poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Rodzinne w Danii  (Przeczytany 6322 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

maddzia22

  • Gość
Rodzinne w Danii
« dnia: 27 Lip 2014, 09:45:53 »
Witam wszystkich. Zapewne pamietacie moja historie. Miałam problem z załatwieniem rodzinnego w zeszłym roku. Kiedy wreszcze je dostałam na 3 dzieci wypłacali mi co kwartał po 25 % chociaz nalezało sie juz wiecej....pisałam do nich pytałam...zawsze odpowiadali ze wszystko jest ok. Wziełam prawnika i po 2 miesiacach dostałam wyrównanie od poczatku pracy w dani przez mojego meza (zaczoł prace koncem sierpnia 2012). Wyrównali od 1 wrzesnia do stycznia 2014 dostałam ponad 40 tys korn :D. Dopabuse prawnik zrobił co trzeba nas indywidualnie maja gdzies !!!!
Amój maz doznał kontuzji reki w styczniu to go pracodawcy wysłali do domu na aby sie leczył. W miedzy czasie go zwolnili nawet nas o tym nie informujac,chociaz przesłałam polskie zwolnienie. sprawa skończy sie w sadzie.... Pozdrawwiam Magda

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Rodzinne w Danii
« Odpowiedź #1 dnia: 27 Lip 2014, 10:04:11 »
W Danii mozna zwolnic w trakcie zwolnienia lekarskiego.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

maddzia22

  • Gość
Odp: Rodzinne w Danii
« Odpowiedź #2 dnia: 27 Lip 2014, 10:54:12 »
No właśnienie do końca ... zalezy od kontraktu w naszym przypadku nie mógł tego zrobic.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Rodzinne w Danii
« Odpowiedź #3 dnia: 27 Lip 2014, 12:16:57 »
To kontrakt byl niezgodny z dunskim prawem.
Po 3 miesiacach zwolnienia, mozna kazdego zwolnic.
Jedynie dobra wola pracodawcy chroni przed tym.

Regula 120 dni nie obowiazuje jednie w sektorze publicznym (budzetowce).
« Ostatnia zmiana: 27 Lip 2014, 12:59:43 wysłana przez Jomir »
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Rodzinne w Danii
« Odpowiedź #4 dnia: 27 Lip 2014, 20:55:44 »
Jest tak jak odpowiedziala Jomir. Dunski model rynku pracy jest bardzo elastyczny. Pracodawca zawsze moze zwolnic pracownika i to jest silna strona dunskiego rynku pracy w przeciwienstwie np. do wielu innych krajow. Dunske zaklady pracy sa w stanie zmiennych koniunktur szybko redukowac/dopasowywac ilosc zatrudnionych, rowniez w razie choroby pracownikow, co nie oznacza, ze pracownik jest pozbawiony opieki lekarskiej i srodkow. Swiadczenie chorobowego przejmuje i kontynuuje komuna. Widzilem setki kontraktow zatrudnienia, ale kontraktu, ktory mialby wpis o tym, ze pracodawca nie moze zwolnic pracownika jeszcze nie widzialem - mozesz mi wyslac ten kontrakt na priv. - to tak z ciekawosci. 

maddzia22

  • Gość
Odp: Rodzinne w Danii
« Odpowiedź #5 dnia: 28 Lip 2014, 08:25:14 »
Mało wazne nie bede sie tu rozpisywac na temat kontraktów typowych dla rybaków.
A co do zwolnienia to wygladało to tak :Maz ma zwolnienie lekarskie od 13 stycznia a 14 stycznia został zwolniony.! miesiac puzniej pracodawca dzwonił do nas kiedy maz wraca to mu da nowy kontrakt.I dopabuse w tedy po tej rozmowie zorientowaliśmy sie ze cos nie gra .Zadzwoniłam do komuny a tam sie okazuje ze jest zwolniony z dniem 14.01.2014r. Pani powiedziała ze pracodawca przyszedł i powiedział ze ten Pan pojechał do domu i juz nie wróci.Chcieli poprostu uniknac zapłaty chorobowego.

maddzia22

  • Gość
Odp: Rodzinne w Danii
« Odpowiedź #6 dnia: 28 Lip 2014, 08:33:49 »
Zapomniałam dodacze został tez zgłoszony wypadek w pracy z dniem 7 stycznia do Arbejdsskadestyrelsen. Z tad moja prośba o przetłumaczenie pytań w dziale  tłumaczenia.

poloniainfo.dk

Odp: Rodzinne w Danii
« Odpowiedź #6 dnia: 28 Lip 2014, 08:33:49 »

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Rodzinne w Danii
« Odpowiedź #7 dnia: 28 Lip 2014, 15:28:53 »
Mało wazne nie bede sie tu rozpisywac na temat kontraktów typowych dla rybaków.


