poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Upoważnienie  (Przeczytany 4110 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Ania8520

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 31
  • -Otrzymane: 28
  • Wiadomości: 198
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Upoważnienie
« dnia: 25 Lip 2014, 11:50:55 »
Witam serdecznie,
Piszę w takiej sprawie :

Myślałam ostatnio co by się stało gdybym jechała wraz z partnerem do Polski i mielibyśmy śmiertelny wypadek. I myślałam też o tym jak to później wszystko wygląda - formalności itp.
Co stanie się z naszymi pieniędzmi na kontach? Z meblami i wszystkimi rzeczami które mamy w domu?
Jak wygląda sprawa sprowadzenia zwłok do Polski?
Wiem że to dziwne pytania ale wole wiedzieć. Bo teraz przyjeżdżają rodzice do nas na wakacje i pomyślałam żeby ich upoważnić. Tylko gdzie co i jak?
Z góry dziękuję

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Upoważnienie
« Odpowiedź #1 dnia: 25 Lip 2014, 14:31:56 »
Rodzice dziedzicza po kazdym z Was (jego rodzice po nim, Twoi po Tobie) - zakladam, ze nie masz dzieci.

Jezeli masz ubezpieczenie na zycie, wypadkowe jest tam miejsce na wpisanie osob uposazonych. Mozesz uposazyc partnera, rodzicow, albo wszystkich razem;

Jezeli tego tez nie zrobisz i tak w swietle prawa wszsytko przypadnie rodzicom.
Mozecie tez zrobic testament, latwieJ bedzie - nie bedzie musiala odbywac sie sprawa spadkowa.

Rodzice sa w Waszych aktach urodzenia, wiec w razie potrzeby nie bedzie problemu by ich znalezc.

« Ostatnia zmiana: 25 Lip 2014, 18:14:04 wysłana przez Jomir »
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline ksiazecph

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 21
  • Wiadomości: 163
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Upoważnienie
« Odpowiedź #2 dnia: 25 Lip 2014, 18:11:57 »
po lini prostej, wpierw maz, dzieci, pozniej rodzice, rodzenstwo kazdego z was itd.

ale po co upowazniac np. rodzicow do waszego konta

po zgonie danej, danych osob i tak nie beda miec prawa do pieniedzy, jak wybiora to i tak beda musieli zwrocic az prawnik przeprowadzi podzial danej osoby majatku pozgonie no i kazdy ze spadkobiercow bedzie musial zaplacic podatek

mozecie testament napisac wtedy dana osoba dostanie ale nie zawsze wszystko, to zalezy czy macie dzieci, meza itd. w takim przypadku jak mnie pamiec nie myli to mozecie przepisac testament dla innej osoby do 50% ale przepisy sie zmieniaja wiec notariusz wam odpowie za wasze wszystkie pytania, fachowo i dokladnie

idzcie do notariusza i zapytajcie sie

ale zyjcie jak najdluzej

upowaznienie tylko do administracji, twojego, waszego majtku za zycia

albo dajcie rodzica swoje pieniadze na przechowanie ale nie oficjalnie bo jak urzad podatkowy dowie sie to beda musieli zaplacic podatek od wzbogacenia ale jesli rodzice badz dana osoba odejdzie przed wami to tak jak wspomnialem wszystko do podzialu wpierw po lini prostej, chyba ze gdzies zakopia badz komus innemu dadza przed smiercia i dana osoba wam odda ale uwazajcie domena ludzkosci - za pieniadze nawet zabijaja sie

 w dani sa pewne kwoty ktore mozesz oddac dla innych osob bez obciazania danej osoby podatkiem co roku, juz nie pamietam jak jest w polsce   
 



