poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Podatki w Danii  (Przeczytany 29399 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Grzegorz

  • Gość
Podatki w Danii
« dnia: 20 Mar 2006, 18:55:11 »
Witam,
mam nastepujacy problem: wybieram sie w czerwcu do pracy do Danii. Pracodawca przyslal mi wszystkie dokumenty via email. W tychze
dokumentach znalazlem wzmianke o potwierdzeniu zameldowania w kraju pochodzenia, ktore jest potrzebne, by nie placic 38% stawki
podatku. Jestem zameldowany na stale w domu moich rodzicow, nie moge wiec legitymowac sie aktem wlasnosci domu, czy umowa najmu
lokalu. Czy w tym przypadku odpowiedniemu urzedowi podtkowemu nie wystarczyloby przedlozyc przetlumaczone na j. angielski
zaswiadczenie z urzedu miasta potwierdzajace zameldowanie? Prosze o pomoc!

Grzegorz

  • Gość
Odp:Podatki w Danii
« Odpowiedź #1 dnia: 20 Mar 2006, 19:07:58 »
Z drugiej strony: mieszkam we Wrocławiu (tutaj studiuje), wynajmuje pokoj i mam tymczasowe zameldowanie w lokalu. Czy tego rodzaju
dokumenty nie moglyby poswiadczyc, ze ponosze koszty zamieszkania w Polsce?

Offline GoTTie

  • Przyjaciel Portalu
  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 797
  • Reputacja: +19/-6
Odp:Podatki w Danii
« Odpowiedź #2 dnia: 20 Mar 2006, 19:21:01 »
Masz racje, nie musisz placic podatku o ile bedziesz pracowac tu tymczasowo. Co do dokumentu potwierdzajacego twoja rezydencje podatkowa, to mysle ze dowod osobisty powinien wystarczyc. Co wiecej, na stronie urzedu podatkowego w Danii www.skat.dk znalazlem informacje na temat ograniczonego obowiazku podatkowego w Danii. Musisz zglosic do urzedu formularz o twojej rezydencji podatkowej w Polsce. Przyklad jest tu:/skat.dk/blanketter/02009.pdf Nie jestem w stanie Ci powiedziec czy wystarczy wpisac adres czy jakos to udokumentowac (W Danii zazwyczaj wystarcza wpisanie adresu). Sproboj odnalezc twoj oddzial podatkowy w Danii na stronie:/skat.dk/SKAT.aspx?oID=349004&vID=0 i napisac do nich maila z zapytaniem. To jedyne co moge ci pomodz.

Pozdrawiam.

Offline Grzegorz_Odense

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 605
  • Reputacja: +21/-1
Odp:Podatki w Danii
« Odpowiedź #3 dnia: 20 Mar 2006, 19:41:55 »
Mialem w swoim czasie po przyjezdzie do Danii prze 8 miesiecy niezle przepychanki z ich Urzedem Podatkowym kiedy zadali ode mnie wiecej podatku nia tu zarabialem laczac moje dochody w Polsce z dunkimi . Dosc powiedziec ze moja nauka dunskiego w duzym stopniu oparta byla na studiowaniu po nocach przepisów podatkowych . Ale to w koncu ja ich ogralem - a nauka nie poszla w las .

Wlasnie prowadze dla jednego studenta polskiego sprawe przed komisja odwolawcza d/s podatków . Wprowadzili w maju 2004 roku przpis ze tym którzy sa w Danii ponizej 183 dni w roku nie przysluguje odpis podatkowy zwany personfradrag - w wysokosci ok. 3000 kr miesiecznie . W dodatku wprowadzili te przepisy z moca od 01.01.04.
czym nielicho zskoczyli ludzi którzy w dobrej wierze tu byli i dorabiali np. roznoszeniem gazet . Dostawali pieniadze na tzw. frikort z uwzgledniniem tego zwolnienia a wiec w praktyce bez podatku - a teraz zwolnienie im cofnieto i maja placic podatek .
Milutkie .

Wracajac do twojej sprawy - zadbaj o to zeby miec jak najwiecej punktów do dyskusji z nimi - zalatw zameldowanie w Danii na ponad 183 dni zeby miec na pewno personfradrag . Zaswiadczenie z Polski ( np. kopia kontraktu po polsku tlumaczona na angielski ) ze masz tam ( i oplacasz ) drugie mieszkanie . Wtedy przyslugiwaloby ci zwolnienie podatkowe na podwójne prowadzenie domu - które 20 lat temu mialo wartosc 600 koron tygodniowo a teraz pewnie wiecej .
Ponadto moge ci sluzyc osobista pomoca w zmaganiach ze Skatem ( jak Grzesiek Grzeskowi .... ) .
Hmmmm .... ciekawe ze w slowie Skat jest ukryty kat. Mój mail jest pod Pomoc / Ekspresowa nauka dunskiego.

