poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Kilka informacji dotyczacych zakupu domu / mieszkania w Danii  (Przeczytany 61440 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Svaria

  • Gość
Witam,

Jest to moj pierwszy post tutaj ale chcialbym zebrac do kupy informacje dotyczace zakupu neiruchomosci w DK:

Nie jest wymagane posiadanie pobytu stalego w Danii by kupic nieruchomosc. Kazdy obywatel Unii Europejskiej ma prawo kupna nieruchomosci w kazdym kraju UE pod warunkiem ze bedzie w tym domu mieszkal. Nie potrzeba do tego zadnych spejcalnych formalnosci, warunek konieczny i dostateczny to dokument wystawiony przez bank - zdolnosc kredytowa (Koberbevis). Wyjatkiem od tej reguly sa dunskie Domki Letnie ktore objete sa specjalna ochrona (wyniak to z zabezpieczenia sie przed wykupieniem Danii przez Niemcow [dawne czasy]) oraz ziemia rolna niemniej jednak nawet i w tej kwesti mozna uzyskac specjalna zgode na zakup, po wczesniejszym zlozeniu odpowiedniej pisemnej prosby do urzedu.

Sam jestem w trakcie szukania domu dla siebie. I przebylem juz droge przez bank / reguly dlatego jescze raz powiem ze nei ma najmneisjzego problemu z kupnem calorocznej nieruchomosci. Najwiekszym problemem w tej calej operacji jest znalezienie odpowiedniego domu / mieszkania poniewaz na rynku jest ich coraz wiecej i w roznych stanach technicznych. Maklerzy dosyc czesto staraja sie zamydlac oczy, mowic o kolejkach, licytacjach na dany dom a w rezultacie ceny mozna zbic naprawde mocno w dol.

Dodam rowniez ze nalezy sie zastanowic czy warto isc w kredyt na 30 lat czy nei lepiej jest wziac kredyt na lat 20. Jezeli wezmiemy pod uwage roznice w miesiecznej oplacie to wcale nie jest ona az taka wielka a po podliczeniu odsetek ktore musimy zaplacic za kredyt wyjdzie nam o okolo 30% mniej pieniedzy wyrzuconych w bloto. Pamietajmy rowniez ze kredyt jest tylko na 80% wartosci, pozostale 20% albo placimy sami albo zaciagamy pozyczke w banku (rowniez brak problemu)

Niedawno pojawil sie problem dotyczacy zniesienia ulgi podatkowej na zadluzenie domu:

1. Raport z tego czy watrto ta ulge zniesc bedzie gotowy za kilka lat (okolo 5)
2. Kolejne 2 lata bedzie dyskusja na ten temat
3. Wdrozenie to minimum 1 rok
4. Zniesienie ulgi niesie za soba korzysc w postaci zmniejszenia podatkow, wiec nei jest to tylko odebranie ulgi obywatelom lecz w zamian za to obywatel w przyszlosci bedzie placic nizszy podatek (pytanie - jak bardzo nizszy i jak bardzo sie to oplaci w stosunku do ulgi jaka sie otrzymuje teraz), ja osobiscie jestem zwolennikiem jak najmneijszych ulg i jak najnizszego podatku (w Danii raczej nie mozliwe ale powoli zaczyna sie zmieniac)

Rada: Kupujac dom nigdy nie sugerujmy sie wysokoscia raty netto. Zawsze patrz na rate brutto i oceniaj czy na takie koszty bedzie cie stac.

Trzeba pamietac jescze o kilku detalach:

Kiedy kupujemy dom / mieszkanie to warto zwrocic uwage na ubezpieczenie od zmainy wlasciciela (Ejerskiftforsikring). Kazdy dom / mieszkanie posiada tak zwany Tilstands Raport w ktorym zamieszczone sa wszystkie znane usterki (jak np. przeciekajacy dach, nieszczelne okna, krzywa podloga). Jak wszystkim wiadomo to co jest wymienione w tym raporcie to tylko kropla w morzu potencjalnych problemow z nasza nowa nieruchomoscia i tu z pomaca przychodzi nam Ejerskifteforsikring ktore pokryje w pierwszych kilku latach wszystkie niewymienione w poprzednim raporcie usterki ajkie pojawily sie w domu. Warto zainteresowac sie szerzej tym tematem.

