poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: ULGA NA NIEPRACUJACEGO MAŁŻONKA  (Przeczytany 20107 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline lenna063

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 37
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
ULGA NA NIEPRACUJACEGO MAŁŻONKA
« dnia: 30 Lis 2010, 13:46:12 »
CZYTAM I CZYTAM ale już  powoli zaczynam wątpić ,że znajdę jednoznaczna odpowiedz na pytanie czy jeszcze funkcjonuje ulga na niepracującego małżonka. Czy mój mąż może z tej ulgi skorzystać  i jak to zrobić? czy wystarczy iść do Skat ? z aktem małżeństwa

Offline dania_d

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 5
  • -Otrzymane: 38
  • Wiadomości: 288
  • Reputacja: +7/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: ULGA NA NIEPRACUJACEGO MAŁŻONKA
« Odpowiedź #1 dnia: 30 Lis 2010, 14:09:23 »
Ulga na  nie niepracującego małżonka obowiązuje nadal. Ja dostałem nową kartę podatkową i jest nadal ta ulga. Moja żona mieszka ze mną w Danii. Więc nic nie musiałem nosić.( Oni  wiedzą, czy małżonek pracuje czy nie, oraz czasami  wystarczy fakt że mieszkacie razem) W zeszłym roku byłem. Powiedziałem" Chciałbym ulgę mojej żony" 3 minuty i fradrag już miałem  :)
Chyba, że małżonek mieszka w PL to wtedy na pewno akt ślubu i mogą czasami wołać zaświadczenie o zameldowaniu, że mieszkacie razem w PL

Offline lenna063

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 37
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: ULGA NA NIEPRACUJACEGO MAŁŻONKA
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Lis 2010, 14:19:17 »
bardzo dziękuje ;) bo mąż dzwonił do Pani w skive która bierze kasę za pomoc i ta stwierdziła ze sie nic nie należy bo tej ulgi już nie ma więc zgłupiałam bo wszyscy piszą ze jest ;)

arkadio121

  • Gość
Odp: ULGA NA NIEPRACUJACEGO MAŁŻONKA
« Odpowiedź #3 dnia: 30 Lis 2010, 19:25:33 »
witam. mam podobną sytuację. niedawno dowiedziałem się iż mogę przejąć żony fradrag. moja żona nie pracuje od lutego i nie pobiera żadnych świadczeń typu kontanthjaelp czy dagpenge. pojechałem więc do skatu i zapytałem jak to jest z tym fradragiem. bardzo uprzejmy pan oznajmił mi iż można zwiększyć fradrag ale są to bardzo małe kwoty więc się nie opłaca nic zmieniać. jednak po dłuższym naciskaniu z mojej strony okazało się że mogę jednak dostać fradrag żony. następnie szanowny pan wyliczył mojej żonie, nie wiem na jakiej podstawie, iż  zarobi w 2011 ok 50 tys koron i może zwiększyć mi fradrag o 300 koron. postawiłem więc pytanie czy jeśli moja żona nie znajdzie pracy w przyszłym roku to czy należy mi się cały fradrag żony. szanowny pan nie wiedział i poszedł zapytać <kolegów> po powrocie rzekł że mogę dostać tę ulgę ale w przypadku gdy żona znajdzie pracę a i tego faktu nie zgłosimy w skacie możemy mieć problemy. zapewniłem więc szanownego pana, że na 100% zgłosimy się w przypadku znalezienia pracy. pan ładny postukał w klawiaturę, powpisywał pare cyferek i oznajmił mi że od 1.12. 2010 otrzymuję tę ulgę. i jeszcze jedno, w razie zmiany fradragu trzeba stawić się w skacie razem z małżonkiem lub mieć napisane prze współmałżonka upoważnienie.
mam nadzieję że mogłem pomóc.
pozdrawiam 

Offline flyvemaskine

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 34
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: ULGA NA NIEPRACUJACEGO MAŁŻONKA
« Odpowiedź #4 dnia: 19 Gru 2010, 12:00:19 »
Witam
Moje pytanie dotyczy ulgi w 2011 na współmałżonka przebywającego w PL i niepracującego.
Czy nadal można ubiegać się o ten fradrag przedstawiając odpowiednie dokumenty?
Będę wdzięczny za odpowiadające prawdzie informacje i poświęcenie mnie ( a może i innym ) odrobinę czasu.
                                                                                                                   Pozdrawiam.

Offline kicia

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 23
  • -Otrzymane: 13
  • Wiadomości: 140
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: ULGA NA NIEPRACUJACEGO MAŁŻONKA
« Odpowiedź #5 dnia: 19 Gru 2010, 18:19:46 »
hej:)
jedno pytanie ok jak żona w Danii to biorę jej fradrag bo nie pracuje ale na jakiej podstawię będę go też brać jak żona w Polsce przecież z tego co rozumiem to jak jest w Polsce to nie ma tutaj swojej karty podatkowej i się ulga nie należy  :-\ tak czy nie?

