poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Szybka i skuteczna nauka duńskiego  (Przeczytany 20805 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kinetyk

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
    • Skuteczne afirmacje mp3
Szybka i skuteczna nauka duńskiego
« dnia: 12 Gru 2014, 12:39:43 »
Hej, uczę się duńskiego już kilka miesięcy, ale nie idzie mi tak, jakbym chciał. Szkoła językowa jest ok, ale potrzebuję czegoś więcej. Spotkałem się ostatnio z afirmacjami mp3 do nauki i zastanawiam się, czy one naprawdę wspomagają naukę? Podobno te afirmacje mają zmaksymalizować efekty nauki. Powinienem w to uwierzyć i zacząć stosować? Mieliście kiedyś styczność z takimi afirmacjami? Pomocy!

Offline Marcin.B.

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 25
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
    • Status GG
Odp: Szybka i skuteczna nauka duńskiego
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Gru 2014, 15:33:01 »
Czytaj gazety, tlumacz sobie je, no i kontakt zDuńczykami oczywiście.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Szybka i skuteczna nauka duńskiego
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Gru 2014, 19:26:02 »
Powinienes przestac ogladac polska telwizja, wlaczyc dusnska z podpisami.
Mozesz pozyczyc sobie z biblioteki ksiazki dla dzieci. MOzna znalezc komplety ksiazka "drukowana" plus ksiazka czytana, wiec mozesz sluchac i czytac jednoczesnie.
Oczywiscie rozmowy z ludzmi na zywo.
Gdyby to bylo takie proste z tymi afirmacjami, to uwierz mi, ze kommuny by kazdego cudzoziemca zoaptrzyly w odtwarzacz mp3, plytki i hajda.
A zupelnie "wbrew logice" wciaz laduja pieniadze w "tradycyjne" szkoly jezykowe.

Powodzenia
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline zpatentem

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 165
  • -Otrzymane: 441
  • Wiadomości: 1296
  • Reputacja: +34/-9
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Szybka i skuteczna nauka duńskiego
« Odpowiedź #3 dnia: 12 Gru 2014, 22:57:54 »
Znajdz sobie dunska partnerke, najlepiej dzieciata, starsza i malo atrakcyjna, bedziesz mial wtedy pewnosc, ze cie szybko nie opusci :) Istotna sprawa jest tez zeby miala lewackie poglady polityczne, wtedy bedziecie mieli nieustanne dyskusje pod jej kabusewnictwem, ktore bez watpienia poprawia znacznie twoj dunski.

Ostrzegam, ze dunki raczej nie podaja sniadania do lozka, nawet w dni swiateczne :)

Offline annja

  • Zarejestrowany
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Szybka i skuteczna nauka duńskiego
« Odpowiedź #4 dnia: 19 Gru 2014, 12:29:56 »
Powinienes przestac ogladac polska telwizja, wlaczyc dusnska z podpisami.
Mozesz pozyczyc sobie z biblioteki ksiazki dla dzieci. MOzna znalezc komplety ksiazka "drukowana" plus ksiazka czytana, wiec mozesz sluchac i czytac jednoczesnie.
Oczywiscie rozmowy z ludzmi na zywo.
Gdyby to bylo takie proste z tymi afirmacjami, to uwierz mi, ze kommuny by kazdego cudzoziemca zoaptrzyly w odtwarzacz mp3, plytki i hajda.
A zupelnie "wbrew logice" wciaz laduja pieniadze w "tradycyjne" szkoly jezykowe.

Powodzenia

Moim zdaniem w jednej rzeczy kolega się myli ;)

Czy jesteś pewien, że wszystko co robią rządy państw jest właściwe, logiczne i skuteczne?
Ja bym tak nie powiedziała.

Oni chcą żeby było wygodnie dla przeciętnego Kowalskiego, ale ZAWSZE jest tak, że jak robisz coś jak wszyscy według "prostego" schematu, to nie osiągniesz efektów. Czasem trzeba dać z siebie 150%, a ludzie dają 50, uczą się przez 5 lat i "potrafią się dogadać".

O co chodzi z afirmacjami mp3 do nauki języków. One nie nauczą Cię języka. One są tylko i aż katalizatorem, odżywką czy przyśpieszaczem.

Co coś takiego, co ma zmienić Twoje podejście typu: wystarczy 3 razy w tygodniu, czasem rozmawiać, robić jakieś ćweiczenia NIE WYSTARCZY!