Offline Grzegorz_Odense

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 605
  • Reputacja: +21/-1
Troche arytmetyki .
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Mar 2006, 23:58:17 »
Zgodnie z moimi informacjami wszyscy przybywajacy do Danii których legalny pobyt ( ale nie tylko praca ) wynosi ponizej 183 dni w danym roku - nie dostaja mozliwosci odliczenia od podatku sumy ok. 3000 kr miesiecznie ( tzw. personfradrag ) . Dlatego warto sie postarac o ponad pólroczny legalny pobyt. Na przyklad 5 miesiecy studiowania i 5 tygodni zbierania truskawek ( legalnie ).

Ponizej teoretyczny troche uproszczony przyklad dla osoby która pracowala i w Polsce i w Danii . Zakladamy ze w Polsce byla 5 miesiecy i miala dochód 10.000 zl a w Danii 7 miesiecy i miala dochod 80.000 kr .

W Danii zaplaci najpierw arbejdsmarkedsbidrag ( 8 % na zasilki dla bezrobotnych ) czyli 6400 kr wiec zostanie do dalszych obliczen podatkowych okolo 73.600 kr . Z tego odlicza sie personfradrag ( osobisty odpis podatkowy  ) po ok. 3000 kr miesiecznie ( rocznie wynosi on ok. 36.000 kr ale jest to rozliczane miesiecznie ) czyli 21.000 kr - a reszta w sumie 52.600 kr zostanie opodatkowana w zaleznosci od komuny w której dana osoba jest zameldowana w dniu 05.09. danego roku od ok. 34% - 38 % czyli podatek wyniesie ( przy 38 % ) ok. 20.000 kr. Na reke bedzie wiec 80.000 kr - 6400 kr - 20.000 kr  = 53.600 kr .

W Polsce caly dochód zostanie doliczony do dochodów polskich czyli 10.000 zl + 40.000 zl ( przy zakladanym kursie 0,50 wymiany 80.000 koron na zlote ) - czyli lacznie 50.000 zl . Od tej sumy trzeba bedzie zaplacic podatek ale od wymierzonego podatku mozna wtedy odliczyc sobie podatek zaplacony w Danii - i jak jestem o tym przekonany równiez arbejdsmarkedsbidrag poniewaz jest to tez forma podatku a w kazdym razie suma która sie za granica zaplacilo - czyli tu 6400 kr + 20.000 kr = 26400 kr ( 13.200 zl przy kursie wymiany 0,50 ) .

Polskie progi podatkowe wynosza 19% dla dochodów do okolo 37.000 zl i 30% od 37.000 zl do ok. 74.000 zl.
Odpis podatkowy wynosi ok. 500 zl . Podatek od lacznych dochodów w wysokosci 50.000 zl wyniesie wiec :

37.000 zl x 0,19 = 7030 zl
13.000 zl x 0,30 = 3900 zl ( podatek 30% od sumy ponad pierwszy próg podatkowy )
odliczenie             -500 zl
---------------------------------------
nalezny podatek    10.430 zl

Ale teraz nastepuje odliczenie podatku zaplaconego w Danii - w przeliczeniu ok. 13.200 zl i wychodzi liczba ujemna . Co to oznacza ? Ano to ze panstwo polskie nie tylko nie dostanie zadnego podatku ale jeszcze bedzie musialo wczesniej zaplacony podatek
( od tych 10.000 zl zarobionych w Polsce ) zwrócic i jeszcze troche obywatelowi doplacic . Byc moze ze to sobie potem zrefunduje od Dunczyków z tego podatku który oni wzieli -( na podstawie jakichs przepisów umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania ) - ale to juz jest ich sprawa .

W Polsce sa firmy które zajmuja sie takimi rozliczeniami podatkowymi - ale licza sobie dosc slono za swoje uslugi . Natomiast mozna to bez problemu zalatwic samemu jezeli rozumie sie zasade dzialania tego systemu .