« Ostatnia zmiana: 25 Lip 2014, 18:29:58 wysłana przez ksiazecph »

keny79

  • Gość
Odp: Upoważnienie
« Odpowiedź #3 dnia: 25 Lip 2014, 18:53:40 »
z tym ubezpieczeniem na życie to nie taka prosta sprawa.owszem mozna wskazać tam osoby uposazone np rodziców ale pod warunkiem,że posiadaja nr CPR.przypuszczam,że większość nie posiada w/w numeru,i co wtedy?sam chciałem jakiś czas temu wykupic polisę na życie.chciałem aplikować przez internet ale za każdym razem zatrzymywało mnie na pozycji: osoby uposażone- podać CPR.skontaktowałem się z dwoma ubezpieczalniami telefonicznie i usłyszałem przykro nam ale tylko osoby posiadające CPR mogą zostać uposażone.no chyba ,że coś się zmieniło od tego czasu.ja próbowałem jakieś 2 lata temu

Offline tosia

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 5
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 48
  • Reputacja: +1/-2
  • Płeć: Kobieta
Odp: Upoważnienie
« Odpowiedź #4 dnia: 26 Lip 2014, 20:57:11 »
Jesli Twoj pracodawca odprowadza skladke na Twoja emeryture do Pension Danmark musisz sie do nich zwrocic o formularz
Ændring af begunstigelse i Begunstigelseserklæring i  tam upowaznic rodzicow .
 Zgodnie bowiem z procedura pieniadze tam zgromadzone  przypadaja w nastepujacej kolejnosci :
-malzonkowi/partnerowi w zarejestrowanym zwiazku
-konkubentowi /osobie z ktora zamieszkujesz min 2 lata
-gdy nie masz malzonka/zarejestrowanego partnera :twoim  najblizszym zyjacym spadkobiercom ( np dzieci , wnuki )
-gdy twoje dziecko nie zyje ale pozostawilo  zyjacego spadkobierce : temu spadkobiercy ( np twoj wnuk )
-gdy nie masz tych wszystkich co powyzej : temu kogo wskazesz w testamencie
-jesli nie masz tych co powyzej ( malzonka , zarejestrowanego partnera / komkubenta pow. 2 lat ,najblizszych  zyjacych spadkobiercow , spisanego testamentu lecz masz dalszych spadkobiercow wg.prawa  to wtedy pieniadze przypadaja :
 a/twomi rodzicom i ich spadkobiercom (np. twoje rodzenstwo i ich dzieci )
  b/twoim dziadkom i ich dzieciom

Tak wiec jak widac , rodzice sa na odleglym miejscu

 
« Ostatnia zmiana: 26 Lip 2014, 21:26:08 wysłana przez tosia »

Offline Ania8520

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 31
  • -Otrzymane: 28
  • Wiadomości: 198
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Upoważnienie
« Odpowiedź #5 dnia: 27 Lip 2014, 10:37:47 »
Witam serdecznie,
Bardzo Wam dziękuję za odpowiedzi.

Mój pracodawca nie potrąca mi takich składek o jakich wspominasz tosia. Będę musiała sama sobie to zorganizować. Tylko gdzie?
Napisałaś też tosia że należy się "partnerowi w zarejestrowanym związku" co to znaczy? Jesteśmy parą z długoletnim stażem, od 2 lat mieszkamy razem w Danii. On co prawda jest tu dłużej. Razem jesteśmy zameldowani w jednym mieszkaniu. Gdzieś jeszcze trzeba to zgłaszać?

Nie mamy dzieci. Więc nasze pieniądze przejdą na rodziców. Z tego co tu czytam. I o to mi chodzi żeby trafiły do rodziców.
Tylko teraz tak : mamy wspólne oszczędności ale na moim koncie i to konto jest tylko na mnie z moimi danymi. Czy w takim wypadku pieniądze trafią tylko do moich rodziców? Czy sąd będzie sprawdzał jakie wpływy były z partnera konta na moje. Jak to podzieli?

Co z pieniędzmi na emeryturę? Wiem że emerytalne można sobie np. wybrać. I teraz jest tam jakaś kwota i co z nią po śmierci mojej lub partnera? Jeśli ja umrę dostanie do partner a jeśli partner to ja dostanę te pieniądze?

I np. jeśli tylko ja umrę to pieniądze wszystkie jakie tam będą to dostaną tylko rodzice czy partner w zarejestrowanym związku?

