poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Blaski i cienie pobytu na podst. umowy o prace, zwiazku partnerskiego czy slubu?  (Przeczytany 13582 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

rudy

  • Gość
Witam Panstwa serdecznie.
Interesuje mnie temat zwiazku partnerskiego (konkubinatu) w Danii. Przesledzilam pare wczesniejszych watkow ale wciaz mam kilka watpliwosci. Przebywam w Danii z dzieckiem od 2,5 roku mieszkamy z moim dunskim partnerem, od poczatku mojego pobytu mialam pozwolenie ze wzgledu na prowadzona dzialalnosc gospodarcza niestety kilka miesiecy temu moja firma zbankrutowala. Niedlugo w zwiazku z tym konczy mi sie pozwolenie na pobyt w tym kraju. Zamierzam otworzyc nowa firme i w zwiazku z tym mam dylemat czy starac sie o pobyt ze wzgledu na prace czy na podstawie laczenia rodzin. Nie jestesmy malzenstwem i na razie nie zamierzam brac slubu (chyba ze sytuacje mniedo tego skloni) nie mniej jedak czas biegnie i chcialabym byc zabezpieczona na przyszlosc w przypadku gdybym stracila prace lub partnerowi by sie cos stalo. Czy ktos z Panstwa moglby wyjasnic jakie konsekwence dla mnie (pozytywne i negatywne) bedzie mial
1) pobyt na podstawie umowy o prace (wlasciwie jestem w tej sytuacji teraz, otrzyalam kontanthjelp na pol roku a pozniej musze wyjechac z Danii)
2) pobyt na podstawie laczenia rodzin ale bez slubu
3) pobyt na podstawie laczenia rodzin ze slubem
Chodzi mi np.o
konsekwencje negatywne: kaucja , pozytywne: np ewentualna opieka panstwa po ustaniu zwiazku
Mam nadzieje ze nie skomplikowalam te kwestii zbytnio i licze na Panstwa porade.

Offline Bulinka

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 153
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
ja chciałabym się dowiedzieć co daje łączenie rodzin, ponieważ słyszałam jeszcze o drugim sposobie na uzyskanie prawa pobytu: polega on na okazaniu że posiada się pewna kwotę na swoje utrzymanie (nie jest ta kwota blokowana), dostaje się prawo pobytu do czasu gdy zaczyna się pracę lub naukę i wtedy trzeba się ubiegać o pozwolenie na pobyt za względu na prace lub naukę. Jednakże nie wiem co te dwa sposoby różni, myślę sobie że może łączenie rodzin daje coś więcej.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
1. Zwiazki partnerskie sa "zarezerwowane" tylko dla par homoseksualnych. Po prostu nie nazywa sie w swietle prawa takiego malzenstwa malzenstwem, a zwiazkiem partnerkskim, totez dla osob odmiennych plci nie jest mozliwy podbyt na podtsawie zwiazku partnerskiego. Dodam, ze aby wstapic w zwiazek partnerki, trzeba wziac po prostu slub :)

2. Laczenia rodzin, bez slubu zrobic sie nie da.
3. Pobyt na podtawie laczenia rodzin polsko -dunskich, wiaze sie z wplaceniem ponad 60.000 kaucji, od zwyklego unijnego pobytu rozni sie tylko tym, ze na podstawie unijnego pobytu mozesz byc w Danii tak dlugo jak mozesz sie utrzymac. To co sama napisalas, otrzymasz pomoc na na 6 miesiecy, a pozniej musisz wyjechac. W przypadku pobytu na podstawie laczenia rodzin, pomoc mozesz otrzymywac nawet do konca zycia (tak oczywiscie w przenosni, bo zaraz sie madrzy znajda :) ) , aczkolwiek podkreslam!!! warunkiem uzyskania pobytu stalego w przyszlosci jest miedzy innymi zaswiadczenie z komuny o niepobieraniu pomocy socjalnej.

Bulinko:
Tak mozna otrzymac taki pobyt na podtsawie wykazania sie srodkami do zycia, ale nie wtedy kiedy jestes zona Dunczyka. Czyli jezeli wybierzesz ten sposob pobytu, nie mozesz miec slubu ze swoim narzeczonym. Po drugie, taki pobyt nie daje najmniejszych praw do jakiejkolwiek pomocy - wykazalas, ze masz srodki na utrzymanie, wiec Panstwa nie obchodzi co sie z Toba dzieje, poza tym takie pozwolenia dostaje sie tylko na rok i co roku nalezy je przedluzac.

Zwracam tez uwage na fakt, iz do pobytu stalego trzeba byc w Danii minimum 5 lat z tego samego powodu. Zmiana powodu, powoduje liczenie tych 5 lat od nowa. Czyli na przyklad bylas tu 2 lata z powodu np. nauki, wyszlas za maz zaczynasz byc na podstawie laczenia rodzin. Owe 5 lat zaczyna sie liczyc od poczatku.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

rudy

  • Gość
Pani Mirro bardzo dziekuje za szybka odpowiedz, mam tylko jedna watpliwosc . Ponizej cytuje nyidanmark.dk  i zastanawiam sie czy moge moj zwiazek zakwalifikowac jako "fast samlever over 18" czy to dotyczy czegos innego.

