poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Polska emigracja "kulturalna" ;)  (Przeczytany 28042 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Tula

  • Gość
Polska emigracja "kulturalna" ;)
« dnia: 22 Maj 2008, 13:08:36 »
Ostatnimi czasy trafilam na dwa szalenie ciekawe wywiady, ktore zainspirowaly mnie do utworzenia tego tematu. Jedna pani to pisarka, znana bardziej tu niz w Polsce, ale majaca wielkie zaslugi w tlumaczeniu polskiej literatury na dunski, Janina Katz:
http://kobieta.gazeta.pl/wysokie-obcasy/1,53662,3601794.html
A druga to dziecko marcowych emigrantow, przyjechala do Danii jako nastolatka i obecnie uczy dunskiego obcokrajowcow, Joanna Bittner:
http://www.polityka.pl/archive/do/registry/secure/showArticle?id=3358514

Milej lektury i jesli znacie jakies podobne przyklady, prosze wrzucajcie :).

[Dodane: 22 Maj  2008, 12:34:55]

I jeszcze jedna osoba mi sie przypomniala, tym razem nie az tak "powazna" ;) i niezwiazana z literatura. To muzyk i piesniarz Czeslaw Mozil, a ponizej jeden z wielu artykulow w polskiej prasie na jego temat. Ciekawostka, Czeslawem zachwycil sie sam Wojciech Mann.
http://www.dziennik.pl/kultura/article153174/Czeslaw_Spiewa_i_podbija_internet.html

Offline Slawek Kopenhaga

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 99
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Polska emigracja na powaznie
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Maj 2008, 18:09:01 »
Cytat: Tula
pisarka, znana bardziej tu niz w Polsce, ale majaca wielkie zaslugi w tlumaczeniu polskiej literatury na dunski, Janina Katz:

A co takiego przetlumaczyla? Chetnie bym przeczytal po dunsku jakies znane polskie dzielo literackie.

Offline MargaretMitchell

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 500
  • Reputacja: +5/-1
Odp: Polska emigracja na powaznie
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Maj 2008, 18:18:27 »
Janina Katz - ur. w 1939 r., w Krakowie, pisząca głównie po duńsku autorka 17 książek, m.in. czterech opartych na motywach autobiograficznych powieści: "Mojego życia barbarzyńcy", "Pucki", "Opowieści dla Abrama", "Chłopca z tamtych czasów", dwóch tomów opowiadań, 10 tomików wierszy, książki dla dzieci.
Tłumaczka na duński największych polskich pisarzy m.in. Miłosza, Szymborskiej, Herberta, Różewicza, Lipskiej, Konwickiego, Mrożka, Brandysa. Za dorobek przekładowy została wyróżniona nagrodą paryskiej "Kultury". W 1997 r. otrzymała medal Ministra Kultury i Sztuki "Zasłużony dla kultury polskiej".


Offline mala_z_Aarhus

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1524
  • Reputacja: +8/-2
  • Płeć: Kobieta
  • A friend to all is a friend to none.
Odp: Polska emigracja na powaznie
« Odpowiedź #3 dnia: 22 Maj 2008, 23:48:25 »
Idac sladami Tuli, chcialabym zaproponowac utworzenie watku - w polskich ksiazkach o Danii i w dunskich o Polsce.

Na przyklad niewiele osob wie, ze J.Iwaszkiewicz przez kilka lat byl sekretarzem poselstwa polskiego w Kopenhadze (lata 30. XXw). W latach 60. napisal ksiazke o Danii, kulturze dunskiej i literaturze skandynawskiej zatytulowana "  Gniazdo łabędzi. Szkice z Danii".  Ksiazke mozna wypozyczyc w Biblioteket.dk. 
Dania, zwlaszcza Kopenhaga z opowiadan Iwaszkiewicza jest inna od dziejszej...

