poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Przeprowadzka krok po kroku  (Przeczytany 12843 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Edytam

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 9
  • Wiadomości: 127
  • Reputacja: +0/-1
  • Płeć: Kobieta
Przeprowadzka krok po kroku
« dnia: 17 Mar 2008, 11:38:09 »
Witam.
Planując przeprowadzkę do Danii w czerwcu chciałabym się przygotować. Stąd kilka pytań, jeśli ktoś mógłby odpowiedzieć, bardzo proszę o pomoc.

1. Ile trwa kurs językowy?
2. Czy kurs nie koliduje z pracą, można dopasować  godziny?
3. Najpierw znajduję pracę, później składam wniosek o pozwolenie na pobyt i pracę, melduję się, podpisuję umowę o pracę, i wtedy mam wszystkie prawa do lekarzy dla dziecka, cpr dla dziecka? Dobrze rozumiem?
4. Czy polecacie na początek, na czas kursu językowego, pracę przy rozwożeniu gazet, by później, z językiem duńskim, szukać czegoś konkretnego?

Będę wdzięczna za wszelkie wskazówki.

Tula

  • Gość
Odp: Przeprowadzka krok po kroku
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Mar 2008, 16:07:05 »
Jesli zechcialaby Pani poswiecic pare dni na wklepanie w wyszukiwarke hasel podanych przez Pania, znajdzie Pani na WSZYSTKO odpowiedz. Tematy walkowane byly wielokrotnie, na szczegolna uwage zasluguja dzialy: rodzina, praca w Danii oraz pomoc.
W skrocie zas:
ad.1 zalezy od szkoly, ale za darmo (niemal) jest przez trzy lata i czas liczy sie od momentu rozpoczecia szkoly, jesli robi sobie Pani przerwy, to na wlasna odpowiedzialnosc (wyjatek to ciaza lub ciezka choroba, kiedy to uzyskac mozna przedluzenie terminu).
ad.2 przewaznie oferowane sa kursy poranne i wieczorne, czasami tez wczesnopopoludniowe, ale to nie w kazdej szkole
ad.3 to do wyszukania, nie chce mi sie pisac, bo sporo tego
ad.4 jesli stac Pania na niepracowanie na poczatku, to chociaz do modulu 3 niech Pani skupi sie na intensywnej nauce, jesli Pani znajdzie szkole. Gazety to zawsze jakis start, ale to ciezka i niewdzieczna praca, szesc nocy w tygodniu, przy dunskiej pogodzie.
« Ostatnia zmiana: 17 Mar 2008, 16:41:05 wysłana przez Tula »

yoursoul

  • Gość
Odp: Przeprowadzka krok po kroku
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Mar 2008, 16:34:40 »
Wydaje mi sie , ze Edyta nie zalapie sie na darmowa szkole ( ta jest dla wspolmazonkow osob posiadajacych obywatelstwo dunskie ) .
Osoby , ktore maja pozwolenie na pobyt ze wzgledu na prace (kontrakt) placa 500 kr miesiecznie .
W punkcie nr 4 zgadzam sie z Tula w zupelnosci - trudno jest pogodzic nauke z pelnoetatowa praca , jest sie po prostu zbyt zmeczonym by uczyc sie w domu . A slaba znajomosc jezyka dunskiego ogranicza mozliwosci znalezienia czy tez zmiany pracy  .  No ale wszystko zalezy od indywidualnej sytuacji .

Tula

  • Gość
Odp: Przeprowadzka krok po kroku
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Mar 2008, 16:38:59 »
Wydaje mi sie , ze Edyta nie zalapie sie na darmowa szkole ( ta jest dla wspolmazonkow osob posiadajacych obywatelstwo dunskie ) .
Osoby , ktore maja pozwolenie na pobyt ze wzgledu na prace (kontrakt) placa 500 kr miesiecznie.
500 koron za modul, a to niekoniecznie oznacza co miesiac, zalezy od intensywnosci szkoly. Ale masz racje, ja piszac "darmowa" myslalam o tym samym toku nauczania, bo wciaz nawet te 500 koron to jest ulamek rzeczywistych kosztow nauki :).