"3.Hvilke familiemedlemmer kan opnå familiesammenføring til en dansk statsborger efter EU-retten?

Følgende familiemedlemmer er omfattet af muligheden for at opnå familiesammenføring til en dansk statsborger, der har udnyttet sin ret til fri bevægelighed i et andet EU/EØS-land:
ægtefælle
registreret partner
fast samlever over 18 år ....."


Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Czlonek rodziny powyzej 18 roku zycia, na stale mieszkajaca z czlonkiem UE (chodzi tu na pewno o dzieci, ktore nie sa jeszcze samodzielne - ucza sie, osoby niepelnosprawne bedace pod opieka - tych relacji jestem pewna, nie jestem pewna co do rodzicow, rodzenstwa, mam obawy, ze jednak nie, jeszcze wieksze obawy lacze z konkubinatem, aczkolwiek podkreslam, ze sa to tylko moje obawy, nalezaloby poszperac glebiej w przepisach, na co niestety nie mam w tej chwili czasu).
O ile dobrze pamietam, to przepis, ktory cytujesz dotyczy tylko sytuacji, w ktorej Dunczyk mieszkal za granica (w UE) i chce wrocic do kraju z osobami, ktorymi mieszkal.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

rudy

  • Gość
Ponownie dziekuje :)
Postaram sie dowiedziec czegos jutro w Udlændingeservise. Szczerze mowiec nie zastanawialam sie wczesniej nad pozwoleniem na podstawie laczenia rodzin bo mialam firme. Jednak teraz biore to pod uwage, mysle ze majac problemy natury zawodowej mozna dzieki temu nie stresowac sie dodatkowo kwestia pobytu.

Offline vaxa_rys

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 4
  • -Otrzymane: 26
  • Wiadomości: 475
  • Reputacja: +4/-6
1. Zwiazki partnerskie sa "zarezerwowane" tylko dla par homoseksualnych. Po prostu nie nazywa sie w swietle prawa takiego malzenstwa malzenstwem, a zwiazkiem partnerkskim, totez dla osob odmiennych plci nie jest mozliwy podbyt na podtsawie zwiazku partnerskiego. Dodam, ze aby wstapic w zwiazek partnerki, trzeba wziac po prostu slub :)


nie do końca się zgodzę, dostalam pozwolenie na pobyt na zasadzie takiego zwiazku(za wczasu informuje, że moim partnerem był mężczyzna, obecnie mój mąż), u nas potocznie nazywanego konkubinatem.

poloniainfo.dk


Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Pewnie znow jak zwykle rozne interpretacje prawa, ktore sie zdarzaja.
Kiedys dowiadywalam sie na ten temat i taka dostalam odpowiedz.

A jako ciekawostke na temat balaganu w przepisach dunskich i w urzedzie imigracyjnym przytocze fakt z zycia wziety :)
Wlasnie dostalysmy z corka karty pobytu, o ktorych pisze wyraznie, ze sa tylko dla obywateli trzeciego swiata....
Dodam, ze dotychczas takiej karty nie mialam, choc pozwolenie na pobyt po raz pierwszy dostalam w czasach, kiedy Polska nie byla rownorzednym partnerem w Unii...
Coz :) widocznie jestem z trzeciego swiata :) To i tak zawsze lepiej niz nie z tej Ziemi :)

[Posted on: 10 Sierpień  2009, 14:36:08]

Sprawdzilam, zwiazek partnerski moze byc rowniez pomiedzy parami plci przeciwnej, aczkolwiek jego geneza wywodzi sie z powodu stworzenia mozliwosci parom homoseksulanym zawracia czegos na ksztalt slubu.
W Danii glowne  roznice miedzy zwiazkiem partnerskim a malzenstwem dotycza przede wszytskim plci (malzenstwo jest dozowolone dla roznych plci, zwiazke tego nie wymaga) oraz adopcji i wladzy rodzicielskiej.

Niestety proces pozwolenia na pobyt na jego podstawie odbywa sie dokladnie na takich samych warunkach jak malzenstw, ze wzgledu na taka sama funkcje prawna.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

rudy

  • Gość
Wlasnie sie dowiedzialam w Udlændingeservice ze osoby bedace w zwiazku nieformalnym (cohabitation) a starajace sie o pozwolenie na pobyt w ramach laczenia rodzin musza zlozyc stosowna deklaracje (zalaczona do wniosku) i udowodnic ze przez minimum 1,5 roku zamieszkiwaly razem. Oprocz tego dowiedzialam sie ze ze wzgledu na to ze moj dunski partner ma dwoje dzieci z poprzedniego zwiazku ktore go odwiedzaja, nie musimy wplacac kaucji jako ew zabezpieczenia (60 tys). :)

