poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: czy mozna wyszukac dane jakiejs osoby po numerze cpr  (Przeczytany 11043 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline tygrys3000

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 44
  • Reputacja: +2/-2
  • Płeć: Mężczyzna
    • Status GG
czy mozna wyszukac dane jakiejs osoby po numerze cpr
« dnia: 11 Wrz 2007, 10:21:19 »
moj problem polega na tym ze:
moj pracodawca zapewnia mnie ze pracoje tu legalnie ze mam juz pozwolenie na pobyt i na prace
faktem jest ze bylem z nim na posterunku i w skatcenter ale wiem tylko ze cos tam zalatwial wziol odemnie jedno zdjecie i dowod osobisty w obu tyvh placowkach a wczoraj dostalem skatekort i wyciag z wyplaty ale to wszystko wydaje mi sie jakies dziwne
zapewnia mnie ze jestem juz zameldowany w danii na dunskim adresie xchoc na wyciagu z wyplaty jest moj adres z polski
niby jest tam moj cpr ale kart nie dostalem
niby mam ta ulge ze place 8% podatku ale na skatekort napisane jest ze 38
a z tego co mi wiadomo teraz sie placi 39 normalnie porownojac skatekort mojej dziewczyny i moja to poprostu mi cos nie pasuje
nie znam jeszcze dunskiego bo jak dotad nie moglem zaczac szkoly bo nie mialem cpr-u
wogole ta moja karta podatkowa jest jakas dziwna
niewiem czy jest wszystko ok i zamiezam przespacerowac sie do kommuny i sprobowac z nimi porozmawiac po angielsku moze mi sie uda czegos dowiedziec
zaznacze jeszcze ze moj szef jast polakiem  i ta jego firma troche mi podpada bo nie ma jej na tej liscie uprzywilejowanych wiec skad moge juz miec pozwolenia? i ogolnie ta moja praca jest taka nie dokonca praca bo w poprzednim miesiacu pracowalem tylko 2 tygodnie
i dostalem za to 95dkk na godz
fakt ze dostalem co piatek zwrot za paliwo tez mnie zdziwil bo myslalem ze to od podatku na koniec roku sie odlicza
a gosc co tydzien zwracal mi kase za paliwo i mowil ze wpisze to jakos tak ze on mi auto dawal
ja juz nie wiem co o tym wszystkim myslec mialem okazje porozmawiac z ludzmi ktozy dla niego pracuja i nic dobrego o nim nie uslyszalem wiec prosze mi powiedziec czy jak pojde do komuny i spytam o cpr czy powiedza mi kto jest pod tym numerem zarejestrowany i czy jak sie okaze za nie ma takiego numeru w ogole czy bede mial z tego powodu jakies problemy?

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: czy mozna wyszukac dane jakiejs osoby po numerze cpr
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Wrz 2007, 10:44:36 »
Ten CPR, ktory masz to Twoj przyszly CPR ... wczesniej umownie nazwalismy go CPR nieaktywny. Jest on nadany dla celow podatkowych, ale nie daje prawa do lekarza czy szkoly itd....

Jego wiarygodnosc sprawdz na przyklad w SKAT, ale skoro dostajesz wydruki ze SKAT, to znaczy, ze jestes zarejestrowany.

Tzw. Aktywny CPR (nazwany tak przez forumowiczow) otrzymuje sie po otrzymaniu pozwolenia na prace i pobyt tutaj, ktore wydawane sa przez urzad Imigracyjny.
Oczekiwanie na te zezwolenia to minimum 6 tygodni, ale zdarza sie tez i kilka miesiecy. Tu na forum przewinely sie informacjie od osob, ktore czekaly nawet 5 miesiecy.

Moze stad te rozbieznosci.

Jesli chodzi o wysokosc podatku najlepiej napisz maila do SKAT-u lub pojedz tam osobisicie i wyjasnij sprawe jak najszybciej.
Jesli mowisz po angielsku, poradzisz sobie ze wszystkim.