Jeśli się nie przeprogramujesz na język obcy, całkiem, całkowicie, to nie nauczysz się go. Musisz w nim myśleć, czytać, pisać, mówić, oglądać, wyrażać emocje.

I tego typu afirmacje uczą właśnie takiego podejścia - dają Ci takie podejście.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Szybka i skuteczna nauka duńskiego
« Odpowiedź #5 dnia: 19 Gru 2014, 13:13:10 »
Nie jestem pewna, ze roba by wszystko bylo skutczne, logiczne i wlasciwe.

Ale jestem pewna, ze robia wszystko jak najtanszym kosztem!
Tnie sie wszedzie! A na nauke jezyka przez obcokrajowaco ida miliony.
Jestem pewna, ze odtwarzacze mp2 i plytki kosztowaly krocie mniej.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline kinetyk

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
    • Skuteczne afirmacje mp3
Odp: Szybka i skuteczna nauka duńskiego
« Odpowiedź #6 dnia: 22 Gru 2014, 14:10:06 »
W dobrą wolę i skuteczność europejskich państw już nie uwierzę. Rządowe programy aktywizacji imigrantów nie działają i trzeba szukać właśnie alternatywnych rozwiazań na własną rękę. Jeśli samodzielnie nie nauczę się języka duńskiego, to nikt nie nie nauczy.

Gadałem ostatnio z Chińczykiem w Krakowie i on nie mógł pojąć, że w Polsce jest tyle osób, które nie umieją angielskiego.

"przecież macie ten język obowiązkowo w szkole"

Mówił tak ze zdziwieniem.
U nich każdy kto chodzi do szkoły, a już obowiązkowo ten co chodzi na studia, musi umieć angielski w stopniu komunikatywnym.

Przypomnijcie sobie jak to było z naszą nauką (ludzie w wieku około 30 lat i nawet młodsi) - umiecie perfekcyjnie angielski dzięki edukacji szkolnej?

Dlatego z nauką nowego języka postanawiam coś z grubej rury, nie ryzykuję niczym, bo może być tylko lepiej ;)

poloniainfo.dk

Odp: Szybka i skuteczna nauka duńskiego
« Odpowiedź #6 dnia: 22 Gru 2014, 14:10:06 »

Offline happybeti

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1104
  • -Otrzymane: 715
  • Wiadomości: 1852
  • Reputacja: +48/-71
  • Płeć: Kobieta
Odp: Szybka i skuteczna nauka duńskiego
« Odpowiedź #7 dnia: 23 Gru 2014, 05:11:14 »
Co do tej znajomoisci angielskiego, wcale, wbrew pozorom, nie jest tak źle .Ostatnio robiony test uplasował Polaków na 8 miejscu na świecie. Zważywszy, że przed nami tylko Skandynawia ,Holandia, naprawdę nie możemy narzekac, wyprzedzając m. in. Niemców, Francuzów i inne kraje.

http://www.edulandia.pl/edulandia/1,118533,16962637,Polacy_w_czolowce_narodow_najlepiej_poslugujacych.html
" Polak gorszego sortu"

Offline kinetyk

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
    • Skuteczne afirmacje mp3
Odp: Szybka i skuteczna nauka duńskiego
« Odpowiedź #8 dnia: 07 Sty 2015, 12:03:10 »
Co do tej znajomoisci angielskiego, wcale, wbrew pozorom, nie jest tak źle .Ostatnio robiony test uplasował Polaków na 8 miejscu na świecie. Zważywszy, że przed nami tylko Skandynawia ,Holandia, naprawdę nie możemy narzekac, wyprzedzając m. in. Niemców, Francuzów i inne kraje.

http://www.edulandia.pl/edulandia/1,118533,16962637,Polacy_w_czolowce_narodow_najlepiej_poslugujacych.html

Beti, nie mogę w to uwierzyć, że Niemcy są za nami i nie przekona mnie żaden test, żadna statystyka...

Znam Niemców w wieku 40 - 60 lat i prawie każdy z nich umie angielski na naprawdę dobrym poziomie. Polacy w takim wieku umieją angielski średnio, na 10 osób, może 2 gadają dobrze.

To wynika owszem z edukacji wczesnoszkolnej (wcześniej był rosyjski w szkole), dodatkowo niemiecki jest podobny do angielskiego pod względem gramatycznym, słowa też mają podobne, ale inaczej brzmią, tak więc jest im łatwiej.

