poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Pozwolenie na pobyt i pracę - temat bumerang - proszę o poradę :)  (Przeczytany 16145 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline giuseppe_Randers

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 133
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Mieć czy być, być czy mieć?
Witam wszystkich forumowiczów.

Zdaję sobie z tego sprawę, że poruszam temat który był już poruszany wielokrotnie, aczkolwiek przyczyną dla której założyłem nowy wątek jest brak klarownej i jasnej odpowiedzi na moje wątpliwości związane z pracą i pobytem w Danii. Może nakreślę jak sprawa wygląda. Otóż pracuję w Danii od 3 miesięcy, posiadam umowę o pracę na czas nieokreślony, jestem bezpośrednio zatrudniony przez duńskiego pracodawcę, bez żadnych pośredników, wynajmów pracowniczych itp. Posiadam numer CPR, jestem zarejestrowany w SKAT, jestem zarejestrowany w Urzędzie Gminy, posiadam nazwijmy to kartą zdrowia (Legitimation for ret ydelser efter sundhedsloven - sundhedskort), płacę podatki, wszelkie składki: emerytalną, rentową, lokalną, na bezrobocie itp. itd. I tu pojawia się moje pytanie, czy nadal potrzebuję pozwolenia na pracę (mój pracodawca w ramach układu zbiorowego ma odgórnie przyznane prawo do zatrudniania obcokrajowców) oraz pozwolenia na pobyt ? Pytam gdyż wolę się upewnić na 100%.

I mam jeszcze drugie pytanie. Moja narzeczona przyjeżdża do mnie za parę tygodni aby też rozpocząć pracę. Czy mógłby mi ktoś jak przysłowiowej "krowie na rowie"  :) wytłumaczyć w jaki sposób odbywa się proces zdobywania pozwolenia na pracę i pobyt w świetle nowych przepisów (ob. od 01-05-2008) punkt po punkcie ? Czy jeżeli znajdzie pracę to pracodawca podpisuje z nią umowę o pracę i dopabuse wtedy stara się o pozwolenie na pracę i pobyt, czy jeżeli znajdzie pracę to pracodawca najpierw wystawia jej zaśw. że ma zamiar ją zatrudnić ona składa wniosek o pozwolenia, uzyskuje pozwolenia i wtedy zaczyna pracę czy może jeszcze jakoś inaczej?  ???

Z góry dziękuję za wszelaką pomoc. ;)

Pozdrawiam.
Giuseppe.
PS. Wybaczcie jeżeli coś nakręciłem z ta nazwą karty zdrowotnej ale na duński zapisuję się dopabuse w czerwcu :).

[Dodane: 20 Maj  2008, 01:11:49]

Nikt, nic ? :(

Offline MargaretMitchell

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 500
  • Reputacja: +5/-1

lilianka

  • Gość
Odp: Pozwolenie na pobyt i pracę - temat bumerang - proszę o poradę :)
« Odpowiedź #2 dnia: 20 Maj 2008, 10:25:39 »
ja jestem już tu 9 miesiecy !!!!!! i tez mam wszystkie atuty które masz Ty, poza zameldowaniem, bo to jest dopabuse możeliwe po otrzumaniu pozwolenia na pobyt!!!!!i nadal czekam :)

Offline giuseppe_Randers

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 133
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Mieć czy być, być czy mieć?
Odp: Pozwolenie na pobyt i pracę - temat bumerang - proszę o poradę :)
« Odpowiedź #3 dnia: 20 Maj 2008, 11:04:56 »
Witam

Wybrałem się dzisiaj do Kommune i uzyskałem parę odpowiedzi, otóż: odnośnie mojego pozwolenia na pracę - skoro mój pracodawca je ma, ja nie potrzebuję, no chyba że chciałbym zmienić pracę, a odnośnie pozwolenia na pobyt - z tego co mi Pani w Kommune wytłumaczyła, wywnioskowałem iż w moim przypadku nie jest ono potrzebne aczkolwiek ułatwia wiele spraw, m.in. w związku ze służbą zdrowia. Odnośnie zameldowania to nie jestem pewien czy go nie mam, gdyż dzisiaj będąc w Kommune zmieniłem adres zamieszkania z duńskiego na duński i (Pani w Urzędzie wiedziała, że nie posiadam pozwolenia na pobyt) nie było żadnego problemu  :-\  , poza tym kolega z pracy (Duńczyk) pomagał mi z wszelakimi dokumentami (m.in. SKAT, Kommune) i działo się to w tempie błyskawicy. Dzisiaj będąc w urzędzie, Pani urzędniczka otworzyła teczkę z moim "przypadkiem" ;) i powiedziała że dostałem coś w rodzaju pre-approval, ale jednocześnie poleciła mi żebym wysłał zgłoszenie o pozwolenie na pobyt pobierając druk ze strony  http://www.statsforvaltning.dk/site.aspx?p=2691 od razu pytanie/prośba - który dokument powinienem wybrać aby pobrać wniosek o pozwolenie na pobyt, gdyż po wybraniu języka angielskiego żaden z folderów nie przypomina mi nazwą spraw związanych z pozwoleniem na pobyt :)

