poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Dania-dziwny kraj  (Przeczytany 28902 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

marit7

  • Gość
Dania-dziwny kraj
« dnia: 11 Wrz 2010, 19:18:38 »
Założyłam te wątek po to, by móc podzielić sie spostrzeżeniami co do tego co nas w tym kraju dziwi, a jest tego sporo;) Mnie choćby to duńskie poczucie humoru, albo to, że można sobie bezkarnie popijać piwko na ulicy i nikt nie zwraca na to uwagi ;D Macie jakieś podobne przemyślenia?
Mogą być i historie z życia wzięte ;)

Offline Bluszcz

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 8
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 174
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dania-dziwny kraj
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Wrz 2010, 20:54:46 »
Witam,
mnie na przykład dziwi to, że wielu kabusewców nie używa kierunkowskazów. Jeżdżą okropnie, że wyjeżdżając na duńskie drogi trzeba się uzbroić w ogromną (naprawdę ogromną) cierpliwość.
Dla mnie Dania to kraj beznadziejnych kabusewców.

inna

  • Gość
Odp: Dania-dziwny kraj
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Wrz 2010, 22:05:52 »
Nie prawda! Co ty piszesz ? A polacy ? Tragedia, wyprzedadznie na 3-4. Kazdy jest panem drogi w polsce. Szok. Ja jak mam jechac do polski to poprostu nie spie po nocach. 

Offline marina

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 16
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dania-dziwny kraj
« Odpowiedź #3 dnia: 11 Wrz 2010, 22:26:52 »
Zgadzam się z Bluszczem w kwestii kabusewców,zauważyłam też parę razy że,wielu kabusewców także jednośladów przejeżdża na czerwonym świetle.Znam to z dobrze bo dużo jeżdże po Århus,dlaczego to tak  dziwi? a no dlatego że,do jazdy w Pl każdy sie przyzwyczaił i wie jak jest,a tu jak przyjechałam to ciągle słyszałam jacy to wzorowi kabusewcy,nie łamiący przepisów,teraz  sama widzę heh :-)))

Offline sondagsabent

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Dania-dziwny kraj
« Odpowiedź #4 dnia: 11 Wrz 2010, 23:17:28 »
Co mnie dziwi (jeśli chodzi o sprawy motoryzacyjne):
Negatywy:
1) podczas jazdy autem jak się pierwszemu lepszemu zachce (siku ;) )... to staje przy drodze i... (niezależnie od tego czy wokół jest lasek, pole, łąka, kobiety, dzieci ;) ) - po prostu sika nie zważając na innych; hmmm… trochę prymitywne ;)  - często widuje takie przypadki (przynajmniej jeśli chodzi o facetów)
2) jak już jedzie "taki Duńczyk" po konsumpcji w McDonaldsie to co robi z kubkiem po coli albo torebką po hamburgerach? Wyrzuca za okno... - również często widuje takie przypadki - juz nieraz miałem lekkie obawy o moje auto (na duńskich blachach aby nie było nieporozumień) – gdy z jadącego przede mną wozu wylatywały 2-3 puszki po coli czy piwie (jak dotychczas udało mi się uniknąć spotkania 3 stopnia z tymi „obiektami”); generalizując – sposób myślenia jest taki: „są odpowiednie służby – to posprzątają” – no i te służby sprzątają – dlatego przy drogach jest czyściej niż w Polsce… ciekawe co się stanie gdy te służby zastrajkują? ;)
3) nie włączanie kierunkowskazów przy wyjeżdżaniu np. z ronda to już tutaj chyba powszechna norma
Pozytywy:
1) jeśli jest ograniczenie prędkości do 50km/h – to większość nie przekracza 50km/h; jeśli jest linia ciągłą – to większość nie wyprzedza itd. – generalnie bardziej się trzymają łatwowyuczalnych zasad niż my :)
2) jednak generalnie bezpieczniej się tu jeździ – zarówno po autostradach jak i po pozostałych drogach w porównaniu do Polski chociaż moim zdaniem wynika to z faktu że drogi są naprawdę dobre (cóż.. mają 40 lat przewagi nad nami) i jest mniej aut na drogach (ale dlaczego jest mniej aut –wiadomo ;) - to już temat na inny wątek ;) )

Offline jeni

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 232
  • Reputacja: +1/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Dania-dziwny kraj
« Odpowiedź #5 dnia: 11 Wrz 2010, 23:49:07 »
mærkelig .....  to   Ty > marit7 < jesteś  ;D a nie Dania ;D

Offline Manior

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 17
  • Wiadomości: 949
  • Reputacja: +16/-6
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Dania-dziwny kraj
« Odpowiedź #6 dnia: 12 Wrz 2010, 10:09:40 »
Dla mnie Dania to kraj beznadziejnych kabusewców.

