Ogólne > Praca w Danii

Pozwolenie na pobyt i pracę - temat bumerang - proszę o poradę :)

(1/6) > >>

giuseppe_Randers:
Witam wszystkich forumowiczów.

Zdaję sobie z tego sprawę, że poruszam temat który był już poruszany wielokrotnie, aczkolwiek przyczyną dla której założyłem nowy wątek jest brak klarownej i jasnej odpowiedzi na moje wątpliwości związane z pracą i pobytem w Danii. Może nakreślę jak sprawa wygląda. Otóż pracuję w Danii od 3 miesięcy, posiadam umowę o pracę na czas nieokreślony, jestem bezpośrednio zatrudniony przez duńskiego pracodawcę, bez żadnych pośredników, wynajmów pracowniczych itp. Posiadam numer CPR, jestem zarejestrowany w SKAT, jestem zarejestrowany w Urzędzie Gminy, posiadam nazwijmy to kartą zdrowia (Legitimation for ret ydelser efter sundhedsloven - sundhedskort), płacę podatki, wszelkie składki: emerytalną, rentową, lokalną, na bezrobocie itp. itd. I tu pojawia się moje pytanie, czy nadal potrzebuję pozwolenia na pracę (mój pracodawca w ramach układu zbiorowego ma odgórnie przyznane prawo do zatrudniania obcokrajowców) oraz pozwolenia na pobyt ? Pytam gdyż wolę się upewnić na 100%.

I mam jeszcze drugie pytanie. Moja narzeczona przyjeżdża do mnie za parę tygodni aby też rozpocząć pracę. Czy mógłby mi ktoś jak przysłowiowej "krowie na rowie"  :) wytłumaczyć w jaki sposób odbywa się proces zdobywania pozwolenia na pracę i pobyt w świetle nowych przepisów (ob. od 01-05-2008) punkt po punkcie ? Czy jeżeli znajdzie pracę to pracodawca podpisuje z nią umowę o pracę i dopabuse wtedy stara się o pozwolenie na pracę i pobyt, czy jeżeli znajdzie pracę to pracodawca najpierw wystawia jej zaśw. że ma zamiar ją zatrudnić ona składa wniosek o pozwolenia, uzyskuje pozwolenia i wtedy zaczyna pracę czy może jeszcze jakoś inaczej?  ???

Z góry dziękuję za wszelaką pomoc. ;)

Pozdrawiam.
Giuseppe.
PS. Wybaczcie jeżeli coś nakręciłem z ta nazwą karty zdrowotnej ale na duński zapisuję się dopabuse w czerwcu :).

[Dodane: 20 Maj  2008, 01:11:49]
Nikt, nic ? :(

MargaretMitchell:
przeczytaj ten wątek: http://poloniadenmark.info/index.php?option=com_smf&Itemid=78&topic=4275.0
oraz http://poloniadenmark.info/index.php?option=com_smf&Itemid=78&topic=7809.0

lilianka:
ja jestem już tu 9 miesiecy !!!!!! i tez mam wszystkie atuty które masz Ty, poza zameldowaniem, bo to jest dopabuse możeliwe po otrzumaniu pozwolenia na pobyt!!!!!i nadal czekam :)

giuseppe_Randers:
Witam

Wybrałem się dzisiaj do Kommune i uzyskałem parę odpowiedzi, otóż: odnośnie mojego pozwolenia na pracę - skoro mój pracodawca je ma, ja nie potrzebuję, no chyba że chciałbym zmienić pracę, a odnośnie pozwolenia na pobyt - z tego co mi Pani w Kommune wytłumaczyła, wywnioskowałem iż w moim przypadku nie jest ono potrzebne aczkolwiek ułatwia wiele spraw, m.in. w związku ze służbą zdrowia. Odnośnie zameldowania to nie jestem pewien czy go nie mam, gdyż dzisiaj będąc w Kommune zmieniłem adres zamieszkania z duńskiego na duński i (Pani w Urzędzie wiedziała, że nie posiadam pozwolenia na pobyt) nie było żadnego problemu  :-\  , poza tym kolega z pracy (Duńczyk) pomagał mi z wszelakimi dokumentami (m.in. SKAT, Kommune) i działo się to w tempie błyskawicy. Dzisiaj będąc w urzędzie, Pani urzędniczka otworzyła teczkę z moim "przypadkiem" ;) i powiedziała że dostałem coś w rodzaju pre-approval, ale jednocześnie poleciła mi żebym wysłał zgłoszenie o pozwolenie na pobyt pobierając druk ze strony  http://www.statsforvaltning.dk/site.aspx?p=2691 od razu pytanie/prośba - który dokument powinienem wybrać aby pobrać wniosek o pozwolenie na pobyt, gdyż po wybraniu języka angielskiego żaden z folderów nie przypomina mi nazwą spraw związanych z pozwoleniem na pobyt :)

Z kolei w jednym z linków wysłanych przez MargaretMitchell (dziękuję  ;) ) czytam: "Pracownicy pochodzący z Polski mogą otrzymać pozwolenie na pracę i pobyt w Danii pod warunkiem, że otrzymają oni pracę na pełny etat. Kwestię tę reguluje zbiorowy układ pracy. Osoby starające się o pracę w Danii nie mogą jej podjąć zanim nie otrzymają pozwolenia na pobyt wydanego przez Duński Urząd Imigracyjny. Pozwolenie to dotyczy tylko tych zawodów, dla których jest wydawane." Zastanawiam się właśnie w jaki sposób ja zostałem zatrudniony skoro nie przedstawiałem żadnego pozwolenia na pobyt  ???


--- Cytuj (zaznaczone) ---ja jestem już tu 9 miesiecy !!!!!! i tez mam wszystkie atuty które masz Ty, poza zameldowaniem, bo to jest dopabuse możeliwe po otrzumaniu pozwolenia na pobyt!!!!!i nadal czekam :)
--- Koniec cytatu ---
Czy mogłabyś troszkę dopomóc z tym pozwoleniem na pobyt (mam na myśli jaki formularz wybrać ze strony www.statsforvaltning.dk i czy napewno wysyłać do Statsforvaltningen Midtjylland czy może do Kopenhagi) ? :)

A odnośnie zmian w prawie pozwoleń pobyt/pracy dla Polaków - lex retro non agit ?

Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam Giuseppe.

mala_z_Aarhus:
OD1 - Ansøgning om EU - opholdsdokument. Application for EU-residence certificate.

Wiem, ze juz raz pisalam, ale za kilka dni mam nadzieje, ze uzyskam zgode na zamieszczenie calego tego wniosku, procedur itd. Czekam na odpowiedz ze Statsforvaltning.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej