poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Zolta karta a adres, lepszy polski czy dunski??  (Przeczytany 15561 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline alex4845

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 3
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Zolta karta a adres, lepszy polski czy dunski??
« dnia: 22 Lis 2014, 19:55:19 »
Witam wszystkich,

Prosze o informacje na temat zoltej karty i szeroko pojetego meldunku. BYc moze ten temat byl czesto poruszany ale mimo ze nie jestem nowy w Danii to jednak nie korzystalem nigdy z tego typu pomocy jednak teraz bardzo mi zalezy na cennej informacji i to jak najszybciej poniewaz jestem pod mala presja czasu dlatego nie szukam po watkach tylko zdecydowalem sie napisac zpytanie.

Od poltora roku mieszkam i pracuje w Danii jednak do tej pory jako ze bylem pracownikiem i - wciaz jestem - agencji pracy tymczasowej, nie posiadam tzw. zoltej karty. Legitymuje sie polskim meldunkiem przetlumaczonym na jezyk angielski jednak to mi nie daje ubezpieczenia zdrowotnego poniewaz nie staralem sie o wyrobienie na ten adres zoltej karty czyli polski. Chcialbym znalezc nowa prace i niestety nie moge zarejestrowac sie w JobCenter poniewaz nie mam zotlej karty, czy zolta karta na adres polski daje mi mozliwosc rejestracji w JobCenter w razie utraty pracy i korzystanie z ich pomocy?? posiadam pozwolenie na pobyt i jest tam informacja ze w razie utraty pracy nawet musz sie zarejestrowac w JobCenter, prace posiadam jednak zastanawia mnie czy w przypadku jej utraty moglbym korzystac z pomocy czy to socjalnej czy w znalezieniu pracy bez meldunku stricte dunskiego?? bylem w JobCenter w poszukiwaniu pracy ale powiedziano mi ze moge sie zarejestrowac bo nie mam zoltej karty ale nie wiem dokladnie czy chodzi tu adres dunski czy moze byc karta na adresie polskim, z drugiej strony oplacam np. skladki na bezrobocie wiec teoretycznie powinienem moc korzystac z tego funduszu albo innych dodatakow np. dla pracujacych w niepelnym wymiarze godzin. Czy zolta karta wyrobiona na polski medunek daje mi mozliwosc rejestracji w JobCenter?poniewaz moze cos zle wytlumaczylem urzednikowi albo z niewiedzy lub nie przedstawilem w JobCenter wszystkich faktow i zlostalem zle zrozumiany? czy w razie choroby naleza mi sie jakies pieniadze z tytulu nieobecnosci w pracy z Kommune jesli nie posiadam meldunku w Danii tylko w Polsce tzn zolta karte na polskim adresie? caly czas mam na mysli roznice miedzy zolta karta na polskim a dunskim adresie poniewaz mam kontrakt, pozwolenie na pobyt w Danii i chce sie zglosic do Kommune w celu wyrobienia zoltej karty na polski adres ale mam tez mozliwosc meldunku w Danii jednak jeszce nie jestem zdecydowany tu zostac na stale wiec chcialbym na poczatek miec zlota karte na adres polski. Jesli jednak bede mial wieksze bezpieczenstwo i moge czuc sie pewniej posiadajac dunski adres to sie zarejestruje. Ponadto  czy nie posiadajac meldunku w Danii moge oplacac A Kasse?? i jaki jest obecni termin w jakim musze sie zmiescic aby wyrobic wymagana ilosc 1924 godzin?? jakie sa jeszcze wazne roznice miedzy zolta karta na adresie w Polsce a dunskim?? np. jak dlugo mozna mieszkac majac zolta karte na polskim adresie?? itp.

Dziekuje za uwage.