Dom / mieszkanie to nie tylko rata miesieczna, to rownierz oplaty za wode, prad, ogrzewanie (najbardziej zbojeckie koszty). Do tego dochodzi podatek od wartosci neiruchomosci, ubezpieczenia, w przypadku domu wywoz smieci etc. Oraz wiele innych nieprzewidzianych wydatkow

Na zakonczenie dodam ze jako obywatele Polski (czy tez innego kraju UE) nie posiadajacy stalego pobytu w Danii musisz pamietac ze jezeli z jakiegokolwiek powodu panstwo dunskie nie bedzie chcialo przedluzyc pobytu lub tez go poprostu cofnie, bedziesz zmuszony do sprzedarzy swojego domu / mieszkania i wyprowadzenie sie z niego. Oczywiscie pieniadze ze sprzedarzy pojda do twojej kieszeni ale czy bedzie ich wystarczajaca ilosc by splacic caly dlug

Jeszcze raz kilka informacji na zakonczenie
1. Ceny maja teraz tendencje spadkowa i naprawde za ciekawe pieniadze mozna zlapac ciekawy obiekt dla siebie, niemniej jednak za rok te same nieruchomosci beda mialy jeszcze nizsza cene.
2. Warto popatrzec na to jaka wartosc danej nieruchomosci oszacowuje na dany rok komuna i porownac to z cena rynkowa domu.
3. Jezeli przeczekamy nasza wymarzona oferte i ta bedzie dalej na rynku to zdesperowany sprzedawca i makler dadza nam ogromny upust (naprawde latwo jest sie z nimi targowac). Pamietajmy ze rynek nieruchomosci w Danii charakteryzuje sie wyzsza podaza nad popytem co powoduje ze ceny mozna bardzo latwo negocjowac. Owszem czasami trafi sie jakis dom ktory ktos moze sprzatnac nam z nosa ale na to miejsce pojawi sie kolejny
4. Nalezy uwaznie patrzec na polozenie i lokalizacje. Z perspektywy czasu predzej czy pozniej (10-20 lat) domy znowu pojda w gore ale o ile to bedzie zalezec od tego gdzie dom jest polozony.
5. Polecam strone http://www.boliga.dk - najlepsza wyszukiwarka nieruchomosci ktora rowniez monitoruje wszelkie zachwiania ceny oraz okres w jakim dana nieruchomosc znajduje sie na rynku. Pomoze to nam w ocenie realnej sytuacji sprzedajacego i ewentualnej negocjacji ceny

Czy warto kupowac dom w Danii ?
Mysle ze warto.
1. Ceny w miescie z ktorego pochodze (Wroclaw) sa nieraz wyzsze niz ceny nieruchomosci w DK (Wyjatek Aarhus / Kopenhaga)
2. Latwiej sie pracuje i splaca z miesiecznej dunskiej pensji kredyt w Danii niz w z polskiej w Polsce (nawet jezeli jest to ladna pensja)
3. Dania to czysty socjalizm wiec jak tylko wszystko dobrze w pracy wykonujemy i upodabniamy sie do Duncyzkow to naprawde w tym kraju wystapi mneijsze ryzyko utraty pracy niz w Polsce
4. Jezeli ktos ma za soba rok A-Kassy i druga osoba pracuje to nawet w przypadku utraty pracy przez jenda osobe, dalej bedzie mozna splacac dom (No chyba ze sie wezmie jakis supermax za kilka milionow ale to juz inna hostoria)
5. Po co placic za wynajem i koszty bierzace (woda, prad etc) komus skoro mozna za niewiele wiecej splacac swoje. Dodam rowniez ze na 80% wartosci neiruchomosci bierzemy kredyt obligacyjny a nie pozyczke z banku czyli odsetki ktore nadplacamy nie ida do banku lecz dla zwyklego obywatela ktory wykupil dane obligacje
6. Stare przyslowie - wolnosc Tomku w swoim domku --> w swoim mieszkaniu / domu mamy prawo robic co nam sie tylko podoba (pod warunkiem ze nie naruszamy standardow budowlanych) czego ni emozemy robic w wynajetych obiektach