DO komuny nie masz po co isc bo nic CI nie pomoga. Najlepiej zadzwon do biura Imigracyjnego w Kopenhadze (tu i tak wszystkie sprawy trafiaja) , podasz swoja date urodzenia i oni powiedza CI na jakim etapie jest Twoja sprawa, tu masz link z telefonami i godzinami dostepnosci:

http://www.nyidanmark.dk/en-us/contact/contact.htm

Powodzenia

Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline mala_z_Aarhus

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1524
  • Reputacja: +8/-2
  • Płeć: Kobieta
  • A friend to all is a friend to none.
Odp: czy mozna wyszukac dane jakiejs osoby po numerze cpr
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Wrz 2007, 11:18:04 »
Wydaje mi sie, ze najszybciej bedzie pojsc do Folkeregister i spytac sie czy to CPR...Przypuszczam, ze posiada Pan jedynie twz Kilde-nummer (wydaje mi sie, ze takiego okreslenia uzywa dunski Urzad Skarbowy), czyli odpowiednik polskiego NIP-u. Numer ten jest uznawany jedynie w dunskim US do celow podatkowych itd. Jest on nieaktywny (uzywajac terminologii Mirry) w przypadku zapisu do szkoly jezykowej, bezplatnej opieki lekarskiej itd. Przypuszczam, ze jest to spowodowane brakiem dunskiego adresu i wlasnie pozwolenia na pobyt w Danii.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: czy mozna wyszukac dane jakiejs osoby po numerze cpr
« Odpowiedź #3 dnia: 11 Wrz 2007, 11:26:33 »
Mala... ale w Folkeregister dowie sie, czy jest zarejestrowany czy nie ... ale skoro nie ma ma zoltej karty to na pewno nie jest - przeciez zolta karta przychodzi po maksymalnie 10 dniach.

Telefon do Urzedu Imigracyjnego mu wyjasni, czy wogole pracodawca wyslal jego papiery w celu uzyskania pozwolen. I przy okazji dowie sie na jakim etapie jest sprawa (jesli oczywiscie dokumenty wogole zostaly wyslane) i kiedy otrzyma to pozwolenie.

Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline tygrys3000

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 44
  • Reputacja: +2/-2
  • Płeć: Mężczyzna
    • Status GG
Odp: czy mozna wyszukac dane jakiejs osoby po numerze cpr
« Odpowiedź #4 dnia: 11 Wrz 2007, 11:59:15 »
otoz sprawa tak wyglada wlasnie wrocilem z komuny tam poszedlem do goscia i poprostu spytalem czyj to jest nomer cpr
i okazalo sie zeczywiscie ze to jest moj i istnieje taki w rejestrze ale ze mam tzw podwojne zameldowanie kozystam z tego 8%-towego rabatu
ale podany byl tylko moj adres w polsce nie mieli tam mojego adresu gdzie w danii mieszkam i powiedzieli mi ze wszelka korespondencja jest kabusewana na moj polski adres poprosilem ich o korespondencije na dunski adres gdzie przebywam
nie powiedzieli mi wprost ze mam pozwolenie na pobyt i prace kiedy o to spytalem tylko dziwnie jakos zakrecil slowami ze moge pracowac i mieszkac w danii a gdy spytalem po raz kolejny zeby mi powiedzial wprost czy mam te pozwolenia  czy nie to znowu zmienial temat i to mnie zastanawia
 nadal cos w tyvh moich papierach mi nie pasuje. mam nadzieje ze to tylko jakies moje niemadre wymysly ale czuje ze cos jest nie tak