Wracając do metod nauki, to pamiętajcie, że te tradycyjne metody są zazwyczaj najmniej efektywne.

Nauka w szkole językowej? 2 - 3 godziny tygodniowo? Co to jest?!

Trzeba robić coś ponad, coś od siebie. Trzeba sobie stworzyć środowisko języka obcego wokół siebie. Czytać, pisać, gadać i słuchać i nie ma mowy żeby się nie nauczyć dowolnego języka obcego w rok do poziomu komunikatywnego.

Jeśli afirmacje mp3, jakies pastylki czy modlitwa do niebieskiego boga języków może mi pomóc, to czemu by nie przetestować? :)

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Szybka i skuteczna nauka duńskiego
« Odpowiedź #9 dnia: 07 Sty 2015, 17:10:05 »
Ja, mysle, ze kombinacja modlityw do niebieskiego boga z niebieskimi pastylkami bedzie najskuteczniejsza.

Co do znajomosci angielskiego przez Polakow, pewnie zaliczono tu grupe angielskich emigrantow.
Obawiam sie tez, ze badanie statystyczne odbylo sie na podstawie ankiety, w ktorej wiekszosc Polakow znajaca jezyk na zasadzie "giv mi szczotka" uwaza sie za komunikatywnych.

Podczas w powszechnych mniemaniu, komunikatywna znajomosc jezyka, opiera sie na swobodnej, choc nie zawsze gramatyczniej rozmowie.
Ot, cala tajemnica znajomosci jezyka naszych rodakow.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline happybeti

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1104
  • -Otrzymane: 715
  • Wiadomości: 1852
  • Reputacja: +48/-71
  • Płeć: Kobieta
Odp: Szybka i skuteczna nauka duńskiego
« Odpowiedź #10 dnia: 08 Sty 2015, 13:37:48 »
Badanie było nie ankieta, tylko testem.
Być może faktycznie grupa wiekowa, poziom wykształcenia itp grał tu role, niemniej jednak wyniki są , jakie są.
Szczerze mówiąc, sama też byłam nimi zdziwiona ;).
Ale może my, "emigranci", nie bardzo zdajemy sobie sprawę z poziomu nauki języka w karju??? Hm...

Co do pastylek niebieskich itp;)- jest rzeczą udowodnioną empirycznie, że pewna ilość procentów w napojach znacznie podnosi zdolności konwersacyjne ;).
Ja obstaję przy swojej "metodzie"  ;) :P- książki. Tak "odświeżyłam " jakiś czas temu , jeszcze w Polsce, swój zardzewiały angielski , tak poszerzam słownictwo duńskie. Oczywiście, że z książek wymowy się nie nauczę. Ale zaskakujące dla mnie samej jest, jak często rozpoznaję słyszane pierwszy raz słowa , poznane właśnie w formie pisanej.
Jedna zasada, przy takiej formie nauki- ŻADNEGO słownika. Czytasz, znaczenie nieznanych słów poznajesz z kontekstu . Słownik po prostu hamuje proces czytania i zniechęca. Nie rozumiesz słowa, zdania? Nieważne. Jedziesz dalej. Zaraz zaczniesz rozumieć.

" Polak gorszego sortu"

Offline daniaa

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 10
  • -Otrzymane: 29
  • Wiadomości: 335
  • Reputacja: +14/-2
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Szybka i skuteczna nauka duńskiego
« Odpowiedź #11 dnia: 08 Sty 2015, 15:57:05 »
Beti, nie mogę w to uwierzyć, że Niemcy są za nami i nie przekona mnie żaden test, żadna statystyka...
Więc niech cię przekona mój przykład z Niemiec:
Hotel, miasto Hamburg, za recepcją pani Niemka, próba kontaktu po agnielsku - Nie udana. Wstyd. W takim miejscu jak ten duży hotel, jeden język dodatkowo to minimum. Na szczęście po niemiecku nawet płynnie mówiła  ;)

Offline jelonidas777

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 12
  • -Otrzymane: 10
  • Wiadomości: 61
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Szybka i skuteczna nauka duńskiego
« Odpowiedź #12 dnia: 23 Mar 2015, 21:45:01 »
Najlepsza znana mimetoda- metoda totalnej imersji:

1.Zacznij od nauczenia się tysiąca najpopularniejszych duńskich słówek.
(http://en.wiktionary.org/wiki/Wiktionary:Frequency_lists/Danish_wordlist)
oraz czasowników "być" oraz "mieć" z odmianami przez osoby.
Tutaj możebyć pomocna plikacja Anki:

http://ankisrs.net/

https://itunes.apple.com/us/app/ankimobile-flashcards/id373493387?mt=8

-Możesz zacząć budować samodzielnie zdania i krótkie teksty za pomocą google translate i wrzucaj to na http://lang-8.com.
Daj sobie na to 1-3miesiące.

