poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: DANIA JEST PANSTWEM PRAWA, CZYLI CO SIE NAM NALEZY  (Przeczytany 292102 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Grzegorz_Odense

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 605
  • Reputacja: +21/-1
A jednak cos sie zmienia ....
« Odpowiedź #15 dnia: 24 Sie 2006, 21:40:24 »
.
Okazuje sie ze od 01.01.06. idiotyczny przepis wprowadzony w maju 2004 i z moca wstecz od 01.01.04. o tym ze osobom przebywajacym w Danii ponizej 183 dni nie nalezy sie odpis osobisty ( personfradrag ) zostal anulowany . Teraz nalezy sie wszystkim taka czesc tego odpisu ( 38.500 kr rocznie ) ile sie proporcjonalnie w ciagu roku tutaj przebywa . Okolo 3.208 kr miesiecznie .

Offline GoTTie

  • Przyjaciel Portalu
  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 797
  • Reputacja: +19/-6
Odp:A jednak cos sie zmienia ....
« Odpowiedź #16 dnia: 24 Sie 2006, 21:59:35 »
Czyli studenci z zeszlego semestru moga liczyc na zwrot?

Offline Grzegorz_Odense

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 605
  • Reputacja: +21/-1
Odp:A jednak cos sie zmienia ....
« Odpowiedź #17 dnia: 24 Sie 2006, 23:52:44 »
.
Przepis dziala od 01.01.06. Wiec tych co przyjechali w styczniu obejmie na pewno - ale tych co konczyli tu w styczniu pobyt zapewne tylko za okres od 01-01-06 .

Marek

  • Gość
Odp:DANIA JEST PANSTWEM PRAWA czyli co sie nam nalezy.
« Odpowiedź #18 dnia: 28 Sie 2006, 12:00:30 »
WITAM  

 Grzegorzu a moze by tak zebrac wszystkie informacje, i przepisy dotyczace praw pracy, wynagrodzenia, mieszkania,itp. w jedna strone, lub osobny link?.Mysle ze latwiej by bylo cos tskiego wydrukowac i przekazac rodakom  pracujacym w tych roznych \"dziwnych\" firmach.. Ostatnio na stoczni przybywa duzo rodakow .. jak narazie  tylko ci sa zadowoleni pracujacy w firmie MTC ..mysle ze zebrane materialy w swojego rodzaju poradnik o prawach, ulatwil by im zycie . Opisujesz tu mozliwosci miedzy innymi zwrotu za za wysokie czynsze tuz przed wyjazdem.. mysle ze wielu by z tego skorzystalo, i innych cennych rad ... zawsze mozna wydrukowac i podac paru rodakom a sadze ze oni dalej je podadza... ps.B) ale dzieciaki wyrosly trudno je poznac ... Marek

Offline GoTTie

  • Przyjaciel Portalu
  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 797
  • Reputacja: +19/-6
Odp:DANIA JEST PANSTWEM PRAWA czyli co sie nam nal
« Odpowiedź #19 dnia: 28 Sie 2006, 12:39:11 »
Mysle ze o to chodzi:
http://poloniadenmark.info/index.php?option=com_content&task=view&id=127&Itemid=64
indywidualne sytuacje i pytania sa na forum. Mysle ze jednak ten kawalek poradnika bedzie ok dla pracownikow do drukowania.

Pozdrawiam

Offline Grzegorz_Odense

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 605
  • Reputacja: +21/-1
Odp:DANIA JEST PANSTWEM PRAWA czyli co sie nam nal
« Odpowiedź #20 dnia: 28 Sie 2006, 19:43:32 »
.
Do Marka .

Tak jak podal GoTTie wiekszosc informacji jest w Poradniku - a o tym co sie nalezy w watku \"DANIA JEST PANSTWEM PRAWA\" . Ten jest z kolei tak przyklejony ze zawsze jest jako pierwszy .