Offline leo1

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 23
  • Wiadomości: 600
  • Reputacja: +7/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: ULGA NA NIEPRACUJACEGO MAŁŻONKA
« Odpowiedź #6 dnia: 19 Gru 2010, 20:18:40 »
Jezeli zona wczesniej tutaj pracowala i po utracie pracy zjechala do polski i nie zglosila tego faktu to skat nie wie ze jej tutaj nie ma i moze ci przyznac jej fradrag, gorzej bedzie jak sie z czasem polapie to bedziesz musial oddac to co pobrales plus kara.

poloniainfo.dk

Odp: ULGA NA NIEPRACUJACEGO MAŁŻONKA
« Odpowiedź #6 dnia: 19 Gru 2010, 20:18:40 »

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: ULGA NA NIEPRACUJACEGO MAŁŻONKA
« Odpowiedź #7 dnia: 19 Gru 2010, 20:40:37 »
Nalezy rozroznic 2 sprawy: 1. malzenstwo mieszkajace razem w Danii i gdzie Skat wie, ze jest mowa o malzenstwie: sprawdz swoja karte podatkowa (Årsopgørelse) lub zaliczkowadeklaracje podatkowa (forskudsopgørelse). Jezeli na twoich rozliczeniach uwidocznione sa 2 cpr. nr. tzn. twoj i malzonka, to oznacza to, ze Skat posiada informacje o stanie malzenskim. W takim przypadku jezeli jeden z malzonkow nie pracuje, drugi automatycznie ma przydzielony personfradrag (ulge osobista). Inaczejwyglada sprawa, jezeli Skat nie posiada info o stanie malzenskim lub malzonek nie mieszka w Danii. ulga na nieepracujacego malzonka nie mieszkajacego w Danii wymaga spelnienia pewnych wymogow - nie jest udzielana automatycznie. 

Offline bezwarkoczy

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 44
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: ULGA NA NIEPRACUJACEGO MAŁŻONKA
« Odpowiedź #8 dnia: 19 Gru 2010, 21:02:33 »
do Roga, jesli bedziesz tak uprzejmy (jak zwykle zreszta, udzielajac pomocy w niezliczonej ilosci watkow na tym foum) - czy ten sam mechanizm odnosi sie do frikort? jesli przyjechalam  pod koniec roku i dostalam frikort od listopada, to wykorzystal go w listopadzie moj maz. w grudniu przepracuje na razie 5 dni jako vikar i zglosilam kwestie frikort-u w biurze, ale lubie sama rozumiec pewne rzeczy i miec pewnosc - czy reszta (procz zaplaty za moje 5 dni pracy) tej wolnej sumy - frikort rowniez w grudniu przypadnie mezowi?dziekuje za odpowiedz

Offline flyvemaskine

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 34
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: ULGA NA NIEPRACUJACEGO MAŁŻONKA
« Odpowiedź #9 dnia: 19 Gru 2010, 21:17:43 »
Dziękuję za odpowiedzi . Najbliżej tego co chciałbym się dowiedzieć jej  roga . Właśnie chodzi mi o to czy nadal obowiązują wymogi : 1.Wspólny meldunek w kraju pochodzenia. 2. Brak CPR i niepodleganie obowiązkowi podatkowemu w Danii. 3.Udokumentowane zawarcie związku małżeńskiego.   Ja osobiście podlegam ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Danii.  Mam stałe miejsce pracy i jestem tu od pięciu lat. Czy wg nowych przepisów od 2011r. mój status to "pracownik najemny ze stałym miejscem zamieszkania za granicą dojeżdżający  do pracy w Danii"? Bo jeśli tak to skat informuje ,że z ulgi na żonę nie mogę korzystać.                             Pozdrawiam.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: ULGA NA NIEPRACUJACEGO MAŁŻONKA
« Odpowiedź #10 dnia: 19 Gru 2010, 22:50:08 »
do Roga, jesli bedziesz tak uprzejmy (jak zwykle zreszta, udzielajac pomocy w niezliczonej ilosci watkow na tym foum) - czy ten sam mechanizm odnosi sie do frikort? jesli przyjechalam  pod koniec roku i dostalam frikort od listopada, to wykorzystal go w listopadzie moj maz. w grudniu przepracuje na razie 5 dni jako vikar i zglosilam kwestie frikort-u w biurze, ale lubie sama rozumiec pewne rzeczy i miec pewnosc - czy reszta (procz zaplaty za moje 5 dni pracy) tej wolnej sumy - frikort rowniez w grudniu przypadnie mezowi?dziekuje za odpowiedz
Niezbyt czesto mam do czynienia z dochodami upowazniajacymi do Frikort. Osoby z Frikort tez maja dochod tylko ze bez opodatkowania (do pewnej granicy dochodu) a kazda osoba pracujaca ma swoj personfradrag, tzn. i Ty i Twoj maz (rozumiem, ze pracuje) powinniscie miec swoj personfradrag. Frikort jest wazna do konca roku podatkowego, chyba ze w Skat podalas konkretna date uplywu/zakonczenia pracy przed 31.12.2010.  (Ophør af skattepligt). Nie bardzo rozumiem " to wykorzystal go w listopadzie moj maz" ?

