poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Co to jest: Praca na tzw. duńskich mniejszych kontraktach ??  (Przeczytany 17196 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Co to jest: Praca na tzw. duńskich mniejszych kontraktach ??
« Odpowiedź #30 dnia: 18 Mar 2010, 17:10:10 »
Roxx: masz racje, nie kazdy musi byc czlonkiem Zwaizkow Zawodowych. Tak mysla nasi rodacy. Dunczycy w przwazajacej ilosci (chyba ponad 90%) sa czlonkami Zw.Zaw. Dlaczego? Wlasnie dlatego, ze bedac czlonkami maja wplyw na swoja sytuacje i nie zarabiaja 50-60 kr./godz. Umowy zbiorowe zawierane miedzy Zw.Zaw. a pracownikami podlegaj pod glosowanie czlonkow Zw.Zaw. i zawsze moga powiedziec NIE na wynegocjowane rezultaty ich przedstawicieli. Piszesz, ze to panstwo co powinno stac na strazy swoich obywatel. Panstwo dunskie "stoi na strazy" swoich obywateli i nie ma tutaj watpliwosci, ale jezeli chodzi o rynek pracy to wlasnie obywatele (poprzez Zw.Zaw) powinni byc aktywna strona w tworzeniu zadawalajacych warunkow. I tak sie w Danii dzieje oddziesiatkow lat. ty widzisz sytuacje poprzez "polskie okulary", ja patrze globalnie, a nie na niewielka grupe ludzi na rynku pracy, ktorzy chcieliby miec lepiej/dobrze, ktorzy daja sie wykorzystwac, ale ktorzy nie chca byc czlonkami Zw.Zaw.
i nie chca nigdzie sie zwracac, akceptujac sytuacje. Dlaczego polacy sie nie organizuja? dlaczego nie wystepujawspolnie o swoje prawa (razem z tymi ktorzy maja znosnie)?. Dlatego, ze nikt inas od dziecka nie nauczyl co to jest odpowiedzialnosc spoleczna i ze wszyscy jestesmy od siebie zalezni, i ze kazdy z nas nie umie wszystkiego, ale za to kazdy z nas potrafi cos. Dlugo moznaby dyskutowa zaistniala sytuacje. Oczywiscie masz racje, ze od razu znalazly sie firmy, ktore wykorzystuja sytuacje. Ale sadze, zapoczatkowaly to tzw. poskie firmy posrednikow pracy. Z drigiej strony caly ten problem nie obchodzi dunczykow (dlaczego mialby ich obchodzic). To my sami powinnismy o tym mowic publicznie i nie tylko na forum.

Offline Roxx

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 97
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Co to jest: Praca na tzw. duńskich mniejszych kontraktach ??
« Odpowiedź #31 dnia: 18 Mar 2010, 18:10:11 »
Niestety Polacy mają to do siebie, że wolą "zaoszczędzić" te 400 koron miesięcznie, ale za to zapieprzać za 30-60 koron po 12-16 godzin...Wychowani w takiej mentalności w Polsce, przenoszą to dziadostwo tutaj. Dlaczego się nie zorganizują i nie występują wspólnie o swoje prawa? Hehehehe. Również nie ta mentalność, nie to rozumowanie. Prędzej się pokłócić, wystawić innego i na tym zarobić. Niestety. A problem dotyczy również duńczyków i to w dużym stopniu i wydaje mi się że ich również obchodzi, gdyż coraz więcej miejsc pracy jest zajmowanych przez taką swołocz, a oni są zwalniani. Strasznie psuje to rynek pracy w Danii i normalni ludzie chcący normalnie pracować za normalne stawki mają coraz trudniej znaleźć pracę.

Offline bachman

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Co to jest: Praca na tzw. duńskich mniejszych kontraktach ??
« Odpowiedź #32 dnia: 18 Mar 2010, 20:51:50 »
Powiedzcie mi drogie panie co takiego mogą zrobić związki zawodowe (do których należe) z umowa międzynarodowa miedzy dajmy na to szklarnia a polskim pośrednikiem?

kamila

  • Gość
Odp: Co to jest: Praca na tzw. duńskich mniejszych kontraktach ??
« Odpowiedź #33 dnia: 18 Mar 2010, 21:33:13 »
Jaka miedzynarodowa umowa?:) Nie myl pojec.
Poza tym, o ile wiem, to w tym lancuszku jest jeszcze jedno ogniwo, mianowicie dunska firma posredniczaca, scisle zwiazana (na ogol personalnie) z posrednikiem polskim. A zatem dunski przedsiebiorca wynajmuje sile robocza od dunskiego podmiotu.