Uprzejmoscia nie grzeszysz ???. Nie prosilem o rozpisywanie sie o kontraktach, a tylko o przeslanie takiego wlasnie kontraktu, bo sprawa interesujaca. Teraz wiedzac, ze jest to kontrakt dot. zatrudnienia rybakow sam sie z takim zapoznam. Zwroc tylko uwage, ze to co dla Ciebie malo wazna (bo tak mi odpowiadasz), moze nie bylo tak malo wazne dla mnie i innych, a rownoczesnie zwracasz sie wedlug mnie rowniez w malo waznej sprawie, aby Ci przetlumaczyc mnostwo rubryk z zamieszczonego przez Ciebie blankietu. Moze znajdzie sie jakis chcacy pochwalic sie swoja dunszczyzna i Ci to przetlumaczy, albo zwroc sie do tlumacza - ja mam inna zasade - chetnie i to bardzo, zarowno tutaj a przede wszystkim na priv pomagam osobom dziesiatkom/setkom osob, ale przede wszystkim dla tych, dla ktorych tzw. "pli", nie jest jeszcze slowem obcym. Zycze pozytywnego zalatwienia sprawy meza.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Rodzinne w Danii
« Odpowiedź #8 dnia: 28 Lip 2014, 17:10:17 »
NIc dodac, nic ujac. Mam takie same zdanie na ten temat.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

maddzia22

  • Gość
Odp: Rodzinne w Danii
« Odpowiedź #9 dnia: 28 Lip 2014, 19:48:58 »
Nie bardzo wiem o co wam chodzi? Nie mam w zwyczaju rozpisywac sie szczegółowo omojej sytuacji. Stwierdzam tylko fakt ze duńczycy to świnie, co wykorzystuja ludzi. Skoro dla was to taki wielki problem przetłumaczyc osiem zdań to rzeczywiście fajni i o czywiscie uczciwi z was ludzie, A co do kontraktu to nie bede przesyłac go obcym ludziom bo chca sobie poczytac ....od tego jest prawnik.

Offline @ae@

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 242
  • Wiadomości: 1794
  • Reputacja: +16/-12
  • Płeć: Kobieta
Odp: Rodzinne w Danii
« Odpowiedź #10 dnia: 28 Lip 2014, 20:08:21 »
I pozwalasz mezowi u takich swin pracowac ???

I jeszcze do sadu zeby do pracy u tych swin wrócil?

Dziwny jest ten swiat... :-D
...na nasze oddalenie, na naszą nieobecność i rozmów obojętność listek, iskierkę, cień jak kotwicę wbij w nasze serca.... Leszek Aleksander Moczulski

Offline faja

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 19
  • -Otrzymane: 118
  • Wiadomości: 787
  • Reputacja: +5/-1
Odp: Rodzinne w Danii
« Odpowiedź #11 dnia: 28 Lip 2014, 20:25:49 »
Mało wazne nie bede sie tu rozpisywac na temat kontraktów typowych dla rybaków.
A co do zwolnienia to wygladało to tak :Maz ma zwolnienie lekarskie od 13 stycznia a 14 stycznia został zwolniony.! miesiac puzniej pracodawca dzwonił do nas kiedy maz wraca to mu da nowy kontrakt.I dopabuse w tedy po tej rozmowie zorientowaliśmy sie ze cos nie gra .Zadzwoniłam do komuny a tam sie okazuje ze jest zwolniony z dniem 14.01.2014r. Pani powiedziała ze pracodawca przyszedł i powiedział ze ten Pan pojechał do domu i juz nie wróci.Chcieli poprostu uniknac zapłaty chorobowego.