2.Totalnie zanuż się w języku: słuchaj radia(ale nie piosenek!) najlepiej wiadomości,newsy,debaty, pocasty. Powtarzaj za lektorem na głos- to bardzo wazne. (http://www.copenhagencast.com)

 Bardzo dobrym pomysłemjest własnie czytanie ksiązki i tlumaczenie niezrozumiałych słówek, następnie czytasz wybrany fragment drugi raz ale na głos razem ze speakerem/lektorem.
Scłuchaj, słuchaj, słuchaj, jeszcze raz słuchaj! W przypadku tak popieprzonego języka jak duńsski to pokreślam raz jeszcze- BARDZO WAŻNE!

Możesz sprobowaćz czasem wersji hardcorei uczyć się całych stron z książek na pamięć;D- tak między innymi uczyli języków obcych rosyjskich agentów operacyjnych w akademii GRU:)

Co do czytanej tresci- zadbaj o to żeby była dla Ciebie ciekawa-np zamaist czytac rozmowki Jorgena z Martinem na temat pogody kup sobie "Gre o Tron" w wersji audio i papabusewej.

Zmien menu w telefonie n dunski, zmien nawet jezyk systemu operacyjnego...

No i nie wstydz się mówić w tym języku:)

Powodzenia!

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Szybka i skuteczna nauka duńskiego
« Odpowiedź #13 dnia: 23 Mar 2015, 22:11:11 »
DObra rada z ksiazka!
Pamietam jak bylam ledwo na module drugim lub trzecim, a dorwalam Trylogie Stiga LArsena..
Samo sie rozumialo :)
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline happybeti

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1104
  • -Otrzymane: 715
  • Wiadomości: 1852
  • Reputacja: +48/-71
  • Płeć: Kobieta
Odp: Szybka i skuteczna nauka duńskiego
« Odpowiedź #14 dnia: 24 Mar 2015, 02:46:53 »
 ...a ja mniej więcej będąc na tym samym poziomie nauki , dostałam od Jomir pierwszą "normalną" książkę (nie te szkolne czytanki  ;) ) . Jakoś "poszło" - dla "moli książkowych" nieznajomość języka, w którym czytają, nie jest przeszkodą  ;D ;D ;D.
Dziś sama koleżankom, zaczynającym dopabuse naukę, pożyczam albo daję książki, takie "dobre dla początkujących" - z wciągającą akcją i łatwe w czytaniu.
Owszem- jak pisałam- wymowy się z książek nie nauczysz. Ale słownictwo poszerzysz "bezboleśnie" , bez "wkuwania" na pamięc słówek i zdań.
To, oczywiscie ,fajny  sposób dla lubiących czytać. Dla tych, co i polskiej książki do ręki normalnie nie biorą - zapomnij  ;). Albo się lubi czytać, albo nie.
" Polak gorszego sortu"

poloniainfo.dk

Odp: Szybka i skuteczna nauka duńskiego
« Odpowiedź #14 dnia: 24 Mar 2015, 02:46:53 »

 

z duńskiego na polski

Zaczęty przez jan22Dział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 16748
Ostatnia wiadomość 22 Cze 2009, 23:12:13
wysłana przez robertcph.
Gdzie w Khh jest najlepsza szkola nauki dunskiego?

Zaczęty przez Nauka jezyka dunskiegoDział Kopenhaga

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 13411
Ostatnia wiadomość 06 Sie 2009, 11:43:44
wysłana przez jamjurand
przeglad dunskiego auta

Zaczęty przez wojtas83001Dział Pomoc!

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 7963
Ostatnia wiadomość 01 Maj 2012, 11:09:24
wysłana przez Emill
Szkola j. duńskiego/Aarhus

Zaczęty przez anijahDział Århus, Aalborg ...

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 11918
Ostatnia wiadomość 10 Wrz 2007, 20:12:10
wysłana przez anijah
Wyrejestrowanie duńskiego auta z Polski, czy jest to możliwe???

Zaczęty przez koza961Dział Podatki

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 14158
Ostatnia wiadomość 02 Kwi 2021, 19:25:46
wysłana przez spooky