Pozdrawiam,
Marcin

Offline farvela

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 38
  • -Otrzymane: 98
  • Wiadomości: 422
  • Reputacja: +6/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zolta karta a adres, lepszy polski czy dunski??
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Lis 2014, 21:14:06 »
Może najpierw zapytam... dlaczego nie wyrobiłeś sobie żółtej karty będąc tak długo tutaj??? przecież to ułatwia życie na wielu płaszczyznach. Choćby dostęp do lekarza. Czego się boisz? (bo takie mam wrażenie). Żółta karta nie gryzie a naprawdę ułatwia życie. Jeśli masz pozwolenie na pobyt i mieszkasz już tak długo tutaj to w czym problem? przecież ubiegając się o pobyt podawałeś adres pod którym mieszkasz czyli mniemam, że mieszkasz tam legalnie. Adres duński do niczego cię nie zobowiązuje, nie musisz zostawać tutaj na stałe przecież, wyjeżdżasz to się wyrejestrowujesz. Ja osobiście nie rozumiem tych wszystkich kombinacji z adresami w Polsce. To trochę jak mieć ciastko i zjeść ciastko.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Zolta karta a adres, lepszy polski czy dunski??
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Lis 2014, 21:47:51 »
Zolta karta jest jedynie dokumentem potwierdzajacym miejsce zamieszkania i prawo do ubezpieczenia zdrowotnego. TYLKO DOKUMENTEM:
Jezeli jestes tu legalnie, masz pozwolenie na pobyt to jej posiadanie/nie posiadanie niczego nie zmienia.

Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline alex4845

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 3
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zolta karta a adres, lepszy polski czy dunski??
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Lis 2014, 00:59:01 »
Może najpierw zapytam... dlaczego nie wyrobiłeś sobie żółtej karty będąc tak długo tutaj??? przecież to ułatwia życie na wielu płaszczyznach. Choćby dostęp do lekarza. Czego się boisz? (bo takie mam wrażenie). Żółta karta nie gryzie a naprawdę ułatwia życie. Jeśli masz pozwolenie na pobyt i mieszkasz już tak długo tutaj to w czym problem? przecież ubiegając się o pobyt podawałeś adres pod którym mieszkasz czyli mniemam, że mieszkasz tam legalnie. Adres duński do niczego cię nie zobowiązuje, nie musisz zostawać tutaj na stałe przecież, wyjeżdżasz to się wyrejestrowujesz. Ja osobiście nie rozumiem tych wszystkich kombinacji z adresami w Polsce. To trochę jak mieć ciastko i zjeść ciastko.

Sprawa wyglada tak ze nie interesowalem sie tym a nikt mi tego nie powiedzial wczesniej, dopabuse teraz sam zaczalem do tego dochodzic w oparciu o to co zaslyszalem i przeczytalem w internecie. Wlasnie zalezy mi na dostepie do lekarza ale takze na mozliwosci oplacania A Kasse, nie wiem czy moge oplacac jesli nie mam meldunku dunskiego stad moje powyzesz zapyatania. Ubiegajac sie o pobyt podalem adres pod ktorym nie jestem zameldowany bo to adres dunski, wydaje mi sie ze moglem podac adres zamieszkania w Polsce tak jak na polskim meldunku. Czy w takim razie moge byc zarejestrowany w Jobcenter jesli mam zolta karte na polskim adresie?? ponadto nie chce za bardzo adresu dunskiego jesli moge miec opieke zdrowotna i dostep do A Kasse ewentualnie do JobCenter na meldunku polskim. Nie chce dunskiego bo nie widze sensu go narazie posiadac no chyba tylko zeby miec koszt bo nie wiem do czego jeszcze. Swoja droga kiedys na samym poczatku mojego pobytu bylem po cos w komunie i kiedy zapytali o adres zamieszkania w Danii to podalem im ten p[od ktorym mieszkalem bez meldunku i wtedy nakazali mi sie zameldowac bo nie moge mieszkac dluzej niz 3 tygodnie w takim mijscu bez melzdunku, od tego czasu unikalem Kommune a ze pracuje jako wikar to moja agencja nie dba o interesy jak pracodawca ktory zatrudnia bezposrednio, tak przynajmniej slyszalem od innych osob. Wiec co z tym JobCenter i A Kasse na polskiej zoltej karcie?? co jesli utrace prace mam zrobic jesli nie przysluguje mi mozliwosc rejestracji w Jobcenter?? jestem zdany sam na siebie czy jednak moge wtedy liczyc na jakas pomoc chociazby w szukaniu pracy??

