poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Jak poza przedszkolem stymolować nauke Języka duńskiego u dzieci???  (Przeczytany 29319 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Laura123

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 3
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Witam serdecznie :)
Mam pytanko: czy ktoś z Was, Drodzy Forumowicze mogłby mi podpowiedzieć, czy dziecko obcokrajowca chodzace do duńskiego przedszkola ma możliwość skorzystania z jakiejś dodatkowej stymulacji jezykowej aby łatwiej przyswoić nowy język? Czy są jakieś formy aktywacyjne i jeśli tak to gdzie mogę się udać by je zorganizowac mojemu dziecku?
Pozdrawiam serdecznie :)

Offline jamjurand

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 7
  • Wiadomości: 1445
  • Reputacja: +4/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jak poza przedszkolem stymolować nauke Języka duńskiego u dzieci???
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Lis 2010, 11:11:42 »
Sadze, ze w przedszkolu dzieciaki naucza sie blyskawicznie  jezyka dunskiego bez zadnej stymulacji.

Offline marti

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 51
  • Reputacja: +1/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jak poza przedszkolem stymolować nauke Języka duńskiego u dzieci???
« Odpowiedź #2 dnia: 05 Lis 2010, 14:07:24 »
Laura ja znalazłam informację na ten temat (Sprogstøtte til tosprogede småbørn) na stronie internetowej mojej Komunne.
Jest to tzw wsparcie językowe dla dwujęzycznych dzieci. Są to dodatkowe zajęcia, organizowane w małych grupach, w prredszkolu do którego chodzi dziecko. Dzieci uczą się odpowiednio dobranych przez nauczyciela słów (poprzez, gry, zabawy, piosenki itd.), mogą też chodzić na różnego rodzaju wycieczki np do lasu gdzie uczą się odpowiedniego słownictwa.
Myślę że powinnaś poszukać informacji w swojej Komunne lub zapytaćo to wychowawcę w przedszkolu.

Offline zorajda

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 69
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jak poza przedszkolem stymolować nauke Języka duńskiego u dzieci???
« Odpowiedź #3 dnia: 05 Lis 2010, 17:55:27 »
Oprócz przedszkola,  ja mojej małej włączam bajki duńskie na kasetach video, bajki ogląda prawie codziennie i niektóre zna już na pamięć, ale nadal ogląda, bo je lubi a tym samym przyswaja sobie słówka, które na pewno słyszy lub usłyszy w przedszkolu. Myślę, że jest to pewien sposób na naukę duńskiego. Poza tym słucha duńskie piosenki, ale myślę, że one mają mniejszy wpływ na naukę niż bajki, bo przy piosenkach zawsze się bawi, więc na pewno nie zwraca bardzo uwagę na słowa, ale na pewno jej nie zaszkodzi słuchanie ich. Dodam jeszcze, że moja córcia chodzi do przedszkola tylko na 15 godz. tygodniowo. Jest to czas opłacany przez komunę właśnie po to by dziecko nauczyło się duńskiego. Chodzi dopabuse miesiąc, efektów jeszcze nie ma, ale pani z komuny powiedziała, że po 3 miesiącach przyjdzie na sprawdzenie ile dziecko się nauczyło.

Offline neletop

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 4
  • -Otrzymane: 16
  • Wiadomości: 681
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jak poza przedszkolem stymolować nauke Języka duńskiego u dzieci???
« Odpowiedź #4 dnia: 05 Lis 2010, 18:46:31 »
Ja zgadzam sie z Jamrurandem.
Dziecko nauczy sie na pewno bardzo szybko dunskiego w przedszkolu, bez stymulacji.

No i podejrzewam ze za jakis czas bedziesz chciala wiedziec jak stymulowac jezyk polski u swojej pociechy.  ;)

marit7

  • Gość
Odp: Jak poza przedszkolem stymolować nauke Języka duńskiego u dzieci???
« Odpowiedź #5 dnia: 05 Lis 2010, 19:50:03 »
Dzieci strasznie szybko przyswajają język, wystarczy trochę czasu i samo będzie śmigać po duńsku ;) Też myślę, że kontakt z rówieśnikami w przedszkolu to wystarczająca stymulacja.

