poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: zolta karta, meldunek, szkola jak to zalatwic  (Przeczytany 16303 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline jarras37

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: +0/-0
zolta karta, meldunek, szkola jak to zalatwic
« dnia: 05 Lis 2007, 18:31:43 »
Witam! mam problem. chciałem się zapisać do Szkoły języka duńskiego ale nie mogę bo nie jestem zameldowany w komunie. Udalem się do komuny żeby się zameldować no i okazalo się ze kwit ze skatu o nazwie "Forskudsopgorelse" i duński kontrakt to za malo i mam wyciagnac ze SKATu jakiś kwit na dowód ze mam Zgodę na pobyt. Żeby było śmieszniej 3 razy skladalem aplikacje do urzędu emigracyjnego o takowa Zgodę. Raz osobiście na policji i dwa razy pracodawca w moim imieniu. No i nic podobno mam i mogę pracować. pracuje od marca tego roku i teraz od 2 miesięcy w nowej firmie. nowy pracodawca skladal w sierpniu i od początku Września powiedział ze zgoda jest i mogę zaczac u niego pracować. Nie mam tez zoltej karty i nie mam bladego pojęcia z kad ja wziac, kto ja wydaje. Podobno zgoda i zolta karta przychodzi poczta. Tyle ze do mnie nic jak dotad nie przyszlo a minelo ponad 7 miesięcy. komuna nie chce ze mną gadać bo chcą kwity których nie mam. Ludzie piszą na forach ze mam isc do komuny, tyle ze w moim przypadku to nie Działa. Pomozcie proszę!
Jarek

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: zolta karta, meldunek, szkola jak to zalatwic
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Lis 2007, 18:42:54 »
Oczwiscie po zgode na pobyt do Urzedu Imigracyjnego.
Ze zgoda do Folkeregistret by otzrymac aktywny CPR i zolta karte.
Z zolta karta wszedzie....

Moja propozycja - zadzwon do Urzedu Imigracyjnego i zapytaj o co chodzi i jak sie Twoje sprawy miewaja.

Zgody na pobyt nie mogl miec Twoj pracodowaca, gdyz taki dokument jest przesylany do zainteresowanaego, a nie jego szefa.

Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline Juta

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 780
  • Reputacja: +14/-22
Odp: zolta karta, meldunek, szkola jak to zalatwic
« Odpowiedź #2 dnia: 05 Lis 2007, 19:28:36 »
Krok pierwszy: dostajesz prace i kontrakt.
Krok drugi: idziesz do urzedu imigracyjnego i skladasz podanie o imienne pozwolenie na prace. Urzednicy kseruja odpowiednia strone Twojego paszportu, sprawdzaja czy poprawnie wypelniles papiery, pobieraja zdjecia (chyba 2), mowia Ci jaki numer ma Twoja sprawa.
Krok trzeci: czekasz na pozwolenie. To moze potrwac kilka miesiecy. Oczywiscie, mozesz pracowac, jesli Twoja firma ma odpowiedni status, ale wciaz musisz czekac na indywidualne, imienne pozwolenie na prace w tej konkretnej firmie.
Dopabuse potem idziesz do urzedu meldunkowego, tam sie meldujesz i po ok. 2 tygodniach dostajesz "zolta karte". Z ta karta idziesz do szkoly jezykowej.
Zycze powodzenia.

patryk

  • Gość
Odp: zolta karta, meldunek, szkola jak to zalatwic
« Odpowiedź #3 dnia: 06 Lis 2007, 21:11:27 »
Ja byłem na przykład ostatnio w folkregister w sprawie zółtej karty, CPR mam juz od sierpnia, pracuje od poczatku pazdziernika, mam kontrakt, a firma pozwolenie zatrudnienianei ludzi z góry. W folregister powiedzieli ze zółtej kart mi nie dadza bo musze miec pozwolenie na pobyt i prace i wystawią mi zamiast zółtej kart papierek cos w podobie zółtej karty na czas do którego dostanme pozwolenie na pobyt i prace. CZY TO ZNACZY ZE TEZ POWINIENEM ISC DO URZEDU I ZŁOŻYC PAPUIERY O POZWOLENIE NA POBYT I PRACE??? Bo teraz juz sam nie wiem. Cyz to może firma w której pracuje wysyła te papiery do kopenhagi czy lepiej zebym sam to zrobił?? POMOCY

