poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Ulga podatkowa na podwojny dom - rezydencja podatkowa  (Przeczytany 8597 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline sanchez

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 25
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Ulga podatkowa na podwojny dom - rezydencja podatkowa
« dnia: 04 Maj 2009, 20:00:40 »
Witam.
Pracuje w Danii od dwoch miesiecy i zamierzam popracowac rok, dwa moze troche dluzej. Z tego co sie orientuje przysluguje mi wyzsza kwota wolna od podatku z tytulu "podwojnego domu" gdyz moja zona z synem mieszkaja w Polsce. Chcialem zglosic w SKATcie rezydencje podatkowa w Polsce gdyz podobno mam mozliwosc placenia podatku w kraju, niestety urzednicy nie chca mi tego uznac, poniewaz mam umowe o prace na czas nieokreslony, a moj pracodawca nie zmieni tej umowy, bo twierdzi ze wszystkim daje taka umowe i nie ma zamiaru jej zmienic na tymczasowa. Czy SKAT ma obowiazek wymagania umowy o prace na czas okreslony i czy mozna to jakos ominac? W tej chwili place pelny dunski podatek bez zadnej ulgi i niestety biorac pod uwage koszty utrzymania tutaj oraz rozlake z rodzina mija sie to z celem. Czy tez tak macie ze urzednicy w SKATcie traktuja was bardzo niemilo, ostatnio pani urzedniczka celowo mowila do mnie taka dunska angielszczyzna, ze nie mozna bylo jej wogole zrozumiec i pokazywala mi jakies przepisy, ktore wydaje mi sie ze wogole nie dotyczyly mojej sprawy. Probowalem juz kilka razy rozmawiac w SKATcie, ale za kazdym razem wymagaja innego dokumentu, a to zameldowania, a to aktu slubu i za kazdym razem znajdua pretekst do niezwiekszenia mi tej sumy. Niestety wyjscie do SKATa jest dla mnie problematyczne, gdyz pracuje w godzinach pracy urzedu, a wiadomo ze zawsze co najmniej godzine trzeba tam odczekac. Czy mam prawo poprosic w SKATcie o tlumacza? Nie moge poprzez SKATs TastSelv odstac sie do czesci w ktorej moge pozmieniac informacje podatkowe o sobie, caly czas wyrzuca mi komunikat ze nie moge teraz wejsc do tej czesci, prosze sprobowac pozniej, czym to moze byc spowodowane? Przepraszam ze tyle pytan na raz. Bede wdzieczny za pomoc.

Offline dorissa79

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 28
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Ulga podatkowa na podwojny dom - rezydencja podatkowa
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Maj 2009, 20:24:50 »
No niestety, posiadajac kontrakt na czas nieokreslony ulga za tzw. "podwojne prowadzenie domu" Ci sie nie nalezy...
Jednym z warunkow otrzymania tej ulgi, jest poza stalym zameldowaniem w PL i "zostawieniem" tam rodziny jest wlasnie kontrakt tymczasowy (do roku, czasem tez do dwoch lat).

Pozdrawiam

Offline sanchez

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 25
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Ulga podatkowa na podwojny dom - rezydencja podatkowa
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Maj 2009, 20:29:55 »
No i to jest wlasnie kolo zamkniete w tym niby panstwie prawa, SKAT rzada umowy na czas okreslony, a pracodawcy nie chca takowej dawac. Paranoja. Czy to rowniez oznacza, ze nie moge sobie wybrac w jakim kraju mam placic podatek?

lilianka

  • Gość
Odp: Ulga podatkowa na podwojny dom - rezydencja podatkowa
« Odpowiedź #3 dnia: 04 Maj 2009, 20:48:59 »
dodam ( na swoim przykładzie ) ,ze jesli w roku pracujesz mniej niz 183 dni w Danii,musisz rozliczyć sie w obydwu krajach , bez względu na wysokość ulg.
Ja na Twoim miejscu rozmawiałabym z szefem,żeby jakiś aneks wniósł do umowy, np. czas próbny .bo szkoda tych ulg. ja z nich korzystałam do oporu , czyli przez 2 lata kalendarzowe, i przy mojej niewielkiej lizbie godzin było to dla mnie bardzo dobre .Tymbardziej, ze sam nie wiesz ile tu bedziesz,bo masz cała rodzine w Polsce , według mnie walcz o ten kontrakt ;0 powodzenia
Pamiętaj, ze mimo wszytsko należa Ci sie ulgi na dojazdy do Polski , zawsze to lepsze niż nic.

