poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Ulga na dojazdy do Polski czyli jak to dokładnie jest  (Przeczytany 19275 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline nodan

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 54
  • Reputacja: +0/-1
Ulga na dojazdy do Polski czyli jak to dokładnie jest
« dnia: 26 Kwi 2009, 19:26:35 »
Powiedźcie mi dokładnie jak to jest z ulgą na dojazdy do Polski jeżeli ma się umowę na czas nieokreślony, bo co chwile słyszę inną wersję , należy się i ie należy. Mówią , że się nie należy, a znam przypadek koleżanki, która ma umowę na czas nieokreślony i była w Skacie po kartę podatkową i pani zapytała się ile razy planuje pojechać do Polski do końca roku i ona mówi , że co miesiąc będzie jeździć i ujeli jej to w kwocie wolnej. To można czy nie można odliczać dojazdów do polski przy umowie na stałe?

lilianka

  • Gość
Odp: Ulga na dojazdy do Polski czyli jak to dokładnie jest
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Kwi 2009, 19:39:38 »
ja słyszałam ,ze sie należy nawet przy kontrakcir na czas nieokreslony, a w skacie babka sprawdzajac moje rozlczenei, wpisała mi ulge na wyzywienie i nocleg do momentu dostania umowy na stałe , a dojazdy wpisała mi za cały rok.

KIKI

  • Gość
Odp: Ulga na dojazdy do Polski czyli jak to dokładnie jest
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Kwi 2009, 19:59:39 »
Ja bylam w SKAT w piątek zeby mnie rozliczyli i dojazdy do polski mi odliczyli...Chociaz tez slyszalam wersje ze jak sie nie ma rodziny to nie da rady...Powiedzialam dla pani w skat ze nie mam rodziny dzieci....Zapytala czy mam rodzicow albo ich groby.....Na szczescie rodzice zyja powiedzila mi ze poki nie mam dzieci w Polsce a mam miejsce zameldowania w polsce to nie ma problemu...
A a kolega wymeldowal sie z Polski ale i tak odlicza dojazdy bo ma tam dzieci

erika

  • Gość
Odp: Ulga na dojazdy do Polski czyli jak to dokładnie jest
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Kwi 2009, 20:57:34 »
a trzeba miec jakis papierek typu bilet itp azeby odliczyc te wyjazdy?

liselka

  • Gość
Odp: Ulga na dojazdy do Polski czyli jak to dokładnie jest
« Odpowiedź #4 dnia: 26 Kwi 2009, 22:32:30 »
witam,
z tego co się orientuję to odliczyć wyjazdy do Polski mogą tylko (grænceegner) czyli polacy któży sa tu na czas okreslony (nie na stale). Jesli ktoś ma tą sztywną zółtą kartę, jest traktowany jako tu mieszkający i nie może odliczyć sobie od podatku wyjazdów do polski. To chyba jasne, duńczyk tu mieszkający też nie może. Jesli ktoś odliczy sobie, a potem sie skapną to będziecie mieli drakę. Tu sie nie patyczkują z ekonomicznymi oszustami. W skacie odliczają bo wychodzą z założenia ze nie jesteście na stale. Problem polega na tym, że to wy odpowiadacie za zgodność, a nie pani w skacie.

Offline nodan

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 54
  • Reputacja: +0/-1
Odp: Ulga na dojazdy do Polski czyli jak to dokładnie jest
« Odpowiedź #5 dnia: 26 Kwi 2009, 23:03:09 »
Dobrze, ale tu chodzi o rok 2008 więc, jeżeli ktoś w 2008 roku nie był zarejestrowany w komunie i nie miał sztywnej karty wtedy chyba jak najbardziej może

Offline robi2007

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 85
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Ulga na dojazdy do Polski czyli jak to dokładnie jest
« Odpowiedź #6 dnia: 27 Kwi 2009, 06:46:39 »
a co jeśli mam kontrakt bez terminowy ale mam w Polce żonę i dzieci ? no i faktycznie jeżdżę do pl :-\

poloniainfo.dk

Odp: Ulga na dojazdy do Polski czyli jak to dokładnie jest
« Odpowiedź #6 dnia: 27 Kwi 2009, 06:46:39 »

