poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: POLSKA SZKOŁA DLA DZIECI W ODENSE  (Przeczytany 27558 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Kajam

  • Gość
POLSKA SZKOŁA DLA DZIECI W ODENSE
« dnia: 09 Cze 2009, 18:34:40 »
Kilka tygodni temu powstał projekt utworzenia POLSKIEJ SZKOŁY DLA DZIECI.Jest tylko jeden warunek: minimum 12 uczniów. Osoby zainteresowane proszę o kontakt  na mail:  kaja7824@wp.pl .

kajaM

  • Gość
Odp: POLSKA SZKOŁA DLA DZIECI W ODENSE
« Odpowiedź #1 dnia: 13 Lis 2009, 11:19:10 »
II PODEJŚCIE
       Rodziców którzy nadal są zainteresowani Polską Szkołą dla dzieci proszę o kontakt:
kaja7824@wp.pl, 50336696 lub przybycie w dniu 15.11.2009 do Polskiego Kościoła, po mszy około godziny 13, będą Państwo mogli się dowiedziec więcej na ten temat.

Offline neletop

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 4
  • -Otrzymane: 16
  • Wiadomości: 681
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: POLSKA SZKOŁA DLA DZIECI W ODENSE
« Odpowiedź #2 dnia: 13 Lis 2009, 11:57:46 »
Jak dobrze ze ktos podjal ta inicjatywe

Offline kaja7824

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: +0/-0
Odp: POLSKA SZKOŁA DLA DZIECI W ODENSE
« Odpowiedź #3 dnia: 13 Lis 2009, 19:31:07 »
        A to link do poczytania, dotyczy szkół dla dzieci obcokrajowcow np. nas, niestety mój duński nie jest tak dobry aby to przetłumaczyć wiec podaje w orginale....
http://www.dlf.org/undervisning/elever+og+for%C3%A6ldre/tosprogede+elever/modersm%C3%A5lsundervisning

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: POLSKA SZKOŁA DLA DZIECI W ODENSE
« Odpowiedź #4 dnia: 13 Lis 2009, 20:14:37 »
WYbiore z artykulu najwazniejsze fakty, bo nie mam czasu na tlumaczenie (przepisywanie calosci).
Dzieciom z krajow EU nalezy sie nauczanie jezyka ojczystego w wymiarze 3-5 godzin tygodniowo.
Nauczanie nalezy/powinno byc zaoferowane jezeli w komunie jest przynajmniej 12 dzieci z danego kraju i wykwalifikowany nauczyciel.
W miare mozliwosci nauczanie powinno odbywac sie w szkole dzieci, lecz z braku kompletu uczniow, nauczanie moze odbywac sie w sasiedniej szkole w tej samej komunie lub w nawet innej komunie.
Nauczanie powinno obejmowac juz dzieci z zerowki i moze za zgoda rodzicow odbywac sie rowniez w soboty.
Nauczyciel musi miec kwalifikacje nauczycielskie w ukierunkowaniem na nauczanie jezyka.

Wybralam tylko informacje najistotniejsze.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline kaja7824

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: +0/-0
Odp: POLSKA SZKOŁA DLA DZIECI W ODENSE
« Odpowiedź #5 dnia: 14 Lis 2009, 11:08:34 »
"Szukajcie a znajdziecie"
Proszę bardzo obiecałam formularz zgłoszeniowy.
Bardzo prosimy Państwa ( nie tylko ja proszę) o pobranie, wydrukowanie, wypełnienie i przyniesienie lub poproszenia sąsiadów aby przynieśli w niedziele do koscioła (g.13) powyższy formularz. 

[Posted on: 14 Listopad  2009, 00:11:44]

                  Den udfyldte blanket sendes senest den 7. maj 2010 til:
Czyli nie zostało wiele czasu.......
« Ostatnia zmiana: 02 Gru 2009, 20:11:55 wysłana przez kaja7824 »

Offline souli

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 112
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: POLSKA SZKOŁA DLA DZIECI W ODENSE
« Odpowiedź #6 dnia: 14 Lis 2009, 12:06:40 »
kaja7824 czy mozesz cos wiecej opisac jak ta szkola ma wygladac,jakie dni (sobota czy niedziela) ile godz? Krotki zarys tego jak ta szkola ma wygladac

dzieki

poloniainfo.dk

Odp: POLSKA SZKOŁA DLA DZIECI W ODENSE
« Odpowiedź #6 dnia: 14 Lis 2009, 12:06:40 »

Offline kaja7824

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: +0/-0
Odp: POLSKA SZKOŁA DLA DZIECI W ODENSE
« Odpowiedź #7 dnia: 14 Lis 2009, 19:07:34 »
                      Jutro w kościele po mszy polskiej czyli około godziny 13 odbędzie się spotkanie informacyjne na ten temat, gdzie dowiecie się Państwo wszystkich szczegółów.
Zainteresowanych serdecznie zapraszamy.