Pozdrowienia dla Rodzinki :-)

Offline kawka

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: +0/-0
Odp:DANIA JEST PANSTWEM PRAWA czyli co sie nam nal
« Odpowiedź #21 dnia: 28 Sie 2006, 21:08:08 »
Jestem byłym pracownikiem JS .Właśnie wypełniam dokumenty podatkowe i zastanawiam sie co konkretnie oznacza pozycja FRADRAG EFTER SKAT .Według moich kalkulacji jest to ta sama kwota w wysokości 1120k-w 2005r i 1400k-w 2006r odliczana co tydzień od moich dochodów.Czyżby to byla kwota którą pośrednictwo pracy obciążało mnie za wynajm mieszkania i transport do pracy?Jeśli tak jest to czy mogę w rozliczeniu podatkowym odliczyć sobie koszty dojazdów do pracy ?

poloniainfo.dk

Odp:DANIA JEST PANSTWEM PRAWA czyli co sie nam nal
« Odpowiedź #21 dnia: 28 Sie 2006, 21:08:08 »

Offline Grzegorz_Odense

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 605
  • Reputacja: +21/-1
Odp:DANIA JEST PANSTWEM PRAWA czyli co sie nam nal
« Odpowiedź #22 dnia: 29 Sie 2006, 00:11:27 »
.
Pana domysly sa calkowicie trafne .

Mozna odciagnac od podstawy opodatkowania koszty transportu - ale najlepiej gdyby byly one osobno wyspecifikowane na kwitku wyplaty . Jezeli jest to podane razem z mieszkaniem ( jako fradrag efter skat )to moze byc z tym troche klopotu .

Offline Grzegorz_Odense

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 605
  • Reputacja: +21/-1
Na skróty ....
« Odpowiedź #23 dnia: 30 Sie 2006, 00:51:15 »
.
Z wypowiedzi wielu osób na portalu przebija chec ewentualnego zostania w Danii na dluzej . Przepisy to umozliwiajace sa dosc skomplikowane - ale znalazlem wlasnie fajny skrót ;-)

Otóz jezeli po pierwszym roku pracy w Danii ma sie nadal oferte pracy na nastepne 12 miesiecy to dostaje sie zezwolenie na pobyt i prace wazne w calej Europie i.t.d. ....

Problem w tym ze jaka jest gwarancja na to ze da sie przedluzyc istniejacy roczny kontrakt na nastepny rok lub znalezc inny kontrakt tez na rok po zakonczeniu obecnego ?

Otóz nie ma wogóle zadnego problemu jezeli sie podpisze ten pierwszy kontrakt na 2 lata . Wtedy dostanie sie to wszystko automatycznie - choc pod koniec pierwszego roku trzeba wystapic o to specjalne zezwolenie . Co prawda odpis podatkowy \"delegacyjny\" bedzie przyslugiwal tylko przez pierwszy rok - ale za to pozostanie w Danii bedzie bardzo proste . Te pewnosc mozna jeszcze wzmocnic zapisujac sie od poczatku do kasy dla bezrobotnych i nabywajac uprawnienia do ewentualnego zasilku juz po pierwszym roku .

Offline kawka

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: +0/-0
Odp:DANIA JEST PANSTWEM PRAWA czyli co sie nam nalezy.
« Odpowiedź #24 dnia: 30 Sie 2006, 18:45:16 »
Do Grzegorza