Grzegorz

  • Gość
Odp:Troche arytmetyki .
« Odpowiedź #5 dnia: 21 Mar 2006, 00:26:31 »
Witam,

dziekuje za informacje, jestem pod wrazeniem panskiej wiedzy na ten temat. Niestety zdaje mi sie, ze nie spelniam Pana postulatów, gdyż:
1)Na poczatku czerwca wybieram się do Faaborga (mila farma : www.strawberrypicking.dk) na 8 tygodni, jakos trudno mi sobie wyobrazic, by moi pracodawcy zgodzili sie zameldowac mnie u siebie na pol roku (dodam, ze bede mieszkac pod namiotem). Wiecej: na poczatku sierpnia wybieram sie do Francji na kolejna przygode z "fruit picking" - nie pozostane w Danii dluzej niz do konca lipca.

2)Z Danii otrzymałem via email umowe oraz link do Application for residence and work permit in Denmark , oto link do tej strony:
http://www.udlst.dk/NR/rdonlyres/ex5dxml7y3mlexgkw7qjzhg3tmos7c3nehsfu2jz6hlokvnb6ujjyy3h463asnk3ww6gb7noel7p4zsttubndohu6le/n_AnsoegningsSkemaArbejdstager.htm
na tejze stronie musze zadeklarowac date rozpczecia i zakonczenia pracy (nikt nie uwierzy, ze bede zbieral truskawki do grudnia...)

3)Na stronie pracodawcy jest informacja lokalnego SKATU na temat podatkow - zrozumialem jedno: potrzebuje potwierdzenia meldunku w Polsce. Oto link:
http://www.sitecenter.dk/strawberrypicking/workdecription/

Offline Grzegorz_Odense

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 605
  • Reputacja: +21/-1
Prawie za dobrze aby to bylo prawdziwe .
« Odpowiedź #6 dnia: 21 Mar 2006, 01:35:18 »
Zajrzalem pod podany link i zobaczylem ze pisza o zwolnieniu podatkowym w wysokosci 519 kr dziennie na koszty utrzymania w Danii . Czyli zarobek do ok. 15.000 kr miesiecznie bylby zwolniony z podatku . Sprawdze to w urzedzie podatkowym - czy dotyczy to tylko prac sezonowych - czy tez moze wszelkich innych osób które przebywaja w Danii ponizej pól roku - i jezeli tak jest to napisze nastepny komentarz .

Dla uzyskania zwolnienia podatkowego wymagaja potwierdzenia stalego zameldowania w innym kraju - tu radzilbym od razu w Polsce przetlumaczyc to na angielski .

poloniainfo.dk

Prawie za dobrze aby to bylo prawdziwe .
« Odpowiedź #6 dnia: 21 Mar 2006, 01:35:18 »

Offline Grzegorz_Odense

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 605
  • Reputacja: +21/-1
Podatki to nie tylko arytmetyka .
« Odpowiedź #7 dnia: 21 Mar 2006, 02:18:20 »
Skonsultowalem moja wczesniejsza wypowiedz o opodatkowaniu osób osiagajacych dochody i w Polsce i w Danii z p. Alina z Sanoka która byla gosciem na naszym portalu i uzyskalem przepisany przez nia recznie z broszury Urzedu Skarbowego tekst ( serdecznie za to DZIEKUJEMY ) .

----------------------------------------------------

PODATEK ZAPLACONY ZA GRANICA - ZGODNIE Z ART. 27 UST. 9 I 9a USTAWY PRZELICZONY NA ZLOTE
(moj dopisek- rozliczenie w formularzu PIT - 36)

Poz. 165 i 166 wypelniaja podatnicy, ktorzy uzyskali dochody z tytulu dzialalnosci wykonywanej za granica lub ze zrodel przychodow polozonych za granica, do ktorych ma zastosowanie: METODA ODLICZENIA PODATKU ZAPLACONEGO ZA GRANICA (tak brzmi nazwa tego
opodatkowania- wazne!!! poniewaz istnieje druga forma opodatkowania metoda wylaczenia z progresja i nie dotyczy Danii- moj dopisek ).

Metoda ta oznacza, ze podatek zaplacony za granica podlega odliczeniu od podatku obliczonego od lacznych dochodow uzyskanych w roku podatkowym .
Odliczenie to nie moze jednak przekroczyc tej czesci podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, ktora proporcjonalnie przypada na dochod uzyskany za
granica.

W tym przypadku kwote podatku obliczonego wedlug skali od lacznych dochodow uzyskanych za granica i w Polsce nalezy pomnozyc przez kwote dochodu uzyskanego
za granica ( wykazanego w czesci D1 i D2 zeznania )a nastepnie podzielic przez kwote lacznego dochodu uzyskanego za granica i w Polsce.