Swoja droga mam mozlowosc zaltwienia sobie meldunku i nawet juz mam umowe z jedna osoba ktora chce mnie zameldowac po raz pierwszy musze zaniaesc do kommune moj wikarowski kontrakt, pozwolenie na pobyt oraz dowod, tylko w tej umowie tak jakby tylko dla kommune jest napisane ze osobowa bedaca wlascicielem pozwala mi miejszac i zarejestroac sie na tym adresie, nie ma nic odnosnie ceny kaucji okresu wypowiedzenia czy innych szczegolow, czy taka umowa jest ok?? wydaje mi sie ze nie ale moze sie myle. Na to i powyzsze pytania bylbym wdzieczny gdyby ktos moglby jeszcze udzielic odpowiedzi. Nie chodzi mi o to czy musze miec albo czy chce miec zolta karte, chce miec dostep do pewnych mozliwosci i nie zalezy mi koniecznie na meldunku w tu w Danii jesli wystarczy zlolta karta na polskim meldunku. Jednak nie ukrywam ze chcialbym miec dostep do mozliwosci oplacania A Kasse i do Jobcenter, czy to mozliwe nie majac tylko polski meldunek?? zdaje mi sie e kiedys bylem w JB i mi wlasnie powiedziano ze "musze mieszkac w Danii" ale wczesniej proszono o zolta karte...zolta karta moze byc tez wystawiona jak sie ma tylko polski meldunek...mam nadzieje ze jestem zrozumiany i ktos moze mi powiedziec jak to wlasciwie jest bo nie znam do konca roznic miedzy meldunkiem dunskim a polskim.

Pozdrawiam
Marcin

Offline alex4845

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 3
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zolta karta a adres, lepszy polski czy dunski??
« Odpowiedź #4 dnia: 23 Lis 2014, 01:09:03 »
nie wiem w zasadzie jak to jest ze kazdy wszedzie wymaga zoltej karty a ona jak widze nie jest potrzebna, wiec jak to jest ze majac polski meldunek mozna sie nim legitymowac a pracuje sie caly czas w Danii? nie jest przeciez mozliwe zeby mieszkac w Polsce i pracowac w Danii...tego za bardzo nie rozumiem.

Offline happybeti

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1104
  • -Otrzymane: 715
  • Wiadomości: 1852
  • Reputacja: +48/-71
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zolta karta a adres, lepszy polski czy dunski??
« Odpowiedź #5 dnia: 23 Lis 2014, 06:50:37 »
Mylisz i mieszasz kompletnie wszystko.
PRZEDE WSZYSTKIM - "żółta karta" jest dowodem ubezpieczenia zdrowotnego. To znaczy, że jeśli pracujesz legalnie w Danii, masz do niego prawo, a żółta karta to twoja "legitymacja ubezpieczeniowa".
Pracowac możesz tymczasowo,sezonowo,  stąd możliwość wpisania polskiego adresu, jesli decydujesz się na taki status.
Duńczycy nie posiadają czegoś takiego, jak "dowód osobisty", stąd posługiwanie się "żółtą kartą" przy różnych okazjach , nie zawsze związanych z leczeniem, ale głównie do tego celu jest ona wydawana.

Dalej- piszesz, że "opłacasz składki na bezrobocie" . JAK ??? Skoro dalej piszesz, że bez "żółtej karty nie możesz być członkiem A-kasse ". No, więc NIE OPŁACASZ i w razie utraty pracy możesz jedynie zarejestrować się w Jobcenter bez prawa do zasiłku dla bezrobotnych. Z ta pomocą w szukaniu pracy- nie ma tak lekko ;). Jobcenter pomaga znaleźć prace przede wszystkim "beneficjentom systemu", czyli ludziom pobierającym np "kontanthjaelp" itd. By ich jak najszybciej "aktywować na rynku pracy". Ty, jako , że żadne świadczenia ci się nie nalezą, bo NIE MA CIĘ OFICJALNIE W DANII , pracy musisz szukać sam.

Nawet pracując jako "vikar", przez te półtora roku mogłeś spokojnie zarejestrowac się w A-kasse i płacić składki, a po spełnieniu warunków, czyli wymagana liczba przepracowanych godzin i czas członkowstwa w A-Kasse , mogłeś nabyć prawo do dagpenge.

Nie jest istotne, czy chcesz tu zostać i mieszkać na stałe, czy tylko jakiś czas.
Jeśli chcesz nabyć prawa , należne osobom pracującym , powinieneś tez dopełnić swoich obowiązków .
Jak to farvella już napisała- nie można zjeść ciastka i nadal go mieć.
Musisz dokonać wyboru.