Wiem że może głupi temat ale i o takich rzeczach trzeba rozmawiać :)
Zależy mi na tym że jeśli umrę to że mój partner nie zostanie bez środków do życia a jeśli my oboje umrzemy to żeby rodzice mieli jakieś zabezpieczenie.

Z góry dziękuję za udzielenie odpowiedzi na każde pytanie :)

Offline tosia

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 5
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 48
  • Reputacja: +1/-2
  • Płeć: Kobieta
Odp: Upoważnienie
« Odpowiedź #6 dnia: 27 Lip 2014, 12:16:26 »
Mozesz sobie zalozyc prywatne konto emerytalne w banku :  albo kapitalowa Kapitalpension gdzie po przejsciu na emeryture dostajesz cala zgromadzona kwote ( max w 2ch ratach )albo ratalna Ratepension  gdzie dostajesz co miesiac jakas kwote  .
Wtedy spisujac umowe z bankiem w punkcie dotyczacym osoby upowaznionej tzn Begunstigede udbetaling ved død wpisujesz osobe upowazniona tzn rodzicow .
Nie jestem prawnikiem wiec nie bede interpretowac "partnera w zarejestrowanym zwiazku" .
Mysle jednak ze Was dotyczy nastepny przypadek tzn osoba wspolnie zamieszkujaca min 2 lata wg mnie chodzi tu o konkubinat .
I jak widzisz w pewnych przypadkach (np tych dotyczacych emerytury Pension Denmark)  jest on traktowany bardziej priorytetowo niz rodzice . Ja rozumiem to jednoznacznie tak , ze w razie smierci  pieniadze przeszlyby na konkubenta nie na rodzicow .
Jak jest w innych przypadkach np. dziedziczenia oszczednosci z konta bankowego itp niestety nie wiem .
Ja spisalam testament w Pl wskazujac syna jako upowaznionego do dziedziczenia wszystkiego po mnie ale teraz sama sie
zastanawiam jak to sie ma do dunskiego prawa odnosnie oszczednosci  i czy z automatu nie przejdzie to na malzonka jako stojacego wyzej w hierarhii waznosci ;) . W mojej umowie z bankiem nic nie ma na ten temat .
Jesli ktos ma pewna wiedze na ten temat to sie uciesze jesli sie nia podzieli . Oczywiscie mozna tez isc do banku i sie po prostu zapytac :)


poloniainfo.dk

Odp: Upoważnienie
« Odpowiedź #6 dnia: 27 Lip 2014, 12:16:26 »

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Upoważnienie
« Odpowiedź #7 dnia: 27 Lip 2014, 13:00:34 »
Partnerami w zarejestrowanym zwiazku moga byc jedynie osoby homoseksualne.

Nie pamietam juz jak jest w Polsce, ale w Danii dzieci stoja na rowni z malzonkiem w hierarchii jak to nazwalas.
Nie sa wiec nizej.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline tosia

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 5
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 48
  • Reputacja: +1/-2
  • Płeć: Kobieta
Odp: Upoważnienie
« Odpowiedź #8 dnia: 27 Lip 2014, 14:24:05 »
Hmmm ...twierdzisz wiec Miro ze wg dunskiego prawa wspolmalzonek dziedziczy wszystko proporcjonalnie z dziecmi ?
I nie ma znaczenia czy to polskie czy dunskie dzieci i czy mieszkaja w Pl czy w Dk ?

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Upoważnienie
« Odpowiedź #9 dnia: 27 Lip 2014, 14:27:11 »
tosia: od lat istniejaca forma prywatnego oszczedzanai na emeryture tzw. Kapitalpension - zostalo zlikwidowane i nie ma takiej mozliwosci. Pozostala wiec Ratepension o ktorej piszesz.Jak sama zwrocilas uwage, jest roznica miedzy osobami Begunstigede/upowaznionymi przez osobe oszczedzajaca lub posiadajaca ubezpieczenie a osobami "w kolejce" wedlug prawa spadkowego,.ale znaczenie ma rowniez to czy jest sporzadzony testament.   