Offline willy

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 19
  • -Otrzymane: 90
  • Wiadomości: 1622
  • Reputacja: +37/-31
  • Płeć: Mężczyzna
  • JMP $E477
    • Status GG
Odp: Przeprowadzka krok po kroku
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Mar 2008, 17:51:00 »
W kwestii formalnej, to te 500 Koron jest opłatą za egzamin.
"Broń jest narzędziem strachu.
Nie przystoi Mędrcowi."

Offline Mirabelka

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 354
  • Reputacja: +13/-3
  • Płeć: Kobieta
Odp: Przeprowadzka krok po kroku
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Mar 2008, 18:09:45 »
I nie ma znaczenia czy jest się z związku z osobą, która ma obywatelstwo duńskie czy nie, trzeba płacić. Ja tez płace mimo ze mój mąż jest Duńczykiem. Ja dostałam teraz rachunek za szkołe z którego wynika ze płace raz na rok 500 kr.

Offline Edytam

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 9
  • Wiadomości: 127
  • Reputacja: +0/-1
  • Płeć: Kobieta
Odp: Przeprowadzka krok po kroku
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Mar 2008, 18:19:58 »
3 letni kurs?! Myślałam, że po pół roku już ma się jakąś podstawową umiejętność komunikacji... Co do pogodzenia pracy z nauką, wiem coś o tym, studiowałam zaocznie na Uniwerku i pracowałam... To prawda, jest trudno, ale jak się na co dzień słyszy język, którego się uczy, to chyba jakoś idzie...
Czyli płacę 500 koron co ok. miesiąc, i, jeśli dobrze rozumiem, te 3 moduły robię w ok. 3 miesiące. Ale z tą minimalną odpłatnością mam kurs z pozwoleniem na pracę, czyli mogę mieć pozwolenie, ale zacząć najpierw kurs, a dopabuse np. po tych 3 miesiącach pracę? Myślałam, że pozwolenie dostaje się na podstawie konkretnej umowy o pracę, choćby wstępnej.

poloniainfo.dk

Odp: Przeprowadzka krok po kroku
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Mar 2008, 18:19:58 »

Tula

  • Gość
Odp: Przeprowadzka krok po kroku
« Odpowiedź #7 dnia: 17 Mar 2008, 18:34:22 »
Na kurs mozna isc dopabuse po dostaniu cpr, a ten mozna dostac na dwa sposoby -- malzenstwo/narzeczenstwo z obywatelem Danii plus kaucja lub przy pozwoleniu na prace w minimalnym wymiarze 30 godzin tygodniowo. Rozumiem, ze Pani musi pracowac, wiec w Pani wypadku kolejnosc dzialania jest taka:
-- znajduje Pani jakakolwiek prace, prosi urzad imigracyjny o pozwolenie na pobyt i prace (trwa to roznie, od kilku tygodni do kilku miesiecy, kolega na przyklad czeka od sierpnia). Jesli pracodawca ma pozwolenie na zatrudnianie "od reki", pracuje Pani, ale nie moze chodzic do szkoly
-- po dostaniu pozwolenia rejestruje sie Pani w biurze ewidencji ludnosci (tylko prosze sie upewnic, ze sie mozecie zameldowac w wynajmowanym mieszkaniu, tu sa rygorystyczne przepisy dotyczacy ilosci osob na metr kwadratowy) i dostaje pare dni pozniej karte ubezpieczeniowa twarda -- taki zolty kartonik. Z tym kartonikiem chodzi Pani do lekarza i z tymze udaje sie w celu zapisania do szkoly. Wiec moze sie tak zdarzyc, ze pojdzie Pani do niej dopabuse po paru miesiacach pracy.
-- kurs nie trwa trzy lata, ale komuna placi maksymalnie przez trzy lata; rozne szkoly oferuja rozne tempa w zaleznosci od intensywnosci kursu
-- podstawowa umiejetnosc komunikacji zyskuje sie blisko modulu trzeciego, jak sadze. W moim wypadku zajelo mi to szesc miesiecy (z przerwami i powtarzaniem jednego poziomu nauki)
-- placi sie 500 koron za MODUL, nie miesiac -- Mirabelka na przyklad placi 500 koron za rok, ja za 12 tygodni, Mirra za 8 tygodni; jak mowilam wczesniej, zalezy to od szkoly
-- nauka jest do pogodzenia z praca, caly czas tak jade :)

Moge zapytac, dlaczego Dania? Z lektury Pani postow wynika, ze przyjezdzacie tu niemal w ciemno z malutkim dzieckiem. Nie boicie sie Panstwo?