Pozdrawiam
Svaria

Offline vera

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2006
  • Reputacja: +1/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kilka informacji dotyczacych zakupu domu / mieszkania w Danii
« Odpowiedź #1 dnia: 10 Kwi 2008, 10:55:55 »
wywaliłas posta ze hoho

pytanie mam do ciebie, zakupiłaś dom lub mieszkanie??

Co do ze tendencją spadkową nieruchomości to ona się kończy i nie liczyłbym na dalszy ciąg. Wyjątkiem jest napewno kopenhaga gdzie ceny nieruchomosci są tak wysokie ze jest problem ze sprzedażą nawet mieszkania w centrum.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Kilka informacji dotyczacych zakupu domu / mieszkania w Danii
« Odpowiedź #2 dnia: 10 Kwi 2008, 11:27:03 »
Wiele z tych informacji jest bardzo oczywistych, ale na pewno sie niektorym przyda.

Zakup wlasnego mieszkania jest byc moze oczywisty, dla osob, ktore nie maja szans na dunskie obywatelstwo, w innych przypadkach jest to jednak bardzo dyskusyjne.

My z mezem mamy mieszkanie wlasnosciowe, przymierzamy sie do zakupu wiekszego, ale naprawde grubo zastanawiamy sie nad forma przyszlego mieszkania, bowiem wymierna wartosc wlasnosciowki pojawia sie dopabuse, gdy przyjmie ono forme spadku dla potomnych  ;D

Placac kredyt i oplaty, placi sie tyle samo co za mieszkanie wynajmowane. Tak, tak... wiem, gdy juz splacimy kredyt placimy znacznie mniej.... tyle, ze najczesciej koniec splaty przypadka na okres emerytalny... a wowczas, posiadanie mieszkania wlasnosciowego powoduje, ze nie otrzymujemy, zadnych doplat do emerytury na koszty utrzymania mieszkania...
CO w przypadku osob posiadajach tylko staly pobyt tutaj i nie przepracowaly pelnych 40 lat, ma ogroooomne znaczenie.

W Polsce taki system opieki spolecznej nie istnieje, tutejsza rzeczywistosc emerytalna, jest jednak zupelnie inna.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline Svaria

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 343
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kilka informacji dotyczacych zakupu domu / mieszkania w Danii
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Kwi 2008, 13:58:08 »
wywaliłas posta ze hoho

pytanie mam do ciebie, zakupiłaś dom lub mieszkanie??

Co do ze tendencją spadkową nieruchomości to ona się kończy i nie liczyłbym na dalszy ciąg. Wyjątkiem jest napewno kopenhaga gdzie ceny nieruchomosci są tak wysokie ze jest problem ze sprzedażą nawet mieszkania w centrum.

Nie nie zakupilem jescze, jestem na etapie szukania tego optymalnego domku :) O tendencji spadkowej, to owszem masz racje nei jest ona az tak widoczna poza Kopenhaga i Aarhus ale w calej dani lezy ogromna masa domow ktore proboja sie sprzedac juz od okolo roku. Jezeli trafi sie na zdesperowanego sprzedajacego ktorego zycie zmusza do tego to naprawde mozna zbic duzo ceny.

Wiele z tych informacji jest bardzo oczywistych, ale na pewno sie niektorym przyda.

Zakup wlasnego mieszkania jest byc moze oczywisty, dla osob, ktore nie maja szans na dunskie obywatelstwo, w innych przypadkach jest to jednak bardzo dyskusyjne.

