poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: ferie penger po wymeldowaniu się z danii ?  (Przeczytany 18700 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mondzik

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 43
  • Reputacja: +0/-0
ferie penger po wymeldowaniu się z danii ?
« dnia: 10 Lis 2007, 16:28:19 »
w jaki sposób można uzyskać wypłatę f.p. po wymeldowaniu się z danii?
swego czasu paru znajomych wymeldowując się w folkeregistion(fonetycznie) dostało druki, które po  wypełnieniu i złożeniu w tymże biurze  po upływie 2. tygodni otrzymali na konto duńskie f.p. za dany rok rozliczeniowy.
po przeprowadzeniu się biura w aarhus do ratusza zasięgnąłem informacji na ten temat i okazało się, że nie można tego tam już zrobić i jakoby, że wcześniej też nie można było. wielki zdziwienie moim zadanym pytaniem zadałem.
może jest jakaś inna osoba, która ma coś do powiedzenia i podpowiedzenia na ten temat.
oczywiście z góry dziękuję.
p.s. na święta kupię...

Offline madzialenasz

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 3
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 479
  • Reputacja: +1/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: ferie penger po wymeldowaniu się z danii ?
« Odpowiedź #1 dnia: 10 Lis 2007, 16:41:23 »
Czekaj wymeldowales sie z Danii?
Mieszkasz w Polsce do Danii juz nie wrocisz?
Chcesz ferie penge?
 :-X
Nie chowaj nienawiści po wieczne czasy, ty, który sam nie jesteś wieczny.

Klingon

  • Gość
Odp: ferie penger po wymeldowaniu się z danii ?
« Odpowiedź #2 dnia: 10 Lis 2007, 19:01:53 »
Zobacz http://home25.inet.tele.dk/pl/FerieKonto/index.html
Możesz skontaktować się z ATP lub podaj mi potrzebne dane (nazwisko , adres, email, cprnr) to zrobię to za Ciebie.

RYBA

  • Gość
Odp: ferie penger po wymeldowaniu się z danii ?
« Odpowiedź #3 dnia: 15 Lis 2007, 12:13:21 »
klingon mam pytanie jeli zakonczylem prace a pracowalem bez zameldowania to i wymeldowac sie nie musze pytalem sie pracodawcy o ferie penge to powiedzial mi ze dopabuse w maju dostane czemu nie wyplaca mi tego razem z ostania wyplata a dopabuse w maju moge je dostac wczesniej czy nie pozdrawiam

Klingoon

  • Gość
Odp: ferie penger po wymeldowaniu się z danii ?
« Odpowiedź #4 dnia: 15 Lis 2007, 12:58:16 »
Pieniadze odlozone na urlop w tym roku kalendarzowym sa do wykorzystania od 1. maja 2008 do 30. kwietnia 2009. Gdy jednak opuszczamy dunski rynek pracy to ATP wyplaci pieniadze wczesniej (wczoraj otrzymalem od nich odpowiedz via email, ktora przetlumacze wieczorem).
ATP  administruje pieniadze urlopowe dla ponad 100.000 firm (900.000 pracownikow) ale niektorzy pracodawcy nie korzystaja z ich uslug. Dlatego zapytaj Twojego pracodawce czy feriepenge sa wplacone na FerieKonto (ATP), w przeciwnym wypadku bedziesz musial czekac do 1. maja 2008.

PS. Zostajesz zameldowany otrzymujac CPRNR i przy wyjezdzie trzeba sie wymeldowac.

Klingon

  • Gość
Odp: ferie penger po wymeldowaniu się z danii ?
« Odpowiedź #5 dnia: 15 Lis 2007, 21:59:48 »
Zobacz odpowiedź z FerieKonto (ATP):
http://home25.inet.tele.dk/pl/FerieKonto/index.html

Offline czbnhzw

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 40
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: ferie penger po wymeldowaniu się z danii ?
« Odpowiedź #6 dnia: 28 Wrz 2008, 18:43:01 »
Witam,
Jeśli Feriepenge są wpłacane na ATP i chce je otrzymać "teraz" ponieważ w Dani już nie pracuje, to czy po wymeldowaniu się, nie będę miał problemów w  przyszłości z podjęciem pracy tutaj?