Nie rozumiem jednego- DLACZEGO tak bronisz się rękami i nogami przed tym duńskim meldunkiem?
Na jakie "koszty" niby ma cię on narazić?
" Polak gorszego sortu"

Offline farvela

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 38
  • -Otrzymane: 98
  • Wiadomości: 422
  • Reputacja: +6/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zolta karta a adres, lepszy polski czy dunski??
« Odpowiedź #6 dnia: 23 Lis 2014, 07:34:27 »
ubiegajac sie o pobyt nie mogles byc "zameldowany" bo wlasnie pobyt odbywa się w pierwszej kolejnosci. Podales adres duński i ten adres jest w ich systemie czy tego chcesz czy nie. Potem razem z pobytem rejestruje się adres, to formalność - szczerze mówiąc ciągle jestem w szoku, że można tak kombinować by tego nie zrobić :) Na Twoim miejscu jak najszybciej zarejestrowałabym się pod duńskim adresem. Skoro chcesz korzystać z tego systemu - a kasse, jobcenter etc, daj coś też od siebie.

poloniainfo.dk

Odp: Zolta karta a adres, lepszy polski czy dunski??
« Odpowiedź #6 dnia: 23 Lis 2014, 07:34:27 »

Offline zpatentem

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 165
  • -Otrzymane: 441
  • Wiadomości: 1296
  • Reputacja: +34/-9
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zolta karta a adres, lepszy polski czy dunski??
« Odpowiedź #7 dnia: 23 Lis 2014, 08:52:47 »
Dziwne sa te ogromne obawy "nowych" przed zolta karta,ktora jest nieodzowna we wszelakich kontaktach ze sluzba zdrowia i ktora tez sie uzywa jako legitymacje na poczcie, w bibliotece itp.

 Zaden urzad nie ma czasu ani checi zeby molestowac posiadaczy zoltej karty; to nie Polska; Dania jest zautomatyzowana (m.in eboks, borgerservice) i czas mieszkancow, a przede wszystkim urzedu sie szanuje.

Zolta karta to luksus :)

Z tego co wiem to polski adres moze byc czasem korzystny w sprawach podatkowych.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zolta karta a adres, lepszy polski czy dunski??
« Odpowiedź #8 dnia: 23 Lis 2014, 14:03:15 »
Farvella:
-nie ma obowiazku podawania dunskiego adresu, ani tez obowiazku zameldowania, aby moc zarejesrtrowac swoj legalny pobyt w Danii w Statsforvaltningen na podatawie kontraktu zatrudnienia.

Happybeti>
Napisalac: „zolta karta” jest dowodem ubezpieczenia zdrowotnego. To zanczy, ze jesli pracujesz legalnie w Danii, masz prawo do niego”.

To tylko ½ prawdy. Zarejestrowanyy legalny pobyt w Statsforvaltningen na podstawie kontraktu zatrudnienia, rowniez upowaznia do ubezieczenia zdrowotnego, bez wzgledu na to czy jest sie zameldowanym w Danii czy nie. Osoby niezameldowane w Danii, moga otrzymac specjalna karte ubezpieczniowa (zolta – z polskim adresem), upowazniajaca do tego ubezpieczenia zgodnie z  przepisami unijnymi (NFZ/system dunski = komuna pracodawcy).

