos jakos spokrewnionego z IP, obydwie te panstwowe instytucje pielegnuja pieniadze czlonkow,

Odpowiedzialem w ten sposob, zeby osoby pytajace w tej sprawie nie mialy watpliwosci. Dunska emerytura panstwowa i emerytura z Industri Pension to 2 rozne rzeczy. Emerytura panstwowa (folkepension) finansowana jest z podatkow, warunki jej otrzymywania i wysokosc ustala wylacznie dunski rzad. Nie ma tutaj mowy o zarzadzie gdzie reprezenowane sa strony. Twoje uwagi co do struktur funduszu, jak powstaly itp. sa jak najbardziej wlasciwe. Natomiast masz racje jezeli mowimy o ATP, ale to sprawa marginalna - niewielki dodatek do emerytury panstwowej rzedu okolo 800 kr. miesiecznie po podatku. Nie mam pojecia czy ATP jest wyplacane dla obcokrajowcow ktorzy tutaj pracowali i przy osiagnieciu wielu emerytalnego mieszkaja w innym kraju. Podobnie nie wiem czy relatywnie duza czesc emerytury panstwowej w formie pensionstillæg (dodatek emerytalny) wyplacana jest osobom nie mieszkajacymi w Danii czy tylko przysluguje osobom tutaj mieszkajacym. dla zainteresowanych: Folkepension sklada sie z Grundbeløb (emerytury podstawowej) i Pensionstillæg. Pensionstillæg to okolo 35% lacznej kwoty. Jezeli Pensionstillægget nie przysluguje osobom zamieszkalym w innych krajach, to mowa o niewielkiej emeryturze panstwowej, a tym bardziej jezeli przyznawana jest jako 1/40 (za kazdy przepracowany rok w Danii) i po potraceniu podatku.         

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Środki emerytalne w Danii
« Odpowiedź #19 dnia: 18 Lut 2018, 16:48:19 »
Aktualne stawki Folkepension. Osoba samotna: Grundbeløb (Podstawowa emerytura) 6.237 kr. miesiecznie + Pensionstillæg (dodatek emerytalny) 6.728 kr. Osoby w zwiazku malzenskim/partnerskim: Grundbeløb 6.237 kr. ale Pensionstillæg duzo mniejszy 3.333 kr. Mieszkajac w Danii, Pensionstillæg jest regulowany w zaleznosci od innych dochodow obu malzonkow poza dochodem z Folkepension.
Zakladajac ze Pensionstillæg nie jest wyplacany do innego kraju, to po przepracowaniu 10 lat w Danii Grundbeløb wyniesie okolo 1.550 kr. W najlepszym wypadku okolo 3.240 kr. przy wyplacie wlacznie z Pensionstillæg.

Offline kujawiaczkaa

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 32
  • Reputacja: +1/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Środki emerytalne w Danii
« Odpowiedź #20 dnia: 19 Lut 2018, 19:23:15 »
Przebywam w Danii i posiadam pobyt stały, teraz myślę czy nie zjechać do Polski na dłuższy czas.

Czy pobyt stały wprowadza jakiekolwike ograniczenia co do "wybrania" swoich zgromadzonych przez pracownika-pracodawcę środków emerytalnych? Tzn. czy zamknięcie obowiązku podatkowego w Danii dziś, będzie miało wpływ na pobyt stały (odebranie?) i środki emerytalne z folkepension? Czy pomimo zamknięcia spraw w Danii dziś, nie zostanie mi odebrane prawo do folkepension w przyszłości?

Offline adamadamowicz

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 18
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Środki emerytalne w Danii
« Odpowiedź #21 dnia: 18 Mar 2018, 22:19:15 »
Natomiast emerytura dla obywateli innych krajow unijnych przysluguje w zaleznosci od ilosci przepracowanych w Danii lat. Za kazdy przepracowany rok w Danii przysluguje dla obcokrajowcow/EU 1/40 dunskiej panstwowej emerytury.
Czy jesteś pewien, że tylko lata przepracowane, a nie lata przemieszkałe? Czyli łącznie przepracowane i przemieszkałe.

poloniainfo.dk

Odp: Środki emerytalne w Danii
« Odpowiedź #21 dnia: 18 Mar 2018, 22:19:15 »

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Środki emerytalne w Danii
« Odpowiedź #22 dnia: 18 Mar 2018, 22:34:56 »
Masz racje, ale nalezaloby sprawdzic czy pobyt bez pracy ale z udokumentowanym dochodem np. w postasci swiadczen socjalnych upowaznia do emerytury. Tego nie wiem. Obawiam sie ze nie, jezeli warunkime jest pobyt z zatrudnieniem. Wiem natomiast ze pobyt bez dochodu, np. zona osoby tutaj pracujacej nie otrzyma dunskiej emerytury, tylko dlatego ze tutaj przebywala. Wprowadza sie tak duzo zmaina w temacie, ze niesposob na biezaco orietowac sie, szczegolnie jezeli nie ma to wiekszego znaczenia ani zainteresowania z mojej strony. 

Offline Jacob_28

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 31
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Środki emerytalne w Danii
« Odpowiedź #23 dnia: 22 Mar 2018, 17:30:25 »
Przebywam w Danii i posiadam pobyt stały, teraz myślę czy nie zjechać do Polski na dłuższy czas.