Przyjaciel jest już w kraju, przed opuszczeniem Dani nikomu nic nie zgłaszał, żadnych papierów nic!, czy jest coś co powinien zrobić? Wiem, że to niepytanie do tego wątku ale tak przy okazji. I jeszcze jedno - pracodawca zwolnił go za alkohol, nikt z dowodzących go nie widział, tylko pracownik na nocnej zmianie, policji nie było, czy powinien dostać jakieś pismo z powodem rozwiazania umowy na czas okreslony? Do zwiazkow nie należał. Dzieki !

poloniainfo.dk

Odp: ferie penger po wymeldowaniu się z danii ?
« Odpowiedź #6 dnia: 28 Wrz 2008, 18:43:01 »

felix

  • Gość
Odp: ferie penger po wymeldowaniu się z danii ?
« Odpowiedź #7 dnia: 02 Paź 2008, 00:09:14 »
Wlasnie, moj kumpel, ktory pracowal w MDD zglosil sie do ATP o wyplate zgromadzonych w tym roku pieniedzy wakacyjnych, poniewaz wyjezdza z Danii (nie ma zoltej karty, nie byl zarejestrowany w Folkeregister) Powiedziano mu, ze owszem moze kase dostac przelewm na konto dunskie lub czekiem ale, co jest dla mnie conajmniej dziwne, poproszono go o podpisanie oswiadczenia, ze nie bedzie juz wiecej podejmowal pracy w Danii..!!?? Czy to jest standardowa procedura? Przeciez nie moze byc zakazu poworotu do Danii w celu podjecia kolejnej pracy w przyszlosci..tak mi sie przynajmniej wydaje

Klingon

  • Gość
Odp: ferie penger po wymeldowaniu się z danii ?
« Odpowiedź #8 dnia: 02 Paź 2008, 08:40:26 »
Jest obowiazek wybrania urlopu, dlatego pieniadze nie sa wyplacane, chyba ze opuszcza sie rynek pracy (z powodu choroby, emerytury, wyjazdu, itp) i to proszono go o podpisanie. Rok urlopowy za pieniadze wypracowane w 2008 jest od 1 maja 2009 do 30 kwietnia 2010.

Offline mondzik

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 43
  • Reputacja: +0/-0
Odp: ferie penger po wymeldowaniu się z danii ?
« Odpowiedź #9 dnia: 03 Paź 2008, 22:33:11 »
rozpocząłem wątek, będę go kontynuował.
wymeldowałem się w listopadzie 2007(jak ten czas szybko leci). wcześniej jednak dostałem dostęp do strony www atp. mając możliwość logowania się miałem kontrolę podglądu na wszystkie pieniądze w f.k.
pierwszą wypłatę wszystkich f.p. z 2007 roku na moje konto dostałem po 2 tygodniach(więc na święta kupiłem....). ponieważ w grudniu dostałem kolejne wypłaty i pracodawcy dokonali również wpłat na atp f.p. dwa dni później otrzymałem kolejny przelew z atp f.p. na moje duńskie konto.
podczas wymeldowywania się nie podpisywałem żadnego pisma, zabrano mi żółtą kartę.
w lutym 2008 roku przyjechałem ponownie do dani. miałem zaświadczenie o pracy w polsce(w okresie pomiędzy duńskim), zaświadczenie o zameldowaniu(aktualne) i rozpocząłem poszukiwanie nowego pracodawcy oddalonego o 8 km od ostatniego głównego z przed okresu wymeldowania się.
znalazłem takiego pracodawcę i zacząłem na nowo pracę w danii z nową ulga podatkową, która przysługuje w pierwszym roku podatkowym. takie coś można zrobić tylko raz.
nowy pracodawca zaczął wypłacać mi pensję, jak i również na koniec I kwartału otrzymałem f.p. na f.k. w atp.
wielkim moim zdziwieniem było, przyjemnym, że po dwóch dniach otrzymałem przelew z atp na moje konto duńskie f.p..
okazało się, że w systemie jestem wymeldowany i automatycznie przelewano wszystkie f.p., które otrzymywałem na f.k., na moje duńskie konto. tak było również po II kwartale.
teraz minął III kwartał i zobaczę czy wpłyną f.p. na moje konto.
nadal nie jestem zameldowany, od lutego, ponieważ zmieniałem pracę parokrotnie i zawsze wypełniałem anulowanie starego podania w nowym podaniu o pozwolenia na pobyt. ponieważ cały proces trwał długo przed 1. maja rząd duński nie zdążył mi wydać takiego pozwolenia. po 1. maja sprawy zostały przeniesione do władz lokalnych. czekam teraz na takie pozwolenie, o które (nowe u nowego pracodawcy)wystąpiłem 1. września.
p.s. taki mały przewodnik po daniiiiii.