W ubiegłym roku pracowałam dla pewnego powszechnie znanego duńskiego pośrednictwa pracy w okresie od marca do sierpnia.Okres ten obejmował szereg ustawowo wolnych od pracy dni świątecznych a mianowicie:
24.03.2005
25.03.2005
28.03.2005
22.04.2005
05.05.2005
16.05.2005
W rozliczeniach za kwiecień i maj agencja zapłaciła pracownikom za wyszczególnione powyżej wolne dni (niezależnie czy ktoś wówczas pracował czy też nie).
Ale w rozliczeniu czerwcowym te pieniązki zostały nam odebrane w postaci pomniejszenia ilości godzin przepracowanych w czerwcu :tak np. zamiast 159 godzin które powinny zjawić się na moim rozliczeniu
otrzymałam wypłatę tylko za 117 godzin.Tak więc ujęto mi standardowo (jak również innym pracownikom)42 godziny (pomijam fakt że ja akurat w większość tych dni pracowałam).Oczywiście jedynym wytłumaczeniem firmy na zarzuty pracowników dotyczące owych potrąceń była pomyłka księgowej.
Jestem ciekawa jak to jest w rzeczywistości , czy wolne od pracy dni świąteczne nie powinny być płatne?Z doświadczenia uzyskanego w pracy w innych państwach takich jak Holandia wiem ze uczciwe pośrednictwa płacą swoim pracownikom za świąteczne ustawowo dni.Wątpliwości wzbudza również fakt że firma tak długo (od kwietnia do czerwca)tkwiła w nieświadomości \"braku kompetencji swojej księgowej\";)....
Będę niezmiernie wdzięczna za jakiekolwiek informacje
Pozdrawiam

Offline Grzegorz_Odense

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 605
  • Reputacja: +21/-1
Ja umiem liczyc - ale Zosia nie ....
« Odpowiedź #25 dnia: 30 Sie 2006, 22:06:04 »
.
Zaczne od takiej historii . Ciocia dala Jasiowi 8 cukierków i powiedziala zeby sie podzielil nimi z mlodsza siostra . Po chwili pyta go :

- Jasiu - czy podzieliles sie z Zosia cukierkami ?
- oczywiscie , prosze cioci ....
- a ile cukierków jej dales ?
- dwa ....
- co ty Jasiu - nie umiesz liczyc ???
- ja umiem , prosze cioci - ale Zosia nie ....

Otóz pani ksiegowa sie nie pomylila . Wyplacila pracownikom tak jak sie to w/g dunskich przepisów nalezy . Tyle tylko ze powszechnie znana firma doszla do wniosku ze skad Polacy moga wiedziec co im sie nalezy ? No a skoro nie wiedza to nie ma ich co uswiadamiac - i cofnela te wyplaty . Na tej samej zasadzie nie wyplacali pracownikom pieniedzy wakacyjnych - bo skad mogliby o nich wiedziec ? A jak sie ktos o nie dopytywal to won do Polski ....

Radze zebrac sie w kilka osób i wynajac w Polsce adwokata który napisze do nich tylko jeden list ( ale polecony ) . W 2 tygodnie pózniej wszyscy dostana pieniadze a adwokat swoja gaze ( od tej powszechnie znanej firmy ) . Podobny przypadek wlasnie opisano na forum do którego link podaje ponizej :

http://forum.korba.pl/21729,2805,2798,ftemat.html

Tylko radze sie pospieszyc dopóki jeszcze ta powszechnie znana firma jest wyplacalna ....

Offline Grzegorz_Odense

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 605
  • Reputacja: +21/-1
Ku pokrzepieniu serc ....
« Odpowiedź #26 dnia: 27 Wrz 2006, 10:34:39 »
.
Tlumaczenie pocztku artykulu w dzisiejszej Fyens Stiftstidende .

Polacy dostana pieniadze z powrotem .

Urzad nadzoru nad czynszami : Ogrodnik zadal 5 razy za duzo czynszu .

( napisane przez Morten Vilsbæk ) . mvi@fyens.dk

Ogrodnik Thomas Kjær Larsen z ogrodnictwa Møllerhøj bral ponad 5 razy za duzo kiedy on zadal 8.000 kr miesiecznie od polskiej pary Szymon i Anna za pokój na Grønnegyden 42 w Stige .

Huslejenævnet ( urzad nadzoru nad czynszami ) w Odense Kommune ustalilo czynsz za wynajem 1 pokoju na 1500 kr miesiecznie - i to lacznie z wyposazeniem jak rowery , computer i wspólna kuchnia które ogrodnik postawil do dyspozycji .