Offline bezwarkoczy

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 44
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: ULGA NA NIEPRACUJACEGO MAŁŻONKA
« Odpowiedź #11 dnia: 20 Gru 2010, 08:53:40 »
Do Roga,dzieki za odpowiedz, jestoczywiscie  tak jak piszesz, tzn.wskazano mi kwote wolna od podatku do konca roku (wieksza od  rocznego fradragu), a poniewaz jestesmy opodatkowani razem (maz pracuje) to na owej mezowskiej karcie, ktora pan w skacie nam wydrukowal,widnieja oba nasze cpry i wzmianka o frikort od 01.11, poniewaz wychodzilo sie z zalozenia, ze ja na pewno pracy do konca roku nie znajde.czyli mechanizm mial byc taki - tak to zrozumielismy, ze frikort rowniez "przechodzi" na meza i jego ksiegowa tak mu wlasnie wyplate w listopadzie policzyla..chcialam tylko sie upewnic czy taki mechanizm faktycznie tu zachodzi i co jesli wlasnie udalo mi sei pare dni przepracowac, ale w koncu to chyba moja i meza ksiegowa, czy osoby ktore w pracy zajmuja sie wyplatami sobie z tym poradza  :).jeszcze raz dziekuje

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: ULGA NA NIEPRACUJACEGO MAŁŻONKA
« Odpowiedź #12 dnia: 20 Gru 2010, 11:26:16 »
A nawet gdyby wystapily drobne odchylenia w dochodzie/fradragu, to jestesmy tak blisko zakonczenia roku podatkowego, ze nie bedzie to mialo zbyt duzego znaczenia w rozliczenie za caly rok 2010. dokladne rozliczenie (Årsopgørelse) bedzie dostepne okolo polowy marca 2011, a moze troche wczesniej i wtedy bedziecie mogli zobaczyc szczegoly, tzn. jakie kwoty Skat wniosl do rozliczenia. Pozdrawiam.

Offline andyandy

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 17
  • Wiadomości: 278
  • Reputacja: +6/-1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tłumacz przysięgły j. duńskiego
    • Tłumacz przysięgły j. duńskiego
Odp: ULGA NA NIEPRACUJACEGO MAŁŻONKA
« Odpowiedź #13 dnia: 20 Gru 2010, 19:23:27 »
Małżonek może pracować, byle nie w Danii! Ulga na współmałżonka przysługuje przy spełnieniu następujących warunków:
1. Wspólny adres stałego zamieszkania
2. Zawarty związek małżeński
3. Współmałżonek nie osiągał przychodów z Danii (jeżeli z innych krajów - nie szkodzi)
4. Podatnik winien być "begræset skattepligtig" i uzyskiwać przychody z pracy (a nie np. dagpenge)
i co najważniejsze ;)
5. Ulga przysługuje tylko na jednego współmałżonka, nawet gdy prawodawstwo twojego kraju dopuszcza posiadanie wielu współmałżonków (ciekawe po jakich doświadczeniach wprowadzili tę zasadę?)

Niestety wg mojej orientacji ulga ta zostanie zniesiona z początkiem 2011 roku. Tu jest o decyzji folketingu w tej sprawie:
http://www.ft.dk/samling/20091/lovforslag/L213/index.htm ale za 2010 można jeszcze to wykorzystać
Andrzej Dwulat
Tłum. przysięgły j. duńskiego

Offline flyvemaskine

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 34
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: ULGA NA NIEPRACUJACEGO MAŁŻONKA
« Odpowiedź #14 dnia: 20 Gru 2010, 20:22:06 »
No i wszystko jest już jasne. Potwierdza to również roga (jeszcze raz dzięki).   No cóż "gorączka podatkowa " się skończyła. :(
Pozdrawiam świątecznie.

poloniainfo.dk

Odp: ULGA NA NIEPRACUJACEGO MAŁŻONKA
« Odpowiedź #14 dnia: 20 Gru 2010, 20:22:06 »

 

ulga skat na kupno domu

Zaczęty przez mokkaDział Podatki

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 13134
Ostatnia wiadomość 14 Lut 2013, 19:23:11
wysłana przez Jomir
Ulga 53 przy zmianie umowy o pracę

Zaczęty przez kadillDział Podatki

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 7104
Ostatnia wiadomość 25 Mar 2014, 16:34:13
wysłana przez kadill
Ulga podatkowa

Zaczęty przez DanielDział Podatki

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 5130
Ostatnia wiadomość 17 Sty 2008, 16:47:20
wysłana przez dar_czar
Ulga....

Zaczęty przez kasper1Dział Podatki

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 3584
Ostatnia wiadomość 19 Mar 2009, 16:10:42
wysłana przez rosia
ulga

Zaczęty przez liliankaDział Podatki

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 3587
Ostatnia wiadomość 05 Paź 2008, 01:00:28
wysłana przez Klingon