Co do tego, o czym pisal roga, to niestety duzo jeszcze czasu musi uplynac, zebysmy nauczyli sie spolecznego, pozytywnego myslenia.
Swietnie oddal polskie klimaty Koterski. Ku refleksji, "Modlitwa Polaka":

Ale mam nadzieje, naprawde mam nadzieje, ze i my bedziemy kiedys normalnym spoleczenstwem.


[Posted on: 18 Mar 2010, 21:27:36]

A problem dotyczy również duńczyków i to w dużym stopniu i wydaje mi się że ich również obchodzi, gdyż coraz więcej miejsc pracy jest zajmowanych przez taką swołocz, a oni są zwalniani. Strasznie psuje to rynek pracy w Danii i normalni ludzie chcący normalnie pracować za normalne stawki mają coraz trudniej znaleźć pracę.

Hmm... Roxx, czujesz sie lepszy? Bo pracujesz za normalna dunska stawke? I to Cie upowaznia, by ludzi pracujacych na gorszych warunkach nazywac swolocza?

Offline kaja25

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 25
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Co to jest: Praca na tzw. duńskich mniejszych kontraktach ??
« Odpowiedź #34 dnia: 12 Cze 2010, 11:52:49 »
WIEC ZBIERZMY SIE I ZRÓBMY COS !!!!!!!!!!!!!!!  Ja jestem za! Sama uderzam narazie do zwiazków z kontraktem,ale co mi to da nie wiem...gdyby było nas wiecej to moze cos zdziałamy. Okradaja nas w biały dzien!Kiedys czytałam na stronie zwiazków ze mamy to zgłaszac

Offline jamjurand

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 7
  • Wiadomości: 1445
  • Reputacja: +4/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Co to jest: Praca na tzw. duńskich mniejszych kontraktach ??
« Odpowiedź #35 dnia: 12 Cze 2010, 12:24:32 »
Nie badz naiwna, z rodakami to mozesz sie razem tylko napic  :) o solidarnosci w Danii zapomnij, zapisujac sie do zwiazkow bedziesz miala jakas tam pomoc, ale mozesz tez zostac zwolniona przy najblizszej okazji.
W zeszlym roku probowalem tu na forum pomoc, doradzajac i kontaktujac tez dunskie media, polskiej grupie pracujacej na Jutlandii, ktorej pracodawca dal do wyboru: albo zamieszkaja po 7 w jego konteinerach (mial na tym ogromny zarobek) albo wyleca z pracy.
Jako, ze firma byla poddostawca Vestas to bylem pewny, ze solidarna akcja grupy odnioslaby napewno efekt, niestety zdecydowana wiekszosc zamieszkala w konteinerach, a pracownicy wolacy pozostac w duzo tanszych 2 pokojowych mieszkaniach wylecieli z pracy.Jestem tez przekonany, ze jakikolwiek solidarny kontakt z jakakolwiek lokalna gazeta czy nawet zwiazkiem zawodowym (ogromna okazja rozglosu i  bicia piany!!) rozwiazala by radykalnie ich sytuacje. Moje akcje z tv2, EB czy BT byly nadaremne bo wlasnie Joachimowi i Marii urodzilo sie dziecko.

ReFormer

  • Gość
Odp: Co to jest: Praca na tzw. duńskich mniejszych kontraktach ??
« Odpowiedź #36 dnia: 12 Cze 2010, 12:40:22 »
To ja napisze to troche w drastyczny sposob ... dzieki temu, ze "moja" firma ma mozliwosc zatrudniania na bardziej dogodnych warunkach - wykazuje ona lepsze wyniki finansowe. Zatem ktory pracownik mialby dzialac na niekorzysc swojej firmy? Firma lepiej prosperuje - pracownik sie cieszy.

