poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Ulga za niepracującego współmałżonka  (Przeczytany 3890 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline proker

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: +0/-0
Ulga za niepracującego współmałżonka
« dnia: 29 Kwi 2014, 17:06:02 »
Witam

Nigdzie na forum nie mogę znaleźć aktualnej informacji na temat ulgi jak w tytule.
Z tego co wyczytałem za 2013 ulga wynosi 42800 kr.
Pytanie tylko w jaką rubrykę ją wpisać ? Czy ta kwota jaką wymieniłem jest prawidłowa ?

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Ulga za niepracującego współmałżonka
« Odpowiedź #1 dnia: 30 Kwi 2014, 16:12:37 »
Witam
Nigdzie na forum nie mogę znaleźć aktualnej informacji na temat ulgi jak w tytule.Z tego co wyczytałem za 2013 ulga wynosi 42800 kr.Pytanie tylko w jaką rubrykę ją wpisać ? Czy ta kwota jaką wymieniłem jest prawidłowa ?

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam

Cos bardzo slabo z tym czytaniem/znalezieniem na forum. Sam o tym temacie pisalem juz kilka razy i to bardzo szczegolowo. Prosze wybaczyc moj ton odpowiedzi, ale to co sie tutaj wypisuje na forum odnosnie takich i podobnych spraw (na innych sie nie znam), przechodzi wszelkie pojecia. Najczesciej wlasnie pytania tego rodzaju "czytalem", "slyszalem od kolegi, ktory zna dunski", "wiem ze mi sie nalezy", ale..." i tak jak ty napisales "nie moge znalezc aktualnej informacji - a wiec jestes przekonany, ze wiesz juz o co chodzi i tylko nie wiesz czy kwota jest aktualna i nie wiesz do jakiej rubryki to wpisac - czyli nadal, mimo ze przeczytales, to wedlug mnie niewiele wiesz na ten temat. Odpowiedz:

Nigdzie nie mozesz tej kwoty wpisac !!! Chyba ze wybierzesz jakas przypadkowa rubryke i wpiszesz kwote. Widzialem to wiele razy, np. wpisy na niepracujaca malzonke w rubryce przeznaczonej na zabytkowe budynku albo np. odliczenia dot. alimentow mimo ze osoba nawet dzieci nie miala. 

A wiec jeszcze raz: Kazda osoba zatrudniona "dostaje" tzw. Personfradrag. Personfradrag nie jest odpisem obnizajacym podstawe opodatkowania. Personfradrag to kwota, ktora bezposrednio obniza wyliczony przez skat podatek. A wiec wyliczony przez skat podatek np. 75.000 na podstawie uzyskanego dochodu i odpisami (dojazdy do pracy, zwiazki zawodowem A-kasse, odsetki itp.) zostaje obnizony o wartosc Personfradragu okolo 15.000 kr. w zaleznosci od wysokosci podatku  komunalnego. Dlatego napisalem okolo 15.000 kr. poniewaz podatki komunalne sa zroznicowane, a pozostale podatki (1-prog podatkowy i podatek na sluzbe zdrowia) sa jednakowe w calym kraju. Wyjatkiem od tej zasady sa pracownicy z ograniczonym obowiazkiem podatkowym dla Danii, tzw. Begrænset skattepligt, ktorzy bez wzgledu na to w ktorej komunie mieszkaja/pracuja, placa zamiast podatku komunalnego stala stawke Indkomstskat 24%. + te 2 pozostale stale stawki podatkowe jak wyzej.
Personfradrag w 2013 = 42.000 kr., co nie oznacza, ze podatek obnizany jest o ta kwote. Obnizenie wyliczonego przez Skat podatku nastepuje po przeliczeniu tej kwoty Personfradragu na jego wartpsc podatkowa:
1. Pierwszy prog podatkowy (bundskat) 5,83% z 42.000 kr. = 2.448 kr.
2. Podatek "zdrowotny" (sundhedsbidrag) 6%   z 42.000 kr. = 2.520 kr.
3. Podatek komunalny zalozmy w danej komunie 23,5% z 42.000 kr. = 9.870 kr.
Wartosc podatkowa Personfradragu = 14.838 kr. 

Jezeli jeden z malzonkow nie posiada dochodow, to wyliczony przez Skat podatek qwspolmalzonka pracujacego obnizony zostaje AUTOMATYCZNIE przez Skat o 2 x 14.838 kr.


Offline proker

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Ulga za niepracującego współmałżonka
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Maj 2014, 08:40:59 »
Dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedź. Teraz jest wszystko jasne i mam nadzieję, że innym pomoże tak jak mi.

Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam

Firma

  • Gość
Odp: Ulga za niepracującego współmałżonka
« Odpowiedź #3 dnia: 15 Maj 2014, 09:57:42 »
Cos bardzo slabo z tym czytaniem/znalezieniem na forum. Sam o tym temacie pisalem juz kilka razy i to bardzo szczegolowo. Prosze wybaczyc moj ton odpowiedzi, ale to co sie tutaj wypisuje na forum odnosnie takich i podobnych spraw (na innych sie nie znam), przechodzi wszelkie pojecia. Najczesciej wlasnie pytania tego rodzaju "czytalem", "slyszalem od kolegi, ktory zna dunski", "wiem ze mi sie nalezy", ale..." i tak jak ty napisales "nie moge znalezc aktualnej informacji - a wiec jestes przekonany, ze wiesz juz o co chodzi i tylko nie wiesz czy kwota jest aktualna i nie wiesz do jakiej rubryki to wpisac - czyli nadal, mimo ze przeczytales, to wedlug mnie niewiele wiesz na ten temat. Odpowiedz:

Nigdzie nie mozesz tej kwoty wpisac !!! Chyba ze wybierzesz jakas przypadkowa rubryke i wpiszesz kwote. Widzialem to wiele razy, np. wpisy na niepracujaca malzonke w rubryce przeznaczonej na zabytkowe budynku albo np. odliczenia dot. alimentow mimo ze osoba nawet dzieci nie miala. 

A wiec jeszcze raz: Kazda osoba zatrudniona "dostaje" tzw. Personfradrag. Personfradrag nie jest odpisem obnizajacym podstawe opodatkowania. Personfradrag to kwota, ktora bezposrednio obniza wyliczony przez skat podatek. A wiec wyliczony przez skat podatek np. 75.000 na podstawie uzyskanego dochodu i odpisami (dojazdy do pracy, zwiazki zawodowem A-kasse, odsetki itp.) zostaje obnizony o wartosc Personfradragu okolo 15.000 kr. w zaleznosci od wysokosci podatku  komunalnego. Dlatego napisalem okolo 15.000 kr. poniewaz podatki komunalne sa zroznicowane, a pozostale podatki (1-prog podatkowy i podatek na sluzbe zdrowia) sa jednakowe w calym kraju. Wyjatkiem od tej zasady sa pracownicy z ograniczonym obowiazkiem podatkowym dla Danii, tzw. Begrænset skattepligt, ktorzy bez wzgledu na to w ktorej komunie mieszkaja/pracuja, placa zamiast podatku komunalnego stala stawke Indkomstskat 24%. + te 2 pozostale stale stawki podatkowe jak wyzej.
Personfradrag w 2013 = 42.000 kr., co nie oznacza, ze podatek obnizany jest o ta kwote. Obnizenie wyliczonego przez Skat podatku nastepuje po przeliczeniu tej kwoty Personfradragu na jego wartpsc podatkowa:
1. Pierwszy prog podatkowy (bundskat) 5,83% z 42.000 kr. = 2.448 kr.
2. Podatek "zdrowotny" (sundhedsbidrag) 6%   z 42.000 kr. = 2.520 kr.
3. Podatek komunalny zalozmy w danej komunie 23,5% z 42.000 kr. = 9.870 kr.
Wartosc podatkowa Personfradragu = 14.838 kr. 

Jezeli jeden z malzonkow nie posiada dochodow, to wyliczony przez Skat podatek qwspolmalzonka pracujacego obnizony zostaje AUTOMATYCZNIE przez Skat o 2 x 14.838 kr.
                   

Roga czy nie zajmujesz sie lub nie masz wlasnego biura podatkowego widac ze orientujesz sie w tym temacie

poloniainfo.dk

Odp: Ulga za niepracującego współmałżonka
« Odpowiedź #3 dnia: 15 Maj 2014, 09:57:42 »

 

ulga skat na kupno domu

Zaczęty przez mokkaDział Podatki

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 13134
Ostatnia wiadomość 14 Lut 2013, 19:23:11
wysłana przez Jomir
Ulga 53 przy zmianie umowy o pracę

Zaczęty przez kadillDział Podatki

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 7104
Ostatnia wiadomość 25 Mar 2014, 16:34:13
wysłana przez kadill
Ulga podatkowa

Zaczęty przez DanielDział Podatki

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 5130
Ostatnia wiadomość 17 Sty 2008, 16:47:20
wysłana przez dar_czar
Ulga....

Zaczęty przez kasper1Dział Podatki

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 3584
Ostatnia wiadomość 19 Mar 2009, 16:10:42
wysłana przez rosia
ulga

Zaczęty przez liliankaDział Podatki

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 3587
Ostatnia wiadomość 05 Paź 2008, 01:00:28
wysłana przez Klingon