Offline M z Horsens

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 7
  • Wiadomości: 187
  • Reputacja: +3/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jak poza przedszkolem stymolować nauke Języka duńskiego u dzieci???
« Odpowiedź #6 dnia: 06 Lis 2010, 11:59:15 »
Bardzo dużo zależy od przedszkola i przygotowania wychowawców,sam kontakt z dziećmi nie wystarcza.
Wysłaliśmy naszego synka do przedszkola gdzie nie bylo nigdy dzieci nie znających języka, wychowawcy nie potrafili podejść do malego, płakał, żona przez pół roku chodziła z nim żeby czuł się bezpiecznie,ze strony wychowawców kompletna olewka. Zostawał wpuszczany w grono duńskich dzieci i cały dzień samopas, niestety po pierwsze trwało ponad poł roku zanim dzieci go zaakceptowały a język zaczął łapać po roku ,dlaczego? dlatego że nikt nawet sie nie pofatygował mu pomóc pokazać np.jabłko i powiedzieć że to æble,tłumaczyli że nie mieli nigdy do czynienia z dziećmi nie znającymi języka i nie są przygotowani. Już na szczęście mamy to za sobą, mały chodzi do szkoły,mówi po duńsku ale co przeżyliśmy a zwłaszcza nasz synek, bo jest to ogromny stres dla dziecka.A i to że dziecko przebywa z duńskimi dziećmi nie znaczy że ma z nimi kontakt bo jeśli jest odtrącane np.dlatego że nie rozumie to co? jak złapie szybko?

poloniainfo.dk

Odp: Jak poza przedszkolem stymolować nauke Języka duńskiego u dzieci???
« Odpowiedź #6 dnia: 06 Lis 2010, 11:59:15 »

Offline @ae@

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 242
  • Wiadomości: 1794
  • Reputacja: +16/-12
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jak poza przedszkolem stymolować nauke Języka duńskiego u dzieci???
« Odpowiedź #7 dnia: 06 Lis 2010, 12:25:17 »
A moze przyczyna tkwi gdzies indziej?
Czy nie dziwilo ciebie i zony, ze synek ma tak duze trudnosci z "opuszczeniem" domu? A moze on nigdy nie byl w zlobku? Jest jedynakiem? Babcia w poblizu? Niepracujaca mama?

Niewiele dzieci potrzebuje obecnosci mamy w przedszkolu przez pól roku.
I nie dziwie sie innym dzieciom, ze go nie akceptowaly - mama razem z nim, to nie jest powszedni dzien w dunskich przedszkolach a dzieci to odrazu wyczuly.
Jak wygladal twojego syna dzien w przedszkolu razem z mama? Mial szanse na poznanie innych dzieci czy wolal byc z mama?
...na nasze oddalenie, na naszą nieobecność i rozmów obojętność listek, iskierkę, cień jak kotwicę wbij w nasze serca.... Leszek Aleksander Moczulski

Offline M z Horsens

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 7
  • Wiadomości: 187
  • Reputacja: +3/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jak poza przedszkolem stymolować nauke Języka duńskiego u dzieci???
« Odpowiedź #8 dnia: 06 Lis 2010, 13:24:36 »
Tak,oczywiście był to problem związany z przywiązaniem synka do mamy i domu, a to że żona pół roku przebywała w przedszkolu jest własnie brakiem przygotowania do dzieci obcojęzycznych,ponieważ kiedy zaczynał się płacz zaraz dzwonili i prosili o przybycie jak najszybciej bo nie wiedzą co zrobić,po pewnym czasie wezwali psychologa i ona wręcz zachęcała do tego azeby żona była przez pewien czas dopuki się nie zaklimatyzuje,niestety trwało to pół roku oczywiście skracała czas,zostawiała na trochę schodziła z oczu ale naprawdę bylo ciężko,duży stres dla dziecka,pewnie że różnie bywa ale opisuję nasz przypadek.

Offline maggie23

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 6
  • Wiadomości: 148
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Jak poza przedszkolem stymolować nauke Języka duńskiego u dzieci???
« Odpowiedź #9 dnia: 18 Lis 2010, 21:11:26 »
nasza 4 letnia córka uczęszcza co 2 tydzien do Spireskolen-to podobno obligatoryjne dla dzieci dwujęzycznych - to strona naszej szkoły językowej: http://www.spireskolen.dk/om+spireskolen
dzieci ucza sie jezyka poprzez zabawe, od kiedy tam uczeszcza, rzeczywiscie zaczeła wiecej mowic po dunsku. Nie wiem jak jest w innych komunach-nasza to Skive

Offline art1

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 51
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jak poza przedszkolem stymolować nauke Języka duńskiego u dzieci???
« Odpowiedź #10 dnia: 18 Lis 2010, 21:50:56 »
moja córka chodzi do przedszkola ok 4 miesiące, proces aklimatyzacji czyli przebywania z mamą w przedszkolu trwał ok 2 tyg, potem opiekunki same wyganiały moją żone niepatrząc że córka płacze...teraz sama pędzi do przedszkola, ma koleżanki, język raczej słabo, znaczy wie co do niej mówią, dużo mówi po duńsku ale jeszcze niepotrafi powiedzieć co to znaczy, oprócz podstaw typu dziękuje itp
najgorszy to jest ten samopas w przedszkolach, dzieci mogą wszystko, a język dziecko załapie szybko :) grunt żeby polskiego niezapomniało:)