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: zolta karta, meldunek, szkola jak to zalatwic
« Odpowiedź #4 dnia: 06 Lis 2007, 21:13:48 »
oczywiscie, ze ty sam....
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline Juta

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 780
  • Reputacja: +14/-22
Odp: zolta karta, meldunek, szkola jak to zalatwic
« Odpowiedź #5 dnia: 06 Lis 2007, 22:08:00 »
Sam to powinienes zalatwic, bo musisz wypelnic formularz i go osobiscie podpisac. Tego pracodawca za Ciebie nie zalatwi. Mozesz oczywiscie papiery wyslac poczta, ale lepiej jest udac sie osobiscie do urzedu imigracyjnego.

Klingon

  • Gość
Odp: zolta karta, meldunek, szkola jak to zalatwic
« Odpowiedź #6 dnia: 06 Lis 2007, 22:41:59 »
Coś innego pisze w Umowie Wschodniej II:
"Ved ansættelse af EU-8 statsborgere på forhåndsgodkendte virksomheder skal der ske en anmeldelse af det konkrete ansættelsesforhold hos Udlændin-geservice gennem en skriftlig erklæring underskrevet af arbejdsgiveren og den udenlandske arbejdstager. Arbejdet kan påbegyndes, så snart en anmel-delse af ansættelsesforholdet foreligger i Udlændingeservice.

Udlændingeservice vil sende en kvittering for anmeldelsen af ansættelses-forholdet til pågældende arbejdsgiver og arbejdstager samt udarbejde en op-holds- og arbejdstilladelse til afhentning hos politi, statsamt eller i Udlæn-dingeservice.
"

Pracodawca melduje warunki zatrudnienia do Udlændingeservice wysyłając pisemne oświadczenie podpisane przez pracodawcę i zagranicznego pracownika. Udlændingeservice wysyła pokwitowanie oraz wyrabia pozwolenie na pobyt i pracę do odebrania na policji, w gminie (?) lub w Udlændingeservice.


poloniainfo.dk

Odp: zolta karta, meldunek, szkola jak to zalatwic
« Odpowiedź #6 dnia: 06 Lis 2007, 22:41:59 »

Offline malin

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 134
  • Reputacja: +4/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: zolta karta, meldunek, szkola jak to zalatwic
« Odpowiedź #7 dnia: 06 Lis 2007, 22:43:53 »
Zalezy od pracodawcy niektorzy wysylaja sami - jak chca (ale oczywiscie ty muszisz wypelnic). Dokumenty z Kopenhagi i tak musza przyjsc do Ciebie. Zolta karte papabusewa tymczasowa wazna przez 3 miesiace odbierz jak najpredzej. Jaki adres podales w kwestionariuszu o pozwolenie (na ten adres wysylaja dokumenty) ? Kopia pozwolenia wysylana jest tez do pracodawcy.
Pozdro.
Malin. :-)

Offline malin

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 134
  • Reputacja: +4/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: zolta karta, meldunek, szkola jak to zalatwic
« Odpowiedź #8 dnia: 06 Lis 2007, 22:45:05 »
Cytuj (zaznaczone)
pisemne oświadczenie podpisane przez pracodawcę i zagranicznego pracownika
Swieta prawda.
Pozdro.
Malin. :-)

patryk

  • Gość
Odp: zolta karta, meldunek, szkola jak to zalatwic
« Odpowiedź #9 dnia: 07 Lis 2007, 05:10:40 »
nei pamietam jaki adres podałem ale raczej tez z aarhus. Natomiast jezeli pracodawca to wsłał (lub tez nie, bo nie wiem) to moge to zrobic sam, nawet jezeli bedzie to drugi raz?

Klingoon

  • Gość
Odp: zolta karta, meldunek, szkola jak to zalatwic
« Odpowiedź #10 dnia: 07 Lis 2007, 08:29:03 »
Firmy z gory zatwierdzone do przyjmowania pracownikow z nowych UE krajow maja obowiazek zglosic to do Udlændingeservice. Daltego zapytaj pracodawce lub bezposrednio Udlændingeservice o status w tej sprawie (nie man powodu ponownie skladac papabusew).

patryk

  • Gość
Odp: zolta karta, meldunek, szkola jak to zalatwic
« Odpowiedź #11 dnia: 07 Lis 2007, 11:58:56 »
Dzieki. A jeszcze jedno pytanie - mozna to jakos przyspieszyc czy raczej marne szanse?

