poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: ferie penge  (Przeczytany 61610 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

aneszka

  • Gość
Odp: ferie penge
« Odpowiedź #30 dnia: 26 Maj 2008, 10:04:04 »
Bardzo prosze o pomoc!

moja sytuacja wyglada tak:

na pocz.2007 roku pracowalam w Danii w firmie X/posrednictwo/ z tej firmy otrzymalam juz feirepenge.

potem od kwietnia do czerwca 2007 pracowalam juz w innej firmie Y /tez posrednictwo.
obie prace legalne,na kontrakt,w umowie zapis o 12,5 procent feriepenge.

teraz ta druga firma Y mowi mi ze mi sie od nich wakacyjne nie nalezy bo wczesniej pracowalam w firmie X i tam mialam karte podatkowa, a u nich Skat naliczyl mi wg B-inkomst/ a wtedy feriepenge sie nie nalicza/

czy oni kłamia czy tak jest naprawde? przeciez wakacyjne nalezy sie w Danii kazdemu kto legalnie pracowal prawda?


naprawde nikt nic nie wie?

Klingon

  • Gość
Odp: ferie penge
« Odpowiedź #31 dnia: 26 Maj 2008, 10:15:02 »
Troche kreca. Nie pracowalas rownoczesnie w firmie X (glowny pracodawca) i w Y (dodatkowy pracodawca - B-dochod) dlatego firma Y tez powinna byc twoim glownym pracodawca i placic feriepenge. Napisz do nich ze to nie byla twoja dodatkowa praca tylko oni byli glownym pracodawca (nie mialas innych pracodawcow w tym okresie). Co pisze w twojej umowie o prace - pod jaki uklad zbiorowy (overenskomst) podlegalas?

PS. Mysle ze tak to wyglada ale nie wiem napewno.

Offline Stewart

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: ferie penge
« Odpowiedź #32 dnia: 29 Maj 2008, 19:47:45 »
Witam serdecznie

Moja sytuacja wyglada nastepujaco:

Mieszkam i pracuje w Danii od lipca 2007.
Nadal nie otrzymalem feriepenge za rok 2007 na moj polski adres, wnioskuje z tego ze ktos przekrecil moj polski adres na tyle ze list nie doszedl.
Probowalem sie logowac na stronie atp.dk i wpisujac swoj cpr jest informacja ze kod do wejscia zostal wyslany na moj adres.
(pisze przekrecil bo dunczycy maja wybitne problemy z poprawnym zapisaniem mojego imienia: Maleuisz to jedna z dunskich wariacji na temat imienia Mateusz:)
Dobrze, wracam do tematu. W przyszlym tygodniu koncze prace i opuszczam Danie na zawsze.

Moje pytania sa nastepujace.


Co zrobic by w koncu otrzymac wyciag z feriepenge z iloscia zarobionych pieniedzy?
Jesli ostatecznie uda mi sie otrzymac ten wyciag z feriepenge, to najprawdopodobniej bedac juz w Polsce,
jak zatem bede mogl zrealizowac moje pieniadze na urlop bez podpisu mojego obecnego pracodawcy oraz w jaki sposob
zrealizowac feriepenge za 2007 i 2008 rownoczesnie, w zwiazku z zakonczeniem dzialalnosci w Danii?

Chcialbym tylko dodac, ze probowalem sie dodzwonic dzis siedem razy do podanego numeru serwisowego i mi sie odechcialo
dlatego napisalem tego posta. Bardzo prosze o wyrozumialosc i pomoc osoby kompetentnej w tej dziedzinie.

Pozdrawiam ;)

mirekkph

  • Gość
Odp: ferie penge
« Odpowiedź #33 dnia: 08 Mar 2009, 20:53:34 »
czy wpisuje daty urlopu od 1 maja 2009 do konca kwietnia 2010
czy wpisuje numer konta czy numer nemkonta
 i to nie jest  firma ferien konto tylko DI
nie wiem co mam z tym zrobic
« Ostatnia zmiana: 16 Mar 2009, 17:32:41 wysłana przez mirekkph »

Offline dar_czar

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 120
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: ferie penge
« Odpowiedź #34 dnia: 09 Mar 2009, 11:28:03 »
witam!