Offline KASHA

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jak poza przedszkolem stymolować nauke Języka duńskiego u dzieci???
« Odpowiedź #11 dnia: 19 Lis 2010, 09:11:39 »
Moja corka chodzi do przedszkola ponad rok i dopabuse niedawno zaczela mowic troche po dunsku. Mysle ze to wina pedagogow. Corka w przedszkolu bawila sie tylko z polska kolezanka, nie chciala miec kontaktu z dunskimi dziecmi. Pedagodzy probowali zrzucic odpowiedzialnosc za nauke jezyka na nas, czyli rodzicow. Kazali rozmawiac z dzieckiem w domu po dunsku. :-(

Offline @ae@

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 242
  • Wiadomości: 1794
  • Reputacja: +16/-12
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jak poza przedszkolem stymolować nauke Języka duńskiego u dzieci???
« Odpowiedź #12 dnia: 19 Lis 2010, 10:07:41 »
Masz wiec moze dobra rade dla rodziców, którzy tu na forum szukaja polskich kolegów/kolezanek dla swoich pociech?
Bo synek sie nudzi, bo córcia nie ma kolezanek....

A przeciez wystarczy troche pomyslec i zaprosic dunskie dzieci na urodziny- pidzama party-junior grilla-halloween-wyjazd do lasu itp itd i po problemie.

Sswoja droga jaka bylaby twoja reakcja gdyby pedagodzy "zabronili" córce bawic sie tylko z polsaka kolezanka? Ze rasizm? :-)
...na nasze oddalenie, na naszą nieobecność i rozmów obojętność listek, iskierkę, cień jak kotwicę wbij w nasze serca.... Leszek Aleksander Moczulski

Offline KASHA

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jak poza przedszkolem stymolować nauke Języka duńskiego u dzieci???
« Odpowiedź #13 dnia: 19 Lis 2010, 12:58:54 »
W tej sytuacji nie oskarzalabym nikogo o rasizm. :-)

Offline teraz

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 66
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jak poza przedszkolem stymolować nauke Języka duńskiego u dzieci???
« Odpowiedź #14 dnia: 19 Lis 2010, 13:54:04 »
Masz wiec moze dobra rade dla rodziców, którzy tu na forum szukaja polskich kolegów/kolezanek dla swoich pociech?
Bo synek sie nudzi, bo córcia nie ma kolezanek....

A przeciez wystarczy troche pomyslec i zaprosic dunskie dzieci na urodziny- pidzama party-junior grilla-halloween-wyjazd do lasu itp itd i po problemie.

Sswoja droga jaka bylaby twoja reakcja gdyby pedagodzy "zabronili" córce bawic sie tylko z polsaka kolezanka? Ze rasizm? :-)

hmm jak wiesz ,dzieci w przedszkolu same nie jezdza po znajomych, decyduja o tym glownie rodzice, wiec chyba bylo by "milej" gdy rodzice sie znaja owych dzieci z spacerkow do lasu itd
jesli nie to schodek jest troche wyzszy , wiec trzeba znac rodzicow aby pozwolili dziecku bawic sie z innym poza placem szkoly , tym bardziej kompletnie "obcych" ludzi bo nie ukryajmy to w gre rozniez wchodzi. trzeba dodac ze dzieci w przedszkolu rowniez nie pajaja wszystkie miloscia do siebie , bo jak wszezie tez tam sa podzialy mniejsze lub wieksze, zawszedziela sie na grupy, wiec latwo jest doradzac, ale czy to takie proste w realizacji...

poloniainfo.dk

Odp: Jak poza przedszkolem stymolować nauke Języka duńskiego u dzieci???
« Odpowiedź #14 dnia: 19 Lis 2010, 13:54:04 »

 

Praca w nocy szkodliwa jak azbest

Zaczęty przez MargaretMitchellDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 16573
Ostatnia wiadomość 17 Sie 2011, 17:15:50
wysłana przez @ae@
feriepenge - jak otrzymać wypłatę?

Zaczęty przez evadeloonaDział Podatki

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 12271
Ostatnia wiadomość 27 Maj 2009, 10:37:25
wysłana przez mala_z_Aarhus
jak odnosza sie pracodawcy w danii do sluzby wojskowej

Zaczęty przez tygrys3000Dział Pomoc!

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 13909
Ostatnia wiadomość 09 Cze 2007, 15:21:41
wysłana przez GoTTie
jak zrobic przelew nordea.dk NIECH MI W KONCU KTOS POMOZE !

Zaczęty przez kolanexDział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 14905
Ostatnia wiadomość 19 Mar 2013, 10:18:41
wysłana przez 1941
jak odliczyc dojazdy do polski

Zaczęty przez mucz81Dział Podatki

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 15936
Ostatnia wiadomość 27 Cze 2009, 20:40:39
wysłana przez andyandy