Klingoon

  • Gość
Odp: zolta karta, meldunek, szkola jak to zalatwic
« Odpowiedź #12 dnia: 07 Lis 2007, 12:13:46 »
Dobre pytanie do Udlændingeservice. ;D

Offline Juta

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 780
  • Reputacja: +14/-22
Odp: zolta karta, meldunek, szkola jak to zalatwic
« Odpowiedź #13 dnia: 07 Lis 2007, 16:36:01 »
Firmy z gory zatwierdzone do przyjmowania pracownikow z nowych UE krajow maja obowiazek zglosic to do Udlændingeservice. Daltego zapytaj pracodawce lub bezposrednio Udlændingeservice o status w tej sprawie (nie man powodu ponownie skladac papabusew).

Znam sporo osob pracujacych dla takich firm i nikomu firma niczego nie zalatwila. Ci, ktorzy nie zglosili sie osobiscie do urzedu imigracyjnego, nigdy nie dostali imiennego pozwolenia na prace. Ci, ktorzy sie zglosili, zalatwili wszystko bez problemu.

Na stronie nyidanmark.dk stoi:
"Notification of employment by an advance-approved employer
Instructions
1.   The employer completes Part 2 (section 7-10) of this form and signs section 12 (further instructions are given in the form)
2.   After completing part 2 the employer gives or sends the form to the employee (the applicant)
3.   The employee (the applicant) completes Part 1 (sections 1-4) of this form, and signs in section 6 (further instructions are given in the form)
4.   The employee (the applicant) attaches the required documents (see section below)
5.   The employee (the applicant) sends the notification to The Danish Immigration Service. If the employee is currently in Denmark, the notification can be submitted at the local police station or at the Service Centre of the Immigration Service. The notification can also be submitted to a diplomatic mission in the employee’s country of residence."

Klingon

  • Gość
Odp: zolta karta, meldunek, szkola jak to zalatwic
« Odpowiedź #14 dnia: 07 Lis 2007, 18:20:54 »
Faktycznie, nie pisze że pracodawca musi zgłosić tylko że musi się zgłosić (skal der ske en anmeldelse) konkretne warunki zatrudnienia do Udlændingeservice przed rozpoczęciem pracy. W przeciwnym wypadku zatrudnienie jest nielegalne i zarówno pracodawcy jak i pracownikowi grozi grzywna lub więzienie. ;D
"If the employee begins working prior to notification, he/she is considered to be working illegally, an offence for which both the employee and the employer can be fined or imprisoned."

Tutaj jest formularz do zameldowania warunków zatrudnienia który pracodawca po wypełnieniu przekazuje pracownikowi, który wypełnia, dołącza potrzebne dokumenty i oddaje na policji lub w Udlændingeservice.

PS. W tym wypadku, jeżeli pracodawca twierdzi, że zatrudnienie zostało zameldowane w Udlændingeservice to raczej tak jest.

poloniainfo.dk

Odp: zolta karta, meldunek, szkola jak to zalatwic
« Odpowiedź #14 dnia: 07 Lis 2007, 18:20:54 »

 

Praca w nocy szkodliwa jak azbest

Zaczęty przez MargaretMitchellDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 16570
Ostatnia wiadomość 17 Sie 2011, 17:15:50
wysłana przez @ae@
feriepenge - jak otrzymać wypłatę?

Zaczęty przez evadeloonaDział Podatki

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 12268
Ostatnia wiadomość 27 Maj 2009, 10:37:25
wysłana przez mala_z_Aarhus
jak odnosza sie pracodawcy w danii do sluzby wojskowej

Zaczęty przez tygrys3000Dział Pomoc!

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 13907
Ostatnia wiadomość 09 Cze 2007, 15:21:41
wysłana przez GoTTie
jak zrobic przelew nordea.dk NIECH MI W KONCU KTOS POMOZE !

Zaczęty przez kolanexDział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 14905
Ostatnia wiadomość 19 Mar 2013, 10:18:41
wysłana przez 1941
jak odliczyc dojazdy do polski

Zaczęty przez mucz81Dział Podatki

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 15935
Ostatnia wiadomość 27 Cze 2009, 20:40:39
wysłana przez andyandy