Może nie tyle tu jest ważne, którzy kabusewcy są beznadziejni, czy z nadzieją, ale popatrz na statystyki wypadków.
Wychodzi z tych statystyk, że  jednak większa ilość duńskich kabusewców (na 1000) przeżywa niż polskich kabusewców.
Duńczycy może są i niechlujni w używaniu świateł przy zmianie pasa ruchu, ale to są drobnostki, które nie kosztują ich życia.
W Polsce zaś kabusewcy są bardzo konsekwentni w drobnostkach, ale wykonują skomplikowane decyzje przy dużych szybkościach.
Dosyć często ryzyko niepowodzenia jest za wysokie.
Mam podejrzenia, że w Danii statystyki wypadków zawyżają kabusewcy arabscy, którzy nie ustępują brawury polskim.
O tym się w mediach oficjalnie nie pisze, bo "można być posądzonym o RASIZM" ... a tego boją się wszyscy.
Kilka lat temu w ciągu tygodnia widziałem 3 rozwalone BMW na ulicach okalających Vollsmose w Odense.
Lokalna gazeta FS nic o tych wypadkach nie wspominała.

poloniainfo.dk

Odp: Dania-dziwny kraj
« Odpowiedź #6 dnia: 12 Wrz 2010, 10:09:40 »

Offline @ae@

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 242
  • Wiadomości: 1794
  • Reputacja: +16/-12
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dania-dziwny kraj
« Odpowiedź #7 dnia: 12 Wrz 2010, 11:37:28 »
A propos kierunkowskazów færdselsloven mówi:

...På andre veje end motorveje skal kørende give blink ved vognbaneskift, når det er nødvendigt for at advare den øvrige trafik..

A to krótko mówiac oznacza, ze uzywanie kierunkowskazów nie jest prawnie nakazane ale pozostawia decyzje kabusewcy. Inne reguly obowiazuja na autostradzie.

Ci z nas , którzy robili prawo jazdy/jezdzili w Polsce nie sa do tego przyzwyczajeni i stad ta irytacja. Ale cóz ich kraj, ich prawo.


...na nasze oddalenie, na naszą nieobecność i rozmów obojętność listek, iskierkę, cień jak kotwicę wbij w nasze serca.... Leszek Aleksander Moczulski

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Dania-dziwny kraj
« Odpowiedź #8 dnia: 12 Wrz 2010, 11:59:31 »
Czyzby temat "Dania-dziwny kraj" ograniczal sie prawie wylacznie do przepisow ruchu drogowego i umiejetnosci kabusewcow?

Offline Bluszcz

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 8
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 174
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dania-dziwny kraj
« Odpowiedź #9 dnia: 12 Wrz 2010, 13:01:43 »
Ja myślę, że jest wiele dziwactw w tym kraju, ale gdy się pierwszy raz wyjedzie na duńskie drogi to naprawdę można się zdziwić. Ja w PL nie boję się jeździć, bo może kabusewcy jeżdżą brawurowo, ale chociaż sygnalizują zmianę pasa ruchu i można się zorientować zanim ktoś mi wjedzie w bok auta. A tu w DK, niestety, ale już kilka razy serce podchodziło mi do gardła, gdy ktoś mi zajeżdżał drogę bez wcześniejszego uprzedzenia. Nie mówiąc już na autostradzie, gdzie przy prędkości 200 km/h (dodam, że to w Niemczech, żeby nie było, że ja łamę przepisy) nagle ktoś wyjeżdża mi na lewy pas bez kierunkowskazu. I jak tu jechać bezpiecznie? Dodam też, że gdyby taki Duńczyk pojechałnp. do Poznania to pewnie żywy by nie wrócił, a my Polacy jakoś dajemy sobie radę - mimo kiepskich dróg.

Kolejnym dziwactwem dla mnie jest to, że po godzinie 18:00 nie spotkasz wiele żywych dusz na mieście. My spacerujemy czy zwiedzamy, a Duny chyba śpią ? ;-)  W Polsce to życie zaczyna się po 18 a tutaj się kończy. ;-)


Offline Bulinka

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 153
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dania-dziwny kraj
« Odpowiedź #10 dnia: 12 Wrz 2010, 13:44:00 »
Można podyskutować na temat dziwactw w Danii bo polskie dziwactwa już wszyscy znamy i im się nie dziwimy.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Dania-dziwny kraj
« Odpowiedź #11 dnia: 12 Wrz 2010, 15:29:12 »
Slowo "dziwactwo" pochodzi od dziwienia sie. Dziwimy sie najczesciej z czegos co albo jest inne od tego co znamy lub do czego przyzwyczilismy sie,ale rowniez z tego czego nie bardzo rozumiemy. Po zapoznaniu sie ze zjawiskiem i jego zrozumieniu, nie budzi w nas juz takiego wielkiego zdziwienia.