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Upoważnienie
« Odpowiedź #10 dnia: 27 Lip 2014, 20:37:15 »
Ania8520: niewiele wiem o prawie spadkowym w Polsce, ale byc moze zainteresuje ciebie i innych jak to wyglada w Danii, a mianowicie prawa osob wspolzyjacych ze soba, ale nie bedacych malzonkami. Relatywnie nowe prawo spadkowe a raczej uzupelnienie do prawa spadkowego, zwane potocznie „Testamente for ugifte samlevende” (Testament dla wspolzyjacych nie bedacych malzonkami”, umozliwia osobom wspolzyjacym ze soba, ale nie bedacym malzenstwem uzyskac pewne prawa, ktore normalnie dotychczas przysligiwaly wylacznie malzenstwom. Aby uzyskac te prawa nalezy zrobic tzw. Udvidet Samlevertestamente (poszerzony testamet dla osob wspozyjacych). Aby moc sporzadzic tego rodzaju testament, nalezy spelnic pewne warunki, miedzy innymi:

- Strony musza spelniac warunki mozliwosci zawarcia zwiazku malzenskiego, to znaczy ze zadna ze stron wspolzyjacych ze soba nie jest aktualnie w stanie malzenskim z inna osoba, nie jest w separacji lub jest w sytuacji tzw. udskiftet bo = kontynuuje majatek po zmarlym malzonku bez dokonania podzialu tego majatku na spadkobiercow. Niestety nie wiem jakie jest okreslenie tego stanu rzeczy po polsku. Ale chodzi mi o to, ze np. po smierci ojca dzieci dziedzicza czesc jego majatku ale nie wnosza roszczen jego podzialu i zezwalaja na to, ze ich matka pozostaje z tym majatkiem. A wiec osoby bedace w takiej sytuacji tez nie moga korzystac z tych nowych przepisow.

- Strony, w przypadku zgonu jednej osoby, mialy w chwili zgonu wspolny adres i albo np. oczekiwaly dziecka albo mialy wspolne dziecko lub w chwili smierci jednej ze stron, byla mowa o zwiazku maleznskopodobnym ostatnie 2 lata.

W ten sposob osiagnie sie prawny status odpowiadajacy Særeje = wlasnosc wylaczna a nie wspolna. Przy zastosowaniu Udvidet Samlevertestamente, uzyskuje sie nastepujace dzialania prawne:
- Prawo do dziedziczenia  ½ af majatku osoby zmarlej jezeli osoba zmarla miala spadkobiercow, a jezeli nie miala spadkobiercow to osoba pozostala przy zyciu dziedziczy caly majatek.
- Prawo do wyboru przedmiotow spadku, ktore sluza wylacznie do uzytku osobistego osoby pozostalej przy zyciu
- Prawo pierwszenstwa do objecia aktywow w granicach swojej kolejnosci testamentowej
- Mozliwosc przesuniecia terminu zrealizowania wyplaty czesci spadku dla ustawowych spadkobiercow zmarlego
     
Udvidet Samlivertestamente mozna zawsze anulowac, ale musi to nastapic w formie testamentowej. Jednostronne anulowanie nalezy zglosic drugiej stronie. estament ten traci swoja waznosc z chwila ustaniu wspolzycia.

Jest jeszcze wiele szczegolow i to waznych ale nie sposob tego poruszac na forum.

Offline tosia

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 5
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 48
  • Reputacja: +1/-2
  • Płeć: Kobieta
Odp: Upoważnienie
« Odpowiedź #11 dnia: 28 Lip 2014, 16:07:22 »
odnosnie srodkow zgromadzonych na koncie bankowym mam nastepujaca wiadomosc : nie da sie upowaznic nikogo zapisem w umowie bankowej , trzeba zrobic testament wskazujac konkretna osobe - w Twoim wypadku rodzicow

Offline onomatopeja

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 6
  • Wiadomości: 33
  • Reputacja: +3/-4
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Upoważnienie
« Odpowiedź #12 dnia: 28 Lip 2014, 19:05:38 »
A o jakie to meble chodzi? Moze bylbym zainteresowany :)

poloniainfo.dk

Odp: Upoważnienie
« Odpowiedź #12 dnia: 28 Lip 2014, 19:05:38 »