Alex4845: 
Piszesz, ze pracujesz. Nie moge dac lepszej rady jak natychmiast zapisac sie do A-kasse. Nie majac zameldowania w Danii, nie mozesz w razie utraty pracy (nie z wlasnej winy), korzystac z pomocy socjalnej panstwa dunskeigo, tzw. kontanhjælp, a jezeli zwrocilbys sie w takiej sytuacji do urzedu, to Statsforvaltningen natychmiast dostaje informacje i zmienia twoj status, to zazczy osoby, ktora z powodu braku pracy, nie przynalezy do dunskiego rynku pracy. W takiej sytuacji, twoja rejestracja legalnego pobytu w Danii traci swoja waznosc. Bedac czlonkiem A-kasse zachowujesz ten status, tak dlugo jak otrzymujesz zapomoge z A-kasse (jezli straciles prace, nawet do 2 lat).
Czlonkiem A-kasse mozesz byc niezaleznie od tego czy masz zamedowanie w Danii czy nie, to znaczy rowniez z zolta karta z polskim adresem. Jedynym warunkiem otrzymywania zapomogi z A-kasse (poza okresem czlonkowstwa i ilosci godzin) jest  posiadanie adresu gdzie przebywasz w Danii (nie koniecznie zameldowanie), w celu mozliwosci otrzymywania korepondencji z a-kasse, Jobcenter itp. – musisz byc do dyspozycji, nawet kazdego dnia na bezrobociu.
Nie bardzo rozumie czego chcesz szukac w Jobcenter majac prace – Jobcenter zajmuje sie przede wszystkim osobami, ktore utracily prace i nie bedzie tracil swojego czasu na ewentualne zainteresowanie z twojej strony na inna/nowa prace. Jezeli stracisz aktualne zatrudnienie, mozesz/musisz zarejestrowac sie w Jobcente i nie majac a-kasse, ale majac zameldowanie w Danii, mozesz otrzymac pomoc socjalna kontanhjælp. Bedac czlonkiem a-kasse i spelniajac warunki otrzymywania wyplat z A-kasse, mozesz/musisz zarejestrowac sie w Jobcenter i nie musisz miec „normalnej zoltej karty”. Wystarczy ta z polskim adresem, ale musisz podac miejsce pobytu w Danii. Wowczas Jobcenter rejestruje cie tymczasowo na 90 dni.
Moja prywatna ocena: najlepiej wybrac opcje zameldowania w Danii, chyba ze jestes tzw. „pendler”, ktory jezdzi do domu min. 1 raz w tygodniu – wowczas moze byc mowa o dodatkowych korzysciach podatkowych. Poza tym, przy zalatwianiu swoich spraw w Danii  w zwiazku z rozpoczeciem/zarejestrowaniu pobytu, okresla sie miejsce swojego pobytu, a Skat zwraca coraz baczniej uwage, stawiajac pytanie: gdzie zamierzasz mieszkac w Danii w zwiazku z rejestracja pobytu, a jezeli masz zamiar mieszkac za granica (w Polsce) to jak czesto zamierzasz jezdzic do domu i na tej podstawie okreslony zostaje twoj status, przynajmniej w poczatkowej fazie pobytu na albo „begrænset skattepligt” (ograniczony obowiazek podatkowy, albo na pelen obowiazek podatkowy dla Danii), rowniez w zaleznosci czy posiadasz w Polsce „centrum” swoich spraw zyciowych (mieszkanie, najblizsza rodzina), zezwolen na jazde pol, ale to juz inna sprawa, a mianowicie korzystanie z pewnych ulg podatkowych, pozowlenia na jazde w Polsce zarejestrowanym samochodem, staus tzw. "geænsegænger" itp.   

Offline alex4845

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 3
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zolta karta a adres, lepszy polski czy dunski??
« Odpowiedź #9 dnia: 23 Lis 2014, 21:08:41 »
Chciałbym pewne rzeczy uporzadkowac ponieważ temat jest to jak widać dość obszerny
Z doświadczenia wiem ze np. Kommune może pytac  o adres zamieszkania i jeśli się mieszka w jednym miejscu dluzej niż 3 tygodnie to trzeba się zameldować, czy to prawda?? Czy Kommune może mi cos zrobić jeśli powiem ze mieszkam bez meldunku np. 1,5 roku? Jezdze co 3 miesiace do Polski na ok 2 tygodnie ale to nie zmienia faktu ze w Danii mieszkam ciagle w jednym miejscu bez meldunku. Czy można pracowac w Danii na kontrakcie bezterminowym majac tylko polski meldunek i wyrobiona na nim zolta karte?? W zasadzie mysle z dunski meldunek jest mi nie potrzebny do niczego, jeśli mogę pracowac na bezterminowym kontrakcie, upowaznia mnie tylko do korzystania z JobCenter a dokładnie z pomocy finansowej w razie utraty pracy. Z tym ze  ja jak na razie dość dobrze sobie radze na rynku pracy, a jeszcze musze dodac ze NIE MOGĘ się zarejestrować w JobCenter ponieważ kiedyś u nich  byłem i powiedziano mi wyraźnie ze tylko osoby „mieszkające w Danii” mogą się rejestrować, co prawda pytali mnie o zolta karte a nie mam nawet jak na razie tej na polskim meldunku ale mysle ze by mnie nie zarejestrowali po prostu wiec raczej nie wiem dlaczego mieliby powiadomić Statsforvaltning ze nie naleze do dunkiego rynku pracy skoro nie mam możliwości rejestracji ze względu na brak dunskiego meldunku. Tak ja to wnioskuje ale może czegos nie wiem dokładnie. Slyszalem również ze nie w każdej A Kasse można się zarejestrować bez meldunku, czy to prawda?? Jutro zamierzam isc do Kommune zapytać o możliwość maledunku na polskim adresie, znalazłem osobe która może mi sprzedać dunski meldunek ale jeśli nie jest mi to potrzebne teraz i w przypadku otrzymania kontraktu bezterminowego oraz jeśli mam możliwość legalnego mieszkania w jednym miejscu dluzej niż 3 tygodnie to ja nie potrzebuje meldunku dunskiego. Jako ze nie byłem nigdy zarejestowany w systemie kazano mi przynieś w Kommune  kontrakt, pozwolenie na pobyt, dowod oraz umowę wynajmu – i teraz jeszcze jedno pytanie – osoba która zamierza mi sprzedać meldunek w umowie zapisala tylko z zezwala zgode na zamieszkanie i rejestracje na tym adresie, nic więcej nie ma w tej umowie, czy nie powinno być tam więcej szczegolow odnosci ceny, kaucji, innych szczegolow? Czy taka umowa jest w swietle prawa  wlasciwa?? Zaznaczam ze tu chodzi tylko o kupno meldunku a nie zamieszkanie ale jednak nie chciałbym aby Kommune drazylo temat a już na pewno nie chciałbym być wykorzytanym przez wynajmującego z racji iż podpisałem „taka” umowę? Mogę się posluzyc ta umowa jeśli zdecyduje się na kupno meldunku jednak tak jak wspominałem, nie jestem do końca przekonany czy warto to robic, a jeśli już to czy wszystko jest tak jak należy.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zolta karta a adres, lepszy polski czy dunski??
« Odpowiedź #10 dnia: 23 Lis 2014, 22:26:41 »
1. Napisales:"Z doświadczenia wiem ze np. Kommune może pytac  o adres zamieszkania i jeśli się mieszka w jednym miejscu dluzej niż 3 tygodnie to trzeba się zameldować, czy to prawda??
 Czy Kommune może mi cos zrobić jeśli powiem ze mieszkam bez meldunku np. 1,5 roku? –


