poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Żółta karta z adresem polskim czy duńskim?  (Przeczytany 7535 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline rozan99

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 14
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 21
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Żółta karta z adresem polskim czy duńskim?
« dnia: 18 Paź 2014, 12:24:16 »
Cześć.
Po uzyskaniu opholdu chcę złożyć wniosek o żółtą kartę. Chciałbym się Was doradzić co jest korzystniejsze. Czy wyrobić żółtą kartę tzw. specjalną z polskim adresem (wyrabia się w komunie gdzie jest siedziba pracodawcy) czy z adresem duńskim (wyrabia się w komunie w której się zamieszkuje)?
Jakie są plusy i minusy obydwu rodzajów kart? W Skat jestem póki co zarejestrowany jako zagraniczna siła robocza.

Offline spooky

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 45
  • Wiadomości: 265
  • Reputacja: +31/-3
Odp: Żółta karta z adresem polskim czy duńskim?
« Odpowiedź #1 dnia: 18 Paź 2014, 12:50:28 »
W innym wątku "kupujesz samochód" - ja też kupowałem samochód ... i nie miałem wtedy żółtej karty i ... nie mogłem kupić samochodu, wszystko poszło sprawnie na początku, załatwiłem sobie ubezpieczenie, nawet przerejestrowałem w Skacie ... czekałem na dowód, czekałem ... aż przyszło jakieś pismo, i szybko wyrobiłem żółtą kartę (adres) ... i wtedy się udało.

To było trochę dawno - już nie pamiętam szczegółów ... ale jeśli preferujesz bezproblemowe życie to polecam Tobie "normalną żółtą kartę", bo ona się później wliczać będzie (czas od jej uzyskania) do ewentualnego ... "permanent opholdu", jeśli Cię kiedyś najdzie taka myśl, by to mieć.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Żółta karta z adresem polskim czy duńskim?
« Odpowiedź #2 dnia: 18 Paź 2014, 13:35:23 »
Cześć.
Po uzyskaniu opholdu chcę złożyć wniosek o żółtą kartę. Chciałbym się Was doradzić co jest korzystniejsze. Czy wyrobić żółtą kartę tzw. specjalną z polskim adresem (wyrabia się w komunie gdzie jest siedziba pracodawcy) czy z adresem duńskim (wyrabia się w komunie w której się zamieszkuje)?
Jakie są plusy i minusy obydwu rodzajów kart? W Skat jestem póki co zarejestrowany jako zagraniczna siła robocza.

Zarejestrowany jako zagraniczna sila robocza? Takiej rejestracji nie ma. A moze chodzi tylko o to ze nie jestes zameldowany w Danii?. Moze korzystasz z zasad dla "grænsegænger", a moze masz ograniczony obowiazek podatkowy, ale z tego moga rowniez korzystac osoby zameldowane w Danii, majace "normalna" zolta karte. Nie tak dawno bylo, bylo, bylo o tym o co pytasz tutaj na forum, chyba ok. 2 tygodnie temju, gdzie miedzy innymi Jomir napisala o tym. 

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Żółta karta z adresem polskim czy duńskim?
« Odpowiedź #3 dnia: 18 Paź 2014, 14:58:22 »
Podejrzewam, ze te kombinacje to z powodow podatkowych. Dlatego chcialabym podkreslic, ze:
po pierwsze podatku nie da sie uniknac i jezeli nie zaplaci sie go w Danii, to trzeba zaplacic w Polsce. Podejrzewam, tez ze calkiem nie malo, gdyz nawet kiepskie dunskie zarobki sa duzo wyzsze od polskich, wiec latwo wskoczyc w najwyzszy wymiar podatkowy;

po drugie adres jest TYLKO jednym z czynnikow sluzacych do okreslenia rezydencji podatkowej;

po trzecie w kwestii auta MOZNA otrzymac zgode na jazde na polskich numerach, ale nie oznacza, ze SIE OTRZYMA.

« Ostatnia zmiana: 18 Paź 2014, 17:55:27 wysłana przez Jomir »
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline rozan99

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 14
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 21
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Żółta karta z adresem polskim czy duńskim?
« Odpowiedź #4 dnia: 19 Paź 2014, 02:00:38 »
Mój status w skat to begrænset skattepligtig czyli ograniczony obowiązek podatkowy. Nie wiem do końca co to znaczy. Nie mam zameldowania w Danii. Na czym to polega? To właściciel mieszkania musi mnie zameldować? Przy zakładaniu żółtej karty z duńskim adresem nie wystarczy że podam w komunie adres pod którym wynajmuję pokój i będę już tam zameldowany?