Offline sanchez

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 25
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Ulga podatkowa na podwojny dom - rezydencja podatkowa
« Odpowiedź #4 dnia: 04 Maj 2009, 21:04:54 »
Dziekuje bardzo za odpowiedzi. No niestety moj pracodawca jest nieugiety, bo mu zal ze dunczycy placa wieksze podatki, tylko nie bierze pod uwage tego, ze dunczyk pracuje w ciagu dnia efektywnie 6 godzin i to bez pospiechu i bez wysilania sie za bardzo, a placa mu za 8, a polak pracuje ciezko jak wol 10 godzin a placa mu za 7. Oj zle sie dzieje w panstwie dunskim!!! Trudno trzeba kombinowac z zameldowaniami, alimentami, dojazdami, a moglo by byc tak fajnie i uczciwie, ech.
« Ostatnia zmiana: 05 Maj 2009, 10:58:59 wysłana przez Tula »

Gość

  • Gość
Odp: Ulga podatkowa na podwojny dom - rezydencja podatkowa
« Odpowiedź #5 dnia: 04 Maj 2009, 22:42:14 »
Uczciwie by nie bylo gdyby pracodawca wystawil kontrakt na czas okreslony tylko dlatego by otrzymac ulgi od podatku chocial zatrudnienie jest na czas nieokreslony.

Zacznij od okreslenia obowiazku podatkowego - powinienes miec ograniczony (begrænset skattepligt) bo masz zone i dziecko w Polsce (centrum interesow zyciowych). I tak jak lilianka pisala, to daje tobie prawo do ulgi za przejazdy do domu, ktory masz w Polsce. Nie wiem jak jest z ulga za podwojne prowadzenie domu, co nie jest to samo co ulga za koszty wyzywienia i noclegu ktora sie nie nalezy - w obu przypadkach jest wymagane tymczasowe miejsce pracy ale nie wiem czy w obu definicja tymczasowego miejsca pracy jest taka sama, np. czy kontrakt musi byc na czas okreslony (zobacz http://home25.inet.tele.dk/pl/Skat/TastSelv/Felt449.html). Otrzymasz rowniez ulge na rzecz malzonka.

Tak to widze ale nie jestem ekspertem.

gzek

  • Gość
roznica
« Odpowiedź #6 dnia: 05 Maj 2009, 14:04:36 »
Jaka jest roznica miedzy centrum interesow zyciowych a gospodarczych i jak to interptetuje  dunski us

poloniainfo.dk

roznica
« Odpowiedź #6 dnia: 05 Maj 2009, 14:04:36 »

Offline sanchez

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 25
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Ulga podatkowa na podwojny dom - rezydencja podatkowa
« Odpowiedź #7 dnia: 05 Maj 2009, 20:44:30 »
Tez mi sie tak wlasnie wydawalo, ze te dwie znizki, to co innego, bo mi ostatnio pani urzedniczka w SKATcie kazala przyniesc umowe tymczasowa posilkujac sie przepisami odnosnie znizki na zakwaterowanie i wyzywienie. W takim razie w piatek podejde do SKATa i dam znac czy na Dobbelt husførelse tez trzeba miec umowy czasowa. Dziekuje za pomoc.

Gość

  • Gość
Odp: Ulga podatkowa na podwojny dom - rezydencja podatkowa
« Odpowiedź #8 dnia: 05 Maj 2009, 20:55:06 »
W piatek jest swieto - zobacz Officielle helligdage.

