poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Problem dla obywateli UE z podpisaniem umowy abonamentowej w telefonii kom.  (Przeczytany 4998 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Svaria

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 343
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Hejka,

Nie wiem czy komus przytrafilo sie cos podobnego ale wczoraj mialem dosyc niemila sytuacje przy zakupie nowego telefonu, ktora chcialbym tutaj opisac.

Otoz jestem abonentem jednej z sieci od ponad 3 lat, co jakis czas bez problemu przedluzalem sobei umowe (wraz z wymiana na nowy aparat). Pare dni temu rozsypal mi sie moj stary telefon wiec postanowilem sobie pojsc do sklepu i przedluzyc umowe na kolejne 6 miesiecy.

Wszystko cacy, ta sama procedura co zawsze, legitymuje sie zolta karta + polskim prawkiem i polskim dowodem os. i nagle zonk

Otoz ten jakze niedoswiadczony i mlody sprzedawca informuje mnie ze nie moze przyjac tych dokumentow poneiwaz w systemie jest napisane Dansk Kørekort.
No wiec zbaranialem, zwlaszcza ze od 3 lat nie bylo najmniejszego problemu z kupnem telefonu, rachunki oplacam regularnie przez pbs'y a do tego nie naleza one do niskich, wiec mozecie sobie wyobrazic w jakim szoku bylem na taka informacje.

Niestety tlumaczenie i wyjasnianie temuz jakze, juz w tym momencie, wystraszonemu sprzedawcy, ze ja juz jestem abonentem od 3 lat,  nic nie dalo. Niesttey manager byl w terenie, wiec i z nim nie moglem sobie porozmawiac, wiec zdecydowalem sie na wyjscie z salonu zanim emocje wzielyby gore nad rozumem.

Jak tylko wyszedlem ze sklepu, zadzwonilem do biura obslugi klienta i tam przez jakies 15 min wymienialem sie argumentami z pania ktora nie zabardzo rozumiala gdzie lezy problem. (Dopabuse po 5 minutach zrozumiala ze ja juz tym abonentem jestem). Nietstey skonczylo sie to tym, ze w ramach nowych zasad moge sobie co najwyzej kupic telefon bez abonamentu i karte prepaid. Zeby bylo jescze ciekawiej, pani z call center wiedziala jescze mneij od tego felernego sprzedawcy.

Jedyne co ta kobieta mi wyjasnila to fakt ze od tego roku ta firma (z wywiadu srodowiskowego wiem ze inne firmy wprowadzily te reguly juz w zeszlym roku) wymaga dunskich dokumentow i nie akceptuje jakiegokolwiek dokumentu Unijnego.
Dla obcokrajowcow pozostaje opcja by wylegitymowac sie Karta ubezpieczenia oraz Karta pobytu o_O.

Wracajac do samego sprzedawcy, pozwolil mi zagladnac w system gdzie faktycznie byly m.in. takie o to opcje akceptowanych dokumentow:

Dunski paszport + Karta ubezp.
Dunskie prawojazdy + karta ubezp.
i gdzies tam na koncu:
Opholdstilladelse + Karta ubezpieczenia ---> czyli teoretycznie jest mozliwosc zawarcia umowy z operatorem na podstawie dokumentu stwierdzajacego nasze warunki pobytu w DK.

Pojawia sie tutaj pewna mala niescislosc - my, jako obywatele Unii zadnej karty pobytu tutaj nie dostaniemy, a jedyne co nam komuna / region jest w stanie wystawic, to (pewno wszystkim znany) taki swistek papieru zwany - Bevis for Registering, w ktorym stwierdzone jest ze mozemy zyci, pracowac itp na terenie Danii bezterminowo, jako obywatele Unii i nie jest wymagane abysmy posiadali jakakolwiek karte pobytu lub pozwolenie na prace, poniewaz (wdg portalu ny I Danmark) "Bevis for Registering" jest wystarczajacym, do normalnego funkcjonowania w tym Hobbitonie, dokumentem dla czlonkwo Unii.

Niestety nie mailem wczoraj juz sily i energii by wracac do tego felernego punktu sprzedazy i przetestowac czy pod ta rubryka ten jakze gorliwy sprzedawca uznalby tenze swistek papieru plus moja karte ubezpieczenia ale postaram sie pobawic w testowanie w przyszlym tygodniu.

Problem ktory wdg mnie moze wystapic to typowa biurokratyczna niescislosc w formularzach i typowa dunska niewiedza prawna osob tworzacych zabezpieczenia i zasady umozliwiania obywatelom Unijnym, zarejestrowanym i mieszkajacym w DK, korzystania z uslug abonamentowych telefonii komorkowej.

Niescislosc ta wdg mnei polega na sprecyzowaniu jakim dokumentem mamy sie poslugiwac -
W systemie wymagana jest karta pobytu (ktora posiada wszelkie dane plus zdjecie) a takwoej obywatele Unii tutaj nie otrzymaja
czyli w teorii zarowno Polak jak i Niemiec, Szwed czy Francuz beda mieli problemy w podpisaniu umowy, a przykladowo uchodzcy z afryki czy azji takich problemow miec nie beda.

Owszem najprosciej byloby wymienic polskie prawo jazdy na dunskie, tylko po co tyle zamieszania i zbednych wydatkow, skoro nasze jest tutaj honorowane.

Ciekawe czy tak samo jak mnei wczoraj potraktowano by Szweda lub Niemca. Szkoda ze nie mam jak tego przetestowac.

Dodam rowniez ze z praw mi znanych jest takie prawo iz Banki nie moga odmowic kredytu (np. na Dom) osobom ktore posiadaja inny paszport niz paszport danego kraju. I jakos tutaj takich problemow nie ma :)
Czy ktos wie jak to jest z dostepem do innych uslug ?

Na szczescie byla jescze jedna metoda zamowienia telefonu i pzedluzenia umowy. Przy tej metodzie nie napotkalem zadnych trudnosci, wiec jako tako lokalnie swoj problem rozwiazalem, jednak mysle ze sam temat jest na tyle ciekawy ze zasluguje na kilka komentarzy.

Co o tym myslicie ? Jakby ni epatrzyl sa to prywatne firmy ktore moga swoje reguly ustalac same, ale wdg mnei nei moze byc takiej sytuacji w ktorej pewne narodowosci (w tym przypakdu ludzie z poza Unii) stawia sie w lepszej sytuacji niz inne (nas obywateli Unii). O ile mi wiadomo to wszystko powinno odbywac sie na rownych zasadach.

PS Darujcie sobie prosze komentarze czemu tak zaostrzono reguly, poniewaz wszyscy dobrze o tym wiemy przez co pewno te reguly zaostrzono i owszem przez takich baranow pozniej my normalni ludzie musimy stawiac czola kolejnej biourokratycznej regule....

Z powazaniem
Svaria

Nie ten morduje naród, kto go zabija, lecz ten, kto go demoralizuje - Arystoteles

kasert

  • Gość
A nie mozna wystapic do komuny po karte ID to tez dunski dokument ze zdjeciem

Offline Svaria

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 343
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Neistety odkad zniesiono wszelkie ograniczenia (nawet te polowiczne) to takiej karty ID komuna obywatelowi Unii wystawic nie moze :(

Bylem juz nie raz i niestety :(

Jedyny dokument ze zdjeciem jaki komuna wystawi to legitymacja mlodziezowa - na ktorej jest tylko zdjecie, imie i nazwisko oraz data urodzenia bez adresu czy pelnego cpr
Nie ten morduje naród, kto go zabija, lecz ten, kto go demoralizuje - Arystoteles

K3

  • Gość
przedłuż umowę przez internet

Offline Svaria

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 343
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Wlasnie tak zrobilem.

Cytuj (zaznaczone)
Na szczescie byla jescze jedna metoda zamowienia telefonu i pzedluzenia umowy. Przy tej metodzie nie napotkalem zadnych trudnosci, wiec jako tako lokalnie swoj problem rozwiazalem, jednak mysle ze sam temat jest na tyle ciekawy ze zasluguje na kilka komentarzy.

Tylko ze wydaje mi sie to troche smieszne.
Przez internet zero problemow a przez sprzedawce w sklepie sam eproblemy.
Nie ten morduje naród, kto go zabija, lecz ten, kto go demoralizuje - Arystoteles

K3

  • Gość
Wlasnie tak zrobilem.

Tylko ze wydaje mi sie to troche smieszne.
Przez internet zero problemow a przez sprzedawce w sklepie sam eproblemy.


po prostu: sprzedawcom brakuje informacji....
ja przy pierwszym zakupie telefonu musiałem ciut poczekać, gdyż sprzedawca kontaktował się z "nadzorem" w celu weryfikacji dokumentów jakie powinienem pokazać...
a kolejne przedłużanie bez problemów, a jeszcze kolejne przez www...

Offline Svaria

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 343
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Przy pierwszym razie mialem tak jak ty :)

Przy drugim rowniez :)

Ogolnei nigdy, nigdzie nei mam najmnieszych problemow - kablowka, internet, wlasny dom itd.....

Przy trzecim przedluzaniu umowy na tel. kom. jak widzisz okazalo sie ze zmeinily sie reguly. Dzwoniac do biura obslugi klienta, kobitka z tamtad gdzies tam dzwonila wyzej i odpowiedz byla jak napisalem wyzej.

Zgadzam sie ze oni sa niedoinformowani.