Huslejenævnet polozyl wage na to ze ten wczesniejszy budynek magazynowy w zamknietym ogrodnictwie nie byl zatwierdzony do zamieszkania  i ze okno zostalo wstawione do tej pary pokoju o wielkosci 10m2 kiedy sie wyprowadzili .

Sprawe prowadzilo 3F w Odense na rzecz swojego polskiego czlonka i viceprzewodniczaca Charlotte Petersen jest zadowolona z meldunkiem urzedu .

- To jest ile ten pokój ma kosztowac , i zakladam ze wynajmujacy przesle pieniadze na konto naszego czlonka , mówi Charlotte Petersen .

Offline slawo1972

  • Zarejestrowany
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: +0/-0
Odp:DANIA JEST PANSTWEM PRAWA czyli co sie nam nalezy.
« Odpowiedź #27 dnia: 22 Lut 2007, 20:10:22 »
tomexp napisał:
Cytuj (zaznaczone)
Witam wszystkich bardzo gorąco i serdecznie !
Myślę że ten wątek jest tak długi że nigdy się nie wyczerpie ?
A dlaczego ???
Otóż mam następny przykład na sobie samym i potrzebuję pomocy. We wrześniu zwerbował mnie do pracy Duńczyk zamieszkały w Szczecinie z jakaś polką....ale ich sprawa.Przywiózł mnie do Danii i od razu zaprowadził do pracodawcy. Tam podpisałem umowe( o dziwo !)na czas nieokreślony. Dalej pojechalismy do szeryfa po (chyba nr. CPR , nie wiem dokładnie?). Następnie do komuny coś załatwić i do mieszkania które firma przygotowała ( stary biurowiec parterowy podrasowany do mieszkania ). Za dwie godziny byłem już w pracy przebrany w ciuchy i kazano mi pracować do 16-tej.
A teraz trochę o szczegółach....i o co mi chodzi ?
Dostałem na umowie 96,35 kr. na godzine + dodatek personalny 9,50 kr.do każdej godziny. Zatrudniony jestem w pełnym wymiarze godzin tj. 37 tygodniowo jako elektryk.Dostałem do tej pory tą żółtą kartę z polskim adresem a na wszystkich innych papierach widnieje adres mojego zameldowania w Danii w tym niby mieszkaniu.Teraz się pogubiłem bo tak do końca to nie wiem czy JESTEM TU ZAMELDOWANY CZY NIE ?
Dostałem też list z Kopenhagi ( ZEZWOLENIE NA POBYT I PRACĘ )mówiacy też o tym że powinienem udać się do Rejestru Ludności w tej gminie w celu otrzymania numeru ewidencyjnego i mam im pokazać ten list.i dostanę własną kartę pobytu.
CZYLI OPRÓCZ NUMERU CPR JEST JESZCZE JAKIS INNY  ???
Dalej..... chodzi mi o tą KARTĘ PODATKOWĄ KTÓREJ NA OCZY NIE WIDZIAŁEM ??? Zakład co dwa tygodnie potrąca mi nie wiem do końca co i zauważyłem że im więcej mam nadgodzin , tym mniej dostaje kasy ??? Oczywiście wszystko mam na papierze ale co z tego jak nie rozumiem tych podatków i progów.NIE WIEM TEŻ CZY MOGĘ COŚ ODLICZYĆ ITD. Dodam że jestem po rozwodzie , wiec nie mam nikogo na utrzymaniu w Polsce ( nie mówie tu o alimentach dla syna )ZASTANAWIA MNIE TEŻ ROLA TEGO DUŃSKIEGO FACETA , ponieważ odwiedza regularnie naszą firme i dowiedziałem sie też że dają mu jakaś kasę co miesiąc. DLATEGO JUŻ ZA WCZASU CHCIAŁBYM UNIKNĄĆ JAKIEGOŚ PRZEKRĘTU NA MOJEJ OSOBIE CO WYMUSZA NA MNIE POZNANIE TEGO TAJEMNICZEGO PRAWA PODATKOWEGO.Dlatego proszę o pomoc w tych sprawach i wyjaśnienie mi co powinienem teraz robić i czy zostałem poważnie potraktowany bo z tego co tu czytam to coś za łatwo mi poszło z tą pracą he he he.....??? A MOŻE TEN DUŃCZYK MA TĘ KARTĘ PODATKOWĄ I GDZIE ONA POWINNA TERAZ SIĘ ZNAJDOWAĆ ??? Poza tym ciekaw jestem jak tu wygląda sprawa podwyżek i kiedy można o tym rozmawiać z pracodawcą ???
MÓJ KONTAKT np. gg 7181244 lub na forum , obojetnie.
Z góry dziękuje i wszystkich pozdrawiam dodając że ta strona jest super !!!