My z mezem mamy mieszkanie wlasnosciowe, przymierzamy sie do zakupu wiekszego, ale naprawde grubo zastanawiamy sie nad forma przyszlego mieszkania, bowiem wymierna wartosc wlasnosciowki pojawia sie dopabuse, gdy przyjmie ono forme spadku dla potomnych  ;D

Placac kredyt i oplaty, placi sie tyle samo co za mieszkanie wynajmowane. Tak, tak... wiem, gdy juz splacimy kredyt placimy znacznie mniej.... tyle, ze najczesciej koniec splaty przypadka na okres emerytalny... a wowczas, posiadanie mieszkania wlasnosciowego powoduje, ze nie otrzymujemy, zadnych doplat do emerytury na koszty utrzymania mieszkania...
CO w przypadku osob posiadajach tylko staly pobyt tutaj i nie przepracowaly pelnych 40 lat, ma ogroooomne znaczenie.

W Polsce taki system opieki spolecznej nie istnieje, tutejsza rzeczywistosc emerytalna, jest jednak zupelnie inna.

Wszystko sie zgadza i jestem w stanie to zrozumiec.
Roznica po miedzy mna a Toba napewno lezy w wieku - ja jestem jeszcze w swoich latach dwudziestych wiec dla mnei splata kredytu wypadnie na wiek przed emerytalny wiec jescze zdaze odsapnac, czego nie beda miely mozliwosci osoby ktore na zakup domu decyduja sie w pozneijszym wieku.

Niemniej jednak uwazam ze warto przeanalizowac wszystkie aspekty i przejrzez wszystkie kryteria a nastepnei dopasowac je do siebie i swoich realnych potrzeb. Byc moze warto tez pomyslec o nastepnym pokoleniu by chociaz im bylo latwiej na starcie.

Co do emerytury to akurat ja naleze do osob dla ktore uwazaja to za nic pewnego i dlatego decyduje sie zadbac o swoja przyszlosc samemu. Nie zamierzam w wieku 60-70 lat rozpoczac zycia za tylko emeryture (nie istotne czy dunska czy polska). Metod na pomnozenie kapitalu jest masa - Wszelkiego rodzaju gieldy, forex, inwestycje, wlasna firma itp itd... wybor jest wielki i wszystko zalezy tylko i wylacznie od wlasciciela inwestwoanego kapitalu.

PS. Vera -- Svaria to ON nie Ona :)


Z powazaniem

Svaria

Nie ten morduje naród, kto go zabija, lecz ten, kto go demoralizuje - Arystoteles

Offline vera

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2006
  • Reputacja: +1/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kilka informacji dotyczacych zakupu domu / mieszkania w Danii
« Odpowiedź #4 dnia: 21 Kwi 2008, 14:42:41 »
Svaria  sorki za pomyłkę (ON / ONA)  ;D

Co do zakupu to Mirra jesteś w błędzie. Płacić komuś w pusto nigdy się nie opłacało i opłacać nie będzie. Ja teraz inaczej odpoczywam kiedy juz mam coś o co można dbać. Drugą stroną to tak jak Svaria napisał, kapitał. Na jutlandii można całkiem dostać zacny dom w dobrej cenie. Utarg zalezy jak komu mocno sie spieszy i jaki przypadek losowy go spotkał.


Ja zachęcam , jak ktoś ma możliwości niech kupuje.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Kilka informacji dotyczacych zakupu domu / mieszkania w Danii
« Odpowiedź #5 dnia: 21 Kwi 2008, 19:51:35 »
SVario... zycze powodzenia, tak zupelnie nie zlosliwie, a zyczliwie...
Rowniez nie naleze do osob, ktore zamierzaja zyc z emerytury i jakos udalo mi sie zgromadzic nieco potencjalnego kapitalu... a i o mozliwosciach jego pomnazania zdarzylo mi sie uslyszec...
Nie dzieli nas az tak wiele lat, jak CI sie wydaje.... ale dzieli nas doswiadczenie - zarowno zawodowe jak i zyciowe....
Coz :) zawsze "mlodzi" maja inne spojrzenie na swiat niz "starzy" ... a dyskusje miedzypokoleniowe tocza sie juz od wiekow, co i w literaturze dostrzec mozna.