Metode te stosuje sie miedzy innymi do dochodow uzyskanych ze zrodel przychodow polozonych na terytorium: USA, Rosji, Danii, Wielkiej Brytanii i Finlandii. Metode te stosuja  rowniez podatnicy,ktorzy uzyskuja dochody z tytulu
dzialalnosci wykonywanej w panstwie, z ktorym Polska nie zawarla umowy o unikaniu podwojnego opodatkowania lub ze zrodel przychodow polozonych w takim panstwie.

----------------------------------------------------

Czyli tlumaczac z polskiego na nasze - od sumy podatku wymierzonego w Polsce obliczonego w poprzednio podanym przykladzie bedzie mozna odliczyc jego 80 % ( dochód zagraniczny 40.000 zl w stosunku do dochodu calkowitego 50.000 zl ) - czyli 8344 zl .
Pozostanie zatem do zaplacenia 2.086 zl - z czego juz á conto potrocono od zarobionych w Polsce 10.000 zl sume 1400 zl ( 1900 zl jako 19% podatku - 500 zl zwolnienia podatkowego ) . Czyli doplacimy z dochodów zagranicznych 686 zl .
A ja mialem takie piekne marzenie ze to urzad obywatelowi doplaci . Wystarczylo takie drobne wtracenie ze "suma odliczenia nie moze jednak przekroczyc .... " aby znowu znalezc sie w REALU .

Offline GoTTie

  • Przyjaciel Portalu
  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 797
  • Reputacja: +19/-6
Odp:Podatki to nie tylko arytmetyka .
« Odpowiedź #8 dnia: 21 Mar 2006, 12:14:37 »
Co do zaswiadczenia o zameldowaniu przy pracy tymczasowej:

Dzwonilem do Told og Skat w Odense i powiedziano mi tak:
Faktycznie nie musisz placic podatku w Daniim jedynie w Polsce jesli przy odbieraniu Skatekort, zalaczysz formularz o miejscu zamieszkania w innym kraju niz Dania - do pobrania na stronie/skat.dk/blanketter/02009.pdf - i do tego dolaczysz kopie rachunkow za to mieszkanie, i umowe najmu, przetlumaczona na angielski. Jesli mieszkasz z rodzicami i nie placisz za to mieszkanie, nie dostaniesz ulgi.

Grzegorz

  • Gość
Odp:Podatki to nie tylko arytmetyka .
« Odpowiedź #9 dnia: 21 Mar 2006, 13:42:29 »
Dziekuje za fatyge - z tego co napisales wynika, iz najlepszym rozwiazaniem bedzie przelozenie na angielski umowy o najem pokoju we Wrocławiu i blankietów miesiecznej oplaty za najem. Mam wszakze pytanie: jaki, twoim zdaniem, powinienem wpisac adres zameldowania w aplikacji na stronie :  http://www.udlst.dk/NR/rdonlyres/ex5dxml7y3mlexgkw7qjzhg3tmos7c3nehsfu2jz6hlokvnb6ujjyy3h463asnk3ww6gb7noel7p4zsttubndohu6le/n_AnsoegningsSkemaArbejdstager.htm? Ten, ktory mam w paszporcie i dowodzie osobistym, czy tymczasowy - wrocławski?

Pozdrawiam

Offline GoTTie

  • Przyjaciel Portalu
  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 797
  • Reputacja: +19/-6
Odp:Podatki to nie tylko arytmetyka .
« Odpowiedź #10 dnia: 21 Mar 2006, 13:57:11 »
Ten sam co bedziesz przedstawial w urzedzie podatkowym w Danii. Oni tylko chca znac twoj adres, gdzie wysla ci korespondencje po powrocie do kraju.

Offline Grzegorz_Odense

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 605
  • Reputacja: +21/-1
Podatki w Danii .
« Odpowiedź #11 dnia: 21 Mar 2006, 14:10:15 »
Poniewaz temat podatków jest poruszany na stronie glównej dlatego tam wpisalem dodatkowe komentarze które znalazlem na jedynie miarodajnej stronie Urzedu Podatkowego www.skat.dk .

W Twoim przypadku odliczenie od podatku wyniesie w/g moich informacji 596 kr dziennie - ponadto mozesz odciagnac udokumentowane koszty podrózy w obie strony albo ryczalt za kilometry jezeli przyjedziesz wlasnym samochodem . Zaplacisz jedynie 8% arbejdsmarkedsbidrag ( oplata na rzecz rynku pracy - glównie na zasilki dla bezrobotnych ) .