Druga sprawa - u mnie zatrudniaja tez Dunczykow na "normalnym kontrakcie" i nie widze powodu, dla ktorego - jesli Polak / Polka byliby naprawde zdolni - nie mieliby byc tez na takim kontrakcie zatrudnieni. Jesli jestes wysmienitym pracownikiem i wykonujesz swoja prace w sposob pierwszorzedny to nie ma problemu, zebys dostala "normalny kontrakt". Jednak nic sie nie nalezy "z urzedu".

P.S. pomijam juz fakt, ze osoby pracujace na "innym kontrakcie" wykonuja nieskomplikowane prace fizyczne - tak jest w "mojej" firmie, bo po prostu nie maja odpowiednich kwalifikacji, zeby podjac sie bardziej skomplikowanych zajec.

Jeszcze inna sprawa jest, ze takie osoby nie ponosza "normalnych" kosztow, bo mieszkania maja czesto "za grosze", nie posiadaja samochodu na DK blachach, nie placa abonamentu rtv, itd.

Kazdy / kazda jest kowalem / "kowalka" ;) swojego losu.

poloniainfo.dk

Odp: Co to jest: Praca na tzw. duńskich mniejszych kontraktach ??
« Odpowiedź #36 dnia: 12 Cze 2010, 12:40:22 »

Offline jamjurand

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 7
  • Wiadomości: 1445
  • Reputacja: +4/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Co to jest: Praca na tzw. duńskich mniejszych kontraktach ??
« Odpowiedź #37 dnia: 12 Cze 2010, 13:01:28 »
"Zatem ktory pracownik mialby dzialac na niekorzysc swojej firmy? Firma lepiej prosperuje - pracownik sie cieszy."
To nie jest jeszcze powszechny sposob myslenia, zwlaszcza wsrod tutejszych budowlancow, tam panuje w dalszym ciagu socjalistyczna norma: " kazdy pracodawca to skurwysyn ktorego nalezy zawsze wyportkowac".


Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Co to jest: Praca na tzw. duńskich mniejszych kontraktach ??
« Odpowiedź #38 dnia: 12 Cze 2010, 13:42:30 »
Krotka uwaga na temat posrednikow. W zeszlym tygodniu ogladalem w TV reportazze szklarni w okolcach Århus (chyba Malling), gdzie zatrudnieni byli litwini. wlasciciel nie mogac znalezc pracownikow zglosil sie do vikarbureau, ktore mu znalazlo pracownikow. "Cena" za godzine, 160 kr. dla biura 70 kr. a dla pracownika 90 kr. Koszt pracodawcy to 160 kr/godz. gdzie jego dunscy pracownicy zarabuaja 130 kr./godz. Litwini zadowoleni, dunczycy nie, poniewaz wiedza, ze pracodawca placi 160 kr za pracownika z Litwy. Dlatego uwazali, ze pracodawca powienin zrobic wszystko aby zatrudniac dunczykow. Taki jest ten swiat.

poloniainfo.dk

Odp: Co to jest: Praca na tzw. duńskich mniejszych kontraktach ??
« Odpowiedź #38 dnia: 12 Cze 2010, 13:42:30 »

 

praca w ochronie środowiska

Zaczęty przez crazyrafDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 9194
Ostatnia wiadomość 27 Maj 2007, 00:34:01
wysłana przez crazyraf
Praca w nocy szkodliwa jak azbest

Zaczęty przez MargaretMitchellDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 16807
Ostatnia wiadomość 17 Sie 2011, 17:15:50
wysłana przez @ae@
Praca jako opiekun osób niepełnosprawnych lub starszych

Zaczęty przez OpiekunDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 20
Wyświetleń: 26325
Ostatnia wiadomość 21 Paź 2009, 13:18:42
wysłana przez lilia
PRACA DLA TATY

Zaczęty przez macu123Dział Praca w Danii

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 19568
Ostatnia wiadomość 04 Paź 2007, 21:27:09
wysłana przez Manior
Feriepenge na A-Kasse a praca jako vikar

Zaczęty przez pytttekDział Podatki

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 14180
Ostatnia wiadomość 15 Mar 2014, 14:59:03
wysłana przez faja