Czy pobyt stały wprowadza jakiekolwike ograniczenia co do "wybrania" swoich zgromadzonych przez pracownika-pracodawcę środków emerytalnych? Tzn. czy zamknięcie obowiązku podatkowego w Danii dziś, będzie miało wpływ na pobyt stały (odebranie?) i środki emerytalne z folkepension? Czy pomimo zamknięcia spraw w Danii dziś, nie zostanie mi odebrane prawo do folkepension w przyszłości?
Hi.Co do pobytu stałego.Teraz dopisują na karcie pobytu stałego takie info:
Til orientering følger det af EU-opholdsbekendtgørelsens § 31, at tidsubegrænset opholdsret efter §§19-20 ophører, hvis den pågæl- dende har opholdt sig uden for landet i mere end 2 på hinanden føl- gende år.
Wynika z tego,że możesz opuścić Danie do 2 lat a po tym okresie musisz ponownie starać się o pobyt.Pytanie czy to prawo obowiązuje osoby które dostały pozwolenie bez tej informacji?

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Środki emerytalne w Danii
« Odpowiedź #24 dnia: 22 Mar 2018, 19:28:00 »
Oczywiscie, poniewaz adekwatny przepis byl juz od wielu lat.
Teraz by uniknac tlumaczenia "nie wiedzialem", pisze sie o tym rowniez na pozowoleniu.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline kilgor77

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Środki emerytalne w Danii
« Odpowiedź #25 dnia: 27 Cze 2018, 10:46:39 »
Mam pytanie odnośnie tego wątku . Mianowicie na stronie borger.dk znalazłem następujące info odnośnie state pension: " You must be a Danish national . You must be resident in Denmark . You must have lived in Denmark for three years within the period from you reached the age of 15 till you reach the state pension age."

Jak rozumiem jako obywatela UE 2 pierwsze informacje mnie nie tyczą ? Aby nabyć prawa do w/w emerytury wystarczą 3 lata pracy ciągiem w Danii ?

dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Środki emerytalne w Danii
« Odpowiedź #26 dnia: 27 Cze 2018, 11:14:04 »
Nigdy tego nie widzialam, mam na mysli tego o trzech latach. Ale prawdopodobnie tak
Jednakze, warto pamiatac, ze to od kiedy CI przysluguje i ile dostaniesz, to dwie rozne sprawy.
jezeli przejdziesz na emeryture po trzech latach, dostaniesz 3/40 kwoty czyli okolo 1350 koron przed podatkiem (kwota bardzo przyblizona, nie chcialo mi sie sprawdzac obecnej stawki emerytury).

Obywatele EU maja takie same prawa jak dunscy.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline kilgor77

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Środki emerytalne w Danii
« Odpowiedź #27 dnia: 27 Cze 2018, 16:21:34 »
info na temat stażu zamieszkania i inne wziąłem stąd :
https://lifeindenmark.borger.dk/Living-in-Denmark/Pension/Pension-in-Denmark

Jeszcze jedna kwestia : na niektórych stronach jest informacja , że aby otrzymywać w/w emeryturę konieczne jest zamieszkiwanie 5 ostatnich lat przed przejściem na emeryturę w DANII . Jak to wygląda w praktyce ?


Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Środki emerytalne w Danii
« Odpowiedź #28 dnia: 27 Cze 2018, 17:44:01 »
Ja jednak wole dunskie, rzadowe strony, po dunsku .
A dunsa strona rzadowa mowi, by sie starac (STARAC) o emeryture w Danii:

- Du har boet i Danmark i mindst ti år i perioden, fra du fyldte 15 år, til du når folkepensionsalderen. Vær opmærksom på, at du skal have boet mindst fem år i Danmark, op til du får bevilliget din pension.

Mieszkales w Danii minimum 10 lat , od kiedy ukonczyles 15 lat do kiedy osiagnales wiek emerytalny. Zwroic uwage, ze musisz mieszkac w Danii przymnajmniej 5 lat przed osiagnieciem wieku emerytalnego.

CO oznacza, ze w ciagu calego swojego zycia musisz mieszkac w Danii minimum 10 lat, z czego ostattnich 5 przed wiekiem emerytalnym.
I tak dokladnie wyglada to w praktyce.


Wiek emerytalny to w zaleznosci od tego kiedy sie urodziles 65-68 lat.
A wysokosc emerytury to X/40 pelnej stawki, gdzie X to liczba lat przemieszkanych w Danii.



Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

poloniainfo.dk

Odp: Środki emerytalne w Danii
« Odpowiedź #28 dnia: 27 Cze 2018, 17:44:01 »

 

Urlop rodzicielski w Danii

Zaczęty przez RybkaWillegoDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 248355
Ostatnia wiadomość 10 Cze 2016, 20:01:31
wysłana przez aneczka.k
Czy przeglady techniczne aut sa obowiazkowe w Danii ?

Zaczęty przez KierowcaDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 26147
Ostatnia wiadomość 27 Paź 2009, 22:39:26
wysłana przez Manior
Nastepny punkt do podniesienia naszej "popularnosci" w Danii...

Zaczęty przez MartynaMDział Hydepark

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 32462
Ostatnia wiadomość 16 Cze 2014, 17:07:43
wysłana przez natalaa
tanie rozmowy na stacjonarne i komórki do Danii z Polski

Zaczęty przez bazakbalDział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 29319
Ostatnia wiadomość 17 Cze 2010, 13:19:35
wysłana przez jamjurand
Spadek w Danii po bliskiej osobie

Zaczęty przez pkanwaDział Pomoc!

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 9638
Ostatnia wiadomość 11 Lut 2021, 23:50:13
wysłana przez pkanwa