Offline malyszk

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 66
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Przeprowadzka krok po kroku
« Odpowiedź #8 dnia: 17 Mar 2008, 21:52:51 »
Witam
Jestem w Danii od lipca 2007. Tydzień temu poszedłem do Jobcenter z zapytaniem o kurs duńskiego,pani odpowiedziała ze jesze nie widnieje w ich ewidencji mój duński adres zameldowania tylko polski, dodała także,że muszę być zarejstrowany na policji(cpr posiadam), na której byłem już wczesniej, ale tam mi kazano czekać. Zapytałem więc czy mogę uczęszczać do szkoły bez pomocy z komuny i płacić całą sumę, niestety okazała się zbyt duża 20000dkk za jeden poziom, przy 500dkk płaconych majac szkołę załatwiona przez komunę.Kazała czekać do momentu wezwania mnie przez policję, może to trwać nawet rok czasu.A te 500dkk zapłacone za kurs podobno może zwrócić firma w której się pracuje.

ryba

  • Gość
Odp: Przeprowadzka krok po kroku
« Odpowiedź #9 dnia: 18 Mar 2008, 01:32:35 »
z tych calych przywilejow to smiac mi sie chce taka mala dygresja.Jak samemu sobie tu nie pomozesz to napewno panstwo dunskie ci reki nie poda umieja tym biednym arabom pomagac i afrykanom pokrzywdzonym przez los a oni im odplacaja paleniem solarium itp.

Offline twarozki

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Przeprowadzka krok po kroku
« Odpowiedź #10 dnia: 18 Mar 2008, 12:53:15 »
witam wszystkich forumowiczów :)

pozdrawiam Cię Edytam  -  będę mniej więcej w tym samym czasie przechodzić ten sam etap, też zdecydowaliśmy się z mężem, że w czerwcu przeprowadzamy się z Wrocławia do Aarhus. Na razie chodzimy na kurs duńskiego do lektora na uniwerku we Wrocławiu i każdą wolną chwilę poświęcamy na naukę  :)  odkładamy kasę na początek i odliczamy dni do wyjazdu z katolandu.  Na początku na pewno tylko mąż pójdzie do pracy do czasu kiedy załatwimy przedszkole dla córeczki, ale jestem dobrej myśli. Czytam od kilku miesięcy Wasze forum i obmyślam plan działania, wiem jednak, że życie po przyjeździe do Danii zweryfikuje wszystkie plany i nasze możliwości.  Chciałabym tylko prosić o poradę, jakie są Wasze doświadczenia w szukaniu pracy jeszcze z Polski, może coś mi podpowiecie. Będę wdzięczna.

Offline Edytam

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 9
  • Wiadomości: 127
  • Reputacja: +0/-1
  • Płeć: Kobieta
Odp: Przeprowadzka krok po kroku
« Odpowiedź #11 dnia: 18 Mar 2008, 14:49:38 »
Pozdrawiam, Twarożki! U mnie może by odwrotnie, ja jestem bardziej zdeterminowana do wyjazdu. Od września zaproponowano mi pracę w przedszkolu na pół etatu- tu, w Łodzi... Nawet nie pytałam, za ile. Chcę pracować z dziećmi, ale nie chcę być na utrzymaniu męża, a w tym zawodzie tak by to wyglądało... Za to mąż ma stałą pracę, jest cenionym pracownikiem w swojej firmie (pizzeria), i nie bardzo chce się przenosić... Za to moje  kuzynki pracują na czarno w Danii(sprzątanie- kelnerki), tata pracował sezonowo i chce jechać teraz znów. Nikt z nas nie zna duńskiego.
Dlatego Dania, choć pracy z dziećmi jest więcej w Anglii- z podstawowym angielskim. Może wynajmiemy swoje mieszkanie w Polsce, i jakaś podstawowa gotówka tam będzie... Ja mam jeszcze zasiłek wychowawczy na syna, więc na kurs językowy starczy;) Chcę już iść do pracy, syn ma prawie 2 lata, ale nie chcę go jeszcze zostawiać gdzieś na parę godzin. Na razie może zostawać  np. z babcią na emeryturze, która też jest chętna do wyjazdu. A z rodziną na miejscu mniej się tęskni za krajem, raźniej...