Offline Juta

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 780
  • Reputacja: +14/-22
Odp: Dania-dziwny kraj
« Odpowiedź #12 dnia: 12 Wrz 2010, 17:26:48 »
Kolejnym dziwactwem dla mnie jest to, że po godzinie 18:00 nie spotkasz wiele żywych dusz na mieście. My spacerujemy czy zwiedzamy, a Duny chyba śpią ? ;-)  W Polsce to życie zaczyna się po 18 a tutaj się kończy. ;-)

Miedzy 18 a 19 Dunczycy jedza swoj aftensmad, potem ogladaja wiadomosci ;)  Wychodza na miasto znacznie pozniej. Po 21 zycie kwitnie, a w weekend o 5 rano jest wciaz mnostwo ludzi na ulicach (oczywiscie w tych imprezowych czesciach miasta). I tutaj szok, bo zaskakujaco wiele osob jest trzezwych!

Offline jamjurand

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 7
  • Wiadomości: 1445
  • Reputacja: +4/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Dania-dziwny kraj
« Odpowiedź #13 dnia: 12 Wrz 2010, 17:29:23 »
Zostalem sprowokowany.. :)

Dziwne duny oddaly mi 4 razy zgubiona portmonetke z 3000 do 1800 kr + rozne kontokort; ostatnio jadac rowerem zgubilem korespondencje na drugi dzien znalazca przyslal mi ja w liscie, co za "durny i dziwny" ten narod?
W Danii wolno pic piwo na ulicy w Polsce nie, ale za to moza sie czolgac po pijanemu po ulicach. Ilu pijakow w kraju umiera kazdej zimy na lonie przyrody, a ilu topi sie kazdego lata? Skad wiec to zdziwienie ulicznym piciem piwa w Danii skoro nie ma to zadnych istotnych konsekwencji dla otoczenia takich jak wypadki smiertelne czy  smierdzace moczem bramy?
W zeszlym roku na tym forum ktos podal link do artykulu z ktorego wynikalo, ze polscy kabusewcy sa na 3 miejscu listy najgorszych kabusewcow w Europie, po wlochach i bulgarach, dlatego nie rozumiem troche waszego "zdziwienia" dunskim sposobem jazdy.

Offline Manior

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 17
  • Wiadomości: 949
  • Reputacja: +16/-6
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Dania-dziwny kraj
« Odpowiedź #14 dnia: 12 Wrz 2010, 17:46:07 »
Slowo "dziwactwo" pochodzi od dziwienia sie. Dziwimy sie najczesciej z czegos co albo jest inne od tego co znamy lub do czego przyzwyczilismy sie,ale rowniez z tego czego nie bardzo rozumiemy. Po zapoznaniu sie ze zjawiskiem i jego zrozumieniu, nie budzi w nas juz takiego wielkiego zdziwienia.
Żebyście nie myśleli, że temat jest taki nowy.
Jeden z naszych rodaków, z poprzedniej fali imigracji, chyba jeszcze do dziś ma ksywkę - Zdziwiony  ;D
On tu się powinien wypowiedzieć.


[Posted on: 12 Wrz 2010, 17:36:34]

...I jak tu jechać bezpiecznie? Dodam też, że gdyby taki Duńczyk pojechałnp. do Poznania to pewnie żywy by nie wrócił, a my Polacy jakoś dajemy sobie radę - mimo kiepskich dróg.
Taaaa... jakoś dają sobie radę w Wielkopolsce -
http://www.wielkopolska.policja.gov.pl/ruchdrogowy/index.php?option=com_content&task=view&id=32&Itemid=24

« Ostatnia zmiana: 12 Wrz 2010, 17:58:55 wysłana przez Manior »

poloniainfo.dk

Odp: Dania-dziwny kraj
« Odpowiedź #14 dnia: 12 Wrz 2010, 17:46:07 »

 

Dania podczas II wojny światowej

Zaczęty przez PolasikDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 13579
Ostatnia wiadomość 08 Wrz 2009, 19:25:00
wysłana przez Marlena30
2 GRAMY HISTORII,DANIA W SS

Zaczęty przez HistorykDział Kultura

Odpowiedzi: 50
Wyświetleń: 34117
Ostatnia wiadomość 28 Lis 2009, 15:58:41
wysłana przez Zwykłyktoś
Dania czy Polska, kto zbankrutuje pierwszy

Zaczęty przez dania_dDział Hydepark

Odpowiedzi: 16
Wyświetleń: 20217
Ostatnia wiadomość 21 Sie 2019, 10:51:37
wysłana przez kpio47
Dania 3 Irlandia?

Zaczęty przez Where?Dział Hydepark

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 9314
Ostatnia wiadomość 14 Lip 2007, 14:22:12
wysłana przez aemigrate
PRACA W Q VIKAR Horsens, Dania

Zaczęty przez ARTI6867Dział Praca w Danii

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 11891
Ostatnia wiadomość 21 Kwi 2014, 14:30:04
wysłana przez ARTI6867