Hm, J.Katz jakos 2-4 tygodnie temu pisala w Weekendavisen o latach 50tych w Krakowie. Mam nadzieje, ze to fragment jej kolejnej powiesci.
 
« Ostatnia zmiana: 23 Maj 2008, 00:15:18 wysłana przez mala_z_Aarhus »

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Polska emigracja na powaznie
« Odpowiedź #4 dnia: 23 Maj 2008, 00:10:35 »
Czekam wlasnie na te ksiazke Iwaszkiewicza, kolezanka wlasnie ja czyta... Przegladnelam nieco ksiazke :) Tylko dla ludzi o mocnych nerwach lub poczuciu humoru :)
Wstawki na temat niszczacej roli burzuazji i wiodacej roli klasy robotniczej sa w niej na porzadku dziennym :)
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline mala_z_Aarhus

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1524
  • Reputacja: +8/-2
  • Płeć: Kobieta
  • A friend to all is a friend to none.
Odp: Polska emigracja na powaznie
« Odpowiedź #5 dnia: 23 Maj 2008, 00:20:21 »
Iwaszkiewicz nigdy nie kryl swoich sympatii politycznych.
Opisy wyspy Møn sa porywajace, historia Skagen i dawnego zycia kulturalnego w Kopenhadze sa ciekawe.
Jestem pelna podziwu dla zdan wielokrotnie podrzednie zlozonych....
Zapoczatkowal Seria Skandynawska w Wydawnictwie Poznanskim oraz tlumaczyl Andersena, Kierkegaarda.
« Ostatnia zmiana: 23 Maj 2008, 00:33:09 wysłana przez mala_z_Aarhus »

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Polska emigracja na powaznie
« Odpowiedź #6 dnia: 23 Maj 2008, 00:23:58 »
Tak, tak... dlatego chce to przeczytac, aczkolwiek mam swiadomosc na co sie narazam :)

A tak na marginesie, wlasnie czytam ksiazke o Kierkegaardzie :) po dunsku, do egzaminu

Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

poloniainfo.dk

Odp: Polska emigracja na powaznie
« Odpowiedź #6 dnia: 23 Maj 2008, 00:23:58 »

Offline willy

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 19
  • -Otrzymane: 90
  • Wiadomości: 1622
  • Reputacja: +37/-31
  • Płeć: Mężczyzna
  • JMP $E477
    • Status GG
Odp: Polska emigracja na powaznie
« Odpowiedź #7 dnia: 23 Maj 2008, 07:58:30 »
Od czasu kiedy zostałem zmuszony do przeczytania 'Nad Niemnem' (i tak nie skończyłem) mam uraz do książek innych niż Popularno naukowe itp.
"Broń jest narzędziem strachu.
Nie przystoi Mędrcowi."

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Polska emigracja na powaznie
« Odpowiedź #8 dnia: 23 Maj 2008, 11:15:24 »
Emigracja marca 1968 r. to jeden z niechlubnych rozdzialow w historii naszego kraju. Wiele tysiecy osob opuscilo/bylo zmuszonych opuscic nasz kraj tylko ze wzgledu na identyfikowanie sie z inna narodowoscia lub wyznaniem religijnym. Nalezy jednak nie zapominac, ze wielu z tych osob bylo goracymi zwolennikami systemu komunistycznego, zajmowalo wysokie pozycje w zyciu politycznym i spolecznym kraju w latach powojennych i przyczynilo sie do wprowadzenia ucisku, rezymu umacniajac wladze ludowa. Kiedy nagle system Gomulki z takich czy innych powodow (przede wszystkim czystka w Partii) skabusewal swoje ostrze przeciwko nim, osoby te "korzystajac" ze swego pochodzenia wyjechaly kraju poniewaz odebrano im stanowiska i przywileje. Oczywiscie wyjechala tez duza grupa nie zaangazowana w dzialanosc polityczna.  Duza liczba emigrantow/czlonkow partii przyjechala do Skandynawii, poniewaz USA jako jeden z nielicznych krajow odmawial im wjazdu z powodu ich dzialalnosci w Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Telewizja Polonia kilkakrotnie omawiala te czesc emigracji marcowej, wskazujac konkretne osoby zamieszkujace obecnie na terenie Szwecji, ktore w czasach swojej swietnosci w Polsce dzialaly na szkode wlasnego spoleczenstwa. Szwecja, pod plaszczykiem neutralnosci (nie byla czlonkiem NATO) wpuscila tysiace emigrantow/komunistow na podstawie dokumentu podrozy nie kwestionujac ich dzialanosci na rzecz systemu w Polsce. Kiedy inni emigranci zostali banitami (bez obywatelstwa) bez mozliwosci przyjazdu do swojego kraju, emigranci w neutralnej Szwecji mogli jezdzic sobie do Polski. Dania, chociaz w mniejszej ilosci, rowniez przyjella bylych dzialaczy komunistycznych. Chwiejne stanowiskoDanii i Szwecji z drugiej wojny swiatowej powtorzylo sie wiec w latach powojennych   