lilianka22

  • Gość
Odp: Ulga na dojazdy do Polski czyli jak to dokładnie jest
« Odpowiedź #7 dnia: 27 Kwi 2009, 11:12:50 »
Nie zgodze sie z tym , na podtsawie papierka z urzedu miasta w Polsce , można odliczyc doajzdy do Polski, mimo zameldowania w Polsce, osobiście byłam w Skacie , i babka mi tak zrobiła.wiem to również od Polskiej ksiegowej rozliczajacej Polaków z Podatku,

lilianka

  • Gość
Odp: Ulga na dojazdy do Polski czyli jak to dokładnie jest
« Odpowiedź #8 dnia: 27 Kwi 2009, 11:18:28 »
    *  Ulgę możesz także otrzymać za przejazdy do Polski jeżeli tam masz miejsce stałego zamieszkania. W przypadku wątpliwości ustala się miejsca stałego zamieszkania na podstawie oceny, gdzie osoba ma swoje centrum interesów życiowych.
      SKAT podaje sprzeczne informacje na temat potrzeby dokumentacji przejazdów. Przejazd można udokumentować mając np. bilet ale nie jadąc samochodem.
      Ulgę możesz obliczyć wpisują do kalkulatorka ilość przejazdów (Antal arbejdsdage) i ilość kilometrów w obie strony (Antal km pr. dag).

ze strony :
http://home25.inet.tele.dk/pl/Skat/TastSelv/BeregnBefordringsfradrag.html

[Posted on: 27 Kwiecień  2009, 11:17:16]

czyli ocena zależy znowu od widzimisie urzednika :0 ( jak juz zauważyłam to normalne w Danii )

robwag

  • Gość
Odp: Ulga na dojazdy do Polski czyli jak to dokładnie jest
« Odpowiedź #9 dnia: 27 Kwi 2009, 20:03:06 »
LILIANKA a co jeśli od miejsca zamieszkania u mojego pracodawcy zostałem przez niego wysłany 4oo km i tam póżniej przebywałem???

liselka

  • Gość
Odp: Ulga na dojazdy do Polski czyli jak to dokładnie jest
« Odpowiedź #10 dnia: 28 Kwi 2009, 13:55:54 »
odliczać sobie wyjazdy do Polski moga tylko ci, ktozy nie maja tej sztywnej zółtej karty. Wiem bo złapali mojego kolege, i musiał pisać do Ministerstwa i oddać karte, zeby zachować prawo do odliczeń. Miał dwa wyjścia, albo ja oddac albo zwrócic wszystkie pieniadze ktore odliczyl.

[Posted on: 28 Kwiecień  2009, 13:53:08]

robwag takie dojazdy możesz spokojnie odliczyć. Nawet duńczycy sobie odpisuja dojazdy jeśli przektaczają chyba 40km.

lilianka

  • Gość
Odp: Ulga na dojazdy do Polski czyli jak to dokładnie jest
« Odpowiedź #11 dnia: 28 Kwi 2009, 14:43:38 »
ta  sztywna żółta karta to ubezpiecznie zdrowotne. prosze nie mieszajcie faktów.
gdzie tego kolege złapali?
kto tego kolege złapał?
do jakiego ministestwa ma on pisac i co ?

kurde nie piszcie niepotwierdzonych informacji .
żółta karta pisze jeszce raz jest to nasza karta na wypadek wizyty u lekarza lub pobytu w szpitalu (ubezpieczniowa tzw.)
jasne , na żółtej karcie jest duński adres ( widziałam sztywne z Polskim ) , ale to o  niczym nie świadczy .
to czy należy sie ulga na dojazdy do Poslki czy nie , zależy od wyceny skatu dot. centrum interesów życiowych,a co do żółtej karty, to ja ją otrzymałam będac na kontrakcie tymczasowym (przez pośrenika ), mieszkająć u posrednika , itd. a zawsze w skacie sie nia legitymuje , zeby spisali cpr ...do niedawna miałam ulgi wszystkie ( bo kontrakt tymczasowy ), teraz mam juz bezterminowy i ulgi na dojazdy mam nadal ( wycena pani ze skatu )
cała rodzine mam w Polsce :)) i doistarczyłam do Skata wyciag z urzedu miasta o stałym zameldwaniu  .

[Posted on: 28 Kwiecień  2009, 14:38:02]

wielu ludzi błednie mysli ze jak odda żółta karte , to bedzie mogło miec ulgi i jezdzic na Polskich blachach .... niech dalej tak myśli ...