Z kolei w jednym z linków wysłanych przez MargaretMitchell (dziękuję  ;) ) czytam: "Pracownicy pochodzący z Polski mogą otrzymać pozwolenie na pracę i pobyt w Danii pod warunkiem, że otrzymają oni pracę na pełny etat. Kwestię tę reguluje zbiorowy układ pracy. Osoby starające się o pracę w Danii nie mogą jej podjąć zanim nie otrzymają pozwolenia na pobyt wydanego przez Duński Urząd Imigracyjny. Pozwolenie to dotyczy tylko tych zawodów, dla których jest wydawane." Zastanawiam się właśnie w jaki sposób ja zostałem zatrudniony skoro nie przedstawiałem żadnego pozwolenia na pobyt  ???

Cytuj (zaznaczone)
ja jestem już tu 9 miesiecy !!!!!! i tez mam wszystkie atuty które masz Ty, poza zameldowaniem, bo to jest dopabuse możeliwe po otrzumaniu pozwolenia na pobyt!!!!!i nadal czekam :)
Czy mogłabyś troszkę dopomóc z tym pozwoleniem na pobyt (mam na myśli jaki formularz wybrać ze strony www.statsforvaltning.dk i czy napewno wysyłać do Statsforvaltningen Midtjylland czy może do Kopenhagi) ? :)

A odnośnie zmian w prawie pozwoleń pobyt/pracy dla Polaków - lex retro non agit ?

Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam Giuseppe.

Offline mala_z_Aarhus

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1524
  • Reputacja: +8/-2
  • Płeć: Kobieta
  • A friend to all is a friend to none.
Odp: Pozwolenie na pobyt i pracę - temat bumerang - proszę o poradę :)
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Maj 2008, 11:23:47 »
OD1 - Ansøgning om EU - opholdsdokument. Application for EU-residence certificate.

Wiem, ze juz raz pisalam, ale za kilka dni mam nadzieje, ze uzyskam zgode na zamieszczenie calego tego wniosku, procedur itd. Czekam na odpowiedz ze Statsforvaltning.

Offline giuseppe_Randers

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 133
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Mieć czy być, być czy mieć?
Odp: Pozwolenie na pobyt i pracę - temat bumerang - proszę o poradę :)
« Odpowiedź #5 dnia: 20 Maj 2008, 12:02:21 »
Mange tak  ;)  Mam jeszcze pytanie odnośnie dokumentu OD1 - czy wypełniam część nazwaną Forbeholdt myndighederne / For official use only czy jest to część dla urzędu oraz czy załączniki A,B oraz C wypełniane są przez pracodawcę czy przeze mnie ewentualnie przez kogo - w tym sensie gdzie musiałbym się z tym udać  (nie należę jeszcze do związków zawodowych) :)

Raz jeszcze dziękuję wszystkim za pomoc :)
Giuseppe

Offline mala_z_Aarhus

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1524
  • Reputacja: +8/-2
  • Płeć: Kobieta
  • A friend to all is a friend to none.
Odp: Pozwolenie na pobyt i pracę - temat bumerang - proszę o poradę :)
« Odpowiedź #6 dnia: 20 Maj 2008, 12:20:29 »
Czesc Forbeholdt myndighederne/ For official use only wypelnia Statsforvaltning.
Czesci A do B , czyli od stony 8 do przedostatniej strony, wypelnia pracodawca.
Dodatek C - Appendiks C dotyczy naukowcow, badaczy itd.

Przynaleznosc do zwiazkow nie jest konieczna, jedynie warunki zatrudnienia musza byc zgodnie z umowa/ukladem zbiorowym ustalanym przez zwiazki.



poloniainfo.dk

Odp: Pozwolenie na pobyt i pracę - temat bumerang - proszę o poradę :)
« Odpowiedź #6 dnia: 20 Maj 2008, 12:20:29 »

Offline giuseppe_Randers

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 133
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Mieć czy być, być czy mieć?
Odp: Pozwolenie na pobyt i pracę - temat bumerang - proszę o poradę :)
« Odpowiedź #7 dnia: 20 Maj 2008, 12:43:52 »
Jeszcze raz dziękuję :)

lilianka

  • Gość
Odp: Pozwolenie na pobyt i pracę - temat bumerang - proszę o poradę :)
« Odpowiedź #8 dnia: 20 Maj 2008, 13:46:59 »
czy ktos moze mi powiedziec jak sie ma zameldowanie do pozwolenia
??? ja bylam setki razy w KOmmune, z zamiarem zameldowania sie i rzadaja ode mnie pozwolen, co mam z tym zrobic?