Vero.... rzeczywiscie w Polsce, nigdy nie bedzie sie oplacalo... a tutaj jest troszke inaczej...

W moim przypadku, gdy maz jest Dunczykiem, wszystko wyglada inaczej....
Piszesz Svario, by potomnym bylo lepiej... moje dzieci maja juz po mieszkaniu w Polsce... ale i tu w Danii, swoje mieszkania dostana w miare szybko, zwlaszcza moj niepelnosprawny syn...

Tak wiec, tak jak npaisalam, wszytsko zalezy od indywidualnej sytuacji, ale nic nie jest tak do konca oczywiste...

Za przyklad dam moja mame... kupili wlasnosciowy dom... by miec lzej i nie placic frycowego komus.... teraz maz mojej mamy jest ciezko chory... i nie wiadomo jak to bedzie... Moja mama oczywiscie dostanie tu emeryture, ale bardzo niska. Gdyby nie miala domu, Komuna doplaci jej do rachunkow... Posiadanie domu wlasnosciowego tej mozliwosci ja pozbawia... oznacza to, ze odpukac, gdyby cos.... to albo sprzeda dom, albo bedzie zyla, za jakies 2-3 tysiace koron....

Jeszcze raz, powtarzam... JA NIE ODRADZAM !!! ja tylko pisze, ze to wcale nie jest takie oczywiste...

Ps. Svario... czyzbys byl pod wrazeniem "Hrabiego Monte CHristo" ?
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline Svaria

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 343
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kilka informacji dotyczacych zakupu domu / mieszkania w Danii
« Odpowiedź #6 dnia: 22 Kwi 2008, 07:50:31 »
Mirra

Ciesze sie bardzo z twoich planow emerytalnych :)

A wracajac do tematu:

Jakbys przeczytala dokladnie to napisalem ze warto wziac pod uwage wszystkie aspekty, kryteria i nastepnei podejmowac decyzje.

Co do zycia i zrzadzen losu to nie musisz mi wiele tlumaczyc jak szybko sytuacja potrafi sie zmienic i wlasnie dlatego zawsze pozostanie pewien element ryzyka i niepewnosci.

Ja w swoich planach uwzgledniam wiele sytuacji wlacznie z ta ze dom bedzie splacala jedna z dwoch osob a nie obie na raz. Zawsze staram sie minimalizowac wszelkiego rodzaju pszypadki losu do minimum. Tak jak napisalas sytuacja zyciowa Twojej Matki zmeinila sie diametralnie i okazalo sie rowniez ze nie jest w stanie dostac od panstwa nalezytej pomocy wlasnie z uwagi na fakt posiadania wlasnej nieruchomosci. Dowodzi to temu ze nigdy nie bedziemy w stanie zaplanowac wszystkeigo w 100% co jest naturalne gdyz gdyby taka mozliwosc istniala zycie bylo by beznadziejne.
Widzisz jak juz pisalem o emeryturze tak tez napsize o tym ze w moich kryteriach nigdy nie sugerowalem sie jakakolwiek pomoca od panstwa, wiem ze jak na ironie losu zyjemy w Danii, kraju przesiaknietym socjalizmem do szpiku kosci, ale to i tak nie jest istotne dla mnie gdyz wszelkei ulgi, dodatki, zapomogi traktuje jako zdarzenia losowe ktore moga co najwyzej krotkotrwale wesprzec mnie w moim zyciu. Cos jak bonus w pracy. Jeszcze raz powiem, nalezy planowac wsyzstko w tzw worst case scenario dzieki czemu ograniczymy wspolczynnik niepewnosci do minimum.