[Posted on: 28 Kwiecień  2009, 14:42:33]



[Posted on: 28 Kwiecień  2009, 13:53:08]

robwag takie dojazdy możesz spokojnie odliczyć. Nawet duńczycy sobie odpisuja dojazdy jeśli przektaczają chyba
25 dziennie
« Ostatnia zmiana: 13 Maj 2009, 10:42:28 wysłana przez lilianka »

liselka

  • Gość
Odp: Ulga na dojazdy do Polski czyli jak to dokładnie jest
« Odpowiedź #12 dnia: 28 Kwi 2009, 20:39:15 »
ale ja wcale nie myle faktów.
Masz zupełną racje, żółta karta jest ubezpieczenuiem zdrowotnym.
Są dwa rodzaje kart. Mięka- czyli dla osób mieszkających tu tymczasowo i sztywna- dla osób mieszkających na stale.
Mając sztywną karte ubezpieczeniową, jesteś tu jako osoba tu mieszkająca. Sama przemyśl co to oznacza ???
A co do tego kolegi o ktorym pisalam:
Był w kommunie (Billund Kommune) załatwić sobie ubezpieczenie dla rodziny w PL. Ma sztywną karte i sie nia wylegitymował, Pani urzędniczka wzieła karte i zadzwonila do skatu. Powiedziała ze jest on tutaj na stałe (podstawą właśnie żóŁta karta) i w tym przypadku nie należą sie mu pieniądze za wyjazdy do PL. Jego pracodawca pisał do ministerstwa emigracji o zmiane karty na mięką.
Duńscy urzednicy, co jeden to inaczej (to też prawda)

lilianka

  • Gość
Odp: Ulga na dojazdy do Polski czyli jak to dokładnie jest
« Odpowiedź #13 dnia: 29 Kwi 2009, 16:02:37 »
o pobyt stały można sie starac bodajże po 7 latach... widocznie ten kolega miał :)

[Posted on: 29 Kwiecień  2009, 15:52:00]

jak juz pisałam , widziałam sztywna z Polskim adresem

[Posted on: 29 Kwiecień  2009, 15:53:13]

Napisałam meila do ambasady z tym konkretnym zapytaniem , bo ja i wielu innych Polaków, pomimo żółtej karty ale majacych centrum interesów zyciowych w Polsce ( meldunek, mieszkanie i rodzine ) odliczamy sobie ulgi na dojazdy do Polski, . odliczam je za zgoda urzedników ze Skattecenter w Haderslev :)
i tak jak juz napisałam sztywna żółta karte otzrymałam juz b. dawno, wtedy jeszce miałam kontrakt na czas okreslony, wiec wykluczło to stały pobyt , wnioskuje z tego że żólta karta nie może być dowodem pobytu stałego . kilku moich przyjaciól ma również żółta karte plastikowa pomimo kontraktu na 1.5 roku :)
aa i do tej pory nie mam stałego pobytu. jest tologiczne bo jestem w Danii 2 lata .

nokat

  • Gość
Odp: Ulga na dojazdy do Polski czyli jak to dokładnie jest
« Odpowiedź #14 dnia: 29 Kwi 2009, 17:27:27 »
Moze maja w Dani meldunek ale tylko czasowy ?

poloniainfo.dk

Odp: Ulga na dojazdy do Polski czyli jak to dokładnie jest
« Odpowiedź #14 dnia: 29 Kwi 2009, 17:27:27 »

 

tanie rozmowy na stacjonarne i komórki do Danii z Polski

Zaczęty przez bazakbalDział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 29275
Ostatnia wiadomość 17 Cze 2010, 13:19:35
wysłana przez jamjurand
z duńskiego na polski

Zaczęty przez jan22Dział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 16723
Ostatnia wiadomość 22 Cze 2009, 23:12:13
wysłana przez robertcph.
Nabiał itp. z Polski

Zaczęty przez seba08Dział Kącik Kulinarny

Odpowiedzi: 31
Wyświetleń: 28306
Ostatnia wiadomość 16 Lis 2011, 20:05:53
wysłana przez M z Horsens
gdzie wymienic polski certyfikat na dunski ( wozki widlowe )

Zaczęty przez kumcokDział Hydepark

Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 18585
Ostatnia wiadomość 03 Sty 2022, 20:01:03
wysłana przez wafl
Okna z Polski?

Zaczęty przez MAJECZKADział Hydepark

Odpowiedzi: 32
Wyświetleń: 24994
Ostatnia wiadomość 14 Mar 2012, 22:25:40
wysłana przez roga