Offline souli

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 112
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: POLSKA SZKOŁA DLA DZIECI W ODENSE
« Odpowiedź #8 dnia: 14 Lis 2009, 22:17:32 »
a co z  rodzicami ktorzy nie beda na tym spotkaniu????????????np : brak czasu-odleglosc-brak transportu???????????kilka zdan to chyba nie jest wielki problem w tak waznej sprawie???mimo wszystko prosze o zarys wygladu szkoly i jej funkcjonowania

Offline kaja7824

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: +0/-0
Odp: POLSKA SZKOŁA DLA DZIECI W ODENSE
« Odpowiedź #9 dnia: 14 Lis 2009, 23:22:48 »
     Dobrze, wszystko rozumiem: brak czasu-odleglość-brak transportu, dlatego tez jutro zamieszczę dodatkowe informacje na ten temat. Sprawa jest naprawdę ważna i naprawdę nie ma dla mnie żadnego problemu w tym aby zamieścić dodatkowe informacje.

Offline souli

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 112
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: POLSKA SZKOŁA DLA DZIECI W ODENSE
« Odpowiedź #10 dnia: 14 Lis 2009, 23:30:55 »
bardzo sie ciesze,czekam na wieci i pozdrawiam:)

Offline kaja7824

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: +0/-0
Odp: POLSKA SZKOŁA DLA DZIECI W ODENSE
« Odpowiedź #11 dnia: 18 Lis 2009, 05:01:58 »
FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY
Mam  nadzieję że nikt z Państwa nie będzie miał problemów z zapisaniem lub otworzeniem ewentualnie wydrukowaniem tego pliku. Druk jest po korekcie, na tą chwilę jest jak najbardziej aktualny. Gdyby było coś nie tak proszę o info.

[Posted on: 18 Listopad  2009, 00:17:09]

   15.11.2009  odbyło się pierwsze, ale nie ostatnie, spotkanie pt. POLSKA SZKOŁA DLA DZIECI W ODENSE (na Fyn). Frekwencja jak na pierwszy raz odnoszę wrażenie że zadowalająca(mogło być lepiej).Przejdźmy do rzeczy. Spotkanie to miało na celu przedstawienia(w skrócie), przybyłym rodzicom „Programu Rozwoju Oświaty Polskiej za Granicą i Oświaty Polonijnej na lata 2009-2011” który gwarantuje naszym dzieciom naukę języka ojczystego i przedmiotów w tym języku.
        Na początku listopada 09r w Kopenhadze miał miejsce Kurs Dydaktyczny na którym zostały szczegółowo omówione wszelkie zawiłości i nie tylko, przedstawionej przez Ministerstwo Edukacji
Narodowej kolejnej reformy szkolnictwa z tym że teraz ta reforma dotyczy również nauczania poza granicami RP. 
http://www.polska-szkola.pl/file.php/1/moddata/forum/32/25/plan_dzialan_projekt.pdf
Podczas spotkania, spośród członków Towarzystwa Krzewienia Oświaty Polskiej w Dani wybrano koordynatorów mających na celu wprowadzenie w życie  wyżej wspomnianego programu.
        Koordynatorem na Fyn jest Pani BARBARA CERAZY,  barbara@cerazy.dk pod tym adresem otrzymają Państwo wyczerpujące odpowiedzi na pytania dotyczące powstania Polskiej Szkoły na Fyn.    Mówiąc o szkolnictwie za granica przede wszystkim będą to społeczne szkoły sobotnie jako  podstawowa forma instytucji kształcącej w języku polskim przy stałym wsparciu metodycznym i merytorycznym ze strony rządu polskiego. Przedmioty zostaną podzielone na dwa bloki: językowy i zintegrowany blok kształcenia kulturowego(geografia polski, historia, wiedza o kulturze, wiedza o współczesnej Polsce). Jeśli chodzi o ilość godzin nauczania tygodniowo tzn. w soboty(nie mam dobrych wiadomości) miało by to trwać 3 godziny. Postaramy się to zmienić, mam nadzieję.     Czytając wywiad”Gdy do Polski daleko” przeprowadzony z wiceministrem edukacji Krzysztofem Stanowskim natknęłam się na kilka bardzo interesujących zdań: „Cele szkoły sobotniej powinni wyznaczać rodzice. Oni też powinni oceniać sposób jej funkcjonowania, mieć także ostateczny głos w kwestii zakresu nauczanych przedmiotów a nawet zatrudnienia nauczycieli.”