Zawsze beda ludzie ktorzy beda chcieli podejmowac wyzsze ryzyko i ludzie ktorzy beda starali sie podejmwoac mniejsze ryzyko, to tak jak z gra na gieldzie. Wszystko jest wzgledne i zalezy wylacznie od nas samych.
Warto sobie przyjac pewien model postepowania i jezeli wszelkie warunki do podjecia decyzji sa spelnione to wtedy decyzje nalezy rozpatrzyc pozytywnie, natomiast w sytuacji kiedy jeden albo wiecej faktorow odbiega od naszych zalozen naalezy bezzwlocznie przyjac do wiadomosic ze plan sie nie powiedzie i nalezy zajac sie szukaniem innego rozwiazania.
Dodam rowneiz ze przy tych samych warunkach wejsciowych, kiedy postawimy obok siebie dwie osoby o podobnym statusie zyciowym, zawodowym czy spolecznym to wierz mi ze niejednokrotni osoba A i osoba B beda mialy inny punkt widzenia na ta sama sprawe i nie raz podejma sprzeczne ze soba decyzje.
Warto sobie zadac pytanie, szczegolnie w takim kraju jak Dania gdzie mamy do zycia specjalne dodatkowe prawo :) Czy warto jest postepowac jak ogol, czy warto neiwyrozniac sie z tlumu i zadowalac sie tylko minimum ? Czy tez lepiej bedzie chociaz minimalnei wybic sie ponad ogol i rozwinac wlasne skrzydla. Czy nie jest przyjemniej poczuc sie kims wiecej niz trybik w mechanizmie zwanym spoleczenstwem ? Mam nadzieje ze nei musze pisac i wyjasniac do jakiego zyciowego podejscia sie odwoluje.

Co do wieku to nie ma sensu sie przekomarzac kto wie wiecej kto wie mniej bo taka jest kolej rzeczy ze kazde pokolenie ksztalci swoj wlasny swiatopoglad ktory na przestrzeni dekad poprzez oddzialywanie ze swiatem i innymi pokoleniami bardziej lub mniej zmienia swoj ksztalt. Wierz mi ze z wlasnego doswiadczenia  :) juz wiem ze ludzie potrafia zmienic swoje poglady na kompletnie przeciwne w mgnieniu oka bez wzgledu na wiek.

Nawiazujac do mojego informatora odnosnie zakupu neiruchomosci to dalej trzymam sie tego co napisalem. Niemniej jednak kazda osoba musi pamietac o tym ze informacje ktore zawarlem w pierwszym poscie to nic innego jak moj wlasny punkt widzenia z ktorego kazdy moze wziac dla siebie jedna, dwie lub 100 "porad". Jezeli chociaz jedna rada przyda sie komus to bedzie to swiadczylo o tym ze informacja spelnila swoje zadanie :)

Co do Monte Cristo to nie nie jestem zafascynowany tym tytulem. Jezeli nawiazujesz do Svaria (nie SvariO - tak czepiam sie detali ale taki juz jestem :)) to jest to nic innego jak neologizm od staroslowianskiego imienia :)

Z powazaniem

Svaria

PS. Mam nadzieje ze ton mojej wypowiedzi nie urazil nikogo :)
Nie ten morduje naród, kto go zabija, lecz ten, kto go demoralizuje - Arystoteles

poloniainfo.dk

Odp: Kilka informacji dotyczacych zakupu domu / mieszkania w Danii
« Odpowiedź #6 dnia: 22 Kwi 2008, 07:50:31 »

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Kilka informacji dotyczacych zakupu domu / mieszkania w Danii
« Odpowiedź #7 dnia: 22 Kwi 2008, 08:10:17 »
W jezyku polskim wolacz bedzie brzmial Svario...
Tak wiec zwracajac sie do Ciebie, musisalm uzyc formy Svario, tak jak Piotrze, Anno, Miro Cz Krzysztofie :)

Na reszte nie mam czasu.. wiec tylko pozdrawiam  :D
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline Svaria

