poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Słuzba zdrowia w Danii  (Przeczytany 79130 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Thunder86

  • Gość
Słuzba zdrowia w Danii
« dnia: 08 Lis 2007, 19:53:39 »
Mam pytanie:jak wyglada swiadzcenie usług przez służbe zdrowia?Czy jest to tak jak u nas-teoretycznie darmowa,ale istnieją też prywatne gabinety czy moze jest tylko tylko i cvalkowicie sprywatyzowane i za wszystko tzreba placic?

Klingoon

  • Gość
Odp: Słuzba zdrowia w Danii
« Odpowiedź #1 dnia: 09 Lis 2007, 12:37:43 »
Sluzba zdrowia jest za darmo z wyjatkiem dentysty. Dostajac zolta karte przydzielany jest lekarz rodzinny.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Słuzba zdrowia w Danii
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Lis 2007, 14:08:01 »
Jezeli dostaniesz skabusewanie do specjalsity i wyzyta zostanie wyzanczona w bardzo odleglym terminie (czytaj ok. pol roku), mozesz poprosic lekarza rodzinnego o skeirowanie do lekarza prywatnego, za ktorego zaplaci komuna.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Tula

  • Gość
Odp: Słuzba zdrowia w Danii
« Odpowiedź #3 dnia: 06 Lis 2008, 16:35:20 »
A propos sluzby zdrowia w Danii, taka historyjka jakich wiele.

Od dawna cierpie na czeste bole glowy, przy czym migrene wykluczono mi juz w Polsce. Poszlam tu do lekarza, bo sie balam o swoj zoladek (w ciagu miesiaca szlo mi ok. 70 tabletek przeciwbolowych). Najpierw rodzinny zalecil mi picie wody (bo wyplukuje toksyny bol glowy powodujace) oraz cwiczenia rozluzniajace kark; gdy to nie pomoglo, dostalam skabusewanie do neurologa, na wizyte u ktorego czekalam trzy miesiace. Doczekalam sie tylko po to, by sie dowiedziec, ze moje bole glowy sa spowodowane braniem srodkow przeciwbolowych, wiec zebym przestala i poczekala na wyniki. Po pol roku "leczenia" wciaz bole glowy sa, wiec lekarz zdecydowal sie mnie wyslac na tomografie. I tu nastepuje clue historii: na kiedy dostalam termin? Na 24 MARCA!
Normalnie jakby tak czlowiek mial raka mozgu, to nie wiadomo, czy dozyje :D.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Słuzba zdrowia w Danii
« Odpowiedź #4 dnia: 06 Lis 2008, 16:54:29 »
W Polsce, w Szczecinie za tomografie kregoslupa placilam 250 zlotych. Moze z okazji swiat, warto zrobic to prywatnie?
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Tula

  • Gość
Odp: Słuzba zdrowia w Danii
« Odpowiedź #5 dnia: 06 Lis 2008, 16:59:47 »
W Polsce, w Szczecinie za tomografie kregoslupa placilam 250 zlotych. Moze z okazji swiat, warto zrobic to prywatnie?
Ja robilam tomografie w Polsce w wakacje :) Ale moj lekarz nie wierzy w polska tomografie, musi mi zrobic dunska ;D.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Słuzba zdrowia w Danii
« Odpowiedź #6 dnia: 06 Lis 2008, 18:57:03 »
No tak, bo u nas to tomografie aparatem fotograficznym robia :)
Ewentualnie ostukuja czaszke jak arbuza, by gluchy odglos uslyszec...
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

poloniainfo.dk

Odp: Słuzba zdrowia w Danii
« Odpowiedź #6 dnia: 06 Lis 2008, 18:57:03 »

Offline Poli

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 65
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Słuzba zdrowia w Danii
« Odpowiedź #7 dnia: 06 Lis 2008, 21:55:36 »
Ja tylko dodam do siebie, ze sluzba w dani to jakas porazka  :o, Do specjalisty sie czeka pol roku i po tym czasie  i tak nic sie nie dowiesz . Moja znajoma maila infekcje w palcu u stopy, calyt spuchniety, ropa, nie moze chodzic itd.
Poszla do rodzinnego i dostala wielkie nic, Wyprosila sie o skabusewanie do chirurga, i termin za 4 miesiace  :o Szok,nagly wypadek , specjalista potrzebny od zaraz a tu taki numer  :-\. Akurat sie skladalo , ze za miesiac jechala do polski, wiec kupila sobie w polsce rywanol i antybiotyk w saszetkach, wyleczyla palucha. Jak nadszedl czas wizyty w dani , oczywiscie poszla  i chirurg jej sie spytal po co w ogole przyszla, jak palec jest zdrowy :D.

Juz nie wspomne o fakcie, ze ciezarnej przepisują paracetamol jak cukierki, u nas w polsce jest to nie do pomyslenia, ciezarna nie mozna przyjmowac tego rodzaju srodkow przeciwbolowych. I wogole podczas 9 miesiecy nie jest sie badanym , tylko jest pobierany mocz do badania i  robione usg.


Offline ArekJ

  • Zarejestrowany
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Słuzba zdrowia w Danii
« Odpowiedź #8 dnia: 06 Lis 2008, 22:04:04 »
mam podobny problem dzień po zabiegu (wypisali mnie do domu i kazali jść do pracy .
Moę ktoś wie czy po pobycie w szpitalu należy sie jakieś zwolnienie i jak to ewentualnie załatwiać????
Z gory dzięki Arek

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Słuzba zdrowia w Danii
« Odpowiedź #9 dnia: 06 Lis 2008, 22:33:23 »
Zalezy od tego w jakim celu byles w szpitalu, ale skoro byl to jeden dzien, to nie sadze bys byl w bardzo kiepskim stanie.
Powiem Ci, ze po operacji kregoslupa w Polsce stawilam sie w pracy po 3 tygodniach, wiec nie sadze, zeby Cie tutaj jakos ekstremalnie potraktowano.