[Dodane: 20 Maj  2008, 13:38:42]

giuseppe_Randers mozesz mi podac link do tego druku D1? dzieki

Tula

  • Gość
Odp: Pozwolenie na pobyt i pracę - temat bumerang - proszę o poradę :)
« Odpowiedź #9 dnia: 20 Maj 2008, 13:56:30 »
ja bylam setki razy w KOmmune, z zamiarem zameldowania sie i zadaja ode mnie pozwolen, co mam z tym zrobic?
Jak to wyglada wg nowych przepisow, nie wiem; natomiast wg starych musialas czekac do momentu dostania pozwolenia na pobyt i prace z imigracyjnego, a potem z papierami udac sie zameldowac.

lilianka

  • Gość
Odp: Pozwolenie na pobyt i pracę - temat bumerang - proszę o poradę :)
« Odpowiedź #10 dnia: 20 Maj 2008, 13:58:52 »
no dokładnie, wiem o tym ale byłam w zeszłym tyg. w KOmmune w Koldning z zamiarem zameldowania sie i usłyszałam ze dopuki nie dostane tych papierków nie ma mowy :(( Tula powiedz mi jeszce czy rejestracja w Statsforvaltning. bedzie równoznaczna z otrzymaniem pozwolen, ?

Tula

  • Gość
Odp: Pozwolenie na pobyt i pracę - temat bumerang - proszę o poradę :)
« Odpowiedź #11 dnia: 20 Maj 2008, 14:01:53 »
Tula powiedz mi jeszce czy rejestracja w Statsforvaltning. bedzie równoznaczna z otrzymaniem pozwolen, ?
Tak wynika z Østeaftale. Dlatego nie bardzo wiem, co masz niby pokazac meldujac sie... Moze przy okazji wizyty w Statsforvaltning zapytasz o to/poprosisz o jakies potwierdzenie na papierze, ze zlozylas wymagane dokumenty? Albo po prostu wydrukuj nowe przepisy, zanies je do folkeregistret i niech debatuja, co z tym fantem zrobic ;).

Offline mala_z_Aarhus

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1524
  • Reputacja: +8/-2
  • Płeć: Kobieta
  • A friend to all is a friend to none.
Odp: Pozwolenie na pobyt i pracę - temat bumerang - proszę o poradę :)
« Odpowiedź #12 dnia: 20 Maj 2008, 14:08:14 »
Wydaje mi sie, ze zgodnie z litera prawa wszystko zalezy kiedy i jak kto przyjechal. Jesli pani Lilianka wystapila o wniosek o pobyt i prace przed 1.maja, to musi czekac na otrzymanie pozwolenia itd, bo stosuje sie stare zasady, w tym wypadku poprzednia wersje Østaftale.

lilianka

  • Gość
Odp: Pozwolenie na pobyt i pracę - temat bumerang - proszę o poradę :)
« Odpowiedź #13 dnia: 20 Maj 2008, 14:37:40 »
no tak, jestem w Danii juz 9 msc, no ale czy nie wystarczy teraz zarejestrowac sie w Statsforvaltning. ? czeka sie na potwierdzenei rejestracji do 3 tyg. i sprawa załatwiona?
czy moze mi ktos podac link do druku D1? dziekuje

Tula

  • Gość
Odp: Pozwolenie na pobyt i pracę - temat bumerang - proszę o poradę :)
« Odpowiedź #14 dnia: 20 Maj 2008, 14:39:38 »
no tak, jestem w Danii juz 9 msc, no ale czy nie wystarczy teraz zarejestrowac sie w Statsforvaltning. ? czeka sie na potwierdzenei rejestracji do 3 tyg. i sprawa załatwiona?
Jesli Twoja sprawa jest w toku, a wynika, ze jest, to prawo nie dziala wstecz. Musisz czekac do skutku, objely Cie stare przepisy.

poloniainfo.dk

Odp: Pozwolenie na pobyt i pracę - temat bumerang - proszę o poradę :)
« Odpowiedź #14 dnia: 20 Maj 2008, 14:39:38 »

 

bardzo proszę o przetlumaczenie

Zaczęty przez dar_czarDział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 8768
Ostatnia wiadomość 24 Lip 2007, 12:41:29
wysłana przez dar_czar
proszę o przetłumaczenie

Zaczęty przez robi2007Dział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 6268
Ostatnia wiadomość 23 Lut 2010, 20:20:24
wysłana przez Manior
C.V po angielsku prosze o pomoc

Zaczęty przez nutka1984Dział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 9005
Ostatnia wiadomość 07 Wrz 2012, 13:17:19
wysłana przez galernik
prosze o przetłumaczenie

Zaczęty przez jonasDział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 9428
Ostatnia wiadomość 05 Maj 2008, 21:16:51
wysłana przez willy
Prosze o przetlumaczenie

Zaczęty przez Tomek1Dział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 8092
Ostatnia wiadomość 02 Kwi 2009, 17:18:06
wysłana przez Tomek1