Ale zwrot podatku w Polsce w zwiazku z podatkiem zaplaconym za granica - o czym pisalem wczesniej - okazal sie tylko moim marzeniem . Odpis ten okazuje sie ograniczony do wysokosci procentowego udzialu dochodu zagranicznego w dochodzie lacznym . Szczególowa informacje o tym zamieszcze prawdopodobnie juz dzisiaj na stronie glównej po potwierdzeniu moich obliczen przez urzad podatkowy w Polsce . Na forum dyskusyjnym mozna sobie pozwalac na jakies gdybania - ale co w witrynie to musi byc chocby wstepnie zweryfikowane .

Grzegorz

  • Gość
Prepaid w Danii
« Odpowiedź #12 dnia: 21 Mar 2006, 14:19:21 »
Dziekuje wszystkim za pomoc - mam nadzieje, ze wszystko pojdzie dobrze, jesli nie to za kilka miesiecy napisze post pt. "Jak odzyskac podatek z Danii?". Mam jeszcze jedno pytanie, dotyczace kwestii komunikacyjnych: jak wyglada sprawa taniego dzwonienia z Danii do Polski, i ile kosztuje najtansza karta prepaid w Danii?
Pozdrawiam

Offline Grzegorz_Odense

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 605
  • Reputacja: +21/-1
Odp:Prepaid w Danii
« Odpowiedź #13 dnia: 21 Mar 2006, 14:56:19 »
Najtaniej jest dzwonic przez komputer za pomoca bezplatnego programu Skype . Z innym uzytkownikiem komputera jest to calkowicie bezplatne . W bibliotekach sa komputery do bezplatnego korzystania to byc moze daloby sie to tak przeprowadzic .
Jezeli dzwoni sie przez komputer do telefonu stacjonarnego to jest wtedy tylko niewielka lokalna oplata ok. 16 øre / min . Trzeba zalozyc konto na Skype i do tego potrzebny jest numer karty kredytowej. Ewentualnie mozna kogos w Danii poprosic aby uzyl swojej karty i zwrócic mu wydatek w gotówce .
600 minut rozmowy z Polska kosztuje wtedy 92 kr .
Jakosc jest zadowalajaca - choc lepsza miedzy komputerem a komputerem niz miedzy komputerem i telefonem . Jednak przy duzym obciazeniu - typowo w niedziele - moze sie pogarszac .

Karty Prepaid mozna najtaniej kupic u Arabów w ich sklepikach ( 100 kr ) - ale zwykle czas rozmowy jest naliczany okolo 3-4 razy szybciej niz faktyczny jezeli dzwoni sie z telefonu prywatnego. Z automatu jest jeszcze gorzej . Jednak ostatnio byly juz takie karty na które - teoretycznie - mozna bylo dzwonic z Danii do Polski 1200 minut - to wtedy nawet po tych wszystkich redukcjach wychodzilo 200 - 300 minut .

Grzegorz

  • Gość
Odp:Prepaid w Danii
« Odpowiedź #14 dnia: 21 Mar 2006, 17:06:22 »
Rozumiem, a jak wyglada sprawa karty do tel. komorkowego - tj. karty startowej. Moze jakis link do stron operatorow dunskich z przykladowymi cenami (najlepiej po angielsku).

poloniainfo.dk

Odp:Prepaid w Danii
« Odpowiedź #14 dnia: 21 Mar 2006, 17:06:22 »

 

Urlop rodzicielski w Danii

Zaczęty przez RybkaWillegoDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 250471
Ostatnia wiadomość 10 Cze 2016, 20:01:31
wysłana przez aneczka.k
uczelnie w Danii?

Zaczęty przez Mateusz199Dział Edukacja

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 518
Ostatnia wiadomość 19 Kwi 2024, 09:15:48
wysłana przez Nancyfrank
Czy przeglady techniczne aut sa obowiazkowe w Danii ?

Zaczęty przez KierowcaDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 26720
Ostatnia wiadomość 27 Paź 2009, 22:39:26
wysłana przez Manior
Nastepny punkt do podniesienia naszej "popularnosci" w Danii...

Zaczęty przez MartynaMDział Hydepark

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 33036
Ostatnia wiadomość 16 Cze 2014, 17:07:43
wysłana przez natalaa
tanie rozmowy na stacjonarne i komórki do Danii z Polski

Zaczęty przez bazakbalDział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 30004
Ostatnia wiadomość 17 Cze 2010, 13:19:35
wysłana przez jamjurand