Czy zakładając żółtą kartę z polskim adresem nie będzie to dla mnie bardziej korzystne? Chodzi o ulgi podatkowe z których nie można skorzystać mając kartę z adresem duńskim.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Żółta karta z adresem polskim czy duńskim?
« Odpowiedź #5 dnia: 19 Paź 2014, 11:13:47 »
Mój status w skat to begrænset skattepligtig czyli ograniczony obowiązek podatkowy. Nie wiem do końca co to znaczy. Nie mam zameldowania w Danii. Na czym to polega? To właściciel mieszkania musi mnie zameldować? Przy zakładaniu żółtej karty z duńskim adresem nie wystarczy że podam w komunie adres pod którym wynajmuję pokój i będę już tam zameldowany?

Czy zakładając żółtą kartę z polskim adresem nie będzie to dla mnie bardziej korzystne? Chodzi o ulgi podatkowe z których nie można skorzystać mając kartę z adresem duńskim.

Zaczynasz od Adama i Ewy. Wszystko o czym piszesz, a nie weisz do konca mozesz przeczytac w niezliczonej ilosci watkow tutaj na forum i nie fylko pisanej przeze mnie. Ale jeszcze raz: ograniczony obowiazek podatkowy mozna miec zarowno bedac jak i nie bedac zameldowanym w Danii. Nie bedac zameldowanym w Danii, mozesz tutaj przebywac i pracowac (rejestracja w Statsforvaltningen na podstawie kontraltu). Ograniczony obowiazek podatkowy dla Danii = pelen obowiazek podatkowy dla Polski, co nie oznacza, ze automatycznie musisz placic podatek w Polsce z dunskiego dochodu, chyba ze masz rowniez jakis dochod w Polsce. Przy ewenrualnej kontroli podatkowej, Skat moze poprosic o dokumentacje pelnego obowiazku podatkowego w Polsce w celu ustalenia czy ulgi podatkowe ktore byc moze wpisywales sobie do rozliczenia Årsopgørelse sie nalezaly.
Oczywiscie mozesz mieszkac w Danii bez zameldowania, to twoja decyzja. Odpowiedzialnosc za aameldowanie jest twoja. Pomysl trzezwo czy np. spoldzielnia mieszkaniowa, do ktorej mieszkan wprowadza i wyprowadza sie mbostow osob ma obowiazek zameldowania i wymeldowania lokatori ich mieskzan? Ale nie o to chodzi. Znam osoby, ktore maja kontrakt najmu mieszkania w spoldzielni i nie sa zameldowani w Dani, placa czynsz, maja status "grænsegængere" (otrzymuja niewykorzystany przez zone Personfradrag) itp.

Wedlug mnie, zasadnicza roznica miedzy posiadaniem normalnej zoltej karty i specjalnej a z zoltym adresem:
- przy zoltej karcie z polskim adresem, mozesz korzystac z podwojnego Personfradrag, ale spelniajac pewne warunki,
(np. grænsegænger),

- przy zoltej karcie z polskim adresem, mozesz korzystac tylko z ulg, ktore maja bezposredni zwiazek z wykonywaniem pracy, np. nie mozesz odliczac ulgi na placone do Polski alimenty, bo nie ma to nic wspolnego z kosztem w celu uzyskania dochodu - to tylko przyklad

- przy zoltej karcie z polskim adresem, jezeli stracisz prace i nie masz A-kasse, nie przysluguje ci pomoc socjalna kontanhjælp, poniewaz tutaj nie mieszkasz

- przy zoltej karcie z polskim adresem, latwiej jest przedluzac z roku na rok tymczasowe pozwolenie na jazde zarejestrowanym w Polsce samochodem,, ale majac normalna zolta karte, tez nie masz problemu, jezeli najblizsza rodzina (zona, dzieci) mieszkaja w Polsce i w Polsce zachowales swoje miejsce pobytu gdzie razem zamieszkujecie. Oczywicie nie dotyczy to kawalerow - z takiej ulgi nie moga korzystac.

