poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Praca zagranicą, a słuzba wojskowa  (Przeczytany 10149 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Thunder86

  • Gość
Praca zagranicą, a słuzba wojskowa
« dnia: 21 Lis 2007, 23:10:57 »
Witam,pytanie dotyczące pracy zagranicą,a słuzby wojskowej.Mam kategorię A i jak narazie nie byłem jeszcze we wojsku.Czy wyjazd zagranicę i podjęcie tam pracy bedzie zgodne z polskim prawem?Czy po ewentualnym powrocie,nawet na pare dni możliwe jest,że będe miał z tego powodu problemu i będą mnie ścigac?

Offline mawi

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 532
  • Reputacja: +7/-9
  • Płeć: Kobieta
    • Status GG
Odp: Praca zagranicą, a słuzba wojskowa
« Odpowiedź #1 dnia: 21 Lis 2007, 23:20:12 »
"nie kłóć się z idiotą - sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem."

Thunder86

  • Gość
Odp: Praca zagranicą, a słuzba wojskowa
« Odpowiedź #2 dnia: 21 Lis 2007, 23:29:54 »
dzieki Mawi za info,czyli jak wyjeżdżam zagranicę to wystarczy dac znac WKU i podac date powrotu?Oby tak bylo,tylko jakos mi sie w to nie chce wierzyc,że oni tak wspaniałomyslnie powiedzą:"Dobrze to nie będziemy wysyłac papierów do czasu pańskiego powrotu" ;D

Tula

  • Gość
Odp: Praca zagranicą, a słuzba wojskowa
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Lis 2007, 23:33:33 »
Ja slyszalam o historii, ze chlopaka sciagneli z lotniska :).
Thunder, idz do nich i zapytaj po prostu.

Thunder86

  • Gość
Odp: Praca zagranicą, a słuzba wojskowa
« Odpowiedź #4 dnia: 21 Lis 2007, 23:44:59 »
Ja slyszalam o historii, ze chlopaka sciagneli z lotniska :).
Thunder, idz do nich i zapytaj po prostu.
Tak zrobię-jutro,wiec czeka mnie nieprzespana noc ;D.Spytac się zawsze można anonimowo,a jakby okazało się,że coś jest nie tak to aktualnie w Polsce jest multum różnych szkół...wiec można się chocby dla picu zapisac do policealnej,bo tam czesne nie jest wysokie.Tylko co po tym jak się zostanie skreslonym z listy...a do Polski kiedyś trzebe bedzie wrocic-jak nie na stałe to przynajmniej na święta czy coś w tym stylu.I co wtedy?Wracajac do Polski zamiast przed wigilijny stół,mozna trafic na poligonik :-\
Swoja drogą to ta historia z tym chłopakiem jest dziwna..bo skoro go cofneli go z lotniska,to musieli wiedziec ,że on tam jedzie na do pracy.Nie wierze,że go cofneli bo nie mial odbytej sluzby.W takim razie żaden student nie mógłby nawet na pare dni wyjechac zagranicę.Może wiec lepiej nie zgłaszac takiego wyjazdu..cóz jutro się dowiem  :)i napiszę o tym na forum,bo z pewnościa wielu ludzi ma takie kłopoty.

K3

  • Gość
Odp: Praca zagranicą, a słuzba wojskowa
« Odpowiedź #5 dnia: 21 Lis 2007, 23:56:45 »
Tak zrobię-jutro,wiec czeka mnie nieprzespana noc ;D.Spytac się zawsze można anonimowo,a jakby okazało się,że coś jest nie tak to aktualnie w Polsce jest multum różnych szkół...wiec można się chocby dla picu zapisac do policealnej,bo tam czesne nie jest wysokie.Tylko co po tym jak się zostanie skreslonym z listy...a do Polski kiedyś trzebe bedzie wrocic-jak nie na stałe to przynajmniej na święta czy coś w tym stylu.I co wtedy?Wracajac do Polski zamiast przed wigilijny stół,mozna trafic na poligonik :-\
Swoja drogą to ta historia z tym chłopakiem jest dziwna..bo skoro go cofneli go z lotniska,to musieli wiedziec ,że on tam jedzie na do pracy.Nie wierze,że go cofneli bo nie mial odbytej sluzby.W takim razie żaden student nie mógłby nawet na pare dni wyjechac zagranicę.Może wiec lepiej nie zgłaszac takiego wyjazdu..cóz jutro się dowiem  :)i napiszę o tym na forum,bo z pewnościa wielu ludzi ma takie kłopoty.