         

Tula

  • Gość
Odp: Polska emigracja na powaznie
« Odpowiedź #9 dnia: 23 Maj 2008, 15:18:40 »
"Pucki"
"Pucka" sie ta ksiazka nazywa :).
O pani Katz jeszcze jest tu:
http://www.dik.org.pl/pl/JaninaKatz.htm

[Dodane: 23 Maj  2008, 14:41:09]

polskich ksiazkach o Danii
;D Absolutnie wszyscy moi polscy znajomi Danie kojarza z jedym nazwiskiem -- Joanna Chmielewska ;).

Offline Slawek Kopenhaga

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 99
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Polska emigracja na powaznie
« Odpowiedź #10 dnia: 23 Maj 2008, 15:29:46 »
Jezeli to jakas rodzina pana profesora Chmielewskiego (neurologa) to kojarze nazwisko... Jezeli chodzi Pani o pisarke  - to niestety, nie mam doswiadczen... Chyba nie z mojej polki sa to ksiazki :)

Napisalem wczesniej, ze chetnie bym przeczytal jakies sztandarowe dzielo polskiej literatury po dunsku, nie tworczosc wlasna pani Katz ani przeklad poezji - te wole w oryginale. Jezeli cos takiego istnieje, to poprosze o informacje.

Jasia83

  • Gość
Odp: Polska emigracja na powaznie
« Odpowiedź #11 dnia: 23 Maj 2008, 15:44:32 »
Do Pana Slawka.

Moze Pan wejsc na strone www.bibliotek.dk tam wpisze Pan nazwisko lub imie polskiego autora i jak cos maja to mozna sobie zamowic :).

Nie wiem czy Pan sie orientuje, ale mozna zamowic ksiazki z biblioteki np. w Aarhus, chociaz Pan mieszka w np. Kopenhadze :)

Pozdrawiam

Tula

  • Gość
Odp: Polska emigracja na powaznie
« Odpowiedź #12 dnia: 23 Maj 2008, 16:15:45 »
Jezeli chodzi Pani o pisarke  - to niestety, nie mam doswiadczen... Chyba nie z mojej polki sa to ksiazki :)
Wlasnie o nia -- "Wszystko czerwone" (Allerød ;)), "Cale zdanie nieboszczyka" czy "Kocie worki" to fajna, lekka lektura polaczona z fenomenalnymi uwagami na temat Danii, Dunczykow i ich jezyka :D. Bardzo lubie jej poczucie humoru.
Cytuj (zaznaczone)
Napisalem wczesniej, ze chetnie bym przeczytal jakies sztandarowe dzielo polskiej literatury po dunsku, nie tworczosc wlasna pani Katz ani przeklad poezji - te wole w oryginale. Jezeli cos takiego istnieje, to poprosze o informacje.
Mickiewicza, Reymonta, Sienkiewicza i Orzeszkowej nie tlumaczyla. Zajmuje sie glownie poezja, z prozy przekladala jedynie Konwickiego i Brandysa, ale nie znam tytulow.