Na czym miała by polegać ta reforma?
nowa specjalna podstawa programowa, programy i modułowy podręcznik dla szkół polskich za granicą podzielone na bloki: językowy oraz kształcenia kulturowego (w tym bloku m.in. historia oraz geografia Polski, literatura, wiedza o współczesnej Polsce);

- szkoły sobotnie, które będą współpracowały z MEN i realizowały specjalną podstawę programową, będą wydawały uczniom świadectwa wg wzoru zatwierdzonego przez MEN (w tej chwili takie prawo mają tylko szkoły przy ambasadach);

- zwiększenie pomocy dla wszystkich szkół sobotnich, stopniowa likwidacja dysproporcji między zasadami finansowania szkół przy ambasadach i szkół prowadzonych przez organizacje polonijne; stopniowe przekształcanie szkół sobotnich przy ambasadach w szkoły prowadzone przez stowarzyszenia przy wsparciu finansowym państwa;

- umożliwienie absolwentom uzyskania certyfikatu poświadczającego znajomość języka polskiego;

- możliwość korzystania z tzw. nauczania domowego (to realizacja obowiązku szkolnego poza szkołą): uczeń, choć będzie przebywał za granicą, zapisany zostanie do szkoły w Polsce i stąd otrzyma świadectwo na podstawie dorocznych egzaminów klasyfikacyjnych, organizowanych przez dyrektora szkoły w Polsce;

- dla zainteresowanych możliwy będzie korespondencyjny tryb kształcenia przygotowujący do uzyskania polskiej matury;

- uczniowie wracający z zagranicy będą mogli skorzystać z rocznego wsparcia przed przyjazdem, a po powrocie – z możliwości dodatkowych zajęć z języka polskiego oraz dodatkowych zajęć wyrównawczych z większości przedmiotów, tak aby jak najbardziej płynnie włączyć się w polski system edukacyjny;

- przy wybranych polskich placówkach dyplomatycznych będą działać doradcy oświatowi.

        Jeśli mają Państwo pytanie odnośnie szkoły, prosimy pisać i pytać. barbara@cerazy.dk

  Czy jest to możliwe że na Fyn jest tylko 13 dzieci w wieku szkolnym (6-14). Mam inne zdanie na ten temat, ale do wszystkich osobiście dotrzeć nie potrafię, proszę Państwa, Ci którzy to czytacie powiedzcie o tym waszym znajomym, jeśli oni nie mają dzieci może dla ich znajomych informacja ta się przyda
« Ostatnia zmiana: 18 Lis 2009, 12:48:31 wysłana przez kaja7824 »

rokas

  • Gość
Odp: POLSKA SZKOŁA DLA DZIECI W ODENSE
« Odpowiedź #12 dnia: 18 Lis 2009, 08:12:21 »
Skoro o oswiacie mowa, i nauczaniu jezyka ojczystego: formularz, pani Kaju.

Offline kaja7824

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: +0/-0
Odp: POLSKA SZKOŁA DLA DZIECI W ODENSE
« Odpowiedź #13 dnia: 18 Lis 2009, 09:09:42 »
widocznie "sprawdź ortografie" zawiódł albo pomroczność jasna o dwudziestej czwartej atakuje.

joanna1997

  • Gość
Odp: POLSKA SZKOŁA DLA DZIECI W ODENSE
« Odpowiedź #14 dnia: 18 Lis 2009, 23:17:33 »
ja dopabuse teraz zobaczyłam ten temat i jestem bardzo zainteresowana(nie wiem,jak dziecko ;)ale tu zacznę zadawać pytania.mam troszkę do odensy,do kościoła nie uczęszczamy(nie bardzo wiem nawet gdzie jest)i gdybym chciała wysłać formularz to gdzie?następne pytanie:był tam podpunkt o "możliwości domowego nauczania".czyli,że mogłaby się córka uczyć w domu,a potem do polski na egzamin?bardzo proszę o odpowiedź.pozdrawiam serdecznie

poloniainfo.dk

Odp: POLSKA SZKOŁA DLA DZIECI W ODENSE
« Odpowiedź #14 dnia: 18 Lis 2009, 23:17:33 »

 

Formularz na a prawo pobytu dla dziecka

Zaczęty przez kahmaDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 14832
Ostatnia wiadomość 14 Lut 2008, 22:47:55
wysłana przez kahma
FORUM DLA NASTOLATKOW

Zaczęty przez JomirDział Hydepark

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 19055
Ostatnia wiadomość 07 Wrz 2009, 18:21:36
wysłana przez Jomir
Pokłosie nie dla duńczyków

Zaczęty przez dania_dDział Hydepark

Odpowiedzi: 52
Wyświetleń: 49498
Ostatnia wiadomość 07 Lip 2013, 01:30:31
wysłana przez aisak
UWAGA! Nie dla każdego A-kasse

Zaczęty przez animattDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 15486
Ostatnia wiadomość 08 Mar 2018, 03:50:19
wysłana przez animatt
PRACA DLA TATY

Zaczęty przez macu123Dział Praca w Danii

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 19602
Ostatnia wiadomość 04 Paź 2007, 21:27:09
wysłana przez Manior