Dodam tylko, ze to ze w twoim rozliczeniu rocznym w naglowku jest wpis Begrænset skattepligt, nie ozancza taki staus faktycznie posiadasz - pisalem o tym juz niejednokrotnie. Zazwyczaj jest to zapis, ktorego dokonano przy pierwszej rejestracji w Skat. Ten status mogl przeciez po dluzszym pobycie w Danii i z innych powodow zostac zmienionym, ale skat o tym nie wie i nie pyta. dopabuse przy ewentualnej wyrywkowej kontroli podatkowej tym sie zainteresuje, wymagajac dokumentacji, ze nadal mozesz miec taki status,kilku .wucznie podsiadasz 

Na koniec: podatnicy z pelnym obowiazkiem podatkowym dla Danii, maja obowiazek ujawnic w swoim rozliczeniu podatkowym, ze posiadja poza granicami Danii nieruchomosc (dom, mieszkanie, domek letni) i placi podatek ejendomsværdiskat = 1% od wartosci nieruchomosci. Nie myslic z podatkiem od nieruchomsci ktory placi sie w kraju w ktorym nieruchomosc jest polozona. "Grænsegængere" nie podlegaja temu opodatkowaniu.

   

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Żółta karta z adresem polskim czy duńskim?
« Odpowiedź #6 dnia: 19 Paź 2014, 11:18:00 »
Sorry za mnostwo bledow w moim poscie, ale pisze "na kolanie", w pospiechu. Chyba nie naleze do grona "polonistow" o czym pisano w ktoryms z watkow.  ;)

poloniainfo.dk

Odp: Żółta karta z adresem polskim czy duńskim?
« Odpowiedź #6 dnia: 19 Paź 2014, 11:18:00 »

Offline sylwia03

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 10
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 29
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
pobyt stały
« Odpowiedź #7 dnia: 21 Paź 2014, 05:44:30 »
witam ,mam pytanie czy jak dostało się pozwolenie na 5 lat pobytu w Danii ,i się korzysta z dofinansowania do wynajmowanego mieszkania ,i nie którzy do przedszkola,to po 5 latach będzie problem o staranie się o pobyt stały?
słyszałam różne opinie ,a jak jest naprawdę ?
z góry dziękuję ,pozdrawiam

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: pobyt stały
« Odpowiedź #8 dnia: 21 Paź 2014, 08:57:11 »
witam ,mam pytanie czy jak dostało się pozwolenie na 5 lat pobytu w Danii ,i się korzysta z dofinansowania do wynajmowanego mieszkania ,i nie którzy do przedszkola,to po 5 latach będzie problem o staranie się o pobyt stały?
słyszałam różne opinie ,a jak jest naprawdę ?
z góry dziękuję ,pozdrawiam

Pisze tylko dlatego aby nie marnowac czasu innych forumowiczow, ktoryz byc moze zaczna odpisywac na woje pytanie! Nie zauwazylem tej podwojnej asekuracji, napisalas przeciez identycznie to samo na moj prov. - odpowiedzialem.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Żółta karta z adresem polskim czy duńskim?
« Odpowiedź #9 dnia: 21 Paź 2014, 13:04:35 »
Na moj rowniez, i tez odpowiedzialam. ...
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline spooky

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 45
  • Wiadomości: 265
  • Reputacja: +31/-3
Odp: Żółta karta z adresem polskim czy duńskim?
« Odpowiedź #10 dnia: 21 Paź 2014, 14:55:08 »
A do mnie nie napisała  :'(

;)

poloniainfo.dk

Odp: Żółta karta z adresem polskim czy duńskim?
« Odpowiedź #10 dnia: 21 Paź 2014, 14:55:08 »

 

zwolnienie z pracy - czy musi podać powód

Zaczęty przez zosiaxDział Pomoc!

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 16669
Ostatnia wiadomość 17 Lip 2008, 16:33:25
wysłana przez zosiax
Mieszkanie spoldzielcze czy wlasnosciowe

Zaczęty przez ukaDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 11056
Ostatnia wiadomość 21 Lip 2009, 18:23:16
wysłana przez uka
Czy przeglady techniczne aut sa obowiazkowe w Danii ?

Zaczęty przez KierowcaDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 26128
Ostatnia wiadomość 27 Paź 2009, 22:39:26
wysłana przez Manior
rejestrować żone czy nie? - podatek, kwota zwolniona,

Zaczęty przez piotrekszDział Podatki

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 11289
Ostatnia wiadomość 12 Paź 2008, 13:59:51
wysłana przez Klingon
czy Duńczycy płacą na czas?

Zaczęty przez henlenDział Hydepark

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 6871
Ostatnia wiadomość 29 Wrz 2020, 08:16:02
wysłana przez Jomir