Szperajac znalazlam tez inne ciekawe postaci, rezysera teatralnego Wlodzimierza Hermana oraz poete i dramaturga Grzegorza Wróblewskiego, notki o nich sa tu.

Offline Slawek Kopenhaga

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 99
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Polska emigracja na powaznie
« Odpowiedź #13 dnia: 23 Maj 2008, 17:18:36 »
Cytat: Jasia83
Nie wiem czy Pan sie orientuje, ale mozna zamowic ksiazki z biblioteki np. w Aarhus, chociaz Pan mieszka w np. Kopenhadze :)


Uprzejmie dziekuje. W Polsce korzystalem z takiej opcji, ale przyznam sie, ze nie mam z tym doswiadczen w Danii... Bardzo ciekawa informacja :)

Pozdrawiam.

Tula

  • Gość
Odp: Polska emigracja na powaznie
« Odpowiedź #14 dnia: 23 Paź 2008, 12:50:16 »
Dokladam wywiad jeszcze jeden z Janina Katz:
http://czytelnia.onet.pl/0,1367429,artykuly.html

[Posted on: 30 Lipiec  2008, 17:27:41]

Kiedy bylam w Polsce, zdalam sobie w pelni sprawe z fenomenu Czeslawa Mozila, posluchalam wiekszej ilosci jego piosenek oraz jego samego (mowi po polsku z bardzo zabawnym akcentem). Mam nadzieje, ze jego plyta zostanie uznana za najlepszy debiut roku, a w oczekiwaniu na to podrzucam do przeczytania wywiad:
http://gala.onet.pl/0,1500965,1,1,czeslaw_mozil,tematy.html

[Posted on: 06 Wrzesień  2008, 15:59:03]

Kolejny interesujacy wywiad z muzykiem:
http://www.polityka.pl/czeslaw-mowi/Lead33,935,270631,18/

[Posted on: 19 Październik  2008, 19:46:08]

Chetnie bym przeczytal po dunsku jakies znane polskie dzielo literackie.
Nie wiem, czy to dla Pana podpada pod kategorie dziel, ale po dunsku jest wydana ksiazka tegorocznej laureatki nagrody NIKE, Olgi Tokarczuk, "Prawiek i inne czasy". Ale jaki to jest tytul po dunsku, to nie wiem.

poloniainfo.dk

Odp: Polska emigracja na powaznie
« Odpowiedź #14 dnia: 23 Paź 2008, 12:50:16 »

 

'vikary" raz jeszcze..

Zaczęty przez liliaDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 13253
Ostatnia wiadomość 16 Maj 2008, 19:49:09
wysłana przez Klingon
Koncert ,,Romantyczna podróż z Chopinem, Lisztem i Szymanowskim"

Zaczęty przez maciej12345Dział Esbjerg, Haderslev, Kolding ...

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 9430
Ostatnia wiadomość 15 Mar 2011, 13:54:57
wysłana przez maciej12345
Koncert ,,Romantyczna podróż z Chopinem, Lisztem i Szymanowskim"

Zaczęty przez maciej12345Dział Kopenhaga

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 9453
Ostatnia wiadomość 15 Mar 2011, 13:58:46
wysłana przez maciej12345
Koncert ,,Romantyczna podróż z Chopinem, Lisztem i Szymanowskim"

Zaczęty przez maciej12345Dział Odense

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 9944
Ostatnia wiadomość 15 Mar 2011, 14:01:19
wysłana przez maciej12345
Dania czy Polska, kto zbankrutuje pierwszy

Zaczęty przez dania_dDział Hydepark

Odpowiedzi: 16
Wyświetleń: 20212
Ostatnia wiadomość 21 Sie 2019, 10:51:37
wysłana przez kpio47