Offline tygrys3000

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 44
  • Reputacja: +2/-2
  • Płeć: Mężczyzna
    • Status GG
Odp: czy mozna wyszukac dane jakiejs osoby po numerze cpr
« Odpowiedź #5 dnia: 11 Wrz 2007, 12:04:06 »
ale i tak przejde sie jeszcze do skatu i podzwonie pod te numery ktore mi daliscie dla pewnosci i jedyna przeszkoda jest dla mnie moj jezyk dunskiego wcale nie znam prucz tego co sam sie nauczylem ale to tylko podstawy podstaw jakies zwroty i takie tam a moj angielski tez nie jest zbyt doskonaly jesli chodzi o zycie to jakos aje rade jak nie jezykiem to rekami ale jesli chodzi o jakies bardziej skomplikowane sprawy to jest juz ciezej moze troche zanizam moja ocene angielskiego bo wszyscy mowia ze bardzo dobrze mowie ale czasem zeczywiscie mam problemy z wyslowieniem sie sam to zauwazam dlatego mowie ze moj angielski jest jaki jest
i dziekoje za wasz czas

piatka

  • Gość
Odp: czy mozna wyszukac dane jakiejs osoby po numerze cpr
« Odpowiedź #6 dnia: 11 Wrz 2007, 12:34:29 »
Nie wszyscy Dunczycy mowia dobrze po angielsku, czasem tylko dukaja, ale przeciez mowia..................
wiec nie martw sie, ze twoj angielski jest jaki jest, nie boj sie rozmawiac. Jesli masz lonsedel, gdzie jest odliczany skat, wszystko jest ok.
Skoro powiedzieli, ze mozesz pracowac, pracuj, adres w Danii jest bardzo wazny, najwazniejsze, ze jestes w ich papierach. Do Udlaenningstryrelse mozesz smialo dzwonic i pytac co sie dzieje.
Powodzenia

poloniainfo.dk

Odp: czy mozna wyszukac dane jakiejs osoby po numerze cpr
« Odpowiedź #6 dnia: 11 Wrz 2007, 12:34:29 »

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: czy mozna wyszukac dane jakiejs osoby po numerze cpr
« Odpowiedź #7 dnia: 11 Wrz 2007, 15:58:49 »
Jesli bedziesz mial problem, to daj znac na PW - podasz mi swoje personalia i zadzwonie do Imigration Office....

Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline mala_z_Aarhus

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1524
  • Reputacja: +8/-2
  • Płeć: Kobieta
  • A friend to all is a friend to none.
Odp: czy mozna wyszukac dane jakiejs osoby po numerze cpr
« Odpowiedź #8 dnia: 11 Wrz 2007, 20:00:46 »
Super, ze skorzystales z naszych rad...W komunie maja uprawnienia do sprawdzenia, na jakim etapie jest panskie podanie o pobyt i prace. Moze tez zrobic to dun US, ale jakos lubie bardziej panie z Folkeregister. Oczywiscie mozna zadzwonic do Kbv.
Niestety nie podal pan gdzie obecnie pan przebywa w Danii. U arhusianskim (mam nadzieje, ze Tula zerknie na ten twor  ;)  I o to propozycja Tuli: aarhusowym. Bede sie tego trzymac  :)) US w poniedzialki, wtorki i w czwartki jest udzielana informacja w jezyku polskim przez jedna z pracownic.

pon godz. 10 - 12
wtorek godz. 10 - 12
czwartek godz. 13 - 15


Mam nadzieje, ze osoby mieszkajace w innych regionach Danii moga znalezc i dopisac podobne ulatwienia ze strony dunskiej dla Polakow.
« Ostatnia zmiana: 11 Wrz 2007, 20:58:43 wysłana przez mala_z_Aarhus »

Klingon

  • Gość
Odp: czy mozna wyszukac dane jakiejs osoby po numerze cpr
« Odpowiedź #9 dnia: 11 Wrz 2007, 20:03:13 »
fakt ze dostalem co piatek zwrot za paliwo tez mnie zdziwil bo myslalem ze to od podatku na koniec roku sie odlicza
a gosc co tydzien zwracal mi kase za paliwo i mowil ze wpisze to jakos tak ze on mi auto dawal
Niewiele można odpisać od podatku za dojazd do pracy i tylko powyżej 25 km na dzień, natomiast pracodawca wypłaca 3,35 kr. za każdy km (kwoty wolnej od podatku) jeżeli używa się własnego samochodu w celach służbowych.

piatka

  • Gość
Odp: czy mozna wyszukac dane jakiejs osoby po numerze cpr
« Odpowiedź #10 dnia: 11 Wrz 2007, 21:26:59 »
U arhusianskim (mam nadzieje, ze Tula zerknie na ten twor  ;)  I o to propozycja Tuli: aarhusowym. Bede sie tego trzymac  :)

Co?????????????? jaki aarhusowym?????????
tylko aarhusianskim!!!!!!!!!!!!