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 343
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kilka informacji dotyczacych zakupu domu / mieszkania w Danii
« Odpowiedź #8 dnia: 22 Kwi 2008, 08:44:50 »
Nawet w naszym rodzimym jezyku istnieja wyjatki i niektore nazwy wlasne sa nei odmienne :) Wyraz poprostu nei bedzie sie odmienail przez przypadki :) Rownie dorbze moglibysmy powiedziec z ew jezyku polskim nei wystepuje V wiec albo przejdzie to w F albo w W

Reszte odpisz pozniej :)
Nie ten morduje naród, kto go zabija, lecz ten, kto go demoralizuje - Arystoteles

piatka

  • Gość
Odp: Kilka informacji dotyczacych zakupu domu / mieszkania w Danii
« Odpowiedź #9 dnia: 22 Kwi 2008, 08:52:38 »
Dom zawsze warto kupic.
Odsetki kredytowe odliczane sa od dochodu, wiec placimy mniejsze podatki, dostajemy wiekszy fradrag.
Nawet jesli koszt utrzymania domu, mieszkania jest taki jak czynsz za wynajecie i nawet jesli nigdy nie splacimy calego kredytu zaciagnietego na zakup, to w momencie sprzedazy i tak zyskamy, poniewaz zmienia sie wartosc nieruchomosci, wciaz rosnie.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kilka informacji dotyczacych zakupu domu / mieszkania w Danii
« Odpowiedź #10 dnia: 22 Kwi 2008, 11:59:14 »
Oczywiscie, ze warrto (trzeba) kupic dom/mieszkanie. Nawet inflacja w wysokosci 3-4% zmnijwsza z czasem nasze wydatki przy stalej, jednakowej splacie kredytu.
splata miesieczna np. dzisiaj w wysokosci 7.000 i taka sama splata za 10 lat - to dobry interes. Druga sprawa, to sprzedajac mieszkanie za xx lat, nie placisz podatku ani od uzyskanego przychodu ani tez od zarobku (cena nabycia/cena sprzedazy).  Pamitaj - czynsz placony dla innych bedzie wzrastal, a wielkosc splaty (brutto) swojego mieszkania jest przez okres 20-30 lat taka sama.

Tula

  • Gość
Odp: Kilka informacji dotyczacych zakupu domu / mieszkania w Danii
« Odpowiedź #11 dnia: 22 Kwi 2008, 13:31:02 »
Jezeli nawiazujesz do Svaria (nie SvariO - tak czepiam sie detali ale taki juz jestem :)) to jest to nic innego jak neologizm od staroslowianskiego imienia :)
Od Swarożyca może?
Cytat: Svaria
Nawet w naszym rodzimym jezyku istnieja wyjatki i niektore nazwy wlasne sa nieodmienne.  Wyraz po prostu nie bedzie sie odmienial przez przypadki.
Nad wyraz rzadko i nie w tym przypadku:
http://so.pwn.pl/zasady.php?id=629608
Cytuj (zaznaczone)
Rownie dobrze moglibysmy powiedziec, ze w jezyku polskim nie wystepuje V wiec albo przejdzie to w F albo w W
I tak wlasnie jest, przy czym w "w", nie w "f". Jesli na przyklad rodzice maja fantazje nazwac dziecko Kevinem, to polska pisownia bedzie Kewin. Odwoluje sie tu do ustalen Rady Jezyka Polskiego.
I przepraszam za offtopa, ale nie ja wywolalam temat ;).
W temacie dodam, ze ja domu kupowac nie zamierzam, mimo bycia wciaz w kwiecie wieku 8). Z powodow takich, iz mnie na to zwyczajnie nie stac i ze nie planuje potomstwa, wiec po co mi ten klopot ;).