Klingon

  • Gość
Odp: ferie penger po wymeldowaniu się z danii ?
« Odpowiedź #10 dnia: 05 Paź 2008, 01:34:42 »
Czyli otrzymujesz pieniadze wakacyjne wczesniej. Za 2007 moglybys je tez otrzymac bez wymeldowywania, wybierajac po 1 maja 2008 urlop. Dlugosc pobytu w Danii ma wplyw na wysokosc podatku (wysokosc kwoty wolnej i dochodu w przeliczeniu na roczny).

PS. Nowy pracodawca nie musi byc oddalony o 8 km, tylko jezeli pracujesz u tego samego pracodawcy to miejsce pracy musi zostac przeniesione, np. przy budowa autostrady.

Offline robotnik

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 82
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
  • ...
Odp: ferie penger po wymeldowaniu się z danii ?
« Odpowiedź #11 dnia: 05 Paź 2008, 09:15:57 »
co to są ferie penger? czy jaje dostaje? ile tego jest?
POLSKA

Klingon

  • Gość
Odp: ferie penger po wymeldowaniu się z danii ?
« Odpowiedź #12 dnia: 05 Paź 2008, 11:12:49 »
feriepenge - pieniadze wakacyjne
W czasie urlopu nie pracujesz i dlatego nie otrzymujesz wyplaty. Dlatego z kazdej wyplaty jest odkladane ok. 12,5% na urlop - pieniadze sa wyplacane w czasie urlopu.
Zobacz http://home25.inet.tele.dk/pl/FerieKonto/index.html

Tula

  • Gość
Odp: ferie penger po wymeldowaniu się z danii ?
« Odpowiedź #13 dnia: 05 Paź 2008, 12:44:43 »
co to są ferie penger? czy jaje dostaje? ile tego jest?
Hmmm, jesli Pan pracujac w Danii od 7 lat, legalnie, nie wie, co to sa feriepenge, to znaczy, ze dal sie Pan ladnie skroic...

Offline robotnik

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 82
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
  • ...
Odp: ferie penger po wymeldowaniu się z danii ?
« Odpowiedź #14 dnia: 05 Paź 2008, 20:09:13 »
Hmmm, jesli Pan pracujac w Danii od 7 lat, legalnie, nie wie, co to sa feriepenge, to znaczy, ze dal sie Pan ladnie skroic...

To co mam teraz zrobic? Duńczycy zawsze beda nas próbowali oszukać nawet polskie żony oszukują.
Czy ferie penge to jest moje 5 tygodni urlopu płatnego?
POLSKA

poloniainfo.dk

Odp: ferie penger po wymeldowaniu się z danii ?
« Odpowiedź #14 dnia: 05 Paź 2008, 20:09:13 »

 

Urlop rodzicielski w Danii

Zaczęty przez RybkaWillegoDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 248251
Ostatnia wiadomość 10 Cze 2016, 20:01:31
wysłana przez aneczka.k
Czy przeglady techniczne aut sa obowiazkowe w Danii ?

Zaczęty przez KierowcaDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 26095
Ostatnia wiadomość 27 Paź 2009, 22:39:26
wysłana przez Manior
Nastepny punkt do podniesienia naszej "popularnosci" w Danii...

Zaczęty przez MartynaMDział Hydepark

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 32409
Ostatnia wiadomość 16 Cze 2014, 17:07:43
wysłana przez natalaa
tanie rozmowy na stacjonarne i komórki do Danii z Polski

Zaczęty przez bazakbalDział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 29282
Ostatnia wiadomość 17 Cze 2010, 13:19:35
wysłana przez jamjurand
Spadek w Danii po bliskiej osobie

Zaczęty przez pkanwaDział Pomoc!

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 9623
Ostatnia wiadomość 11 Lut 2021, 23:50:13
wysłana przez pkanwa