Tula

  • Gość
Odp: Przeprowadzka krok po kroku
« Odpowiedź #12 dnia: 18 Mar 2008, 16:00:32 »
Dlatego Dania, ze tata sezonowo, a kuzynki na czarno? Ciekawa motywacja, zwazywszy na umiarkowane kwalifikacje oraz podstawowa znajomosc angielskiego...
Pamietajcie Panstwo, ze jesli wynajmiecie mieszkanie polskie, rozliczac z fiskusem musicie sie w obu krajach.
Wydaje mi sie, ze Pani Twarozki i jej rodzina sa lepiej do wyjazdu przygotowani. Wszystkim jednakze zycze powodzenia.

Dodane: 18 Marzec  2008, 15:55:25

 
z tych calych przywilejow to smiac mi sie chce taka mala dygresja.Jak samemu sobie tu nie pomozesz to napewno panstwo dunskie ci reki nie poda umieja tym biednym arabom pomagac i afrykanom pokrzywdzonym przez los a oni im odplacaja paleniem solarium itp.
? Nie placi Ci panstwo dunskie za nauke w wiekszej czesci? Nie dostajesz zasilku na dziecko? Nie korzystasz z ulg?
Jest roznica miedzy pomaganiem a dojeniem; co zas do pomagania "biednym Arabom i Afrykanom", to niezaleznie od tego, czy Ci sie to podoba czy nie, to oni jednak sa tu czesciej jako uchodzcy niz emigranci zarobkowi, to raz, dwa, na pewno pochodza z biedniejszych krajow niz my. I tez juz od paru lat nie dostaja niczego na tacy, proponuje lekture biezaca prasy.

ryba

  • Gość
Odp: Przeprowadzka krok po kroku
« Odpowiedź #13 dnia: 18 Mar 2008, 18:32:41 »
tak i ci z tej radosci mnoza sie jak kotki wiosna ciagnie taka arabka piecioro dzieci za soba a afrykanki nie lepsze,wracajac do wypowiedzi obu rodzin a jestem tu 9 miesiecy i przeszedlem to co wy tu macie zamiar przejsc to jezeli bedzie 1 osoba pracowac to czeka was wegetacja a jezeli dzieci poslecie do przedszkola za ktore trzeba placic to wam wspolczuje tu w pizzerii maz nie ma szans bo wszystkie sa arabow chyba ze za 50 kr na czarno ale jak wiem to wiecej zarobi maz w polsce w tej branzy .Prosze bardzo zastanowic sie czy odrazu ciagnac tu dzieci .

ryba

  • Gość
Odp: Przeprowadzka krok po kroku
« Odpowiedź #14 dnia: 18 Mar 2008, 18:44:51 »
Z,APOMNIALEM DODAC ;nie dostaje nauki jezyka od komuny,nie dostaje pieniedzy na dziecko i nie mam ulg przy umowie na czas nieokreslony czyli ;NIE DOJE TYCH BIEDNYCH DUNCZYKOW .wszystko  w temacie Tula.

poloniainfo.dk

Odp: Przeprowadzka krok po kroku
« Odpowiedź #14 dnia: 18 Mar 2008, 18:44:51 »

 

Przeprowadzka, a speciallæge.

Zaczęty przez AK211Dział Pomoc!

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 2709
Ostatnia wiadomość 15 Gru 2012, 10:26:34
wysłana przez Jomir
przeprowadzka z dzieckiem-OCZEKIWANIE NA ZASIŁKI do mieszkania i żłobka?

Zaczęty przez Asana11Dział Rodzina ...

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 7116
Ostatnia wiadomość 29 Cze 2015, 20:57:05
wysłana przez Jomir
Przeprowadzka

Zaczęty przez komanczoDział Kopenhaga

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 2147
Ostatnia wiadomość 04 Wrz 2012, 21:13:06
wysłana przez komanczo
Przeprowadzka do Danii

Zaczęty przez maxwelikDział Dania i o Danii

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 9706
Ostatnia wiadomość 13 Kwi 2017, 01:08:40
wysłana przez roga
Przeprowadzka - Silkoborg czy okolice Aarhus a moze Herning?

Zaczęty przez Karolinna1Dział Århus, Aalborg ...

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 10404
Ostatnia wiadomość 05 Paź 2017, 15:07:42
wysłana przez leo1