- nastepnym razem powiedz komunie, ze nie masz obowiazku zameldowania sie w Danii, bez wzgledu na to jak dlugo tutaj przebywasz – warunkiem pobytu (nie zameldowania) jest rejestracja legalnego pobytu w Statsforvaltningen.

2. Napisales: "Czy można pracowac w Danii na kontrakcie bezterminowym majac tylko polski meldunek i wyrobiona na nim zolta karte?"

- nie rozumie twoich watpliwosc

3.   Czytaj ze zrozumieniem moj post. Z Jobcenter korzystasz jak cie zwolnia z pracy, ale jak nie masz zameldowania w Danii to Jobcenter nie bedzie z toba rozmawial, poniewaz i tak nie mozesz uzyskac pomocy w formie kontanthjælp mieszkajac w Polsce. Natomiast bedac w A-kasse, ale nie majac zameldowania, mozesz zarejestrowac sie w Jobcenter.


4. Napisales: "....nie wiem dlaczego mieliby powiadomić Statsforvaltning ze nie naleze do dunkiego rynku pracy....”


- odpowiedzialem, ze gdybys stracil prace i zwrocil sie do urzedu  to Stasforvaltningen dostaje informacje i zmienia twoj status. Chodzilo o to, ze jakbys zwrocil sie np. do komuny czy innego urzedu w jakiejkolwiek sprawie pomocy finansowej, to urzad stwierdzajac, ze nie masz zatrudnienia (nie posiadajac A-kasse) powiadamia Startsforvalrtnigen – chodzi o to ze w takiej sytuacji przebywasz tutaj nielegalnie.

5.Napisales:"Slyszalem również ze nie w każdej A Kasse można się zarejestrować bez meldunku, czy to prawda??

- na to pytanie tez udzielilem ci odpowiedzi

6. Napisales;" ..Jutro zamierzam isc do Kommune zapytać o możliwość maledunku na polskim adresie,..."

- w moim poscie napisalem, ze komuna zaostrzyla przepisy/kontrole i zapyta, gdzie przebywasz w Danii i jak czesto jezdzisz do domu do Polski..........

Na tym koncze moj udzial w tym poscie i dziekuje za tak wiele ciekawych informacji  :o. Niestety nie jestem w stanie ci wiecej pomoc. Stawiasz pytania, na ktore dostajesz odpowiedz. A czy chcesz wierzyc w to co probuje ci przekazac - na to nie mam wplywu. Trafilem na osobe okreslana po dunsku jako „kværulant” (nie wiem czy jest taki odpowiednik w j. polskim).