A co kiedy jest się w Polsce?Kto ma podpisać kartę urlopową?
Proszę o informację na ten temat,dostałem już kartę urlopową ale nie wiem kto ma ją podpisać(w miejscu gdzie powinien podpisać pracodawca).

katie216

  • Gość
Odp: ferie penge
« Odpowiedź #35 dnia: 09 Mar 2009, 12:47:31 »
Witam.
Bardzo prosze o pomoc i rade :)
Otorz nie wiem czy mam poprawnie obliczone feriepenge, a nie mam sie do kogo zwrocic w tej sprawie.
Podstawa do obliczenia feriepenge to 198.707,9

Beskat. feriepenge to 24.837,87
netto beskat. feriepenge 14.375,87
anviste feriepenge 21.582,87
netto anv. feriepenge 12.487,87 - i wlasnie te 12 dostalam na feriekonto... to wychodzi, ze sciagneli 50%

pracowalam w firmie tylko 6 miesiecy, ale 6 dni urlopowych to tez za malo, a tle mi przyznano..
Bardzo prosze o pomoc! Moj pracodawca robil blad w kazdej wyplacie przez moj fradrag i zawsze musialam wszystko sprawdzac i prosic o korekty. A teraz nie jestem pewna czy to jest dobrze, czy zle, a nie chce go meczyc o to, bo on i tak nic nie wie i powie, ze jest dobrze.
Moj fradrag to 14 tys.
prosze mi napisac, czy jest to dobrze obliczone, czy tez nie. jezeli nie, to gdzie mam sie z tym zwrocic. z gory dziekuje.

zumik

  • Gość
Odp: ferie penge
« Odpowiedź #36 dnia: 09 Mar 2009, 17:06:52 »
 ???

poloniainfo.dk

Odp: ferie penge
« Odpowiedź #36 dnia: 09 Mar 2009, 17:06:52 »

lukaszhiniolek

  • Gość
Odp: ferie penge
« Odpowiedź #37 dnia: 09 Mar 2009, 17:29:58 »
Witam ja mam podobnie otoz pracuje w dunskiej firmie rok  moj pracodawca owszem placil na konto ferie pieniadze ale przez pierwsze pol roku myslil moj cpr numer !!W mojej karcie z wyplaty jest napisane ze powinienem dostan okolo 20.000 koron a dzis przyslali mi blankiet do wypelnienia kiedy chce wziasc urlop i jest napisane ze nalezy mi sie kwota 12.205 koron!!!Co zrobić i do kogo sie zwrocić????Dzekuje

katie216

  • Gość
Odp: ferie penge
« Odpowiedź #38 dnia: 10 Mar 2009, 00:33:19 »
Witam.
Bardzo prosze o pomoc i rade :)
Otorz nie wiem czy mam poprawnie obliczone feriepenge, a nie mam sie do kogo zwrocic w tej sprawie.
Podstawa do obliczenia feriepenge to 198.707,9

Beskat. feriepenge to 24.837,87
netto beskat. feriepenge 14.375,87
anviste feriepenge 21.582,87
netto anv. feriepenge 12.487,87 - i wlasnie te 12 dostalam na feriekonto... to wychodzi, ze sciagneli 50%

pracowalam w firmie tylko 6 miesiecy, ale 6 dni urlopowych to tez za malo, a tle mi przyznano..
Bardzo prosze o pomoc! Moj pracodawca robil blad w kazdej wyplacie przez moj fradrag i zawsze musialam wszystko sprawdzac i prosic o korekty. A teraz nie jestem pewna czy to jest dobrze, czy zle, a nie chce go meczyc o to, bo on i tak nic nie wie i powie, ze jest dobrze.
Moj fradrag to 14 tys.
prosze mi napisac, czy jest to dobrze obliczone, czy tez nie. jezeli nie, to gdzie mam sie z tym zwrocic. z gory dziekuje.

pomoze mi ktos :)

lukaszhiniolek

  • Gość
Odp: ferie penge
« Odpowiedź #39 dnia: 10 Mar 2009, 05:30:20 »
Witam ja mam podobnie otoz pracuje w dunskiej firmie rok  moj pracodawca owszem placil na konto ferie pieniadze ale przez pierwsze pol roku myslil moj cpr numer !!W mojej karcie z wyplaty jest napisane ze powinienem dostan okolo 20.000 koron a dzis przyslali mi blankiet do wypelnienia kiedy chce wziasc urlop i jest napisane ze nalezy mi sie kwota 12.205 koron!!!Co zrobić i do kogo sie zwrocić????Dzekuje

BARDZO PROSZĘ O POMOC!!!!!!!!!

eunike

  • Gość
Odp: ferie penge
« Odpowiedź #40 dnia: 10 Mar 2009, 06:54:27 »
witam!