Offline sanchez

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 25
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Ulga podatkowa na podwojny dom - rezydencja podatkowa
« Odpowiedź #9 dnia: 27 Maj 2009, 20:25:38 »
Do obniżenia podatku za podwójny dom też trzeba mieć umowe na czas określony, chcialem znizke na wspolmalzonke, to mi teraz każą przynieść zaświadczenie, że żona nie otrzymuje dochodów, jakaś paranoja, a do tego jak chce wejsc na w TastSelv na Ændre årsopgørelsen (oplysningskortet/selvangivelsen) to caly czas mam komunikat:

Meddelelse:
Du kan ikke indtaste oplysninger til årsopgørelsen (oplysningskort/selvangivelse). Årsagen kan være en af følgende:

Vi mangler nogle oplysninger fra fx din arbejdsgiver, pensionskasse eller andre parter. I det tilfælde må du desværre vente til ultimo marts - fra dette tidspunkt kan du igen indtaste.

Hvis du har udenlandsk indkomst eller er vekselerer, kan der ikke indtastes via TastSelv. Du skal derfor selvangive via blanket (papir). Du kan finde  de selvangivelsesblanketter, du skal bruge, her.

Du har forsøgt at indtaste efter fristens udløb. Kontakt SKAT på 72 22 18 18, hvis du har brug for at ændre årsopgørelsen.

Ktoś wie dlaczego? Bo bieganie z każdą bzdurą do skata to porażka.
Skoro jestem tu tymczasowo i chce placic podatki w Polsce, to dlaczego mam tu tez placic pelny podatek? Jakie inne znizki moge jeszcze ewentualnie otrzymać?


[Posted on: 25 Maj  2009, 20:36:46]

Uczciwie by nie bylo gdyby pracodawca wystawil kontrakt na czas okreslony tylko dlatego by otrzymac ulgi od podatku chocial zatrudnienie jest na czas nieokreslony.
A czy uczciwe jest to, że pracodawca wiedząc, że jestem tu tymczasowo i chcę pracować tylko przez jakiś czas nie chce mi zmienić umowy tylko dlatego żebym przypadkiem za dużo nie zarobił?

przyczepie sie

  • Gość
Odp: Ulga podatkowa na podwojny dom - rezydencja podatkowa
« Odpowiedź #10 dnia: 27 Maj 2009, 21:04:29 »
A jak ubiegales sie o prace , to jakie warunki oferowal Twoj pracodawca ?
Rozumialabym  Twoj zal , jesli pracodawca nagle zmienil zdanie i zamiast  obiecanej umowy na czas okreslony dal Ci ja  na czas nieokreslony ...ale  jesli podjales dobrowolnie ta prace od poczatku jako prace na czas nieokreslony , to ja osobiscie
nie widze w tym tym nic nieuczciwego z jego strony . Choc oczywiscie ulg , ktore przelatuja Ci kolo nosa tak po ludzku po prostu  szkoda ...

Gosc

  • Gość
Odp: Ulga podatkowa na podwojny dom - rezydencja podatkowa
« Odpowiedź #11 dnia: 28 Maj 2009, 08:48:35 »
.. chcialem znizke na wspolmalzonke, to mi teraz każą przynieść zaświadczenie, że żona nie otrzymuje dochodów
Hmm, chyba chodzi o dunski dochod bo nie slyszalem zeby w nie mogla miec w Polsce dochodu.
Jezeli masz malzonka w Polsce to tam masz centrum interesow zyciowych i dlatego ograniczony obowiazek podatkowy w Danii - to jest widoczne na karcie podatkowej i rozliczeniu rocznym

Offline sanchez

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 25
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Ulga podatkowa na podwojny dom - rezydencja podatkowa
« Odpowiedź #12 dnia: 30 Maj 2009, 21:10:06 »
No tak, pracę podjąłem dobrowolnie, tylko niestety wtedy kiedy decydowałem się na zatrudnienie w Danii nie miałem pojęcia o tych wszystkich niuansach podatkowych i pewnie gdybym wiedział, to sprawę wyjazdu bym dokładniej przemyślał. Z tego co widze na forum i z rozmów z ludźmi, to pracodawcy zazwyczaj szli pracownikom na rękę. Natomiast odnośnie mojego wątku, to nie po to go napisałem, żeby się wyżalać, tylko rozwiązać z Waszą pomocą mój problem, no ale jak tak człowiek trochę ponarzeka, to może i trochę lżej się robi ;)

Dopytałem, dokładnie w skacie o zniżkę na współmałżonkę, chcą ode mnie zaświadczenie z polskiego US o dochodach żony za 2008, dziwne to ale takie właśnie zaświadczenie mam dostarczyć.