jak sie uchylasz, to mogą cię na listę "poszukiwanych" wpisać, a na lotniskach sprawdzają

Thunder86

  • Gość
Odp: Praca zagranicą, a słuzba wojskowa
« Odpowiedź #6 dnia: 22 Lis 2007, 00:11:44 »
Tego dowiem się jutro,ale mam jeszcze jedno pytanie.Wy możecie mi pomoc znaleźc na nie odpowiedź:czy pracodawca na Zachodzie,np. w Danii wymagaja by ich pracownik miał juz odbytą służbę wojskową?W Polsce jak chodzi o rozmowe kwalifikacyjną na temat pracy,kwestia czy stosunek do słuzby wojskowej jest uregulowany,jest często pierwszą kwestią o jaką nas pytają.Mój kumpel kiedys powiedział,że spoko looz bo ma D,a gosc jest zdrowy zupelnie jak ja,a ja mam A ;).Koleś chciał zaszpanowac,a pracodawca:Stop,ja wymagam tylko ludzi z kat.A i najlepiej odbytą juz zasadnicza służbą wojskową ;D I jak tu znaleźc zloty srodek....
Moje pytanie moze okazac się bezzasadne jeżeli w DK nie ma powszechnej zasadniczej służby wojskowej.

poloniainfo.dk

Odp: Praca zagranicą, a słuzba wojskowa
« Odpowiedź #6 dnia: 22 Lis 2007, 00:11:44 »

mariopoland

  • Gość
Odp: Praca zagranicą, a słuzba wojskowa
« Odpowiedź #7 dnia: 22 Lis 2007, 08:31:18 »
oglądałem w tv było o wojsku należy zgłosic fakt wyjazdu w swoim WKU mogą nie wyrazic ,a jeżeli zgodzą sie należy im podac nowy adres za granicą.za uchylanie sie od odbycia służby grozi 2 lata

Offline kixx

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Praca zagranicą, a słuzba wojskowa
« Odpowiedź #8 dnia: 22 Lis 2007, 11:48:46 »
jako rezerwista od paru tygodni podzielę się informacją jak wyglądała moja sytuacja,gdy chcialem w lecie wyjechać do UK.

Zgłaszasz się do urzędu miasta i mówisz,że chcesz się czasowo wymeldować.W tym momencie oni informują WKU,że się wymeldowałeś no i masz spokój na czas pobytu za granicą.Nie musialem informować o wyjeździe WKU.Problem możesz mieć w przypadku,gdy się nie wymeldujsze(np.czasowo),a WKU przyśle na Twój adres wezwanie.

Offline mala_z_Aarhus

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1524
  • Reputacja: +8/-2
  • Płeć: Kobieta
  • A friend to all is a friend to none.
Odp: Praca zagranicą, a słuzba wojskowa
« Odpowiedź #9 dnia: 22 Lis 2007, 12:47:45 »
Zapytalam sie kolegi.
Powiedzial mi, ze w Danii jest powszechna sluzba wojskowa.
Po ukonczeniu 18 r.z. jest sie wzywanym na komisje. Przechodzi sie standardowe badania i pozniej losuje sie numer, ktory zwalnia z obowiazku odbywania sluzby wojskowej lub wlasnie do niej zobowiazuje.
Jak mnie poinformowano coraz wiecej rekrutow jest zwalnianych z obowiazku sluzby wojskowej poniewaz jest bardzo duzo ochotnikow. Armia moze wybierac w ten sposob najlepszych.
Jesli wylosowalo sie numer zwalniajacy z obowiazku sluzby wojskowej nie jest sie juz wiecej wzywanym, czyli zadnych szkolen, poligonow itd.
Mozna tez wybrac zastepcza sluzbe wojskowa.