Offline zpatentem

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 165
  • -Otrzymane: 441
  • Wiadomości: 1296
  • Reputacja: +34/-9
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zolta karta a adres, lepszy polski czy dunski??
« Odpowiedź #11 dnia: 23 Lis 2014, 23:06:13 »
 .."Trafilem na osobe okreslana po dunsku jako „kværulant” (nie wiem czy jest taki odpowiednik w j. polskim)"...

Maruda?

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Zolta karta a adres, lepszy polski czy dunski??
« Odpowiedź #12 dnia: 23 Lis 2014, 23:47:59 »
W polskim chyba nie znajdzie sie odpowiednika, toz to cecha narodowa krytykowanie wszystkiego co sie da oraz "reguly sa po to by je lamac".
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline happybeti

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1104
  • -Otrzymane: 715
  • Wiadomości: 1852
  • Reputacja: +48/-71
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zolta karta a adres, lepszy polski czy dunski??
« Odpowiedź #13 dnia: 24 Lis 2014, 04:15:18 »
Pasuje mi "warchoł" ;)
" Polak gorszego sortu"

Offline alex4845

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 3
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zolta karta a adres, lepszy polski czy dunski??
« Odpowiedź #14 dnia: 24 Lis 2014, 14:44:47 »
Dziekuje za odpowiedzi, zostalem nazwany w rozny sposob ale ja nie mam zlych intencji i nie chce lamac regul. Fakt ze czasem draze temat nie znaczy jeszcze ze kombinuje czy cos takiego. Wroce jeszcze raz do tematu, mianowicie dowiedzialem sie i zrozumialem pare kwesti. Najistotniejsze jest jednak to iz bedac dzisiaj w komunie kazano mi przyniesc aktualne pozwolenie na pobyt w Danii, byc moze watpliwosci wzbudziol fakt iz bedac tu tak dlugo nie mialem meldunku. Coz, ostatnie pytanie i prosba z mojej strony jest taka iz byc moze ktos wie na jakiej stronie MOZNA SCIAGNAC DRUK DO WYPENIENIA DLA PRACODAWCY ( NAJLEPIEJ PROSILBYM O LINK DO STRONY) bo nie wiem czy wystarczy isc na Borups Alle i poprosic o aktualna wersje pozwolenia, pewnie beda chcieli payslipy, wszystkie dokumenty jeszcze raz powypelniane. Jak uzasadnic swoja prosbe bo raczej nie ma sie czym chwali ze to na wniosek kommune...CZY FAKT NIE POSIADANIA DOTYCHCZAS MELDUNKU MOZE BYC PROBLEMEM?

Dziekuje serdecznie za pomoc. Postanowilem sie zameldowac w Danii jednak najpierw musze dostac nowe pozwolenie na pobyt, co prawda nie uwazam kupna meldunku za dobry sposob ale wychodzi na to ze nie mam wyjscia bo w obecnym miejscu nie mam mozliwosci meldunku. Prosze o odpowiedz na powyzsze pytania i pozdrawiam.

poloniainfo.dk

Odp: Zolta karta a adres, lepszy polski czy dunski??
« Odpowiedź #14 dnia: 24 Lis 2014, 14:44:47 »

 

tanie rozmowy na stacjonarne i komórki do Danii z Polski

Zaczęty przez bazakbalDział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 29291
Ostatnia wiadomość 17 Cze 2010, 13:19:35
wysłana przez jamjurand
z duńskiego na polski

Zaczęty przez jan22Dział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 16733
Ostatnia wiadomość 22 Cze 2009, 23:12:13
wysłana przez robertcph.
jak odliczyc dojazdy do polski

Zaczęty przez mucz81Dział Podatki

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 15930
Ostatnia wiadomość 27 Cze 2009, 20:40:39
wysłana przez andyandy
Nabiał itp. z Polski

Zaczęty przez seba08Dział Kącik Kulinarny

Odpowiedzi: 31
Wyświetleń: 28316
Ostatnia wiadomość 16 Lis 2011, 20:05:53
wysłana przez M z Horsens
Okna z Polski?

Zaczęty przez MAJECZKADział Hydepark

Odpowiedzi: 32
Wyświetleń: 24997
Ostatnia wiadomość 14 Mar 2012, 22:25:40
wysłana przez roga