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
A co maja odwiedziny dzieci do kaucji?
Z czystej ciekawosci pytam, moja polowka kaucji juz wrocila, a i maz dzieci nie ma, ale zastanawia mnie dunska logika :)
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

rudy

  • Gość
Szczerze mowiac nie wiem. Nie mniej jednak chyba tak jest, poniewaz do mojej sprawy zbiegly sie panie z trzech okienek i wspolnie uradzily to co przytoczylam wyzej.  Sama jestem zaskoczona. Pozytywnie :) 

A tak na marginesie przy okazji zalatwiania roznych spraw prywatno zawodowych w urzedach uderza mnie nastepujacy schemat postepowania:
1) urzednik zapoznaje sie z pismem/wnioskiem etc..
2) przeprasza i idzie poradzic sie kolegow
3) wraca z "obstawa": wspolpracownicy lub/oraz szef
4) wspolnie stwierdzaja, ze odpowiedz przyjdzie droga pocztowa/telefoniczna/mailowa

;)

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
 ;D
Przy czym odpowiedz pisemna nie zawsze zgodna jest z rzeczywistoscia  ;D

Np. dostalam odpowiedz or RADCY PRAWNEGO!!! biura emigracyjnego, ze zwrot polowy kaucji mozna otrzymac li i jedynie po minimum 5 latach, w chwili otrzymania pobytu stalego, oraz ze nie ma zadnej mozliwosci otrzymania polowy po zdaniu PD3 !

Dwa tygodnie pozniej otrzymalismy pismo i polowe kaucji z job center :)
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

rudy

  • Gość
Ja wysle niebawem moj wniosek o pobyt na zasadzie laczenia rodzin i zobacze za pol roku co z tego wyniknie. (w urzedzie poinformowano nas ze rozpatrzenie wniosku trwa pol roku) Przy okazji dowiedzialam sie ze moje dotychczasowe 3 lata pobytu na podst pozwolen na prace, pomimo ze zylismy caly czas razem w zwiazku nieformalnym nie licza sie i zaczynam naliczanie lat pobytu od zera.
Hmmm.... zamierzam dolaczyc do wniosku list o zaliczenie ostatnich trzech lat gdyz w/g decyzji Landskatteraten w ktorym sie procesowalam  (i przegralam :() ze Skatem jestem tu na stale. Orzeczenie jest uzasadnione moim  zwiazkiem nieformalnym a nie dokumentami Udlændingeservice mowiacymi ze jestem tu tymczasowo. Tak wiec wydaje mi sie logiczne ze skoro musialam poniesc przykre i kosztowne konsekwencje zycia w zwiazku nieformalnym to moze teraz pora na te przyjemne :)
Pozdrowienia dla wszystkich spolegliwych inaczej ;)

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Raczej nie zalicza niestety. Tak jak napisalam, 5 lat z tego samego powodu, ale sprobowac zawsze mozna.

Pytalam o to samo, bo chcialam zmienic nasze pozwolenie na unijne laczenie rodzin, gdy weszly nowe przepisy. Powiedzieli, ze nie ma sprawy, ale lata naliczaja od nowa, pomimo ze to wciaz laczenie rodzin. Ich nie obchodzi jak dlugo tu jestes, ale z jakiego powodu/na podstawie jakiego paragrafu masz pozwolenie!!!
Na nieszczescie, jest to zapisane w ustawie, a nie w jakims drobnym ustepie do ustawy, wiec szablonowo myslacy prawnik, raczej zadziala mechanicznie.

Tak wiec ciagne nasze laczenie rodzin na podstawie przepisow dla trzeciego swiata :) wraz z moja nowootrzymana karta pobytu :) schowalam ja sobie na dno szufladki, niech nabiera mocy :)
CO do terminu, co prawda na przedluzenie, ale czekalam ostatnio niecale 3 miesiace, wiec moze Wasze wnioski tez pojda nieco szybciej.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline Bulinka

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 153
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Dziękuję Mirra za odpowiedź, długo trwa oczekiwanie na łączenie rodzin, jaki jest mój status w trakcie tego oczekiwania, czy to oznacza że do czasu uznania łączenia rodzin jestem pozbawiona jakiś praw?

poloniainfo.dk


 

zwolnienie z pracy - czy musi podać powód

Zaczęty przez zosiaxDział Pomoc!

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 16764
Ostatnia wiadomość 17 Lip 2008, 16:33:25
wysłana przez zosiax
Mieszkanie spoldzielcze czy wlasnosciowe

Zaczęty przez ukaDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 11122
Ostatnia wiadomość 21 Lip 2009, 18:23:16
wysłana przez uka
Czy przeglady techniczne aut sa obowiazkowe w Danii ?

Zaczęty przez KierowcaDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 26385
Ostatnia wiadomość 27 Paź 2009, 22:39:26
wysłana przez Manior
rejestrować żone czy nie? - podatek, kwota zwolniona,

Zaczęty przez piotrekszDział Podatki

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 11407
Ostatnia wiadomość 12 Paź 2008, 13:59:51
wysłana przez Klingon
czy Duńczycy płacą na czas?

Zaczęty przez henlenDział Hydepark

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 7489
Ostatnia wiadomość 29 Wrz 2020, 08:16:02
wysłana przez Jomir