CO do opieki, fakt, ze terminy sa zabojcze, ale jak juz jest sie objetym opieka specjalisty to juz z gorki, sami nawet wzywaja na kontrole.

Pamietajcie, ze jesli otrzymacie termin oczekiwania na wizyte u specjalisty dluzszy niz 6 tygodni, nalezy sie skontakowac z lekarzem rodzinnym i poprosic o skabusewanie do gabinetu prywatnego.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline mala_z_Aarhus

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1524
  • Reputacja: +8/-2
  • Płeć: Kobieta
  • A friend to all is a friend to none.
Odp: Słuzba zdrowia w Danii
« Odpowiedź #10 dnia: 06 Lis 2008, 22:49:36 »
Der sker, når Folketinget fra og med i morgen suspenderer patienternes ret til at blive behandlet på privathospital inden for en måned.

itd...

http://politiken.dk/indland/article593907.ece

Offline lilia

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1139
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Słuzba zdrowia w Danii
« Odpowiedź #11 dnia: 07 Lis 2008, 12:15:41 »
Poli, akurat paracetamol i w Pl się ciężarnym daje!  ;D

Offline Poli

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 65
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Słuzba zdrowia w Danii
« Odpowiedź #12 dnia: 07 Lis 2008, 19:45:01 »
Poli, akurat paracetamol i w Pl się ciężarnym daje!  ;D

Bylam w ciazy i nie moglam przyjmowac parecetamolu , nawet po leczeniu zeba , poszlam do apteki po jakies tabletki przeciwbolowe, i pani w aptece nie chciala mi sprzedac i  uswiadamiala mnie pol godziny , ze szkodze dziecku  ;)

Zreszta chodzilo mi o fakt, ze kaza ciezarnej przyjmowac paracetamol, jak ma sie bole macicy. Wiadomo,ze jak cos boli w ciazy to  jest cos nie tak -  dzieje sie cos niedobrego.Ale tutaj lekarstwem dla ciezarnych i wszelkich problemow jest paractamol. A to chyba trzeba usunac przyczyne bolu. Takim sposobem moja jedna znajoma poronila, a druga sadzi sie ze szpitalem w sadze. Pojechala do szpitala z potwornym bolem, stwierdzili , zeby wziela paracetamol i bedzie po klopocie. Oczywsicie poronila .

magi

  • Gość
Odp: Słuzba zdrowia w Danii
« Odpowiedź #13 dnia: 07 Lis 2008, 20:13:58 »
Mnie lekarz rodzinny w Danii z bólem brzucha nie chciał  mnie przyjąć, stwierdzili że w ciązy tak już jest, że boli. Na szczęście kilka dni później jechałam do Polski. Pierwsze, co zrobiłam to oczywiście wizyta u swojego ginekologa i co się okazało? Że grozi mi przedwczesny poród i że do końca ciąży powinnam leżeć. Teraz się zastanawiam czy nie rodzić w Polsce, bo jeżeli takie mają podejście do ciąży to i do porodu pewnie nie inne.

Offline mala_z_Aarhus

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1524
  • Reputacja: +8/-2
  • Płeć: Kobieta
  • A friend to all is a friend to none.
Odp: Słuzba zdrowia w Danii
« Odpowiedź #14 dnia: 07 Lis 2008, 20:42:54 »
Dunski odpowiednik Federacji Konsumenta juz sie za to zabral, tj:
zakup srodkow przeciwbolowych przez ciezarne.
Mimo, ze wiekszosc z ciezarnych zakupuje srodki przeciwbolowe (te bez recepty) w aptece, to nie informuje sie ich o powilaniach i mozliwych skutach ubocznych.
W artykule sie nie podaje sie nazw wszystkich lekow nieodpowiednich dla kobiet w ciazy...

Po dun: http://www.forbrug.dk/nyheder/pressemeddelelser/forbrugerstyrelsen-apotekerne-boer-stramme-op-paa-raadgivning-af-gravide/

"(...) Ipren til en kvinde, der fortalte, at hun var gravid, uden at vejlede hende tilstrækkeligt om brug af medicinen. Ipren kan resultere i, at en gravid kvinde aborterer i første trimester (...)".

poloniainfo.dk

Odp: Słuzba zdrowia w Danii
« Odpowiedź #14 dnia: 07 Lis 2008, 20:42:54 »

 

Urlop rodzicielski w Danii

Zaczęty przez RybkaWillegoDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 253079
Ostatnia wiadomość 10 Cze 2016, 20:01:31
wysłana przez aneczka.k
uczelnie w Danii?

Zaczęty przez Mateusz199Dział Edukacja

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 619
Ostatnia wiadomość 18 Kwi 2024, 10:49:09
wysłana przez Mateusz199
Czy przeglady techniczne aut sa obowiazkowe w Danii ?

Zaczęty przez KierowcaDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 27779
Ostatnia wiadomość 27 Paź 2009, 22:39:26
wysłana przez Manior
Nastepny punkt do podniesienia naszej "popularnosci" w Danii...

Zaczęty przez MartynaMDział Hydepark

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 34023
Ostatnia wiadomość 16 Cze 2014, 17:07:43
wysłana przez natalaa
tanie rozmowy na stacjonarne i komórki do Danii z Polski

Zaczęty przez bazakbalDział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 31231
Ostatnia wiadomość 17 Cze 2010, 13:19:35
wysłana przez jamjurand