 
Na początek polecam Ci udanie się do ojca Rydzyka i zdanie mu relacji: \"Duńczyk z polką...ale ich sprawa\".Jak z polką... to na pewno pijak,a jak pijak to i złodziej, bo każdy pijak to złodziej.

Pracować tyle czasu ,mieć dostęp do netu i takie rzeczy pisać!Cisną się na usta piękne polskie słowa.Ma dobrą pracę(poczytaj w innych wątkach o stawkach polaków) ale żadnego pojęcia co się dookoła dzieje i marzy się podwyżka i jątrzy!Nie mam czasu prostować twoje potrójne pytajniki.Bo za szybko? za łatwo?
Muszę Ci też podziękować,tylko utwierdziłeś mnie w tym,że postąpiłem dobrze i wyjechałem z takiego kraju i mam nadzieje ,że na dłużej!

\"Duńczyk z polką...ale to ich sprawa\" -Żenada !!

TOMEK

  • Gość
O:Odp:DANIA JEST PANSTWEM PRAWA czyli co sie nam nal
« Odpowiedź #28 dnia: 25 Mar 2007, 00:09:36 »
CO OZNACZJĄ W DANII CPR I ŻÓŁTA KARTA?PROSZĘ O ODPOWIEDŹ

Offline annaodense

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 35
  • Reputacja: +3/-4
O:Zeznanie podatkowe - ograniczon obowiazek podatk.
« Odpowiedź #29 dnia: 26 Kwi 2007, 17:42:51 »
witam slyszalm ze osoba samotnie wychowujaca dziecko (ktore jest w polsce)moze miec wieksza diete dzienna niz 583k.czy to prawda?

poloniainfo.dk

O:Zeznanie podatkowe - ograniczon obowiazek podatk.
« Odpowiedź #29 dnia: 26 Kwi 2007, 17:42:51 »

 

jak odnosza sie pracodawcy w danii do sluzby wojskowej

Zaczęty przez tygrys3000Dział Pomoc!

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 13899
Ostatnia wiadomość 09 Cze 2007, 15:21:41
wysłana przez GoTTie
Gdzie najlepiej mieszka sie w Århus?

Zaczęty przez SarahDział Århus, Aalborg ...

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 21115
Ostatnia wiadomość 14 Cze 2012, 19:29:18
wysłana przez air2006
muah Thai - gdzie mozna sie zapisac?

Zaczęty przez Muay Thai- gdzie znajde?Dział Esbjerg, Haderslev, Kolding ...

Odpowiedzi: 23
Wyświetleń: 30095
Ostatnia wiadomość 14 Sty 2014, 13:41:34
wysłana przez czesio
Problem z logowaniem sie do banku

Zaczęty przez patrykos93Dział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 11300
Ostatnia wiadomość 15 Wrz 2016, 20:03:06
wysłana przez daniaa
Jak się rozliczyć ze skat w 2008

Zaczęty przez kaska114Dział Podatki

Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 20620
Ostatnia wiadomość 07 Gru 2008, 16:41:13
wysłana przez K3