Zapytalam sie, czy dla pracodawcy ma jakies znaczenie, iz przyszly pracownik byl w wojsku.
Powiedzial, ze czasem sie tylko o to pyta (jesli jest to pracownik tuz po 18 r.z.)...Zawsze warto wpisac sobie w CV kursy odbyte w czasie sluzby. Kurs pierwszej pomocy jest wysoko ceniony.


anka84

  • Gość
Odp: Praca zagranicą, a słuzba wojskowa
« Odpowiedź #10 dnia: 22 Lis 2007, 19:50:41 »
I jak Thunder86 byles? wiesz cos bo ta informacja moze i mi sie przydac moze nie do konca mi .. :-)

Thunder86

  • Gość
Odp: Praca zagranicą, a słuzba wojskowa
« Odpowiedź #11 dnia: 22 Lis 2007, 20:23:35 »
Tak,byłem w moim WKU.Koleś z którym gadałem to był mundurowy, ale nie mam pojecia w jakiej randze bo nie znam się na tych gwiazdkach.Troche traktował te sprawę z uśmiechem na twarzy,nie wiem czemu może przez to,że nie byłem pierwszy w tej sprawie albo coś..Poza tym chyba z 15minut trwało zanim laskawa pani na dole otworzyła mi bramkę,żebym mógl wejśc na górę i załatwic to co  trzeba.Pozamykane wszystko,że hoho, a chyba nie wygladam na terrorystę ;D,ale do rzeczy-wyjazd trzeba zgłosic do swojego WKU.Jeżeli sie tego nie zrobi,to można miec klopoty,bo wezwania do stawienia się na WKU będą się powtarzac.To,że ktos na chacie np. mama czy ojciec nie odbiorą wezwania niczego nie zmienia.To samo kiedyś na studiach gadała nam pani dr od prawo administracyjnego.Tak dlugo jak ktos bedzie zagranicą to ma spokój,gorzej jak wróci.Wtedy nie dosyc,że może trafic do woja(jest to optymistyczny wariant)można nawet trafic na prokuratora,bo jakby nie bylo jest unikanie odbycia zasadniczej słuzby wojskowej,ktora w Polsce jest obligatoryjna.Wyjazd nalezy zgłosic do WKU,a oni wydadzą decyzje- w sumie zależy to nie tylko od ich widzi mi się,ale raczej od liczby tych,których udalo im się do woja wcielic.Nie oszukujmy się-tyle wiary studiuje,uczy się w szkołach policealnych,albo ma inne kategorie czy juz siedzi zagranicą,że armia nie może sobie pozwolic na takie"ubytki".Sam niedawno słyszame,że wojsko zatrudni 70tys. ludzi!Potzrebuja kucharz,kabusewców,informatyków...Przecież niedawno kabusewnicami byli zolnierze.Nawet we woju wielu było z tego zadowolonych,bo mieli prawa jazdy czasem na kilka kategorii,a nie placili za to ani grosza...Tak wiec wszystko zależy od decyzji WKU.Trudno jest mi powiedziec czy przeważają decyzje pozytywne czy negatywne,ale sam widzę jak malo mlodych ludzi trafia do wojska,że cos mi się zdaje,że WP tak latwo nie odpuści...
Pozostają jeszcze "boczne furtki"jeden z pzrepisow mówi,że osoba stale zamieszkująca zagranicą,nie ma obowiązku odbycia służby we WP,cóż tak myśle sobie :może jak się jest zameldowanym zagranicą,to wtedy jesteśmy za takiego uznani?Na mój chłopski rozum tak właśnie jest,ale to nie bedzie takie łatwe,bo w każdym kraju UE pewnie inne są procedury meldnukowe,a poza tym zagranicą co najwyżej pzrez pierwsze kilka lat co najwyżej byłoby mnie stac na wynejecie mieszkania,czy ktos mnie zamelduje w swoim domu?Jakos nie chce mi sie w to wierzyc.W Polsce jak sie kogoś zamelduje,to potem nie mozna ani usunąc z mieszkania ani wymeldowac,może to tylko on sam zrobic-no chyba,że nie ma 18lat wtedy czynią to jego rodzice,czy prawni opiekunowie...Kumpela,ktora sama jakiś czas przebywala w UK i ma do dzis kontakty z ludźmi,którzy tam żyją mów tak samo jak ktoś napisal na tym forum,najlepiej wymeldowac się z chaty i po sprawie...
Jakby ktoś wiedzial coś nowego to niech napisze na foum,prosze bo problem jak widac dotyczy wielu ludzi.