Klingoon

  • Gość
Odp: Kilka informacji dotyczacych zakupu domu / mieszkania w Danii
« Odpowiedź #12 dnia: 22 Kwi 2008, 13:36:19 »
W Danii potomstwo moze same sobie kupic dom. ;D

Offline Svaria

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 343
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kilka informacji dotyczacych zakupu domu / mieszkania w Danii
« Odpowiedź #13 dnia: 22 Kwi 2008, 13:40:22 »
Od Swarożyca może? Nad wyraz rzadko i nie w tym przypadku:
http://so.pwn.pl/zasady.php?id=629608I tak wlasnie jest, przy czym w "w", nie w "f". Jesli na przyklad rodzice maja fantazje nazwac dziecko Kevinem, to polska pisownia bedzie Kewin. Odwoluje sie tu do ustalen Rady Jezyka Polskiego.

Tak od Swarozyca :) A co do zasad pisowni to jak widac w tamtych przykladach wystepuje imie ktore mimo koncowki sie nie odmienia czyli jak to sie mowi - Wyjatek ktory stanowi regule :) I w takim przypadku to samo mozna zastosowac tutaj :) Glownie chodzi mi o forme wolacza ktora poprostu uwazam za zbedna w jezyku polskim. Praktycznie cale zycie zamiast wolacza uzywalem  mianownika i jakos to dla mnei prosciej i ladniej i logiczniej brzmi. Poza tym nie kazdy wyraz w jezyku polskim odmienia sie przez wszystkei przypadki dlatego tez w tej sytuacji mozna powiedziec wolacz O Svaria ! :) Ale ze to off top ktorego nie powinnismy dalej ciagnac tutaj to jak to kto bedzi episac to jego sprawa, ja swoje zdanie na ten temat powiedzialem i warto lepiej skupic sie na temacie glownym.

:)

W Danii potomstwo moze same sobie kupic dom. ;D

Ale jeszce nikt nigdy nie pogardzil spadkiem :)

Z powazaniem
Svaria
Nie ten morduje naród, kto go zabija, lecz ten, kto go demoralizuje - Arystoteles

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Kilka informacji dotyczacych zakupu domu / mieszkania w Danii
« Odpowiedź #14 dnia: 22 Kwi 2008, 18:58:48 »
Znow nie mam czasu :)
Aczkolwiek, to, ze Ty uwazasz Wolacz za zbedny i uzywasz w zamian mianownika, nie znaczy, ze jest to zgodne z zasadami gramatyki.

Ja, jak na starej daty osobe przystalo, trzymac sie bede regul.
Uzus, ksztaltuje norme, tak wiec w trosce o to, by bledy jezykowe nie stawaly sie uzusem... trzymac sie bede, mam nadzieje, wiekszosci poslugujacej sie poprawna polszczyzna.

Milego wieczoru wszystkim...
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

poloniainfo.dk

Odp: Kilka informacji dotyczacych zakupu domu / mieszkania w Danii
« Odpowiedź #14 dnia: 22 Kwi 2008, 18:58:48 »

 

Urlop rodzicielski w Danii

Zaczęty przez RybkaWillegoDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 248294
Ostatnia wiadomość 10 Cze 2016, 20:01:31
wysłana przez aneczka.k
Czy przeglady techniczne aut sa obowiazkowe w Danii ?

Zaczęty przez KierowcaDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 26115
Ostatnia wiadomość 27 Paź 2009, 22:39:26
wysłana przez Manior
Nastepny punkt do podniesienia naszej "popularnosci" w Danii...

Zaczęty przez MartynaMDział Hydepark

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 32430
Ostatnia wiadomość 16 Cze 2014, 17:07:43
wysłana przez natalaa
tanie rozmowy na stacjonarne i komórki do Danii z Polski

Zaczęty przez bazakbalDział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 29298
Ostatnia wiadomość 17 Cze 2010, 13:19:35
wysłana przez jamjurand
Spadek w Danii po bliskiej osobie

Zaczęty przez pkanwaDział Pomoc!

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 9631
Ostatnia wiadomość 11 Lut 2021, 23:50:13
wysłana przez pkanwa