Pracownik zatrudniony w Danii, w razie problemow ze zdrowiem,  zglosza sie do dunskiego lekarza, informuje pracodawce o niezdolnosci do pracy i nie ma prawa wyjezdzac za granice i przysylac zwolnienia, grozi to utrata prawa dop zasilku chorobowego.
Wiec to nie kommune, nie pracodawca zawinil.

maddzia22

  • Gość
Odp: Rodzinne w Danii
« Odpowiedź #12 dnia: 28 Lip 2014, 20:35:56 »
Nie nie pozwalam. Jak zorientowalismy sie ze jest zwolniony ,po siedzeniu w domu ponad 2 miesiace poszedł do pracy w polsce zarabia nie gorzej niz w Danii i nie zapiernicza po 22 godziny na dobe, Może nie wszyscy duńczycy tacy sa ale my trafiliśmy okropnie. Był na zwolnieniu az do końca marca 2014. Reka juz nigdy nie bedzie sprawna do końca przy kazdym wiekszym wysiłku bedzie puchła. Mój mąz to "człowiek morza" on nie jest rybakiem bo musi tylko ze to kocha. A przykre jest najbardziej to ze był ich najlepszym pracownikiem ,kiedy doszłodo wypadku to szybko sie go pozbyli. Dlatego powiedziałam ze nie odpuszcze i udowodnie ze sie nie zwolnił sam. Walcze juz 6 miesiecy ,Nawet komuna przyznała mi racje aleonidalej trzymaja sie swojej wersji ze zwolnił sie sam.
Nie chcami przetłumaczyc tych kilka pytań  bez łaski jak cała reszta wiele gadaja a nic nie robia.
Gdyby ktoś miał problem chetnie podpowiem kancelarie lub polece prawnika ,a nie bede wypytywac a po co i na co....
Pozdrawiam

maddzia22

  • Gość
Odp: Rodzinne w Danii
« Odpowiedź #13 dnia: 28 Lip 2014, 20:43:19 »
Nie chcieli go zawiesc do lekarza bo wiedzieli co sie świeci a mój głupi małżonek poszedł jeszcze raz w morze z ta kontuzja.Widzieli ze sie mu pogarsza wiec kazali jechac do domu i sie leczyc.  a ja w miedzy czasie szukałam busa do polski bo pracownicy mieszkali na statku wiec jak schodzili czasem do portu to wsiadali prosto do busa i do domu tak tez było jak jechali do pracy bus podwoził ich pod kuter i od razu wyjscie w morze.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Rodzinne w Danii
« Odpowiedź #14 dnia: 28 Lip 2014, 22:21:54 »
Nie bardzo wiem o co wam chodzi? Nie mam w zwyczaju rozpisywac sie szczegółowo omojej sytuacji. Stwierdzam tylko fakt ze duńczycy to świnie, co wykorzystuja ludzi. Skoro dla was to taki wielki problem przetłumaczyc osiem zdań to rzeczywiście fajni i o czywiscie uczciwi z was ludzie, A co do kontraktu to nie bede przesyłac go obcym ludziom bo chca sobie poczytac ....od tego jest prawnik.
No, teraz sie okazuje, ze jestem niefajna i nieuczciwa, bo na zadanie zapalem nie odpowiedzialam!
No prosze!
Jestem tlumaczem i osobom prywatnym w potrzebie tlumacze niedoplatnie (biore pieniadze tylko od Ministerstwa), ale jakos zapal mi ostygl.
Umiesz znalezc prawnikow, znajdz tlumacza, zamiast miec do nas pretensje, ze nie rzucilismy sie w wir pracy na Twoje skinienie! Kazdy z nas ma prace, rodzine i inne obowiazki, a tlumaczy dobrowolnie, kradnac nieco czasu tu i tam. No, ale przeciez powinnismy, bo "wszyscy Polacy to jedna rodzina", nie?
« Ostatnia zmiana: 29 Lip 2014, 08:17:57 wysłana przez Jomir »
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

poloniainfo.dk

Odp: Rodzinne w Danii
« Odpowiedź #14 dnia: 28 Lip 2014, 22:21:54 »

 

Urlop rodzicielski w Danii

Zaczęty przez RybkaWillegoDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 248386
Ostatnia wiadomość 10 Cze 2016, 20:01:31
wysłana przez aneczka.k
Czy przeglady techniczne aut sa obowiazkowe w Danii ?

Zaczęty przez KierowcaDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 26159
Ostatnia wiadomość 27 Paź 2009, 22:39:26
wysłana przez Manior
Nastepny punkt do podniesienia naszej "popularnosci" w Danii...

Zaczęty przez MartynaMDział Hydepark

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 32474
Ostatnia wiadomość 16 Cze 2014, 17:07:43
wysłana przez natalaa
tanie rozmowy na stacjonarne i komórki do Danii z Polski

Zaczęty przez bazakbalDział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 29332
Ostatnia wiadomość 17 Cze 2010, 13:19:35
wysłana przez jamjurand
Spadek w Danii po bliskiej osobie

Zaczęty przez pkanwaDział Pomoc!

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 9640
Ostatnia wiadomość 11 Lut 2021, 23:50:13
wysłana przez pkanwa