Pozdrawiam!

Offline kixx

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Praca zagranicą, a słuzba wojskowa
« Odpowiedź #12 dnia: 22 Lis 2007, 20:54:09 »
kompletnie nie rozumiem jak WKU może komuś zabronić wyjachać z kraju.Z tego co ja się dowiedziałem parę miesięcy temu to nic nie trzeba im głosić.Najlepiej się czasowo wymeldować,a oni wyślą odpowiednie pismo do WKU i mamy spokój ;)

Offline Manior

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 17
  • Wiadomości: 949
  • Reputacja: +16/-6
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Praca zagranicą, a słuzba wojskowa
« Odpowiedź #13 dnia: 22 Lis 2007, 22:30:24 »
Ja może tylko dodam, że osobiście nigdy nie spotkałem się z sytuacją w Danii, gdzie potencjalny pracodawca pytał się o służbę wojskową.
Sądzę, że podchodzą do tego tak. Jeżeli chcesz pracować to znaczy że masz inne tematy uregulowane.. Jeżeli jest praca bez ograniczenia, to też raczej nikt się nie pyta ile lat chcesz pracować.

Thunder86

  • Gość
Odp: Praca zagranicą, a słuzba wojskowa
« Odpowiedź #14 dnia: 22 Lis 2007, 23:08:16 »
Zawsze miałem negatywny stosunek do sluzby wojskowej-sorry za to co napiszę,ale teraz do wojska w PL idzie tylko wiara po gimnazjum i zawodówce.Strata czasu,mozna w tym czasie zdobyc wyksztalcenie albo praktyke zawodową i zaczac zarabiac.Jak sie ma pecha to sie idzie do woja zwabiony obietnicom karieryu zawodowego żołnierza,a w finale trafia się pzred sąd bo wyslano nas na wojne za Usa i rzekomo coś tam sie zrobilo.Pzrepraszam za tą dygresje,ale musialem to napisac.zawsze bylem pzreciwny temu byśmy nadstawiali tyłki za prywatna wojne na pana Busha.

poloniainfo.dk

Odp: Praca zagranicą, a słuzba wojskowa
« Odpowiedź #14 dnia: 22 Lis 2007, 23:08:16 »

 

praca w ochronie środowiska

Zaczęty przez crazyrafDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 9054
Ostatnia wiadomość 27 Maj 2007, 00:34:01
wysłana przez crazyraf
Praca w nocy szkodliwa jak azbest

Zaczęty przez MargaretMitchellDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 16562
Ostatnia wiadomość 17 Sie 2011, 17:15:50
wysłana przez @ae@
Praca jako opiekun osób niepełnosprawnych lub starszych

Zaczęty przez OpiekunDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 20
Wyświetleń: 25938
Ostatnia wiadomość 21 Paź 2009, 13:18:42
wysłana przez lilia
PRACA DLA TATY

Zaczęty przez macu123Dział Praca w Danii

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 18516
Ostatnia wiadomość 04 Paź 2007, 21:27:09
wysłana przez Manior
Feriepenge na A-Kasse a praca jako vikar

Zaczęty przez pytttekDział Podatki

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 13803
Ostatnia wiadomość 15 Mar 2014, 14:59:03
wysłana przez faja