Offline tygrys3000

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 44
  • Reputacja: +2/-2
  • Płeć: Mężczyzna
    • Status GG
Odp: czy mozna wyszukac dane jakiejs osoby po numerze cpr
« Odpowiedź #11 dnia: 11 Wrz 2007, 21:33:58 »
do pracy i spowrotem mialem dokladnie 124km w obie strony ale dostalem tylko zwrot za paliwo 100dkk za kazdy dzien czyli wnoskoje ze tutaj tez sobie na mnie przyciol troszke
a mieszkam w billund
a do pracy jezdzilem do horsense

Klingon

  • Gość
Odp: czy mozna wyszukac dane jakiejs osoby po numerze cpr
« Odpowiedź #12 dnia: 11 Wrz 2007, 21:45:47 »
Za dojazd do pracy mógłbyś odpisać od podatku  157,00 kr dziennie ale wartość podatkowa wynosi tylko ok. 33 %.

Offline tygrys3000

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 44
  • Reputacja: +2/-2
  • Płeć: Mężczyzna
    • Status GG
Odp: czy mozna wyszukac dane jakiejs osoby po numerze cpr
« Odpowiedź #13 dnia: 11 Wrz 2007, 21:48:51 »
czyli codzieennie zarabial na mnie 57 dkk czy dobze rozumiem?

Klingon

  • Gość
Odp: czy mozna wyszukac dane jakiejs osoby po numerze cpr
« Odpowiedź #14 dnia: 11 Wrz 2007, 21:59:10 »
To znaczy że jest to ulga tylko w podatku gminnym (24 %), kościelnym (0,7 %) i składce na ubezpieczenie zdrowotne (8 %). Czyli przy odliczeniu od dochodów 157 kr. dziennie otrzymałbyś tylko 51 kr. "z podatku".
Innymi słowami, jeżeli używasz samochód na dojazdy z domu do pracy, to otrzymałbyś mniej z podatku (51 kr). Ty na tym nie tracisz ale Twój pracodawca prawdopodobnie zyskuje odpisując używanie firmowego samochodu na Twoje dojazdy (jednak są to tylko domysły).

poloniainfo.dk

Odp: czy mozna wyszukac dane jakiejs osoby po numerze cpr
« Odpowiedź #14 dnia: 11 Wrz 2007, 21:59:10 »

 

zwolnienie z pracy - czy musi podać powód

Zaczęty przez zosiaxDział Pomoc!

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 16676
Ostatnia wiadomość 17 Lip 2008, 16:33:25
wysłana przez zosiax
Mieszkanie spoldzielcze czy wlasnosciowe

Zaczęty przez ukaDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 11061
Ostatnia wiadomość 21 Lip 2009, 18:23:16
wysłana przez uka
Czy przeglady techniczne aut sa obowiazkowe w Danii ?

Zaczęty przez KierowcaDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 26150
Ostatnia wiadomość 27 Paź 2009, 22:39:26
wysłana przez Manior
rejestrować żone czy nie? - podatek, kwota zwolniona,

Zaczęty przez piotrekszDział Podatki

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 11293
Ostatnia wiadomość 12 Paź 2008, 13:59:51
wysłana przez Klingon
czy Duńczycy płacą na czas?

Zaczęty przez henlenDział Hydepark

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 6872
Ostatnia wiadomość 29 Wrz 2020, 08:16:02
wysłana przez Jomir