A co kiedy jest się w Polsce?Kto ma podpisać kartę urlopową?
Proszę o informację na ten temat,dostałem już kartę urlopową ale nie wiem kto ma ją podpisać(w miejscu gdzie powinien podpisać pracodawca).

Offline mawi

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 532
  • Reputacja: +7/-9
  • Płeć: Kobieta
    • Status GG
Odp: ferie penge
« Odpowiedź #41 dnia: 10 Mar 2009, 19:27:03 »
pracodawca wypełnia ,czasami też sam wysyła , ja np ,muszę wysłać sama pocztą .
"nie kłóć się z idiotą - sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem."

Offline KARMA

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 155
  • Reputacja: +0/-0
Odp: ferie penge
« Odpowiedź #42 dnia: 11 Mar 2009, 18:52:11 »
Feriekort podpisuje AKTUALNY pracodawca albo komuna/zwiazki jesli sie nie pracuje.Polski urzad tez sie nadaje

[Posted on: 11 Marzec  2009, 18:44:59]

Feriepenge stanowia 12.5% rocznego dochodu z pracy - od tego oczywiscie podatek i pozostala suma naliczona wplywa na konto jesli wypelnia sie jednorazowe wykorzystanie pelnego urlopu. Jesli wykorzystuje sie urlop w kilku czesciach-pieniazki wplywaja odpowiednio do ilosci dni urlopu,ktore bierze sie np.teraz a na pozostale dni przysylaja tzw.restferiekort do wykorzystania w terminie pozniejszym

Offline mawi

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 532
  • Reputacja: +7/-9
  • Płeć: Kobieta
    • Status GG
Odp: ferie penge
« Odpowiedź #43 dnia: 11 Mar 2009, 21:32:21 »
z tego co wiem to jeżeli nie pracujesz i pobierasz pieniądze ze związku to przez czas ferii które wybierasz nie będziesz miał płacone . Więc się nie opłaca .
"nie kłóć się z idiotą - sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem."

Offline mala_z_Aarhus

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1524
  • Reputacja: +8/-2
  • Płeć: Kobieta
  • A friend to all is a friend to none.
Odp: ferie penge
« Odpowiedź #44 dnia: 12 Mar 2009, 14:31:58 »
Napisalam do ATP z pytaniem, co maja zrobic osoby, ktorym przeslano Feriebevis do Polski.
Jak otrzymam odpowiedz, zamieszcze na forum.

Jedyna informacje jaka znalazlam, to to, ze przekazuja pieniadze - feriepenge - na rachunek zagraniczny, przy podaniu wszystkich informacji - jesli kwota przekracza 1000kr.

[Posted on: 11 Marzec  2009, 21:47:16]

Dostalam odpowiedz. Nie powiedzialabym, ze jest ona satysfakcjonujaca, ale (skrot):
 
Kiedy pracownika nie byl zameldowany w Folkeregister to:
- moze otrzymac pieniadze w gotowce od swojego pracodawcy w wysokosci kwoty, ktora jest odlozona w Feriekonto. Jednak pracodawca musi miec dowod panstwa wyjazdu za granice i tutaj oczekuje sie dokumentation for udrejse i form af et brev fra folkeregisteret, co jak wiemy jest niemozliwe do osiagniecia.
- moze otrzymac pieniadze w gotowce od swojego pracodawcy w wysokosci kwoty, ktora jest odlozona w Feriekonto i pracodawca powinien jak naszybciej skontaktowac sie z Feriekonto.

Czy nadal meczyc Feriekonto?
Wedlug mnie informacje sa niezbyt uzyteczne.

poloniainfo.dk

Odp: ferie penge
« Odpowiedź #44 dnia: 12 Mar 2009, 14:31:58 »

 

ferie z a kassy

Zaczęty przez jaroslawnDział Podatki

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 3236
Ostatnia wiadomość 26 Cze 2014, 17:32:13
wysłana przez jaroslawn
reducer fradrag v.ferie

Zaczęty przez AnielaDział Podatki

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 3146
Ostatnia wiadomość 01 Wrz 2010, 10:16:05
wysłana przez andyandy
Ferie świąteczne

Zaczęty przez karolinaDział Hydepark

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 3942
Ostatnia wiadomość 16 Gru 2008, 18:13:07
wysłana przez K3
A-kassa i ferie

Zaczęty przez polaczekDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 3373
Ostatnia wiadomość 04 Cze 2017, 15:16:41
wysłana przez polaczek
jak wypełnic ferie karte

Zaczęty przez a.art.malcikiDział Hydepark

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 4501
Ostatnia wiadomość 24 Kwi 2008, 09:35:07
wysłana przez a.art.malciki