Póki co już mam wiedzę jakie dokumenty na jakie zniżki są wymagane, tak więc dziękuje wszystkim za pomoc i udział w dyskusji.
Pozdrawiam

gosc

  • Gość
Odp: Ulga podatkowa na podwojny dom - rezydencja podatkowa
« Odpowiedź #13 dnia: 30 Maj 2009, 23:02:50 »
W 2008 wyslalem zapytanie do skatu jak to jest z ta ulga na zone jezeli siedzi w Polsce i pracuje - odpowiedzieli ze ich to nie obchodzi czy pracuje czy nie ulga sie nalezy. A teraz widocznie sie cos pozmienialo - bo nawet na zone bedaca tutaj i nie pracujaca nie chcieli dac ulgi i møwili ze najpierw musi miec cpr. Po prostu sami nic nie wiedza.

Offline sanchez

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 25
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Ulga podatkowa na podwojny dom - rezydencja podatkowa
« Odpowiedź #14 dnia: 30 Maj 2009, 23:40:07 »
W broszurze ze skata podane są takie wymagania na temat ulgi na rzecz współmałżonka:
- akt małżeński
- poświadczenie zameldowania w kraju pod tym samym adresem
- fakt nieuzyskiwania przez współmałżonka dochodów w Danii, o dochodach w Polsce nie ma ani słowa, no ale to akurat nie problem dla mnie, bo żona nie może pracować, więc dochodów nie uzyskuje

A to jeszcze mam takie pytanie. Czy jeżeli zatrudniłbym się dodatkowo do drugiej pracy np. do roznoszenia gazet i dostałbym tam umowę np. na miesiąc, czy wtedy dostałbym ulgę obliczoną na całość moich zarobków i co po tym miesiącu, czy skat chciałby kolejną umowę czasową aby utrzymać zniżkę? Oczywiście tylko teoretyzuje, no ale wtedy skat dostałby to co chce, a ja po miesiącu pracowałbym już tylko w tam gdzie mam umowę bezterminową. Niestety w mojej pracy nie da się ciągnąć dwóch etatów, bo jest dosyć ciężka, no ale miesiąc mógłbym się przemęczyć. Wiem, że to są dosyć trudne pytania, ale może jest ktoś kto orientuje się w takich szczegółach.

poloniainfo.dk

Odp: Ulga podatkowa na podwojny dom - rezydencja podatkowa
« Odpowiedź #14 dnia: 30 Maj 2009, 23:40:07 »

 

pomocy karta podatkowa cpr

Zaczęty przez jacek456Dział Podatki

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 8280
Ostatnia wiadomość 21 Mar 2014, 23:43:09
wysłana przez roga
Zaliczkowa deklaracja podatkowa (Forskudsopgørelse 2012)

Zaczęty przez rogaDział Podatki

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 9875
Ostatnia wiadomość 16 Lis 2011, 20:16:06
wysłana przez noemi_1204
karta podatkowa a zasilek

Zaczęty przez tomi66Dział Podatki

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 3198
Ostatnia wiadomość 27 Lip 2015, 07:31:15
wysłana przez tomi66
Zaliczkowa Deklaracja Podatkowa 2011 (Forskudsopgøresle 2011)

Zaczęty przez rogaDział Podatki

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 3866
Ostatnia wiadomość 09 Paź 2010, 20:02:51
wysłana przez roga
karta podatkowa

Zaczęty przez PawełDział Podatki

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 2474
Ostatnia wiadomość 25 Wrz 2009, 00:19:58
wysłana przez Klignon2