Byc moze trafilem na bardzo gorliwego sprzedawce ktory przeczytajac Dansk pass zinterpretowal polecenie tak samo jak my interpretujemy 2+2 = 4 :)

A powiedz mi K3 kiedy ostatni raz przedluzales umowe ? I w jakiej sieci ?
Nie ten morduje naród, kto go zabija, lecz ten, kto go demoralizuje - Arystoteles

poloniainfo.dk


K3

  • Gość
Przy pierwszym razie mialem tak jak ty :)

Przy drugim rowniez :)

Ogolnei nigdy, nigdzie nei mam najmnieszych problemow - kablowka, internet, wlasny dom itd.....

Przy trzecim przedluzaniu umowy na tel. kom. jak widzisz okazalo sie ze zmeinily sie reguly. Dzwoniac do biura obslugi klienta, kobitka z tamtad gdzies tam dzwonila wyzej i odpowiedz byla jak napisalem wyzej.

Zgadzam sie ze oni sa niedoinformowani.

Byc moze trafilem na bardzo gorliwego sprzedawce ktory przeczytajac Dansk pass zinterpretowal polecenie tak samo jak my interpretujemy 2+2 = 4 :)

A powiedz mi K3 kiedy ostatni raz przedluzales umowe ? I w jakiej sieci ?


ostatnio w trójce... robiłem przez www

Offline Svaria

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 343
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
No, dostalem potwierdzenie umowy na mejla.

Troche smeisznie bo w polu Kundeinformation jest zaznaczone - zolta karta + dansk billede-ID

Jedyne co spieprzyli to betaling service ale to mozna zmienic z poziomu strony
Nie ten morduje naród, kto go zabija, lecz ten, kto go demoralizuje - Arystoteles

aneczka

  • Gość
Dwa miesiace temu maz kupil w 3 tel na abonament i nie mial zadnych problemow, pani sprawdzila ze od 2 lat ma internet w ich siecii, placi regularnie, poprosila o zolta karte i drugi dokument, maz pokazal polskie prawo jazdy i na tym koniec. Chyba zalezy na kogo sie trafi.

Offline Svaria

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 343
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Pewno masz racje. Jak juz wspomnialem, nigdy wczensiej nei mailem problemow. Przedluzalem umowe pare razy. A teraz trafilem na mlodego niedoswiadczonego pracownika.

Ale musialem sobie ponarzekac by ochlonac :)
Nie ten morduje naród, kto go zabija, lecz ten, kto go demoralizuje - Arystoteles

lilianka

  • Gość
Ja miałam to samo z zakupem internetu. jednak zamówiłam przez internet bez żadnych wymagań i dostałam go po 2 dniach .

aneczka

  • Gość
Tak czasami bywa, znajoma ponad rok temu chciala wziasc w 3 internet przy czym nic u nich wczesniej nie miala czyli byla swiezym klientem, poprosili o zolta karte i drugi dokument ze zdjeciem ale muaisal byc to dunski dokument niestety takiego nie posiadala wiec powiedziano jej ze nie dadza, pozniej z tego co wiem wyrobila sobie ta karte ze zdjeciem i numerem konta w banku i chyba z tym tez jej nie dali, albo ona juz nie probowala.

Offline edith

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 43
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
ponad 2 lata temu poszlam do 3 po internet-nie dali mi bo nie mialam dunskiego dokumentu ze zdjeciem.Poszlam zatem do Fony i tam dostalam bez problemu internet wlasnie z 3. Corce wzielam telefon z sonofona tez bez zbednych dokumentow,na postawie mojego polskiego prawa jazdy.I dzis przedluzylam umowe bez problemu.Uwazam ze jesli w jednm salonie nie chca dac to trzeba isc do nastepnego.Wariactwo ale coz...jakos trzeba sobie radzic z niezyciowymi przepisami ;)

poloniainfo.dk


 

Formularz na a prawo pobytu dla dziecka

Zaczęty przez kahmaDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 14534
Ostatnia wiadomość 14 Lut 2008, 22:47:55
wysłana przez kahma
FORUM DLA NASTOLATKOW

Zaczęty przez JomirDział Hydepark

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 18729
Ostatnia wiadomość 07 Wrz 2009, 18:21:36
wysłana przez Jomir
Pokłosie nie dla duńczyków

Zaczęty przez dania_dDział Hydepark

Odpowiedzi: 52
Wyświetleń: 48751
Ostatnia wiadomość 07 Lip 2013, 01:30:31
wysłana przez aisak
UWAGA! Nie dla każdego A-kasse

Zaczęty przez animattDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 15143
Ostatnia wiadomość 08 Mar 2018, 03:50:19
wysłana przez animatt
PRACA DLA TATY

Zaczęty przez macu123Dział Praca w Danii

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 18523
Ostatnia wiadomość 04 Paź 2007, 21:27:09
wysłana przez Manior